Šta je novo?

Deblokiranje PIN-a na licnoj karti

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,684
Poena
485
Neki softver za banku koristi licne karte za autentikaciju I mom ocu treba da resetuje pin na licnoj karti na kojoj je PIN unesen previse puta pogresno(nije u pitanju nikakva prevara, hakovanje ili kradja, ocu to treba za posao, radi za ministarstvo finansija). Da li neko zna kako da to uradi?
 
Ne vidim tu opciju u CELIK-u, a i cime bi u njemu deblokirao PIN, ako ne zna PUK (ako to uopste postoji za LK)? Morace do MUP-a ili ko mu je vec izdao sertifikat.
 
Samo u MUPu mogu da deblokiraju, naplaćuju 400 - 500 dinara.
 
Resio je. Nije preko CELIK-a, kaze da tamo ima samo da menja lozinku, ne I PIN.
 
Majke mi ne znam, ne znam ni o cemu se radi uopste. Pozvao sam ga da mu trazim pare za racune I on mi je usput rekao da pitam za ovo na forumu. Kada sam ga zvao da mu procitam vase odgovore rekao je da je resio, ali sam zaboravio preko cega. Mozda je mislio na to da ipak licna nije bila zakljucana ili mozda je uspeo da otkljuca.
 
Pa zovi i pitaj, ako je uspeo LK da otkljuca, mislim da je nasao propust :D
 
Ja sam mislio da je to samo read kartica i da nema šta da se menja i blokira, a posebno mi je novost ovo oko lozinke i PIN koda :zgran:
 
Mislim da one bas prve elektronske LK nisu imale mogucnost da se na njima stavi sertifikat?
Ali ako moze sertifikat, onda mora da moze i pisanje i blokada, ili ode mast u propast :D
 
Na LK (čipovanoj) može naravno da se i piše. Adresa nije naštampana već je upisana u LK. Ako menjaš adresu, nećeš menjati LK, već se samo upišu novi podatci. Tako je od prvog dana, koliko još ostaje slobodnog mesta za neke druge podatke, to ne znam.
 
Mislim da one bas prve elektronske LK nisu imale mogucnost da se na njima stavi sertifikat?
Ali ako moze sertifikat, onda mora da moze i pisanje i blokada, ili ode mast u propast :D


Kakav sertifikat? Ja samo znam da u banci p*zd* što nemam ništa čipovano ,)
 
Prve elektronske - valjda su sve elektronske cipovane :) Ne one papirne ;)
 
Da, za dig. potpisivanje.
 
Lična karta služi za potvrdu identiteta. Digitalni potpis se ne dobija automatski, već se podnosi zahtev u PS da bi se upsiao u čip LK.
Svako je dobio kada mu je uručena lk sa čipom u koverti lozinku, ali ona se menja bilo kroz ČELIK, bilo kroz sam zahtev u PS.

Elektronski sertifikat služi za autentifikaciju i digitalno potpisivanje dokumenata.
 
Znači čak iako se LK izgubi ili je neko ukrade, niko ne može da je iskoristi za digitalno potpisivanje bez lozinke?
 
Ne, ne može je iskoristiti i dalje mu treba PIN kod. Ako se 3 puta pogrešno unese PIN, sertifikat se blokira. Može se odblokirati samo u MUP-u.
 
Izradjivao sam ponovo novu (istekla prethodna) pa sam se odlucio sa cipom. Koja je svrha pina sto sam dobio uz novu licnu kartu?
 
Hvala. U sustini necu imati priliku da koristim pin.
 
Pozdrav svima. Meni su takodje nove stvari u vezi lozinke i PIN-a na LK. Koja je razlika izmedju lozinke i PIN koda, ili je to isto? Prijavio bih se za izdavanje certifikata radi digitalnog potpisa, pa su mi u MUP-u trazili PIN kod, koga sam naravno zaboravio. :)
 
Pozdrav svima. Meni su takodje nove stvari u vezi lozinke i PIN-a na LK. Koja je razlika izmedju lozinke i PIN koda, ili je to isto? Prijavio bih se za izdavanje certifikata radi digitalnog potpisa, pa su mi u MUP-u trazili PIN kod, koga sam naravno zaboravio. :)

MUP kaže:

Da li moram da izvadim novu ličnu kartu u slučaju da sam izgubio kovertu sa lozinkom, a hteo bih sertifikat?

Gubitak lozinke nije razlog za zamenu lične karte. Da biste dobili sertifikat za elektronski potpis, a nemate (izgubili ste) lozinku za ličnu kartu, potrebno je da prilikom podnošenja Zahteva za sertifikatom tražite deblokadu lozinke lične karte.

http://ca.mup.gov.rs/Najcesce-postavljena-pitanja-lat.html

A ja te pozivam da popuniš jednu kratku anketu za mene. :)

https://goo.gl/forms/H0p6oGbCTwnHkXe63
 
Nazad
Vrh Dno