Šta je novo?

Objektivi

Uzeh novi da se ne zezam (igrom slucaja bio jos jedan u Novom Sadu), a i delovao mi je bolje sto se tice "testova" na netu...
 
Putujem na more par dana pa cu valjda da opalim par fotki, ako budem skidao Sigmu :d
 
Jel' imao neko iskustva sa Canon-om EF-S 10-18mm? Prilicno je povoljan za UW objektiv (i gotovo duplo jeftiniji od 10-22).
 
Objektiv se tek pojavio, to sigurno niko nema ovde, ali zato imas gomile informacija i primera po netu, i po tome objektiv je mnogo jeftin za to sto daje...
 
Moze jedan strucan savet. Planiram da pazarim tamron 17-50 2.8 bez stabilizacije. E sad koliko je losiji ili bolji od istog sa stabilizacijom. I zasto je toliko jeftiniji od canona 17-55 2.8?
 
I Sigma 17-50 je skuplja od tamrona i jeftinija od canona. E sad zasto - po testovima je bolji, i ja verujem da jeste, ali ne verujem da vredi toliku razliku. Na prethodnim stranama imas mnogo rasprave o tamron non-vc vs vc.
 
Moze jedan strucan savet. Planiram da pazarim tamron 17-50 2.8 bez stabilizacije. E sad koliko je losiji ili bolji od istog sa stabilizacijom. I zasto je toliko jeftiniji od canona 17-55 2.8?
Sa i bez stabilizacije - moguca su variranja od primerka do primerka ali se to u svakodnevnoj upotrebi ne vidi, kao ni u printovima do bilbord dimenzija. Odustvo stabilizacije se itekako primeti. Jednom recju - pazari sa stabilizacijom a pikselmasturbaciju ostavi drugima kojima je to bitno!
Jeftiniji je zato sto je skroz otvoren, na f2.8 blendi losiji od pomenutog Canona, zato sto je malo slabije izradjen od pomenutog Canona, zato sto nema tu optiku kao Canon i zato sto je Canon Canon! Dovoljno!? :)
 
Aj da pitam opet. Kupio sam canon 50 mm 1.8 f i podeljene su mi impresije od woow do katastrofalnih. Elem, problem je sto je iako otvoren i brz ja ne mogu da napravim ostru sliku iako ss ide preko 200 sto bi trebalo da je dovoljno za slikanje bez stabilizacije. Drugo je otvor blende kod 1.8 je jako uzak ili je to do krop senzora pa su objekti u jako malom polju u fokusu tek kod 2.8 dobijam ono sto mi treba. Jel to kod svih tako ili sam ubo los primerak. Nadam se da sam uspeo da objasnim sta sam hteo da pitam i da napomenem da sam pocetnik u dslr vodama.
 
50 f1.8 zna da masi fokus. A sto manji otvor blende to je manje polje u fokusu.
 
Otvor blende f1.8 jeste jako plitak na manjim udaljenostima, nema to veze sa senzorom.
Ako slikaš krupne portrete, gde je samo lice na sceni, očekuj da ako osoba nema okrenutu glavu direktno ka tebi, jedno oko može da bude u fokusu, a drugo već i ne baš.
Na malo širim kadrovima to već nije toliko drastično.

Treba ti mirna ruka ili još kraća ekspozicija da bi garantovano dobio nestresenu sliku. Na crop senzoru 50mm je već dosta velika žižna daljina i svako mrdanje aparata je primetno.
Ja često uključim rafalno slikanje, pa okinem jedno desetak fotki u nizu, kako bih bio siguran da će neka od njih biti dovoljno oštra.
 
Aj da pitam opet. Kupio sam canon 50 mm 1.8 f i podeljene su mi impresije od woow do katastrofalnih. Elem, problem je sto je iako otvoren i brz ja ne mogu da napravim ostru sliku iako ss ide preko 200 sto bi trebalo da je dovoljno za slikanje bez stabilizacije. Drugo je otvor blende kod 1.8 je jako uzak ili je to do krop senzora pa su objekti u jako malom polju u fokusu tek kod 2.8 dobijam ono sto mi treba. Jel to kod svih tako ili sam ubo los primerak. Nadam se da sam uspeo da objasnim sta sam hteo da pitam i da napomenem da sam pocetnik u dslr vodama.
Normalno je da ti je dubina polja jako mala na 1.8 ali to isto zavisi i od toga na kom rastojanju ti je subjekat. Sto se tice 1/200 moj drugar je uspevao na 1/400 da strese fotku ni sam ne znam kako. Preciznost fokusa zavisi i od samog tela koje koristis, a takodje i tipa prljavo ogledalo i slicno mogu da uticu na sam fokus. Nisi takodje rekao na kom ISO je fotkano...
 
Ja iz njegovog posta nisam uspeo da zakljucim na sta on misli... Mozda mu na 1.8 nije ostar jer objektiv jednostavno nije najostriji skroz otvoren, i tek od 2.8 ima solidnu ostrinu. Mozda je i stresena fotka, ali dok ne okaci neku mozemo da nagadjamo...
Izadji napolje po danu, slikaj nesto na 1.8, imaces shutter speed od bar 1/1000, pa ako ti ni tad nije ostro onda nije do stresenosti fotke...
 
Uglavnom imaju front fokus što bih ja proverio odmah u radnji ili kod prodavca sa oglasa.
Taj objektiv je upotrebljiv skroz i na 1.8 ukoliko ne beži fokus, dal napred ili nazad svejedno mu je. Ukoliko telo ne poseduje manual Focus adjustment džaba si krečio.
Ja sam pre dok sam imao 500d kupio nov 50mm za 100e bez garancije i za 10 dana ga prodao čoveku sa 5d II za 70e. Jer ako ja moram da ga privrnem na 2.8 da bi oko bilo u fokusu a ne nos onda mi ne vredi ništa.
 
Aj da pitam opet. Kupio sam canon 50 mm 1.8 f i podeljene su mi impresije od woow do katastrofalnih. Elem, problem je sto je iako otvoren i brz ja ne mogu da napravim ostru sliku iako ss ide preko 200 sto bi trebalo da je dovoljno za slikanje bez stabilizacije. Drugo je otvor blende kod 1.8 je jako uzak ili je to do krop senzora pa su objekti u jako malom polju u fokusu tek kod 2.8 dobijam ono sto mi treba. Jel to kod svih tako ili sam ubo los primerak. Nadam se da sam uspeo da objasnim sta sam hteo da pitam i da napomenem da sam pocetnik u dslr vodama.

To je jeftin plastikaner, ne mozes da ocekujes od njega ama bas nista. Tamron i Sigma ni nemaju takav objektiv...
 
Malo mi je teze sa moba odrediti ali ako pucas na blizinu na 1.8 DOF je jako plitak. Pogledao sam prve 2 i obe mi deluju van fokusa. Probaj fotkati staticni objekat sa stativa i opali 2 fotke zaredom bez pomeranja na 1.8 i 2.8.
 
Fotografija nije sto vise megapiksela i sto manje f-ova i slicne patkometrije...

Za te novce, nema bolji objektiv.

Canon 50mm/F1.8 EF II 100
Canon 50mm F1.4 USM 300
Canon 50mm/F1.2 L EF USM 1300
 
canon 50mm f1.8 II je bez tela sa MFA "uglavnom" bacanje para.
 
Sa stativa je druga prica,al iz ruke ne pravi ciste slike iako je ss oko 450. Kao da masi fokus koji je ionako previse plitak.Kad ga odvrnem na 3.5 i vise dobijam cistu sliku.
 
Kakva su iskustva sa ovim objektivom
Sigma 18-50mm F2.8-4.5 DC OS
 
Vrv ne dobijas nesto mnogo bolje u odnosu na kit. Zasto ne razmisljas o Sigmi i Tamronu 17-50 2.8? Dobijas svetlosno jaci objektiv plus za mrvicu siri...
 
Razmisljam i o njima al nisu bas jeftini. ova sigma je 170e nov sa garancijom tamron 17-50 2.8 oko 300e i 380e sa stabilizacijom. E sad posle ovog prajma se ne usudjujem nista uzeti bez stabilizacije
 
Nalete ti tamroni novi i ko novi cesto kod proverenog prodavca iz valjeva za dosta manje para.
 
Ispada da su pre IS samo majstori znali da naprave nestrešenu fotku, a to je daleko od istine. Na ovim fotkama mi izgleda kao da imaš front focus problem (aparat fokusira ispred subjekta, tj. fokus pada bliže aparatu) i u slučaju da nemaš ništa ispred što bi upalo u fokus, izgleda kao da je cela fotka mutna. Vidi se na fotki puža, fokus je na listu ispred. Da bi bio siguran, probaj da fotkaš neki tekst pod uglom od 45 stepeni (najbolje su ti novine, neki tekst sa velikim kontrastom), fokusiraj određeni red, opali fotku i proveri na fotki da li je taj red u fokusu ili neki red ispred/iza. Sa blendom 1.8 lako ćeš to videti.

Drugo, ja sam imao problem sa 50 1.8 da nije mogao da mi fokusira nekad na određenoj daljini, nije bilo šanse da fokus tu sleti. Na kraju je pomoglo da se pomerim za nijansu bliže ili dalje.
Gledaj da ne koristiš blendu 1.8 osim ako baš ne moraš ili je koristi kada slikaš nešto dalje, pa ako i malo pobegne fokus, da se ne primeti toliko jer će DOF biti dovoljno dubok da se ne primeti.

Na kraju shvatiš zašto taj objektiv košta toliko koliko košta, više od toga ne vredi. Ne kažem da je objektiv za bacanje, samo treba biti svestan njegovih nedostataka i koristiti ga u uslovima kada se oni neće manifestovati.
 
Pa pazi, 50mm kad bode fokus gde treba on vredi svaki dinar(evro). On jeste oštar ali je problem što nije oštar tamo gde ti hoćeš i gde bi trebalo da bude oštar.
Evo jedan moj primer smanjen sa 50mm f1.8 mk I, uslikano sa blendom f1.8.

Ana Proba 50mm mark I by Bojan ST, on Flickr

Ova druga slika je sa 50mm f1.8 mk II, koja mi je imala front fokus i bila je dobra tek na f2.2. I da napomenem da sam uglavnom sa njom ciljao malo dalje nego gde hoću da mi bude fokus.

50mm f1.8...2.2 by Bojan ST, on Flickr

Znači ako kupim f1.8 hoću da ga koristim na 1.8. Do skoro sam imao tamrona 28-75 f2.8 i bio je odličan na f2.8 i 95% slika sam i pucao na f2.8. Dok pre dok sam imao crop telo imao sam tamrona 17-50 koji je isto imao front fokus i meni je bio ne upotrebljiv.
 
Poslednja izmena:
f1.8 iso200.JPGf2.0 iso200.JPGf2.2 iso200.JPGf2.8 iso200.JPG

sve su slikane sa tripoda i iso je 200 otvor blende je od 1.8 , 2.0 , 2.2 , 2.8
 
Poslednja izmena:
Moraš slikati kroz viewfinder, ne sa live view, to znaš???

I gde si fokusirao ovde, na oko, slova, ???
 
Naravno da slikam kroz viewfinder gde cu sa dslr da slikam preko live view
fokus je tacno na natpis FARMASI

edit:
Sad sam upravo fotkao portrete i 1.8 je totalno ne upotrebljiv,bar u mojim rukama.Tek posle 2.2 mogu da ocekujem ostru sliku
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno