Šta je novo?

Objektivi

To ti je 100e, što i nije mnogo i super je cena...
Međutim ako ti rebnu carinu i porez na to, imaćeš objektiv bez garancije i kompletnog pakovanja za 15-20e jeftinije nego novo sa domaćom garancijom kod nas.

Ja lično to ne bih radio sa markiranim objektivima, jer skoro sam nosio jedan objektiv na popravku i da nisam imao garanciju popravka bi bila neisplativa. No, tvoji su novci, radi kako misliš da je za tebe najbolje, sa srećom.
 
Vecina objektiva i tela se ne isplati narucivati online...
 
Možda jeste van dosadašnje rasprave ali me zanima mišljenje ovdašnjih gurua.

Naime sve više Sony gura objektive koji zarad kompaktnosti i nekih osobina bitnih za široku publiku (tipa Power zoom) žrtvuje količinu distorzija a kompezuje elektronikom u paratima. Najnoviji primer toga je SEL 18-105 f4 G OSS koji je mali, veoma oštar i precizan ali sa ogromnim jastukom na krajnjim žižnim daljinama. I dok NEX fotoaparati rade fantastično sa njima i u video modu jer imaju kompenzaciju ali zato FS serija koja nema kompenzaciju ne može uopšte da koristi ovaj objektiv zbog gore pomenutog jastuka. Sada gledam i vidim da je objektiv, shodno svojim karakteristikama, zaista ciljano namenjen u stvari masi niže platne moći. VG seija takođe ima odličnu kompenzaciju tj nema jastuka. Ali pitanje ostaje isto, vaša mišljenja.

Moje mišljenje je da, ukoliko je žrtva optičkog kvaliteta neprimetna dobitci u kompaktnosti, kompetitivnosti i potencijalno ceni i te kako kompenzuju za malo postprocesinga.

Drajveru, znam da je Canon EF 24-105 f4L bolje staklo, ali je i duplo skuplje i marginalno veće (za šta je zaslužan sonijev "power zoom")

 
Poslednja izmena:
Sta je ovde neprimetno kada na 360p prilikom max zoom-a distorziju bi video i covek sa debelom dioptrijom?

Jesi li ti uopšte pročitao celu moju poruku? Nex serija fotoaparata (3,5,6,7,a3000, a5000, a6000) i VG serija kamera imaju automatsku korekciju distorzije u samom aparatu. Za takav slučaj sam i pitao. Snimak je sa FS700 koji kao i FS100 nema automatskum korekciju u telu.
 
Ima li primera sa NEX serijom kako izgleda.
A druga stvar, sve se moze software-ski to odraditi, mozes ti naknadno u post-processingu to odraditi, ali svako takvo obradjivanje nakon onoga sto senzor uhvati zrtvuje kvalitet same slike. Ja kao software developer razumem da software moze ovo da ispravi (ili odmah onboard firmware), ali opet ne mozes ti iz nepostojecih pixela stvoriti originalne pixele, vec samo ispravkom distorzije postojeci se interpoliraju. Svaka interpolacija uzrokuje zrtvovanje kvaliteta slike (uglavnom detalja)...
Zato je uvek bolje u startu da sam hardware (odnosno optika + senzor) odradi dobar posao.
 






Poznato mi je da šta softver mže da uradi na jednom mestu može i na drugom ali mi nije poznat softver koji dinamički obrađuje snimak prema profilu objektiva (jer se distorzije menjaju u zavisnosti od makar dve činjenice) van samih fotoaparata/kamera. Naravno da je bolje da ne dođe do distrzija i u prvom slučaju i da se korekcijom gubi na tehničkom kvalitetu slike. Sve je to jasno kao dan. Ali to nije ni pitanje. Pitanje je da li je to vredno dobitka u ceni, kompaktnosti i nekim dodatnim mogućnostima objektiva? Ovo nije objektiv namenjen istim ljudima kojima su namenjeni objektivi od 2000+e, ovo je za budžet segment stoga je više pitanje jel trampa vredna.
 
Poznato mi je da šta softver mže da uradi na jednom mestu može i na drugom ali mi nije poznat softver koji dinamički obrađuje snimak prema profilu objektiva (jer se distorzije menjaju u zavisnosti od makar dve činjenice) van samih fotoaparata/kamera.
Pazi ovako - to je firmware - software koji je da kazem laicki "os fotoaparata" i koji uzima u obzir 3 stvari - objektiv, ziznu daljinu i velicinu senzora. On verovatno ima neki profil koji mu govori na svakom od objektiva kolika je distorzija i regulise je real time. E sad, to kazem jer otprilike na to mi zvuci(softwareska korekcija). Nisam mnogo google-ao da bi proverio da li ima neki bas mehanicki deo koji bi mozda neutralisao distorziju, mada iskreno ne znam kako bi ga izveli...
 
...
ne bi da budem đubre ali
Držiš mi predavanja o nečemu što savršeno znam (i napisao sam da znam). Jeste softver i ne znam za softver van fotoaparata/kamera koji to mogu da odrade automatski. Ako nemaš mišljenje po pitanju koje me interesuje ili nešto interesatno da kažeš, nemoj ni ostalo. Ok, vidim da nisam bio specifičan da je kompenzacija softverska i da sam očekivao da se podrazumeva. Moja greška. Sledeći put ću biti specifičniji.

Po treći put. Šta mislite o sonijevoj politici softverske korekcije optike da bi ponudio jeftinija i kompaktnija rešenja pored mnogo skupljih rešenja za one koji mogu sebi da priušte da budu bez kompromisa.
 
Poslednja izmena:
Držiš mi predavanja o nečemu što savršeno znam (i napisao sam da znam).
Prvo ocigledno ne znas savrseno jer po tome sto si pisao nikad nisi pisao firmware za fotoaparate ili software za obradu fotografija (ako ti trebaju moje reference dacu ti ih na PM). Zasto ne znas savrseno procitaj ispod sledeceg citata.

Jeste softver i ne znam za softver van fotoaparata/kamera koji to mogu da odrade automatski.
Svaki RAW, a i JPEG sadrze informacije o fotografiji - dakle iso, expozicija, otvor blende, zizna daljina, telo kojim je fotkano, objektiv kojim je fotkano. Software-i koji se bave fotografijom redovno izbacuju u update-ima nove profile za nova tela/objektive koji rade automatsku korekciju boja i distorzije - primera radi imas isto u Lightroom koji verujem da si koristio.

Ako nemaš mišljenje po pitanju koje me interesuje ili nešto interesatno da kažeš, nemoj ni ostalo.
To nemas pravo da ti odredjujes, tema je otvorena za sve ucesnike koje se drze iste. Komentarisao sam objektiv i po mom misljenju njegov nedostatak. Ako se tebi ne svidja moje misljenje ne znaci da imas pravo da me napadas zbog toga. Ako mislis da je moj post offtopic prijavi ga moderatoru slobodno - tome i sluzi dugme za report.

Pitanje: da li je Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III identican sa Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM u svemu sem fokusu (odnosno da li je sve ostalo isto - stakla, izrada)?
 
Isti su konstrukcijski. Ako mozes nabavi 90-300 USM koji je opako brz i nije uopste rdjav opticki i bolji je od tih 75-300 varijanti...
 
@Nitro
Ne trebaju mi reference, verujem ti da zanš bolje od mene deo o programiranju jer sam ja od programiranja odustao još na Turbo Paskalu. Sa druge strane znam kako stvari funcionišu na teorijskom nivou.

E, sada, ja sam dao 4 videa koji su svi suvi video materijal a i vršio reference ka SONY NEX VG i FS platformama koje su video kamere stoga mislim da je očigledno da pričam o video materijalu, ne o fotografijama (amaterski se bavim fotografijom za svoju dušu i volim profile objektiva u Lightroomu. Olakšavaju život). Takođe nisam rekao da nije moguće napraviti program koji bi radio kompenzaciju pod uslovom da se u nekom formatu čuvaju podaci o objektivu, žižnoj dajini i senzoru. Rekao sam da ne znam za softver za obradu videa koji to radi, ali takođe mogu da dodam da ne znam da li postoji video zapis koji nosi potrebne informacije (kratak google search me je ostavio bez takvog formata).

I tvoje zapažanje mane objektiva jeste tačno, nisam ni mislio na taj deo. Čak sam se specifično osvrnuo na to da je optički bolji objektiv bolje totalno rešenje u kratkom obraćanju Drajveru, moje pitanje je bilo po drugoj osnovi.

E, da, i ne volim da prijavljujem ljude moderatoru posebno što mislim da nisi napravio nikakav prekršaj koji se njih tiče. Smatram da inteligentne osobe mogu same međusobno da dođu do dogovora bez uplitanja lokalnog vlastelina.
 
Poslednja izmena:
EF-S 10-18mm F4.5-5.6 IS STM, predvidjena cena $300 ili Tokina 12-24mm f/4 AT-X 124AF Pro DX II za $399 ili Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM za oko $400 ?


Uopste, ima li ovaj canon ikakvu konkurenciju, I koje opravdanje da nadjem a da ga ne uzmem ? ,)
 
Cenovno nema konkurenciju ali osatje da se vidi da li ce i opticki tj u stvarnom, a ne pixelmasturb svetu, imati takve performanse.
 
Ja mogu samo da prenesem svoje iskustvo sa Sigmom 10-20mmm, koju sam imao. Nikako nisam zadovoljan sa tim objektivom, ti dobijas tu zeljenu ziznu daljinu, ali sve ostalo od distorzije, aberacija, samih boja i ostrine je prilicno lose. Ja sam pre te Sigme imao na Olympusu ep1, ciji senzor je bezveze, Olympus 9-18, ali onaj veci za njihove dslr-ove, pa sam ga koristio preko adaptera. Iskreno taj Olympus je odlican objektiv i u svemu bolji od Sigme neuporedivo !

Kasnije sam gledao, i resio da kupim Tokinu 12-24mm, koju svi hvale, i citao sam dosta o njoj, trebalo bi da je sjajan objektiv, ali opet nikada ga nisam koriatio da bih provereno znao.

I naravno, najbolji siroki za krop Canon ili Nikon su 10-24mm od obe firme!

Ali sto je napisao Marti, sve se slazem !
 
EF-S 10-18mm F4.5-5.6 IS STM, predvidjena cena $300 ili Tokina 12-24mm f/4 AT-X 124AF Pro DX II za $399 ili Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM za oko $400 ?


Uopste, ima li ovaj canon ikakvu konkurenciju, I koje opravdanje da nadjem a da ga ne uzmem ? ,)

Sada, jedino da mnogo koristiš video onda je tih konstantnih f4 mnogo lepo
 
Ja sam se za wide nameračio na Sigma 8-16mm (samo sa crop senzor kamere), mada je on nešto skuplji i moraće da sačeka, pošto sam pre manje od mesec dana pazario Sigma 18-35 1.8 objektiv koji je FENOMENALAN! :) , al' mi je zato budžet sada na nuli :(
 
Ja sam se za wide nameračio na Sigma 8-16mm (samo sa crop senzor kamere), mada je on nešto skuplji i moraće da sačeka, pošto sam pre manje od mesec dana pazario Sigma 18-35 1.8 objektiv koji je FENOMENALAN! :) , al' mi je zato budžet sada na nuli :(


Svaka cast na Sigmi , meni je trenutno preskup objektiv.... ja sam odlucio da sacekam ovaj novi Canon, a u zavisnosti koliko mogu da se "pruzim" mozda uleti I Tokina AT-X 116 PRO DX-II 11-16mm f/2.8 ( oko $500 )
 
Ta Sigma nema nikakvog smisla, za iste pare mozes da predjes na Full frame i imas isti takav objektiv uz svemirski bolji kvalitet slike, zato ga niko i nema osim Sigme :)

Sto se tice Sigme 10-20 i Tokine 12-24, oba su losi, Tokina 11-16/2.8 je druga stvar, a Canon 10-22 je najbolji od svih crop UW stakala...
 
Pa vidiš, za mene recimo trenutno full frame nema nikakvog smisla, tako da ta Sigma ima itekako :)
 
Ne razumem sta to znaci :) Ne volis da kupis najbolju stvar za neke pare, nego kupis bilo sta, i jos odes u trzni centar gde je sve 30% skuplje ? :)
 
Poslednja izmena:
Ta Sigma nema nikakvog smisla, za iste pare mozes da predjes na Full frame i imas isti takav objektiv uz svemirski bolji kvalitet slike, zato ga niko i nema osim Sigme :)

Sto se tice Sigme 10-20 i Tokine 12-24, oba su losi, Tokina 11-16/2.8 je druga stvar, a Canon 10-22 je najbolji od svih crop UW stakala...



Taj Canon je sto se tice izrade i kvaliteta sigurno najbolji, meni ostaje da se nadam da ce ovaj novi 10-18 biti ono sto je plastic fantastic za prajmove - pristupacan a za te pare i vise nego odlican .
I problem koji imam sa EF-S staklima je da ne zelim da puno ulazem u ista, radije bi uzimao EF ali mi stvarno nedostaje wide objektiv ( nemam nista sire od 18-55 kita )... Jos uvek sanjam da cu jednog dana da se igram sa FF senzorom.
 
10-18 ubija, pogotovo za te pare, konkurencija to sigurno nije ocekivala :)

I treba da kupujes sto vise EF stakala a EF-S samo ono sto moras, i nikada Sigmu i slicne, jer ce tome zestoko pasti cena i onda si samo pare izgubio. Sigme, Tamroni, Tokine i slicno samo kada su jeftini pa nemas alternativu. Canonovi EF objektivi mnogo duze drze vrednost, a i FF je sada toliko dostupan da nema nikakvog smisla ulagati u cropove osim ako imas pare samo za najjeftiniji i znas da ces se tu dugo zadrzati. Fora je u tome sto ono sto te na cropu kosta mnogo ili ne mozes ni da kupis, na FFu je dzabe, ima objektiva na kilo, pa skuplje telo nadoknadis jeftinijim objektivima i na kraju te dodje isto, zato nikako kupovati 70D, Sigmu 18-35 i slicnu skupu "plastiku", za iste pare moze FF koji ga kida u svakoj stavci i pravi bolju fotku i sa 2-3x jeftinijim objektivima...
 
Poslednja izmena:
Ne razumem sta to znaci :) Ne volis da kupis najbolju stvar za neke pare, nego kupis bilo sta, i jos odes u trzni centar gde je sve 30% skuplje ? :)
Ja sam namerno uzeo Canon 70D zato što mi treba njegov autofokus za video, plus ću u nekom momentu nabaviti i veći teleobjektiv, koji bi me za full frame koštao boga otca.
Tako da nemam nameru neko duže vreme da menjam ovaj aparat i ne razmišljam uopšte o FF-u.
Sigma 18-35 je daleko od "plastike", jako je kvalitetan objektiv i za ono što meni treba je sjajan, samo što nije za FF.
Nisam imao prilike da probam 8-16 Sigmu, ali koliko vidim i on je ok za ono što meni treba, a na crop senzoru tih 2mm razlike između 10 i 8mm se itekako oseti.
 
Mene interesuje da vi meni kazete ima li neko da prodaje Tamron ili Sigmu 17-50 f2.8? :D

Izvinjavam se za off, ako bas bode oci neka moderatori uklone post.
 
Edit zato što ne čitam poruke :wall:
 
Poslednja izmena:
Ja sam namerno uzeo Canon 70D zato što mi treba njegov autofokus za video, plus ću u nekom momentu nabaviti i veći teleobjektiv, koji bi me za full frame koštao boga otca.
Tako da nemam nameru neko duže vreme da menjam ovaj aparat i ne razmišljam uopšte o FF-u.
Sigma 18-35 je daleko od "plastike", jako je kvalitetan objektiv i za ono što meni treba je sjajan, samo što nije za FF.
Nisam imao prilike da probam 8-16 Sigmu, ali koliko vidim i on je ok za ono što meni treba, a na crop senzoru tih 2mm razlike između 10 i 8mm se itekako oseti.

Ne vredi da pricam, ukapiraces pre ili kasnije. DSLR oprema od 2500e nije gadget da se kupuje eto tako, mora se prvo razumeti sve i prerasti prethodni aparat, a ti si to kupio jer si negde video da je dobar :)

A sto se tice videa, ima sit da se nasnimas :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno