Šta je novo?

Objektivi

Takođe, rečenica da "ni jedan objektiv pri slikanju iz ruke ne moze dati dobru fotografiju" je problematična jer bukvalno sve zavisi od uslova u kojima fotografišeš, i aparata. Koristio sam 15-85 na 7D i ne bih se usudio na više od 1600ISO da snimam ako je išta bitno, dok na mom Fuji X-E3 i ISO6400 izgleda bolje nego ISO1600 na Canonu (pretpostavljam da je tako i na novijim Canon tijelima). Na ISO100 se snima isključivo kad imaš savršeno svjetlo. :) Takođe, kvalitet stabilizacije je bitan - ja se usudim na Fuji da opalim statični subjekat i na 1/8s na 200mm, jer je stabilizacija objektiva brutalna. Sigme su takođe uvijek bile poznate po slabijim bojama ("žute" fotke) u odnosu na first party, i mislim da su ovo riješili tek na vrhunskim ART staklima.
 
@delboy
Hvala na komentaru. Nisam razmisljao o ceni ali je svakako tvoja konstatacija na mestu. Mozda sledeci put, no jos jednom hvala.

@Roy Fokker
Pri slikanju iz ruke sam mislio na opusteno slikanje bez ikakvih oslonaca, onako stojeci iz ruke a razlog je eto, desi se trenutak kada moras brzo reagovati, jer se to nesto trenutno desava i ukoliko ne reagujes brzo, taj trenutak ce postati proslost.. Da ne ulazimo u diskusiju kolika brzina zatvaraca je potrebna za ostru fotografiju, jer to zavisi od coveka do coveka, koliko je mirne ruke.
Vrednost ISO 100 je stavljena po default-u jer nisam zeleo test suma vec isklucivo test brzine zatvaraca , tj, da li je taj veci otvor blende kod sigme toliko superiorniji jer moras priznati razlika izmedju f2.8 i f5 je ogromna.
Sto se tice stabilizacije slike, canon je bolji i to primetno bolji. Naravno ta stabilizacija opet dovodi do onoga koji shutter speed je dovoljan, itd, itd, tj sve je povezano kao sto znas i sam.

Ne zaboravi i to da ovo nije profi test, cak nije ni test, vec samo opazanje jednog korisnika u RL te zato sam na kraju i naveo da svako sam odluci koji je objektiv bolji i isti odabere shodno svojim potrebama
 
Ako je neko koristio oba objektiva vredi li prelaziti sa Nikona 16-35mm F4 za nekih 450e doplate na Nikon Z 14-30mm F4?
 
Mislim da ces ovde tesko dobiti odgovor na to pitanje, na netu ima raznih poredjenja. Da li je 450e mnogo ili nije za prelaz, to je licna stvar.
Ako si presao na Z sistem, ne vidim nikakav problem, sama velicina i jos 2mm na sirem delu su dovoljan razlog za Z 14-30.
 
Koristim vec jedno 15-tak dana 15-85 i jako sam zadovoljan, no kada mislis da je sve savrseno, uvek se desi nesto nepredvidjeno. Iskrsla mi je prilika za zamenu, tacnije hoce covek da mu dam svoj objektiv uz neku doplatu, nismo razgovarali ali oko 80e za 17-55 f2.8. Da ne ulazim u detalje sta, kako vec konkretno, zanima me da li je fotografija iz ovog objektiva bolja ili za nijansu bolja ili mozda nije uopste.
Govorim o Canonu, 15-85mm naspram 17-55mm f2.8
Svestan sam da gubim raspon, dobijam brzinu, no zanima me samo isplati li se ovo uraditi, hocu lki zaista dobiti kvalitetniju fotografiju i vredi li to 80e doplate.
Mozda bi jednostavnije pitanje bilo, sta bi ste vi uradili.
 
17-55 is usm ef-s je koštao preko 1000e. Strašan objektiv, za svoje vreme nešto nemoguće optički dobro, ali nekvalitetan. Mnogima je crkao IS ili USM. Imao sam ga, odličan stvarno bio. Čak i taj moj je crkao kod sledećeg vlasnika, ali dosta vremena kasnije.

Nemam pojma ništa o 15-85, zanimljiv raspon. To onda nije postojalo. Canon sam prodao 2008, sve.
 
Kad sam ja posljednji put se bavio Canon APS-C staklima, čini mi se da je 17-55 2.8 bio bar duplo skuplji, ali ih je jednako malo bilo kao i 15-85. Ja sam svoj 15-85 uzeo za 300 ili 350 evra (ne sjećam se) sa sve B+W low profile UV filterom, neki lud dil s preprodavcem koji ga je donio ko zna otkud.
 
Pisao sam ovde vec ranije, imao sam EF-s 17-55 f2.8. Novog sam ga platio 1250e 2007 godine, to mu sad dodje blizu 2k e, bolest ne bira! :)
Veliki, prevelik za krop, tezak ali odlican u smislu ostrine. Ne znam za slucajeve da crkava IS ili USM, moguce da je nekome crkao IS ali sam sasvim siguran da nije USM motor, to je ultraproverena i pouzdana tehnologija. Pitanje je kako ljudi cuvaju i koriste opremu, video sam svasta, to je vise do licne kulture.
Posle sam nabavio 15-85 i nijednom nisam zazalio u odnosu na 17-55. Raspon, ostrina, manja tezina i velicina.
Na tvom mestu ja ne bih uzimao 17-55.
 
Jasno mi je sve.

only fools and horses kaze da je pitanje vredi li te doplate
nidza: da postoji mogucnost crkavanja, odnosno skloniji kvaru od nekih drugih opcija
Roy Fooker: da je zadovoljan bio sa 15-85
Marti Misterija: konkretno, da ne bi menjao

Odustajem og zamene. Ljudi hvala vam svima na odgovorima.
 
Od par canon objektiva koje sam imao. Jedino mi je na 18-55is riknuo AF i to definitivno mojom krivicom.
Jednom ga je zapljusnuo talas na moru.
Druga situacija je da je proveo u zamrzivacu celi dan (ne pitajte kako i zasto)

Posle ovoga, hteo je da fokusira samo u jednu stranu. Koristio sam ga tako sto rucno okrenem fokus na beskonacnost i pustim da fokusira, eventualno mu jos malo pomognem ako promasi fokus ispred subjekta.

Zanimljivo da telo (Canon 450d) radi odlicno i posle par godina iako nije weather sealed, a bilo je sa objektivom ispod talasa, uz to sam ga koristio i par puta po kisi.
 
Izvinjavam se sto upadam u temu, treba mi savet, devojka se bavi fotografijom laicki, ponekad slika za neki kafice neze zurke, nista spec...
Ima sony alpha 6100 sa kit objektivom, sad planira da uzme drugi, pa je mislila na sony 18-105mm f4, da li neko ima iskustva i kako se pokazao ima li neke druge preporuke?
* za uslove snimanja u kaficu i malo mracnijem okruzenju
 
Rekao bih da je to premali otvor blende. Mozda neka sigma sa f1.4, imas razlicitih 16mm, 35mm, 50mm. 50mm ako slika vise ljude, portrete.
 
Rekao bih da je to premali otvor blende. Mozda neka sigma sa f1.4, imas razlicitih 16mm, 35mm, 50mm. 50mm ako slika vise ljude, portrete.
Hvala na odgovoru, ali vise trazi zoom objektiv zbog slikanja u zatvorenom
* msm da ima sigma 50mm i da ga bas zbog toga mnogo malo koristi
 
U zatvorenom i 2.8 blenda moze da bude nedovoljna, zato se ili stavlja blic ili ide na brze prajmove koje je Gaus i predlozio. Za Sony apsc, samo Sigma 1.4 apsc serija ili Sony 1.8 prajmovi i to što siri.
Brzih zumova nema.
 
Kao sto ti rekose Marti i Gaus, ni jedan zoom nece tu raditi posao, mozda cak ni prime, a taj sto si naveo, racunaj bacene pare bar za to sto si naveo. Govorim iz licnog iskustna (kafic, ziva svirka, ljudi)
Ukoliko je dozvoljena upotreba dodatnog osvetljenja, predlog je da umesto objektiva kupis blic u protivnom nema resenja sem zamena kompletnog sistema za neki sa sto boljim iso performansama, sto u prevodu znaci, mnogo novca.
 
Hvala na savetima, ima blic ne mogu se sad setiti koji.
 
Opcije su Sony 16-55 2.8 , Tamron 17-70 2.8 i Sigma 18-50 2.8 ako hoće zum.
Sigurno mnogo bolje od kit objektva bilo koji od ta tri. I svetlo i oštrina i sve.
Ali kao što svi rekoše za kafić i nrak ja bih uzeo trio sigmi 1.4 pa menjao, nije neki posao klik klik
¯\(ツ)
2.8 vs 1.4 spušta ISO ss npr 1600 na 400, vredi truda
 
Opcije su Sony 16-55 2.8 , Tamron 17-70 2.8 i Sigma 18-50 2.8 ako hoće zum.
Sigurno mnogo bolje od kit objektva bilo koji od ta tri. I svetlo i oštrina i sve.
Ali kao što svi rekoše za kafić i nrak ja bih uzeo trio sigmi 1.4 pa menjao, nije neki posao klik klik
¯\(ツ)
2.8 vs 1.4 spušta ISO ss npr 1600 na 400, vredi truda
Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno