Šta je novo?

Objektivi

Sto bi rekao Dragana Jove Torbica u svom redovnom obracanju Boskicu - Cccc, sta ti decko radis!
De ne prenosite te internet mitove i kojestarije, pomislice neko ko cita te stvari da je zaista tako. Ko o cemu vi o tim mitovima o muljavim coskovima, aberacijama, blendama i sl. Ljudi i zene prave izlozbe uradjene kit objektivima a sad odjednom objektivi od 300+ jura nisu ni za dodirivanje preponama! Si ti nekada odstampao neki format veci od svadbarskog toalet papira, sa nekim objektivom sto ima te tzv muljave, uzas, coskove, blende, sta li vec? Ako jesi, a da li si video da je to u stampi muljavo, uzas, lose i slicno!?
De malo realnosti i ozbiljnosti a ne rekla kazala!
Ne znam cemu potreba za ovakvim postom, covek je rekao da mu je bitno da mu bude sto ostriji objektiv u uglovima i okvirnu cenu sta moze da uzme, ja sam samo rekao ono sto se pokazalo na osnovu neke statistike (vise uzoraka). To sto neko ubode drugacije primerke je druga stvar, a sto se tice toga sta je koliko ostro - ako hoce novi objektiv normalno je da ide na nesto sto mu najvise odgovara za te pare.

A kakva je prica stvarno sa tim tamronima posto mi je ovo mislim prevelika cena mada ko zna :)
Tamroni polovni (non-VC i VC) od 200 - 300 eur, zavisi kakvo je stanje.
 
Vidim nahvaliste taj 15-85 reklo bi se dobar objektiv. Mozda cak razmotrim i polovnu varijantu ta neka cena 350-400eur maks.

Zanima me takodje koliko je rizicno kupovati polovne objektive i kako proveriti u kakvom je zaista stanju. Meni na pamet pada probno fotkanje, proveriti zum mehanizam i zvuk pri auto fokusu.

hvala takodje nitro i tebi na savetu uzecu i to u obzir definitivno ali su me sada zagolicali sa ovim 15-85 doduse polovna varijanta
 
Pa recimo da ne mozes toliko da pogresis sa polovnim koliko moze da te kosta novi :) Nek ti svaki peti polovan bude totalno pokvaren da ga bacis, isplati se vise kupovati stalno polovne objektive u odnosu na nove :d

Objektiv jednostavno pogledas spolja, ne sme da bude izgreban i izlupan, probas da li radi fokus, opalis par fotki i pogledas na laptopu da li je sve ostro i to je sve, nema nikakve specijalne filozofije i "skrivenih mana", i to vazi za sve na ovom svetu, ne samo za objektive, novo je najgora kupovina koju mozes da napravis i nikada se vise ne isplati....
 
More nema nista lepše nego kad uđeš u nov auto a on miriše:)
 
drajverovo misljenje se postuje to cu imati u vidu.

Polovni mi je sada u opciji bas za taj 15-85 sto je dobio dosta pohvala posto je velika razlika u ceni polovnog i novog
 
Evo ima moj drugar iz Panceva prodaje 15-85 kao nov i jos je u garanciji za 350 evra. Oglasio ga je na kupujem prodajem.
 
^^ Za 350? Gde?

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ne znam cemu potreba za ovakvim postom, covek je rekao da mu je bitno da mu bude sto ostriji objektiv u uglovima i okvirnu cenu sta moze da uzme, ja sam samo rekao ono sto se pokazalo na osnovu neke statistike (vise uzoraka). To sto neko ubode drugacije primerke je druga stvar, a sto se tice toga sta je koliko ostro - ako hoce novi objektiv normalno je da ide na nesto sto mu najvise odgovara za te pare. Tamroni polovni (non-VC i VC) od 200 - 300 eur, zavisi kakvo je stanje.

Pa malo mi msetaju postovi kao sto su ovi tvoji jer doprinose sirenju internet mitova i kojestarija, a to sve opet bazirano na "statistici" (kojoj i kakvoj!?) koju ti opet pogresno tumacis! Pocetnici to citaju i misle woow, ostrina, coskovi, ludilo, velike blende, zelimo to! Ne mozete ocekivati perfektne krop f2.8 zumove za 300 evra, naprosto onaj ko to ocekuje malo je pomesao loncice. Ko hoce ostrinu u coskovima na velikim blendama taj bira prajmove i zumove koji na sebi imaju crvenu crtu i crvenmo slovo L, i to uglavnom ove u poslednjim iritacijama. Znaci pare i jare i ostrina ne mogu zajedno.
Ko hoce ostar zum za pocetak, neka pogleda poslednje izdanje EF-s 18-55 IS STM, ostrina tog objektiva ce posramiti visestruko skuplja stakla ali naravno vecine ne razume/ne zna da ostrina nije jedini tj nije najvazniji kvalitet objektiva.
 
I u toj "internet statistici" mora se uzeti u obzir da se uglavnom javljaju ljudi koji nisu zadovoljni objektivom, i onda ga pljuju. Od 100% onih sto su zadovoljni mali procenat ce doci na net i reci "e ja sam zadovoljan". Ali zato od onih 100% sto nisu zadovoljni, 99% ce doci na net da kuka.

A 90% reviewera uopste ne uzimam za ozbiljno. Jer od 20-tak objektiva kojih sam imao, za mozda dva se slozilo moje misljenje posle upotrebe sa onim sto su oni napisali (citaj: nalupetali za pare).

I nesto sto me do sada sluzi kako treba, je nesto sto sam od drivera naucio. A to je, na canon ide samo canon, a jos bolje ako je L. :d
 
Poslednja izmena:
I u toj "internet statistici" mora se uzeti u obzir da se uglavnom javljaju ljudi koji nisu zadovoljni objektivom, i onda ga pljuju. Od 100% onih sto su zadovoljni mali procenat ce doci na net i reci "e ja sam zadovoljan". Ali zato od onih 100% sto nisu zadovoljni, 99% ce doci na net da kuka.

A 90% reviewera uopste ne uzimam za ozbiljno. Jer od 20-tak objektiva kojih sam imao, za mozda dva se slozilo moje misljenje posle upotrebe sa onim sto su oni napisali (citaj: nalupetali za pare).

I nesto sto me do sada sluzi kako treba, je nesto sto sam od drivera naucio. A to je, na canon ide samo canon, a jos bolje ako je L. :d
E ja sam zadovoljan !
Dva puta sam imao Tamron 17-50, a sad treci koristim od drugarice ! Za te pare, nema bolji !
 
Znate li da li se isplati kupovati foto opremu, konkretno objektive u USA i ako da, gde je nabolje to uraditi? Interesuje me samo NOVA oprema.
 
To mozes i sam da proveris. Odes na ebay, kucas objektiv koji zelis i izaberes samo nove stvari... Ako poredis sa cenama kod nas onda se verovatno isplati, ali u odnosu na cene preko Madjara onda bas i ne, ili retko sta...
 
Mislio sam vise da li postoje neke prodavnice ili tako nesto gde je cena dobra. Ali dobro. Hvala u svakom slucaju.
 
Tesko da mozes naci jeftinije od toga. Mnogi od prodavaca na ebayu imaju i prodavnice... I da znas da ako kupujes u prodavnici licno, imas local sales tax. Ako narucujes iz druge savezne drzave onda nemas...
 
Pozdrav, trenutno imam Sony Alpha A200 sa 18-70 3.5/5.6 kit objektivom. Interesuje me posto sam apsolutni pocetnik u DSLR svetu, da li mi je ovo dovoljno za neki sam pocetak. Uglavnom, apart se koristi za sve moguce situacije, dakle za porodicne fotke, landscape, outdoor, night itd itd... Znaci od svega po malo u zavisnosti od situacije. Da li postoji neko skoro univerzalno resenje (kazem skoro jer znam da ne postoji univerzalno resenje) sto se tice objektiva i koliko bih mogao da dobijem u odnosu na trenutni sa telom koje posedujem.
 
Po meni, moras imati neki prajm, bar 50-icu, ako se ne varam za sony imas one starije minolte koje su relativno jeftine a sve radi kako treba.
 
Pozdrav, trenutno imam Sony Alpha A200 sa 18-70 3.5/5.6 kit objektivom. Interesuje me posto sam apsolutni pocetnik u DSLR svetu, da li mi je ovo dovoljno za neki sam pocetak. Uglavnom, apart se koristi za sve moguce situacije, dakle za porodicne fotke, landscape, outdoor, night itd itd... Znaci od svega po malo u zavisnosti od situacije. Da li postoji neko skoro univerzalno resenje (kazem skoro jer znam da ne postoji univerzalno resenje) sto se tice objektiva i koliko bih mogao da dobijem u odnosu na trenutni sa telom koje posedujem.
Sasvim ti je dovoljno, mnogo je bitnije sta ces da naucis o fotografiji, knjige, tutorijali, znanja ima na sve strane.
Od objektiva, neki prajm, koji ce na tvom senzoru izigravati normalca, npr Sony SAL 35mm 1.8 ili Sigma 30mm 1.4. Mogu povremeno u oglasima da se nadju polovne Minolte 28 2.8, to je lepo staklo.
 
Hvala na savetima. Sta tacno mogu ocekivati sa prelaska sa 3.5/5.6 na 2.8 ili manje?
 
Dobićeš primetno "pliće" fotografije sa maksimalno otvorenom blendom, što je super za portrete, kao i bolje performanse u uslovima slabijeg svetla.
Dobićeš sigurno i oštriju sliku sa manje izobličenja, zato što je fiksni objektiv u pitanju (mislim na ove predloge Martija Misterije).

Najbolje bi bilo kada bi mogao od nekoga da pozajmiš takav objektiv na par sati, da ispucaš malo fotki i vidiš šta ćeš dobiti i koliko to tebi znači.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Hvala na savetima. Sta tacno mogu ocekivati sa prelaska sa 3.5/5.6 na 2.8 ili manje?

...i onako, za početak učenja fotografije, kod blende, 2,8 je veće od 3.5 i 5.6 ... Kod objektiva, manji broj označava veći otvor blende.
Ajd' sada na učenje i proučavanje fotgrafskih tehnika. Za početak, skini sledeća tri .pdf-a i prouči to:

http://www.pcelinjak.com/baza_podat...ijano_Belic_-_Skola_fotografije_-_SVJETLO.pdf
http://www.pcelinjak.com/baza_podat..._-_Skola_fotografije_-_FOTO_APARAT_I_BLIC.pdf
http://www.pcelinjak.com/baza_podat...ola_fotografije_-_FOTOGRAFSKA_KOMPOZICIJA.pdf

U njima je zaista jako mnogo napisano, gotovo sve što je bitno za osnove fotografije.
 
Treba mi hitno ljudi ako mi neko zna reci sledece:
Canon EF-S 55-250mm IS
Canon EF-S 55-250mm IS II
Sem drugog dizajna da li postoje neke znacajnije razlike u kvalitetu fotki ili je optika ista?
Na par foruma kazu razlicita je, na nekima ista. Na studio chart shot sto sam gledao izgleda da prva verzija ima zaista jako slabu ostrinu vec malo dalje od centra cak na f8-f11, dok IS II deluje odlicno...
Razmisljao sam i o Sigma 70-300 4-5.6 APO DG (eventualno ako jedan dan predjem na full frame), ali koliko sam video Canon ima nesto ostriju sliku i naravno IS. Sad ne znam kakav je bokeh na kom nazalost... :/

edit: Radi se o polovnjacima - IS je oko 100, Sigma je oko 90, a IS II ima samo nov da se kupi za 145.
 
Poslednja izmena:
Imam tu Sigmu i ne sviđa mi se uopšte.
 
Za tu razliku u ceni izmedju novog II i polovnog I ja ne znam zasto uopste razmisljas...
 
Pa problem je sto za novi ne znam dal cu stici do bg, a sutra krecem na put, a ako nema razlike u optici onda je manji problem... Ako ipak postoji razlika, e onda vredi...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno