Šta je novo?

AliExpress (FAQ u prvom postu)

Pa nije logično pošto imaš konverziju na ali-u iz usd u eur. Logično je da uplatiš usd i plaćaš u usd.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Znači da sam zakasnio.
Vec sam uplatio evre u Intesi.
Dakle, za u buduće da kupujem dolare a na Ali-u izaberem dolare i to je to?

Negde sam vec postavljao tu analogiju, ali niko nije replicirao.
Imao sam opciju da pišem prodavnici i pitam u kojoj valuti obračunavaju, a razmišljao sam i o toj opciji koju si najzad pojasnio..dakle da kupujem dolare.
Nema veze, nije to neki novac, ali ću kupovati još svašta nešto.
 
Znam sve to, zbog toga i pitam.
I meni je logično da na Intesinoj Visa Electron uplatim evre, na Ali-u izaberem evre kao valutu plaćanja.
Ali izgleda da nije baš tako :)
Ovi koji znaju odgovor ćute..u fazonu, pročitaj 400+ strana pa ces skapirati.
Prosto druze, Ali prima samo $ kao sredstvo placanja, sta ce čajnizu € to je valuta EU i validna(kao sredstvo placanja) je cak i u ne svim drzavama EU(to znas i sam) i njih evri ne interesuju vec dolari, sve ostale tamo valute su samo I N F O R M A T I V N E prirode, ne vrse se placanja u tim valutamo.
To je tvoj odgovor, zasto samo u $ da kupujes ako zelis konverziju da izbegnes.
 
Placanje na Aliju se vrsi u valuti koju izaberes ,po njihovom kursu . Ako tvoja banka vrsi konverziju iz evra u dolare bude nesto malo povoljnije nego kad to radi Ali.No desi se neki put da Ali ima bolji kurs (jako retko)
 
Blaza varijanta je kupujes u usd a placas sa rsd preko neke dinarske kartice master, visa... Tada je samo jedna konverzija.

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
На Aliexpress плаћање искључиво у доларима, Visa ради искључиво у еврима и уплаћивати само евре!
 
Ček, jeđ na kraju bolje plaćati u USD a imati dinare ili evre ?

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
 
Pa nije logično pošto imaš konverziju na ali-u iz usd u eur. Logično je da uplatiš usd i plaćaš u usd.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
S što je to logično? Platni promet prema inostranstvu se obavlja u €. Znači imaćeš konveziju.

Na svom računu držite € ili dinare (ako kod bankeb imate povoljan kupovni kurs) a na aliju uvek $ ( sve ostale valute na aliju su informativnog karaktera !!!)

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Izbrojao sam 4 različita hint-a :D
Hvala svima na konačnim sugestijama, ima logike u svemu što ste rekli, šta je prava istina ću tek saznati kad krenem da plaćam.
Visa Electron je devizna kartica, dakle ne mogu dinari da se drže na njoj. Svakako razmišljam da otvorim mts Račun Plus (izrada kartice je 500din), jer se novac podiže sa svih bankomata,bez provizije, a treba mi i za razna plaćanja računa. Naravno, plaćanje računa se može obaviti i sa Visa Electron karticom, ali se vrši konverzija iz evra u dinare,po nekom nižem aktuelnom kursu. Dakle, Visa Electron se može koristiti za trgovinu, naplatu,plaćanje, podizanje novca..dakle sve isto kao druge dinarske kartice, uz razliku što Intesa naplaćuje proviziju za menjanje iz € u dinare, po nižem kursu,kao što rekoh. Za sada ću koristiti Visa Electron za kupovinu preko Net-a, dakle isprobaću opciju da držim Evre a na Ali-u da izaberem dolare i opciju da kupim dolare i na Ali-u da izaberem dolare. Pa kada otvorim mts karticu, pokušaću i tu opciju da držim dinare, a na Ali-u da izaberem dolare, pa šta od ta 3 bude dalo najbolje rezultate.

Sent from my Redmi Note 3 Pro[kenzo] using Tapatalk
 
..'el moze neko pametan da mi kaze sta sam uradio?

Pronašao sam Piston 4 koje su mi odgovarale, ukucao sve potrebne podatke, porudžbina prihvacena..AliExpress mi izbacio još jedan prozor da potvrdim Order. Kliknem da potvrdim i on vrti, vrti i ništa. Ja prekinem proces i zatvorim taj prozor ,pokušam ponovo i sve to kao prodje. I krenem da razmišljam da sam mogao ipak da stavim dolare kao valutu [umesto evra], pa odradim Cancel na taj order, ali danas dobijem mail sa AliExpressa, slika 01. Oni su izgleda prihvatili order iako sam išao na Cancel, čak sam odradio i delete order-a..tako da, kada se ulogujem u moj AliExpress nalog/ My Orders/ nemam više tu porudžbinu. Čak sam je izbrisao i iz Deleted Orders. Ali kada kliknem na broj Payment-a (koji sam dobio na mail), prikaže mi taj moj order i njegovo stanje [slika 02].

Kao što se vidi na slici 01, AliExpress kaže da je porudžbina prihvaćena i da se moja kupovina proverava [biće verifikovana kroz 24h], i da za vreme tog procesa ne mogu da utičem na order, ne mogu da ga menjam, or whatever.
Kako to, kad sam išao na Cancel..

Na slici 02 pod 'Status' piše 'Canceled orders' .

Kada proverim stanje na Visa Electon, stoji da je Rezervisano upravo toliko koliko koštaju Piston 4.

I šta sad?
Mislim, nikakav problem i da mi pošalju. Napisao sam poruku prodavnici, valjda ce se javiti.
Pored toga, ne vidim tracking number. Sećam se da sam, pre nego sam prekinuo porudžbinu, tj. izbrisao je, da sam moga da kliknem na tracking number i vidim onaj redosled, kada je upakovano, kada je spakovano na avion, kada je prispelo i kada je isporučeno...a toga sada nema.

Ukoliko mi pošalju, valjda cu moci da imam pregled porudžbine, sa sve tracking number-om, kao i opcijama za Dispute i sve ostalo, ukoliko bude bilo potrebe za tim, tj. ako pošiljka ne stigne na vreme.
 

Prilozi

  • Capture01.JPG
    Capture01.JPG
    43.4 KB · Pregleda: 114
  • Capture02.JPG
    Capture02.JPG
    205.4 KB · Pregleda: 110
Poslednja izmena:
Pa nije logično pošto imaš konverziju na ali-u iz usd u eur. Logično je da uplatiš usd i plaćaš u usd.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Jedino ako već imaš usd, ali ako moraš da kupiš na menjacnici to se ne isplati. Visa/Master card imaju mnogo povoljniji kurs koji je vrlo blizu srednjeg kursa.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Evo jednog taze primera:
Caletu sam narucio mob sa Alija 3.7.2017 i platio ga Masterom 25,77€ i odmah po placanju dobio sms od Kombank da mi je naplaceno 25,77€ sa racuna. U izvestaju na ebank pise da mi je skinuto 3.164,58 dinara, znaci kurs 122,8. Da li su konvertovali usd u eur, pa eur u rsd ne znam ali ovo su cifre.

Sent from mTalk l532ds wp10
 
O ne ne opet to pitanje :)
 
S što je to logično? Platni promet prema inostranstvu se obavlja u €. Znači imaćeš konveziju.

Na svom računu držite € ili dinare (ako kod bankeb imate povoljan kupovni kurs) a na aliju uvek $ ( sve ostale valute na aliju su informativnog karaktera !!!)

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Logično je to što iz iskustva znam da nema konverzije. Ko kaže da se obavlja u evrima imaš iskustva, znaš? Pa što onda firme kupuju dolare kod banke za plaćanje u inostranstvu. Znam dvocifren broj privatnika koji uvoze robu. Svi plaćanja van evrope vrše u USD direktno, samo u evropi idu u eur. Naravno skroz je drugačija priča sa drugim katricama i kartcama drugih banaka. Ovo što sam rekao važi samo za viza elektron banke inteza.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Kakve veze imaju firme sa fizičkim licima???

kakve veze imaju platne kartice sa plaćanjem faktura u inostranstvu?

firme platni promet sa inostranstvom obavljaju preko SWIFT-a i to tako što svaka banka preko koje to rade ima mrežu korespodentskih banaka u inostranstvu koje obavljaju to za nju.

I da znam iz prve ruke.
A i sam imam kartice inteza banke tako da i to znam.

Još nešto?
 
internet Intesa Visa

Visa Internet kartica namenjena je isključivo plaćanju robe i usluga na internetu, te je iz tog razloga nije moguće koristiti na POS terminalima i bankomatima i izdaje se bez PIN koda.

Visa Internet kartica omogućava vam da na internetu kupujete brzo, lako i sigurno. Potrebno je samo da se identifikujete brojem kartice, rokom važnosti i trocifrenim zaštitnim brojem (validation code) koji se nalazi na licu kartice.

Prilikom kupovine na veb sajtovima sa istaknutom oznakom Verified by Visa, plaćanje se potvrđuje pomoću jednokratne lozinke koja se za svaku transakciju dobija putem SMS-a na broj verifikovanog, to jest, potvrđenog mobilnog telefona. Više informacija o ovoj metodi zaštite možete saznati OVDE

Limit potrošnje određen je visinom raspoloživih sredstava na deviznom računu. Celokupna potrošnja zadužuje devizni račun za koji je vaša kartica vezana i obračunava se u evrima. Za potrošnju u dinarima prilikom zaduženja računa primenjuje se kupovni kurs Intesa Hit za efektivu iz kursne liste Banca Intesa na dan obračuna.

Preporučujemo korišćenje Banca Intesa Internet kartice isključivo za kupovinu putem proverenih i poznatih sajtova kako biste izbegli moguće zloupotrebe.

elecrton Intesa VISA

Pogodnosti
Ova debitna kartica omogućava:


Plaćanje robe i usluga na prodajnim mestima sa oznakom VISA Electron,
Podizanje gotovine u zemlji i inostranstvu
Kupovinu putem interneta.
Celokupna potrošnja, čiji je limit određen visinom sredstava raspoloživih na deviznom računu, obračunava se u evrima, bez obzira na to da li je izvršena u inostranstvu ili u zemlji. Za potrošnju u zemlji prilikom zaduženja vašeg računa se primenjuje kupovni kurs Intesa Hit za efektivu iz kursne liste Banca Intesa na dan obračuna.

http://www.bancaintesa.rs/stanovnistvo/platne-kartice/debitne-kartice/visa-electron.1676.html

VISA platni promet prema inostranstvu radi u evrima!!!
 
..'el moze neko pametan da mi kaze sta sam uradio?
Da repliciram sam sebi..sve je OK. Prodavnica se javila, kažu da sam prekinuo order, sad samo čekam da mi Ali refundira, pa da kreiram novi order.

Što se menjanja valute tiče,nije to neki novac..ali BiH ipak voleo da znam,za u buduće,koji sistem funkcioniše na Ali-u. Na kartici imam evre, na Ali-u ću ostaviti default, [US dolare] pa ću, kad mi prispe porudžbina videti razliku, mada Intesa šalje informacije (mojih evra na kartici),u dinarima,pa to dodatno komplikuje stvar jer se ne zna po kojoj kursnoj listi je vršena konverzija, ako je izvršena.


Sent from my Redmi Note 3 Pro[kenzo] using Tapatalk
 
Auh, situacija postaje čupava.

Jessica Wong kaže da je samo videla da sam prekinuo kupovinu i nema je više da replicira. Prevrćem po Ali-u, pokušavam da iznadjem rešenje da mi se refundira novac, i pronadjoh sledeće:

2. If you have already paid for your order, the cancellation request needs to be approved by the seller first. If an agreement is reached, the seller will not ship the order and the transaction will be cancelled automatically. If no agreement is reached, the seller will continue to ship the order.

Kada proverim stanje na Intesa Visa Electron kartici, stoji :
Stanje: 40,..EUR, Rezervisano: 20,97 EUR, Raspoloživo: 19.03 EUR.

Čekao sam da Ali procesira moj Cancellation, ali od toga posla nema ništa.
Izgleda da je potrebno da prodavnica potvrdi moj prekid kupovine, ali ona se pravi kao da se ništa nije desilo, samo je potvrdila da sam prekinuo kupovinu.
A što je najgore, kada sam išao na Cancel Order, izbrisao sam ga, nemam ga više, tako da ne mogu ni da pokrenem Dispute na nešto što sam prekinuo i izbrisao, a novac mi se još ne refundira na kartici.

Šta mislite, šta se dešava, ili šta da radim?
Mozda je potrebno Intesi da procesira refund, mozda je Ali vec , nakon 24h, odradio svoj deo..ali koliko vidim da piše da je potrebno da moj prekid kupovine potvrdi i prodavac..a ona to i ne pominje da uradi.
 
Poslednja izmena:
Refund moze da potraje i 10 dana...
A za cancel ordera mora da se slozi prodavac, tj ti samo uputis zahtev za ponistenjem a prodavac ponisti ukoliko mu to tako odgovara, ali nije u obavezi da prihvati.
Zamisli da je on poslao paket a ti se predomislio...pa nece bas da moze, zar ne?

Ti tu nista ne mozes da radis osim da cekas.
 
Poslednja izmena:
Refund moze da potraje i 10 dana...

I checked, you cancelled your orders, sir.

To je napisala. Ali ja nisam znao da i ona mora da se složi sa tim. Ona ništa nije predložila, samo je to rekla. Tek večeras, kada sam istrazivao AE Buyer Protection pronašao sam tu stavku gde se kaže da i prodavnica mora da se složi sa tim.
Poenta je u tome da oni nisu ni krenuli to da pakuju, a o slanju nema ni govora.. jer sam prekinuo porudžbinu u roku od minute.
AliExpress je uredno skinuo novac, tj. Rezervisao ga sa kartice i tako stoji i dalje..iako je napisano da će AliExpress da procesira porudžbinu u roku od 24h.

A za cancel ordera mora da se slozi prodavac, tj ti samo uputis zahtev za ponistenjem a prodavac ponisti ukoliko mu to tako odgovara, ali nije u obavezi da prihvati.
Kako da uputim zahtev? Da pošaljem poruku prodavnici i da im to kazem?
To sam vec uradio.

Zamisli da je on poslao paket a ti se predomislio...pa nece bas da moze, zar ne?
Nisu oni ni videli taj order. Videla je samo da sam ga prekinuo, nisu ni krenuli da ga pakuju, tako da ne postoji razlog da ne potvrdi da sam prekinuo order.


Ti tu nista ne mozes da radis osim da cekas.
Dodatni problem pravi to što sam izbrisao taj order.
Prekinuo sam ga i izbrisao ,čak sam ga izbrisao i iz 'Deleted Orders' foldera.
Ali postoji 'Order number' i kada kliknem na taj broj, vidim tu porudžbinu i piše :
Order Number:
85478555525044
Status:
Finished
Reminder:
The buyer has cancelled this order.
 
Problem rešen.
Izvinjavam se svim pretplatnicima thread-a što su čitali postove (početničke greške), a zahvaljujem se onima koji su pomagali.
 
To je bilo 'o ne opet isto pitanje' koji su nekome izbrisani?
Inace predlazem tebi da DOBRO procitas FAQ u temi za platne kartice i PayPal. Inace ces imati previse pitanja koja se na svakoj strani ponavljaju.
 
Kao što si čitao , ovde postoji najmanje 3 različita mišljenja o tome na čega bacaš hint.

Što se mog problema tiče, postoji stick na OP, ali nije tačan:
Za koje vreme novac leže nazad na moj račun nakon resenja o "refund"-u?
Link baca na reply / 3dana, što nije tačno.
Refund je na kartici od 7-10 radnih dana, pod uslovom da je Ali procesirao cancel-ovan order u roku od 24h.
 
Ovo je drugi dan i od Ali-a nisam dobio izveštaj o refund-u.

Sent from my Redmi Note 3 Pro[kenzo] using Tapatalk
 
Možda nećeš ni dobiti. Meni izgleda da su samo nisu ni skinuli rezervisana sredstva, zato ti je order već Canceled i Finished. Klasičan refund se dobija za realizovane transakcije, i vraćeni novac se ponovo proknjižava.
 
Za 10 dana stigle 2 futrole, neverovatno. Šta se to dešava sa našom carinom ili slanjem iz Kine kad tako brzo stiže?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nisam mesecima nista pazario na Aliu, juce potrosim 10e na neke sitnice, narucio i dobio neke tracking brojeve pocinju sa 063xxxxxxx
Jel to ok, navodno China post, secam se pre je bilo sa CH i RS.... !??

Sent from my Nokia 5
 
Ja sam 09.07. poručio neku sitnicu i takav mi je tracking broj, takođe China post. Ne mogu da ga ispratim kroz Track checker aplikaciju a ne umem na njihovom sajtu da se snađem
 
Nazad
Vrh Dno