Šta je novo?

Objektivi

@kamaaan

bez neke namere da dovodim tvoje fotografsko umece u pitanje, tvoja tvrdnja je malo diskutabilna, bar bez nekih konkretnih primera.
imao tamron, generalno jeste nepouzdaniji po pitanju fokusa pri slabom svetlu u odnosu na sigmu. sigma kad promasi u vecini slucajeva je diskutabilno da li je do mene ili do nje, a koristim je za fotkanje u nekom lokalu, da ne kazem pecini, gde je 90% fotki sa af assistom sa blica, pa nemam toliki broj promasenih fotki...bar ne po pitanju fokusa, uglavnom budu zbog ss-a.
 
Poslednja izmena:
Stvarno ne znam sta da ti kazem, ne znam kad si poslednji put gledao u vezi te sigme ali dosta ljudi ima problema i zale se sa focusom na 2.8 bilo dal je sigma ili tamron. Nek se javi jos neko da ne ispadne da sam ja lud i da pricam gluposti :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Imam canon fd 135mm 2.5 s.c, cini mi se da je onaj mount prsten malo klimav...tj mogu da ga pomeram u stranu malcice... tako da, kada ga stavim na e mount adapter, bude malo klimavo...
Inace objektiv je u fantasticnom stanju, samo me to muci... Jel zna neko da li moze da se sredi? Jedino sto sam mogu da pokusam je da dotegnem srafove,ako uopste pomogne...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Stvarno ne znam sta da ti kazem, ne znam kad si poslednji put gledao u vezi te sigme ali dosta ljudi ima problema i zale se sa focusom na 2.8 bilo dal je sigma ili tamron. Nek se javi jos neko da ne ispadne da sam ja lud i da pricam gluposti :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

moras da uzmes jednu stvar u obzir - na netu je uvek veci broj onih koji se zale na odredjeni proizvod, nego onih koji ce doci na forum/net i napisati "ja sam super zadovoljan sa proizvodom", a druga stvar je ko se zali i gde tj koji su izvori informacija. meni nije isto da li procitam nesto po pitanju foto opreme na dpreview ili amazonu/b&h, npr. :)
 
Imam canon fd 135mm 2.5 s.c, cini mi se da je onaj mount prsten malo klimav...tj mogu da ga pomeram u stranu malcice... tako da, kada ga stavim na e mount adapter, bude malo klimavo...
Inace objektiv je u fantasticnom stanju, samo me to muci... Jel zna neko da li moze da se sredi? Jedino sto sam mogu da pokusam je da dotegnem srafove,ako uopste pomogne...

Sent from my MI 5s using Tapatalk

dslr servis
tc banjica, BG
 
fd? Ja koristim taj objektiv samo na analognim telima, tu kad se zategne nema mrdanja.Sumnjam da su srafcici popustili, verovatno je prethodnom vlasniku padao objektiv, pa se razglavilo vremenom.


Za te stare objektive jedino cika Misa na zelenjaku, na pijaci.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@kamaaan

bez neke namere da dovodim tvoje fotografsko umece u pitanje, tvoja tvrdnja je malo diskutabilna, bar bez nekih konkretnih primera.
imao tamron, generalno jeste nepouzdaniji po pitanju fokusa pri slabom svetlu u odnosu na sigmu. sigma kad promasi u vecini slucajeva je diskutabilno da li je do mene ili do nje, a koristim je za fotkanje u nekom lokalu, da ne kazem pecini, gde je 90% fotki sa af assistom sa blica, pa nemam toliki broj promasenih fotki...bar ne po pitanju fokusa, uglavnom budu zbog ss-a.
Sto se tice dokazivanja fokusa - stvarno ne znam kako da ti dokazem - da snimam video pa upload mi ne pada na pamet. Nije mi ni u kakvom interesu da lazem - jednostavno meni je ubadala fokus bez problema uvek. Da budem precizniji - vise sam imao masenja fokusa sa canon zoom i prime-ovima nego sa tom sigmom.

Sto se tice ostrine - ako ova fotka sa 1100D nije ostra ne znam sta jeste:
https://www.flickr.com/photos/grubicv/13932891296/

Imas i full res, pa pogledaj. Imaj obzira da sam kozu umeksao samo na brzaka u obradi (mislim sa clarity) - ostalo nije dirano - dakle nikakav sharpness nije dodat.
Sto se tice fokusa sa tamronom nisam obracao paznju, ali mogu da tvrdim da ono sto sam probao - tamron non-vc je meksi od sigme na 2.8, tamron sa vc je katastrofa meksi od sigme na 2.8.

Jeste ostra kako da ne na 2.8. Osim sto u 10 slučajeva 15x promasi fokus...

Neupotrebljiv je na 2.8 tek kad dodje na 3.5 4 onda valja.
Ajd sad posto ovako lupas - daj fotke koji si fotkao sa sigmom pa da vidimo kako je neupotrebljiva na 2.8? Ja sam ti dao moju fotku, sada cekamo tvoju :)
 
Nesto si pogresno shvatio, ne zelim da ulazim u nikakve rasprave, niti da dokazujem sad nesto. Sve lose fotke Brisem. Ne cuvam ih tako da nemam da ti okacim.

Samo sam izneo svoje misljenje, to ne znaci da sam u pravu a ne znaci ni ti da si u pravu.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Sto se tice dokazivanja fokusa - stvarno ne znam kako da ti dokazem - da snimam video pa upload mi ne pada na pamet. Nije mi ni u kakvom interesu da lazem - jednostavno meni je ubadala fokus bez problema uvek. Da budem precizniji - vise sam imao masenja fokusa sa canon zoom i prime-ovima nego sa tom sigmom.

ocigledno ti je promaklo da se moj komentar odnosio na kamaaan-a, a ne na tebe :)
 
Ne znam kako je tapatalk markirao tvoj post za response, ali kao sto vidis odnosilo se na kamaaan-a.

Mozda je imao sj telo koje ne fokusira dobro, mozda je imao extra los primerak, mozda je pomesao sa 18-50 2.8 verzijom koja je bila losa. Ja znam dosta ljudi sto su koristili sigmu i niko nije imao sem reci hvale za nju. Ja u low light nisam nesto primetio probleme sa focusom nista vece u odnosu na ostale 2.8 ili jace blende. Cak nisam imao ni jednu fotku sa omasenim fokusom na 5D mk2 :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne pomaze AF micro adjustment kod objektiva koji zezaju sa fokusom - AF MA je samo za objektive koji imaju konstantno isti problem (back focus ili front focus) ili kod nekih koji su problematicni eventualno mozes tipa da sredis da foksuira od 1-10m ok, a preko toga on sam krene da masi (tipa na blize radi front focus, na dalje radi back focus) kao npr. sigma 50mm 1.4 hsm non-art verzija, a onda imas i objektive koji random mase fokus - npr. neki primerci canon 50mm 1.8 II.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
vidim sigma prodaje onaj usb dock,jel moze preko njega da se sredi af ili firmware?
 
Taj dock radi samo na novijim modelima sigme (art serija, mada nisam siguran da li sa svim art modelima radi). Opet kazem ja sa 17-50 2.8 nisam imao problema sa fokusiranjem i savetujem svakome ko kupuje objektiv da isti proba prilikom kupovine - sta god da kupujete moze vam zapasti los primerak, a prodavcu ne bi trebalo da smeta :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Toliko hvaljene sigme art masaju fokus kao lude, a onda 17-50 radi pefektno :wall::wall:

Sve je to isti krsh, dobar dok se ne skupi novac za Canon/Nikon objektiv...
 
Nitro zavisi i od tela, ljudi se uglavnom zale a d3xxx i d5xxx seriju. Ja imam d5500. Bec d7xxx serija ima neki fine tune gde moze to ds se sredi i nema problema

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja evo imam sigmu 30mm 1.4 za sony i iskreno nikad bolji objektiv nisam imao. A imao sam,dok sam imao canon dosta L staklica. Fokus je bukvalno u 99% na mestu.
 
Mozda Sigma za Nikon ne radi kako treba? Ili ne radi ok na entry level telima.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Toliko hvaljene sigme art masaju fokus kao lude, a onda 17-50 radi pefektno :wall::wall:

Sve je to isti krsh, dobar dok se ne skupi novac za Canon/Nikon objektiv...

Ja sam imao Sigmu 30mm 1.4 Art na Canon 7D i toliko je mašila fokus da nisam smeo da je koristim. Kupio sam i dock ali tada nije postojao noviji fw, niti bi pomoglo štelovanje fokusa jer nije bilo pravila kada će i koliko promašiti fokus. Ni sa jednim drugim staklom nisam imao problema na tom 7D, a prošlo je kroz taj aparat 20-30 objektiva sigurno, a još i 7D ima ubistven AF.

Toliko o tome da je Sigma, pa još Art, bezgrešna, toliko i o docku...
 
Toliko hvaljene sigme art masaju fokus kao lude, a onda 17-50 radi pefektno :wall::wall:

Sve je to isti krsh, dobar dok se ne skupi novac za Canon/Nikon objektiv...

Isto tako bi ja mogao reci za Canon objektive jer su mi vise masili fokus od sigme... Zato kao sto rekoh isprobas pre kupovine. Fokusiras nesto najblize sto mozes, nesto osrednje i probas nesto sto je skoro infinity i odmah vidis kako radi. Naravno low light je druga prica ali moze i to.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Po meni najbolja proba je da se objektiv proba prema nameni. Sa odredjene razdaljine okines deset puta i zadatu tacku i ako masi fokus zaobidjes ga. Ja sam sa famoznim plastik fantastik 50mm na canon imao sa 3 primerka katastrofa ucinak. Jednostavno vise mi je masio nego sto je bio tacan. Al opet ima ljudi koji se kunu u njega. Tako da krastavac...
 
Plastic fantastic je sve samo ne objektiv na kom ces donositi zakljucke. Za te pare je to i ocekivano. Proslo mi je kroz ruke desetine sigma art objektiva i sve je to isto ******. Kad pogodi fokus dobar je, al nikad ne znas kad ce da pogodi. A kad masa to je malo front, malo back fokus, totalno nepredvidivo i zbog toga ih je nemoguce srediti dockom. Imam dock, zbog toga mi je pored mojih sigmi art proslo kroz ruke mnogo drugih jer sam svim prijateljima updateovao firmware i pokusavali smo da podesimo fokus, nema tu pomoci... Da ne spominjemo to da im sa vremenom znacajno opada procenat fotki sa pogodnjenim fokusom... Dok su nove mozda i rade donekle dobro...
 
Kao vlasnik sigme 17-50 os, moram i ja da podelim svoje iskustvo. Koristim ga na 600D i stvarno poglađa fokus u 90% slučajeva, čak i na f2.8.
Prilično oštar objektiv i zadovoljan sam za sada. Najviše ga koristim.
Imao sam pre toga stariji model sigme 18-50 f2.8 i on je takođe bio dobar sa fokusom.

Probao sam i sigmu 30mm 1.4 art, e to je bila katastrofa koliko maši fokus. Ubedljivo najgori od svih objektiva koje sam koristio po pitanju fokusa, toliko je pomeren, da nije mogao da se našteluje preko doka. U live view-u je naravno pogađao fokus i stvarno je odličan objektiv za crop, ali džaba...
 
Jel moze preporuka za neki e mount objektiv primarno za portrete.
Snimio sam rokinon 50mm 1.2, ne smeta mi sto je manuelni, ali me zanima jel ima nesto bolje u slicnom cenovnom rangu? Dao bih 400-600e.
I kako naci te "egzoticnije" stvari kod nas? Da li ih mozda donose madjari?

Ako se moze proci jeftinije, moze i nesto polovno, ili vintage...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Ubosti fokus na 1.2 sa manuelcom? Za to treba jako mirna ruka, izrazito miran subjekat (jer cak i kad ti neko pozira malo se pomera), i mnooogo vezbe. Sto ne probas tipa sa nekim adapterom neki jeftiniji m42 tipa helios 44-2 cisto da vidis kako je manuelno fokusirati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Fokus vezbam sa 135mm 2.5... i bas je zeznuto, ali sam sve bolji i bolji :)
Hteo sam da uzmem super multi coated takumar 50mm 1.4, ali mi se prodao izgleda, nestao sa oglasa... ima super takumar, ali je dosta skuplji a losiji...
Razmisljam o pentax-k 50mm 1.2, samo ne znam dal vredi 250e, koliko ga cene na Kp...

Da li je moguce naci nesto sa autofokusom dobro, makar f1.4?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno