Šta je novo?

AliExpress (FAQ u prvom postu)

Pa to znam, nego covek kaže da ne treba ni pdv do 50e [emoji16]

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Pa vidi.. ja sam platio pdv i otvaranje (oko 800 din.) za neki trimer od 20$, a sat od 160$ ništa. Ko će ga znati šta ovi rade?! Imam utisak da ako je pošiljka malo teža, obavezno otvaraju i tada obavezno i naplate, valjda za uloženi trud [emoji848]
 
Jako zanimljiva teza da se mora placati pdv za sve ? Ako do 50 evra nema carine, to se onda vodi da nema vrednosti ! Ako je vrednost 0 , otkud onda pdv na 0 ?
Logika je mnogo vazna u okviru pametovanja. Raspitajte se za druge drzave ako neverujete sebi !

"Logika je mnogo vazna u okviru pametovanja"
 
Lepo je napisano :

http://www.carina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/postanskeposiljke.aspx


5. Da li je i ko oslobođen plaćanja uvoznih dažbina na pošiljku?

Predviđeno je oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina na:

•pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj vrednosti do 70 evra. Ove pošiljke su oslobođene plaćanja i carinskih dažbina i PDV-a.
•pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode, u ukupnoj vrednosti do 50 evra, koje pravno lice šalje fizičkom licu (kupovina preko interneta). Ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina, dok se na njih PDV plaća

BG carina u vecini slucajeva pusta posiljke do oko 50€ bez naplate , NS pregledaju i naplacuju u vecini slucajeva....


Koga zanima moze da pogleda i :

https://carina.gov.hr/pristup-infor...inski-postupak-u-postanskom-prometu-2718/2718
http://www.fu.gov.si/carina/podrocja/postni_promet/
pravilnik je isti za EU

http://www.new.uino.gov.ba/bs/Poštanski-promet
 
Jako zanimljiva teza da se mora placati pdv za sve ? Ako do 50 evra nema carine, to se onda vodi da nema vrednosti ! Ako je vrednost 0 , otkud onda pdv na 0 ?
Logika je mnogo vazna u okviru pametovanja. Raspitajte se za druge drzave ako neverujete sebi !

Pogrešna ti je logika. To što je paket do 50 EUR oslobođen carine to ne znači da nema vrednost, nego samo da je donesn zakon da se do 50 EUR ne plaća carina. Ako je nešto plaćeno 49 eur kako to da nema vrednost ako je plaćeno? Tako da nemoj uzalud upotrebljavati pojam logike. A takođe ima zakon da se PDV mora platiti bez obzira na vrednost paketa.
Ili ako treba da ti crtam, ako sam ja danas kupio auto od 30 000 eur i sutra ga tebi poklonim. To ne znači da taj auto nema vrednost. I dalje ćeš platiti porez na prenos.
 
Poslednja izmena:
Bg carina pusta posiljke manjih dimenzija, bez trackinga i bez kutije skoro uvek.
Ako ima tracking i kutiju to se, po mom iskustvu, prilicno retko pusta. Vidim da se poneko hvali da mu puste android box, ali to apsolutno nije pravilo, vec bih pre rekao da je izuzetak.
Ostale kombinacije tracking/kutija/dimenzije rade kako im dune, tj, bar ja nisam uocio pravilo, osim da ako je veliko ili tesko ide na otpakivanje bez obzira na ostalo.

I, kada pricam o kutiji, mislim na dimenzije slicne kutiji za tv box, pa navise. Neke male, u kojima je npr punjac za telefon najcesce prolaze, bez obzira na tracking.

Dakle, oni biraju sta ce da otpakuju prema onome kako im paket izgleda i prema tome ima li pracenje.
Ako otvore, nesto morate platiti. Nikako to ne bih povezivao sa tim da li je roba jeftinija od 50 evra. To samo odlucuje da li ce zacepiti 20%, ili 32%
 
Ako na prvom pregledu ocene da roba nije za carinjenje, pušta se bez ikakvog plaćanja.
Ostalo odlazi na carinski pregled. Tamo opet ako procene na skeneru da nije za carinjenje, pušta se bez ikakvog troška.
Ostalo otvaraju i plaća se otvaranje obavezno. Ako opet tad procene da nije za carinjenje, lupa se pečat 'Ne podleže carinskom pregledu' i pušta. Za ostalo se utvrđuje carinska osnovica i sa tim PDV i carina.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Bg carina pusta posiljke manjih dimenzija, bez trackinga i bez kutije skoro uvek.
Ako ima tracking i kutiju to se, po mom iskustvu, prilicno retko pusta. Vidim da se poneko hvali da mu puste android box, ali to apsolutno nije pravilo, vec bih pre rekao da je izuzetak.
Ostale kombinacije tracking/kutija/dimenzije rade kako im dune, tj, bar ja nisam uocio pravilo, osim da ako je veliko ili tesko ide na otpakivanje bez obzira na ostalo.

I, kada pricam o kutiji, mislim na dimenzije slicne kutiji za tv box, pa navise. Neke male, u kojima je npr punjac za telefon najcesce prolaze, bez obzira na tracking.

Dakle, oni biraju sta ce da otpakuju prema onome kako im paket izgleda i prema tome ima li pracenje.
Ako otvore, nesto morate platiti. Nikako to ne bih povezivao sa tim da li je roba jeftinija od 50 evra. To samo odlucuje da li ce zacepiti 20%, ili 32%


+1
 
^ Upravo o tome razmišljam. Da li mi preporučuje te da se kockam, uz obzir da kutija od sata nije velika a i Kinez će velikodušno prihvatiti da mi pošalje bez tracking broja?

I još jedno pitanje, kada postoji opcija slanja iz Nemačke, to brže stiže i šalje se stvarno iz Nemačke?
d7c5ecca5f88b756584875faa13328b6.jpg


Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
Niko od njih nema, niti može da nabavi taj sat. Već 15dana samo pričaju i ništa se ne dešava.
Hoću da uzmem shadow black. Taj silver mi se ne sviđa. Nebitno i ako platim carinu. Samo se informišem da li postoji mogućnost, a vidim da mnogima prolazi bez carine.

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Niko od njih nema, niti može da nabavi taj sat. Već 15dana samo pričaju i ništa se ne dešava.
Hoću da uzmem shadow black. Taj silver mi se ne sviđa. Nebitno i ako platim carinu. Samo se informišem da li postoji mogućnost, a vidim da mnogima prolazi bez carine.

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
Moja procena 50% samo pdv, a drugih 50% nista, nema sanse da ti odvale carinu i pdv, kupovao sam satove dosta na Aliju i nikada nista nije naplaceno te verujem da ce i tebi biti, dakle nisu otvarali verujem da je samo gledano kroz skener i videli su da je sat u pitanju i pustili, tako verujem i tebi, nema trika da znaju koliko je placen taj tvoj ako gledaju kroz skener sta je u paketu, jos ako je bez kutije win-win situacija za tebe.
Moze sa TN da ti posalje to ne znaci da ce ga zadrzati na carini.
Ja bih narucio sa TB bez kutije(ako ti ne treba ista), i zamolio Kineza da napise 15$ kao deklarativnu vrednost i nema greske.
 
Moja procena 50% samo pdv, a drugih 50% nista, nema sanse da ti odvale carinu i pdv, kupovao sam satove dosta na Aliju i nikada nista nije naplaceno te verujem da ce i tebi biti, dakle nisu otvarali verujem da je samo gledano kroz skener i videli su da je sat u pitanju i pustili, tako verujem i tebi, nema trika da znaju koliko je placen taj tvoj ako gledaju kroz skener sta je u paketu, jos ako je bez kutije win-win situacija za tebe.
Moze sa TN da ti posalje to ne znaci da ce ga zadrzati na carini.
Ja bih narucio sa TB bez kutije(ako ti ne treba ista), i zamolio Kineza da napise 15$ kao deklarativnu vrednost i nema greske.
Hvala za hint. Nema veze čak i ako platim carinu, ne strepim uopšte, već ne bih da oni to procene na neku drugu vrednost, pa da li carina izađe skoro koliko sam platio I sat, a sve to iz razloga jer im nisam na vreme dostavio potrebnu dokumentaciju. Znam da i ako mi bufunovarinilinorema nekom njihovom aršinu, da mogu da se žalim, ali da li tada mogu, tj. imam pravo da im pošaljem na mail koliko je plaćen na AliExpress-u?

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
Samo da znaš da to što se pojavljuje da može da šalje iz Nemačke ne znači da stvarno može da pošalje.
Screenshot_20190318-100105_AliExpress.jpeg
 
Ok, zbog toga i pitam. Šta im to znači iz Nemačke ili Španije, ako I dalje šalju iz Kine?

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Satovi iz Kine uglavnom prolaze bez ikakve naplate. Meni su samo dva puta naplatili PDV na satove a naručivao sam prilično.
Neki jeftiniji Jaragar sat koji sam platio 23 evra su procenili na 30 usd, i za drugi koji je bio Sea-Gull ronilački od oko 300 evra su procenili isto na nekih 30-35 usd.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Platio si $30 carinu na vrednost od 23€, ili si im dostavio dokumentaciju na mail?

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
Nije mogao da plati carinu ako su ga procenili na 30$ nego samo PDV i pakovanje

Sent from my MI MIX 3
 
Nije mogao da plati carinu ako su ga procenili na 30$ nego samo PDV i pakovanje

Sent from my MI MIX 3
Da, carina je preko 50€.
Mislim da ću tako i uraditi. Ako prođe, prođe. Ako ne, platiću dažbine. Znači, nebitno je da onima tracking broj ili ne? Niko mi nije replicirao.. u slučaju da Kinez pošalje bez tracking broja i ako bude stavio vrednost recimo $30-40, moći ću naknadno carini da pošaljem Mail sa realnom dokumentacijom da ga ne procene na $300 carine, pa da me sat izađe $500[emoji16]
Vrv šalju samo unutar Eu iz skladišta koja su u Nemačkoj, Španiji...
U tom slučaju bi trebalo da stigne brže do Srbije?

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
Ne može da stigne do Srbije iz Eu skladišta jer ne šalju tako uopšte . Samo iz Kine za Srbiju.
Btw imaš na amazonu isti sat sa svim dažbinama i stigne ti za 4-5 dana. Ako imaš da naučiš kod nekoga u Eu onda ti ispadne još jeftinije.

Ovo je cena ako naučiš za Srbiju sa carinom i poštarinom.Screenshot_20190318-111251_Chrome.jpeg
 
Ok, zbog toga i pitam. Šta im to znači iz Nemačke ili Španije, ako I dalje šalju iz Kine?

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
Salju iz stovarista u DE samo ako zivis u DE.
Van ne salju, za ostalo iz Kine.
Takva skladista imaju i salju iz V.Britanije, Rusije, DE, FR... i samo u te zemlje koje pise.
 
Ok, zbog toga i pitam. Šta im to znači iz Nemačke ili Španije, ako I dalje šalju iz Kine?

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk

Probaj pa ces videti, ne funkcionise, samo iz Kine.
Drugo, za vreme turaka zvalo se harac, danas se zove pdv. Nit si turcima mogao da izmolis, nit ovim danasnjim. Turci su uzimali deseterac, 10 %, a ovi danasnji duplo !
Kupovao sam satove sa kutijom i nisam platio ni pdv.
 
Meni su pre nekih 16 meseci regularno naplatili carinu za Xiaomi Amazfit sat. I to po iznosu koji je pisao na pošiljki, a koji je i bio približan onom koliko sam platio. Nisu gledali trenutne cene, koje su tad bile skoro duplo od moje plaćene sa kuponom. A i sad su ogromne, a sat je crkao posle pola godine.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Btw imaš na amazonu isti sat sa svim dažbinama i stigne ti za 4-5 dana. Ako imaš da naučiš kod nekoga u Eu onda ti ispadne još jeftinije.

Ovo je cena ako naučiš za Srbiju sa carinom i poštarinom.Pogledajte prilog 267326
To je cena sa sve carinom+pdv+otvaranje paketa..? Ili će na tu cenu tek biti dodato sve to?

Salju iz stovarista u DE samo ako zivis u DE.
Van ne salju, za ostalo iz Kine.
Takva skladista imaju i salju iz V.Britanije, Rusije, DE, FR... i samo u te zemlje koje pise.
Kada izaberem Smartwatch na slici, imam ponudu slanja samo uz Nemačke. Kina i Španija su neaktivne. Znači da bez obzira što je selektovano iz Nemačke, oni će poslati iz Kine?

Kupovao sam satove sa kutijom i nisam platio ni pdv.
Iskustva su baš različita. Lomim se između Amazon-a, za 4-5dana, sa svim uračunatim troškovima, ili da se kockam sa carinom i čekam mesec dana sa AE.
Ako uzmem sa Amazon-a, za taj novac mogu danuzmem Galaxy Watch, koji, btw, mogu da uzmem u Vip-u za 40k@24 rate, ali Tizen i Bixby ne mogu da smislim [emoji16], ali je po performansama GW bolji od TicWatch-a.

Meni su pre nekih 16 meseci regularno naplatili carinu za Xiaomi Amazfit sat. I to po iznosu koji je pisao na pošiljki, a koji je i bio približan onom koliko sam platio. Nisu gledali trenutne cene, koje su tad bile skoro duplo od moje plaćene sa kuponom. A i sad su ogromne, a sat je crkao posle pola godine.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Ukoliko odlučim da se kockam sa carinom, neću moći, ili ću moći, naknadno, da uložim žalbu, te priložim na mail realnu cenu sata sa AliExpress-a, ukoliko ga oni procene, odokativno, na neku nerealnu sumu?


Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To ti je cena sa svim mogućim dažbinama. Platiš odmah na amazonu i donesu ti paket za 5-6 dana.
 
To ti je cena sa svim mogućim dažbinama. Platiš odmah na amazonu i donesu ti paket za 5-6 dana.
Ne znam šta da radim. Toliko košta i Galaxy Watch. Koliko vredi dati za TicWatch tih 40.000din. 250€ mu je realna cena i u svetu i kod nas. Ironija bi bila da se kockam sa carinom, pa mi naplate isti taj iznos, ili čak veći, plus čekao mesec dana.

Sent from my Mi 8, 6/128(white) using Tapatalk
 
To je cena sa sve carinom+pdv+otvaranje paketa..? Ili će na tu cenu tek biti dodato sve to?

Na Amazonu ti je cena sa svim mogućim dažbinama. Nećeš platiti ništa preko ovoga što je na Amazonu. Ako cena koju odredi carina bude manja od ovih Amazonovih procenjenih Import fees onda ti Amazon vraća novac koji je preostao. Ako carina proceni više onda Amazon plaća umesto tebe taj višak.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno