Šta je novo?

Nokia Lumia 630

520 je dobio dosta apdejtova. Nekoliko gdr i jedan veliki 8.1 , evo dobiće i 8.1 gdr1 i gdr2 , onda lumia debian red , po meni sasvim ok podrška, čak fenomenalna.

Kakva je podrška kod androida u nižem segmentu , ovde je bajka. 520 je izašao u proleće 2013 i dobijaće apdejtove skoro 2 godine, što je ok.

Iskreno mi i nije nešto toliko bitno ,

Inače uzeh danas lumiu 630 za dinar kod telenora. Za ovaj novac , fenomenalan uređaj, odlično stoji u ruci i pored 4,5 ekrana ne deluje uopšte veliko i nezgodno .

Sistemom sam oduševljen, posle androida dođe mu prelepo za oko. Samo dok se uhodam i podesim ga i biće sve ok.

Ej, pa debian red je zapravo gdr1, samo over the air sa nokia dodacima. Inace slazem se, evo moji ortak sa Desire 300 koji je i skuplji je dobio 0 nadogradnji, tako da...
 


Ako se nalazite blizu visokih temperatura , čisto da budete upoznati sa ponašanjem telefona :D
 
Jesu 630 zakljucane u Telenoru na njihovu mrezu?
 
Ne bi trebalo. Bar ona koju sam ja imao nije bila...
 
Nisu zakljucane.
 
Dobili smo je na poslu pa sam je intenzivno njakao. Bas lepo radi sve sto se nabaca na nju.
Imam quad android sa 1gb rama ali ova nokia ne radi nista sporije od njega. Kontam zeni da uzmem 630 na paket, pa ako joj se ne bude svideo dobice moj android a meni ta lumia.
 
Je li neko citao test na mobilnom svetu ? Znaci ne da su ga ocrnili nego ono je sramota.
 
Ma daj, koliko su ti prevodi autoritet u svetu testova...Ja ne pamtim kad sam citao neki test tamo. A za totalni sumrak mozga citanje komentara.
 
Узех га у випу прекјуче, ти на мобилном свету немају појма шта причају.
 
Telefon je odličan ,baš sam prijatno iznenađen brzinom . Wp je milina za korišcenje,nema šanse da se vratim više na android.
Baterija dobra,sa jakim korišcenjem lagano izdrži do uveče,kad se slabije koristi moze i do 2 dana. Što se tiče rezolucije koja je na papiru dosta niža za ovu veličinu tu sam u čudu koliko je dobar ekran,svaka im čast kako su to uspeli. Imao sam galaxy core koji je imao istu rezolzciju a ekran 4.3 incha i lumia je mnogo bolja.
Na suncu je takodje dosta vidljiv.

Nije mi jasno potenciranje automatskog osvetljenja. Lepo se mogu podesiti tri nivoa i stvar je rešena.

Preporučujem uređaj ljudima koji traže brz i pouzdan telefon koji malo košta a završava posao kao i 3,4 x skuplji modeli.

Wp je melem za oči.
 
Kao 3-4 puta skuplji modeli tesko. Malo ga pretera.

U najnizoj klasi se jedino isplati uzeti WP.
 
Bolje svakako radi od bilo kog androida sa 512/768mb rama.
Ne svidja mi se jedino multitasking, ustvari zapravo ga ni nema. Kad se minimizira aplikacija i vrati se posle u nju, ucitava je ispocetka.
 
Kako koja. Ja se ne mogu setiti koja ima taj problem, vecina se vrati gde je bila. Daj primer?
 
Angry Birds Epic. Minimiziras, isti sekund se vratis i ucitava ispocetka. Bez obzira sto si bio u sred borbe i uredno pauzirao.
Da nije tako agresivnog oslobadjanja rama verujem da bi zapucavao kao android.
 
Što se tiče igranja igrica očigledno postoji problem. Evo probao sam običan angry birds i dobro radi i vraća lepo .
Koliko vidim taj epic je skarabzdzen čisto da se kaže da podržava 512mb ali očigledno ne radi to najbolje.

Ko želi da igra igrice ovaj telefon prosto nije srećan izbor,meni je bitno da ostale stvari rade glatko.

Da brzo ulazi u poruke i pozive a ne kao većina android uređaja kad se prepune porukama da štuca.

Dobro , sad očekujem da se javi neko i kaže da se to ne dešava na android skupljim uređajima ali to je daleko od istine. Sestra ima s4 i on se uspori samo tako.
 
Bolje svakako radi od bilo kog androida sa 512/768mb rama.
Ne svidja mi se jedino multitasking, ustvari zapravo ga ni nema. Kad se minimizira aplikacija i vrati se posle u nju, ucitava je ispocetka.
To sam i rekao u najnizoj klasi WP je bolji od androida.

Što se tiče igranja igrica očigledno postoji problem. Evo probao sam običan angry birds i dobro radi i vraća lepo .
Koliko vidim taj epic je skarabzdzen čisto da se kaže da podržava 512mb ali očigledno ne radi to najbolje.

Ko želi da igra igrice ovaj telefon prosto nije srećan izbor,meni je bitno da ostale stvari rade glatko.

Da brzo ulazi u poruke i pozive a ne kao većina android uređaja kad se prepune porukama da štuca.

Dobro , sad očekujem da se javi neko i kaže da se to ne dešava na android skupljim uređajima ali to je daleko od istine. Sestra ima s4 i on se uspori samo tako.
Samsung ≠ Android

Kada se kaze android mislis na sve ostale proizvodjace, a vidi se kasnije da pricas za Samsung. Ja na S3 nemam problem sa porukama, a ona na S4 ima. Aha. Samsung ima problem dialer i sms lag, ali ne zbog previse poruka nego zbog TW-a, jer ih izbacuje iz RAM-a.

No dobro verovatno nisi upoznat malo vise sa androidom, pa da joj pomognes i sredis to. Ima leka svakako.
 
Poslednja izmena:
Angry Birds Epic. Minimiziras, isti sekund se vratis i ucitava ispocetka. Bez obzira sto si bio u sred borbe i uredno pauzirao.
Da nije tako agresivnog oslobadjanja rama verujem da bi zapucavao kao android.


Ok, stoji, igrica je, zahtevnija od tapatalka, nisam je probao....
 
To sam i rekao u najnizoj klasi WP je bolji od androida.



No dobro verovatno nisi upoznat malo vise sa androidom, pa da joj pomognes i sredis to. Ima leka svakako.

Ne bih dalje o tome, da se ne pretvori ova tema u glupo prepucavanje.

Kad platiš toliko telefon onda ne trebaš da tražiš "lek" .

Poenta je bila da su čak i ovi wp telefoni iz niže klase tečniji i brži od mnogo skupljih uređaja koji koriste android, sad da li oni imaju tw ,sense ili ne znaš šta to je nebitno.

Zato mi se i sviđa wp, nema gluposti koje ubacuju oem-i , čak i dosta stvari koje dolaze instalirano možeš obrisati a za to ti ne treba root i gubitak garancije.


Inače onaj nedostatak senzora ne dolazi do izražaja uopšte, odlično funkcioniše i bez toga, lepo je rešeno softverski.
 
Poslednja izmena:
Na koju foru su softverski resili da se gasi ekran kad prislonis uvetu?
 
Pa dodir. Ako je poziv u toku i ako registruje dodir na ekranu on ce isti da ugasi. Senzor ce da ga ugasi i kad nisi dodirnuo ali si tu blizu, ovde je potreban kontakt ali u principu krajnji rezultat je isti.
 
I radi bez problema, prisloniš ugasi, odmakneš pali odmah, testirao sam ga dosta i nije bilo problema.
 
Radi super, čak i kad ne treba :) ... Tako mi se često dešava da dok pričam od znoja se pokvasi ekran ili ako se javim vlažnim rukama pa ostane malo vode na ekranu on registruje kao dodir, pa i kad spustim telefon da nešto pogledam ili šta god, on je i dalje ugašen...mada se lako otklanja ovaj problem, zaključam, prebrišem ekran, pa koristim za šta mi treba :) ...
 
Procitah celu temu i dalje postoji mala dilema da li da danas odem u telenor i uzmem ga. Zanima me nekoliko stvari od korisnika koji imaju L630. Igrice ne igram i totalno mi je nebitno koja moze ili ne. Bitno mi je sledece. Brzina rada kada su instalirane osnovne aplikacije, tipa: fb, tw, viber, whatsapp, fb messenger, instagram, skype itd. Na primer, na fb-u sam i onda otvorim neki link. Da li brzo otvara pretrazivac i isto tako se brzo vrati na fb kada ga zatvorim. Kako i koliko brzo reaguju tabovi u pretrazivacu? Sve u svemu, ono najosnovnije sto koristi vecina korisnika. Takodje me zanima da li ce telefon brzo "zastariti", tj da ne dozivim da se posle 6 meseci totalno uspori zbog "tezine" aplikacija koje se abdejtuju i svaki put su sve zahtevnije (ovo pitam zbog njegovih mrsavih 512Mb RAM-a). Znam da ovo ne moze niko sa sigurnoscu da tvrdi, ali me zanima prognoza.. Ono sto za sada cujem su dosta pozitivni komentari i kritike bez obzira na nedostatke tipa prednje kamere, blica i sl.
Hvala unapred na svakom odgovoru.
 
Dok ti ne odgovori neko sa 630, ja cu ti reci za 520, koji ima losiji procesor od 630. Evo sad recimo iz FB-a sam kliknuo na neki urnebesni link sa Vukajlije, ucitava se, razvalis se od smeha, kliknes back i odmah si nazad u FB-u, "resuming" poruka se pojavila na cetvrtinu sekunde..
Viber ne koristim, ljudi kazu da je sporiji nego na Androidu recimo (verovatno ne na Androidu od 512mb). Whatsapp, pristojna brzina, recimo 3, 4 sekunde prosek za otvaranje, Instagram i 6tag (bolji od zvanicnog), izmedju 5-8 sekundi da prikaze svez sadrzaj, ako si skoro otvarao i nema novih poruka, oko 3, 4 sekunde.. Dakle racunaj na sve to da ce 630 biti brzi zbog boljeg hardvera.
Sto se tice zastarelosti, nece usporiti sa brojem aplikacija, niti ce biti iskuliran sa update-ima, Windows Phone 9 ce izaci cak i za 520.. Mozda ga on malo uspori, kao sto je 8.1 malcice tromiji od 8.0 (nisam doduse odradio cistu instalaciju vec OTA)..
 
Od svega sto si naveo jedino moze da bude problem nepouzdanost vibera i wacapa, tj da ne stizu poruke i pozivi. A moze i sve da bude u redu, niko ne moze da ti garantuje...
 
Na osnovu svega sto sam do sada procitao, cini se da je telefon odlican za te pare, pa cak i bolji u odnosu na nesto skuplje modele. Android ispod dual core i 1Gb rama sada ne vredi uzimati ( i to je po meni neka donja granica), a oni su znatno skuplji od L630. Ovaj moj S1 je vec na izmaku svake snage posle 4 godine, tako da valja osveziti krv, a da se prodje sto povoljnije...
Hvala na odgovorima.
@marketman, sto bi ove dve aplikacije bile nepouzdane?
 
Poslednja izmena:
Za Whatsapp stvarno ne mogu nista lose reci sto se tice pouzdanosti, a Viber je mozda malo bagovitiji nego na Androidu sudeci po komentarima..
 
Mogu ti odgovoriti delimično, neke stvari ne koristim u toj meri da bih mogao sa sigurnošću da kažem.

Nema veze broj instaliranih aplikacija , sistem radi brzo.

Fb meni radi brzo, otvaranje linkova isto , sada to zavisi i od brzine interneta za koliko će ti otvoriti link . Za tabove ne znam , ie prevashodno koristim za search nekih stvari , nije mi potrebno na telefonu da otvaram 7,8 tabova. Većinu tih servisa i sajtova otvaram preko njihovih aplikacija.


Dosta zavisi i od kvaliteta te aplikacije , ima par tih aplikacija kod kojih se javlja resuming .

Evo neki test kako se ponašaju aplikacije u radu . Otvorim npr 4,5 aplikacija . FB, Fb messenger,mail,metrotube(yt) i prebacujem između njih i sve radi odlično i instant. Koristim par minuta i sve je ok . Posle nekog vremena dodam wp central aplikaciji u nema promena . Dakle multitasking radi dobro i sa 512 mb , tu nema nikakvih problema. Posle par minuta minuta sam ponovo otvorio , sve je super . Dok sa druge strane , neke aplikacije koje su loše urađene kao viber i tapatalk ne ulaze instant , već ima resuming skoro uvek , tu je očigledno da aplikacija nije optimizovana. Tek kad imaš više od 4,5 aplikacija i prođe 5,10 minuta onu koju si među prvim otvorio, kao ja npr fb će se ponovo očitati , dosta brzo je to sada uradila.

Od aplikacija ovih glavnijih je jedino spor viber , to je do autora aplikacije, možda se i sete da ga poprave nekad. Za viber su mi uvek stizale poruke i nikad nisam imao problema , sad da li su nekad kasnile neki sekund minut to ne znam,

FB messenger radi dobro .

Ovo da će ti zastariti u tom kontekstu koji ti pominješ , neće se desiti. Ako imaš kvalitetnu sd karticu ili instaliraš u memoriju telefona to se sigurno neće desiti . Nećeš imati probleme sa usporavanjem kao na drugom sistemu.

Ja imam preko 50 aplikacija i igrica i sve radi kao i prvog dana , na drugom sistemu mi je uvek usporavalo kad sam imao dosta aplikacija.

Najosnovnije funkcije , poziv poruka će raditi uvek munjevito,neće ti usporavati bog mnogo poruka .Imam baš dosta poruka i isto se ponaša .

Evo , valjda sam malo pomogao. Inače sam veoma zadovoljan telefonom , brz i pouzdan uređaj.
 
Hvala puno @tolero na iscrpnom odgovoru. Sad su stvari mnogo jasnije :) Mislim da ce pasti pazar...
Moze i jos neko misljenje korisnika. Nije na odmet :)
 
Nazad
Vrh Dno