Šta je novo?

Objektivi

Probaj sa live view i ako je oštrije, odnosno tačan fokus onda objektiv ima problem. Probaj otvori neku knjigu, aparat na stativ i sa 1.8 fokusiraj određeni red, ili neko slovo i vidi da li fokus pada tamo gde si ti hteo ili je napred/ nazad.
Sa live viewom će padati fokus tamo gde ti hoćeš, no preko view findera možda i neće...
 
Probao sam i tako i preko live kad zumiram 10x dobijem extra ostru sliku ali kad okine nije to to.Sta se desava to mi nije jasno.Tacno fokusira jer tada i prebacim u live mod i vidim kristalno cistu sliku tek posle vidim da je mutna i nije u fokusu kako treba.
 
Probaj onako na knjigu ili novinu ili lenjir što sam ti kazao malo pre. Objektiv si kupio nov/polovan?

U live viewu imaš live mode i quick mode. Sa live mode bi morao biti precizan dok ti je quick mode isti način fokusa kao kada slikaš sa view finderom.
 
Haha, ne mora ako neće...ali sada radi provere mora!!!!

Jer se proverava front/back fokus objektiva.
A ko kupi DSLR i fotka sa liveview u velikom broju okidanja taj ovaj pomenuti front/back fokus na objektivu ne bi ni primetio...
 
Poslednja izmena:
Ja LiveView koristim samo u situacijama da vidim kako ce da izgleda slika.A sto se tice fokusa probao sam sve ali nece ispod 2.2 da izostri sliku.Al nebitno smorio sam se vise ceo dan fotkam i trazim gde je ostar i to bi bilo 2.5 i 2.8.Bar sto se tice ovog mog primerka.
Ocekivao sam mnogo vise al nije ni ovako lose za 45e koliko sam ga polovnog platio.Za portrete sam ga i trazio i trazio sam sto brzi ovako je neka sredina izmedu kit objektiva i ovog prajma.Hvala svima na savetima
Evo par od danas
50mm 1.8(f1.8) by hunder__79, on Flickr
50mm 1.8(f2.8) by hunder__79, on Flickr

Ova prva je jedna od retkih gde je ispala ok.Ali sam je morao dodatno izostriti u PS.Fokus je jako uzak za razliku od druge gde je celo lice u fokusu
 
Poslednja izmena:
Da, po ovoj na 1.8 mi se čini da je front fokus, ali ne toliko strašan kao što je moj primerak bio.
Kao što sam i rekao, ja sam bio kupio nov za 100, prodao ga odmah za 70 jer nisam pitao i nisam ni znao tada kako da proverim objektiv.
Išao sam posle u radnju i od 3 primerka koja su imali svi su imali front fokus.

Uživaj u objektivu za 45e i nije baš toliko ni loš ;)

Ja čekam mkI da izleti povoljno ;)
 
Par pocetnickih pitanja, koja me od pocetka muce i i dalje nisam siguran da sam razumeo kako treba.

1. Za crop tela (canon) odgovaraju i EF i EF-S objektivi, dok za ff odgovaraju samo EF objektivi?
2. Kada na crop telu koristim ef-s objektiv, njegove zizne daljine su optimizovane za crop telo - realne? Ne treabi h mnoziti sa crop faktorom? Znaci ako pise da je 50 mm, to 50mm, a ne 80 mm?
3. Kada na crop telu koristim ef objektiv, onda delim sa 1.6 da bih dobio realnu ziznu daljinu. Ako je objektiv na 80 mm, onda je zapravo na 50 mm?
4. Da li postoje neke nus pojave kada se na crop telu koriste EF objektivi?
5. U kontekstu kompresije kadra, da li recimo 85mm na EF-S objektivu odgovara idealnoj kompresiji za slikanje portreta, ili se tih 85 mm odnosi samo na EF objektive? Dakle da li zizna daljina na relaciji ef-s ef, prati i kompresiju, ili postoje nek razlike?
 
1. Tacno
2. Ne. I zizne daljine na ef-s objektivu mnozis sa crop faktorom (1.6). Objektiv 18-55 ti je u stvari 29-88 (FF ekvivalent). 50mm objektiv je 80mm u stvari
3. Ako na cropu koristis EF objektiv koji je 100mm na primer, ti u stvari imas 160mm
4. Nema nus pojava osim da je veca zizna pa moras vise da se odaljis, sto je u nekim situacijama i dobro. Recimo Wildlife fotografi cesto koriste crop tela bas da bi prisli blize subjektu koji snimaju...
5. Ne mozes da kazes da je 85mm idealna zizna daljina za portrete. Cesto se navodi da je to 85-135mm, mada i sa drugim mogu da se naprave vrhunski portreti. Kada se govori o mm, uvek se govori o 35mm ekvivalentu, znaci ako imas crop aparat sve mnozis sa 1.6, ako imas FF to je to.
 
Nisam bas razumeo ovo pod 4.

Sto se ostalog tice, hvala. Samo da potvrdim jos jednom. Znaci ako ja na mom 600d slikam sa objektivom EF 1.8 50mm, to je zapravo kao da slikam na FF na ~85mm i to je dobra daljina za portrete? Naravno vazi i za vece daljine, ali ja imam 50mm pa zato dajem ovaj primer. Ista je kompresija kadra kao kada bi taj objektiv stavio na neko ff telo?
 
Ako na tvom 600d slikas sa 50mm to je kao da na FF slikas sa 80mm i to je najpribliznije 85mm na FF i sasvim je pristojno za portrete (za tu cenu). Ne bi bas dobio zamucenje kao na FF sa 85mm 1.8 ali kompresija je slicna. Bolja (i skuplja) opcija je Canon 85mm 1.8 koji je na cropu 136mm.

Sto se pod 4 tice ovako: Kada na crop telo zakacis bilo koji objektiv dobijas ziznju daljinu objektiva pa x 1.6. Sve ti je vise "zumirano" da tako kazem, za isti kadar moras da se odaljis.
Ako ja imam recimo FF i 70-200 objektiv, i treba da slikam nesto iz vece daljine i tih 200mm mi nije dovoljno, mogu da stavim 1.4x ili 2x telekonverter i dobijem 98-280 ili 140-400 zizne daljine, ili mogu da uzmem crop telo i dobijem 112-320... Crop ti tu omogucava da pridjes blize subjektu...
 
4. Nema nus pojava osim da je veca zizna pa moras vise da se odaljis, sto je u nekim situacijama i dobro. Recimo Wildlife fotografi cesto koriste crop tela bas da bi prisli blize subjektu koji snimaju...

Ja bas navikao na "priblizeni kadar" koji se dobija na kropu i 200mm. Jednom prilikom ga nakacio na petardu i probao bas to (ok, nije wildlife, ali je golub u parku :D). I proveravam da li sam na 200mm ili manje... mnogo mi daleko ptica. A... navika je cudo :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
A cemu onda razdvajanje ef i ef-s objektiva. Koja je poenta kupovati ef-s objektive. Ja sam bio objedjen da se samo ef objektivi mnoze sa 1.8 do skoro. Vidim da su i cene tu negde a to je cisto bacanje para
 
Pa ef-s ne mogu na full frame, mora da postoji drugacija oznaka... A poente itekako ima, posto na cropu pokrivaju razlicite zizne daljine, jer kad bi na crop zakacio neki FF zoom cesto bi dobio neupotrebljiv raspon za ono za sta je namenjen...
na primer, zakacis 24-105 koji je za FF i dobijes 38mm na sirem kraju sto je nedovoljno za univerzalni zoom
 
Znaci na ef-s naj sire je 27 mm dok na ef 17 mm. A prednost crop senzora je kod zuma. Na njemu 300mm je na ef skoro 500 mm ako sam dobro ukapirao
 
A cemu onda razdvajanje ef i ef-s objektiva. Koja je poenta kupovati ef-s objektive. Ja sam bio objedjen da se samo ef objektivi mnoze sa 1.8 do skoro. Vidim da su i cene tu negde a to je cisto bacanje para
Pa evo npr ja koristim 2 najcesce a to je sigma 17-50 2.8 (alternativa je tamron), a ne postoji slican ef objektiv sem 17-40 koji je preskup da pokrije otprilike taj raspon. Drugi koji koristim je canon 55-250 koji je telefoto objektiv za 145 eura sa odlicnim kvalitetom slike i stabilizacijom - za ef za te pare mozes naci samo neki polovan 70-300 bez stabilizacije, ciji kvalitet slike je diskutabilan. Samo odsustvo stabilizacije ga cini teskim za koriscenje cim se malo zavrne. U sustini da bi dobio ok ef objektiv za crop treba kesa i opet ne pokrijes sta ti treba, a ako imas kesa svejedno ces ff kupiti. Druga varijanta su prajmovi...
Edit: da dodam za 5. i kompresiju slike - zavisi od subjekta - nekome ce se svideti kako izgleda na 50mm, nekome na 85, nekome na 135, a nekome cak na 250mm.
 
Poslednja izmena:
Aha jasno. Kakva je ta sigma u odnosu na tamron?
 
Pa sad ce Marti da me nagrdi da sam tehnomasturbator ali Sigma je malo ostrija od Tamrona sa stabilizacijom potpuno otvorena, i bar meni nikad nije omasila fokus. Oko 4 pa nadalje mislim da su isti, a obzirom da sam polovnu nasao jos pod garancijom za istu cenu kao polovni Tamron bilo mi je logicno da je uzmem. Napominjem da je to HSM verzija, za stariju su se zalili da nije toliko ostra, ali to ti ne bih znao reci... U svakom slucaju mislim da neces mnogo pogresiti koji god uzeo. E sad ako ti ne treba vise svetlosti i kit objektiv je dobar :)
 
Treba mi ostro na 2.8 a ne kupim pa moram da ga zatvaram na 3.5 ili 4 da dobijem ostre slike. A jurio bi sa stabilizacijom zbog video snimaka. Jer bez stabilizacije moras biti nirvana da napravis miran video.
 
Ako ti nesto znaci moje misljenje. Imam tamron 17-50 VC i vrlo sam nezadovoljan njim. Od 5.6 do 11 jeste ostar, ali pre i posle toga, gori je od kita, pogotovo na 2.8 zbog cega sam ga najvise i uzeo. Moj je u oglasima tamron(da ga ne drndam, posto je kao nov), a koristim preostala dva objektiva kit i plastik fantastik. I gledam kad ga prodam sta da uzimem i da li nesto uopste i da uzimam, posto malo imam vremena za fotgrafisanje. Najradije bih uzeo po jedan fiksni objektiv za sve situacije, ali ne znam kako fiksnim objektivima da pokrijem sve situacije u kojima bih mogao da se nadjem, ne znam ni koji bi to konkretno objektivi bili, a naravno sve to bi kostalo sigurno dosta. Ipak su fiksni objektivi najbolji. Ok, nisam probao canon-ove zum objektive. Pretpostavljam da su oni odlicni, ali za njih isto nemam pare.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo... Imas neki primer da okacis portret recimo na 2.8 da vidim koliko je to lose
 
Nemam. Vrlo malo sam ja sa njim i slikao. Mozda 100-150 fotki ukupno i sacuvao sam samo neke koje su mi se svidele, a to su skoro sve na 5.6-11. Kacio sam negde, mozda na ovoj temi, mrzi me da trazim neke test fotke, ako su jos na serveru, pa pogledaj.
 
Ne znači da ako je loš na 2.8 na jednom telu da će i na drugom biti isto loš. Možda na drugom bude odličan ;)
 
Pazi ja sam totalni nemac pojma kada je fotografija u pitanju, tako da to sta ja mislim da je dobro ili ne, potpuno nije relevantno. Ja sam samo rekao da nisam zadovoljan (opravdano ili ne) svojim tamronom i prodajem ga dok je jos kao nov, utegnut i sve to, da ne puknem previse para na njemu (iako vec jesam). Ima ovde mnogo iskusnijih i boljih poznavaoca problematike, pa vidite sa njima sta misle.
 
Ja iskreno prvi put cujem da je Tamron mekan sirom otvoren. A ako cemo realno, za portrete neka ultra ostrina moze samo da smeta. Npr ako fotkam portret sa 100mm F2.8, i na tih f2.8 imam problem sto moram da teram clarity i kontrast u minus...
 
moze biti da ti jednostavno objektiv i aparat nisu kompatibilni!
mada od sirokih se ne ocekuju da budu ostri toliko...
imao sam canon 17-40 koji sam prodao nedavno, nije bio ostar kad sam ga kupio pa su ga posle namunjili u servisu. tako da mozda je to resenje
 
Nazad
Vrh Dno