Šta je novo?

Objektivi

Pojavio se pre par meseci novi sony e18-135 objektiv ,na testovima od sjaja do ocaja ,da li ga je neko kupio-probao jer je interesantna opcija za svaki dan, setnje i slicno.
 
Koristim dugo prvu verziju a G2 sam samo isprobao, da li je brzi ili opticki bolji to se nije moglo utvrditi na jednom fotkanju jer su razlike minimalne. Oni su najvise napravili G2 verziju objektiva zbog boljeg VC'a ali opticki kazem, nema neke razlike. I da, mnogo bolje su postavljeni dugmici za VC i AF na svim objektivima sa belim prstenom.
 
Danas sam malo fotkao sa sigmom 105mm na Nikonu d750. Ali mi se cini kao da se muci malko sa fokusom.Kad ubode sjajno je, ali ga na momente bas predugo trazi(portreti neki su radjeni)
Ima li ko isti, da li je mozda bolje da se uzme nikonov 105mm ili ipak treba samo vremena navici se na rad?
E da i kad fokusira pre okidanja, kao da se u vjufajnderu sve za nijansu zacrveni(kao kad umirete u dijablu na tormentu na kom vam nije mesto [emoji16]), ne mislim na fokusne tacke, nego kao da sve zasija(nisam do sada radio s digitalnim nikonima, pa ne znam da li treba tako ili ne)
 
Pozdrav drugari. Jedno pitanje. Kako kalibrisati kit objektiv 18-55 koji je dosao sa Nikonom D3100 jer mislim da autofocus nije precizan, tj. da masi. Evo okacio sam jednu test sliku, postavio sam knjigu po uglom i fokusirao sam tacno na ovo slovo koje sam pokazao strelicom, ali vidite gde je fokusirao.


EDIT: Malo sam istrazivao online, i jedan lik rece da su verovatno tacke focusa na viewfinderu off i da zato masi i da se proba preko liveview-a. Tako da sam slikao jednu sliku, fokusirao preko single tacke jedno slovo, i promasio je ponovo. Nisam pomerao aparat sa stativa, samo sta startovao liveview i okinuo sliku i pogodio je fokus tacno gde treba. Imate tu sliku dodatu sad, treca.
 

Prilozi

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    172.9 KB · Pregleda: 90
  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    58.5 KB · Pregleda: 94
  • Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    157.8 KB · Pregleda: 87
Poslednja izmena:
Da li je neko probao stari Nikon 135mm F 3.5 na FF telu. Dosta jeftino moze da se nadje a ono sto gledam po netu od slika deluje super, cisto me zanima iz prve ruke?
 
Pozdrav drugari. Jedno pitanje. Kako kalibrisati kit objektiv 18-55 koji je dosao sa Nikonom D3100 jer mislim da autofocus nije precizan, tj. da masi. Evo okacio sam jednu test sliku, postavio sam knjigu po uglom i fokusirao sam tacno na ovo slovo koje sam pokazao strelicom, ali vidite gde je fokusirao.


EDIT: Malo sam istrazivao online, i jedan lik rece da su verovatno tacke focusa na viewfinderu off i da zato masi i da se proba preko liveview-a. Tako da sam slikao jednu sliku, fokusirao preko single tacke jedno slovo, i promasio je ponovo. Nisam pomerao aparat sa stativa, samo sta startovao liveview i okinuo sliku i pogodio je fokus tacno gde treba. Imate tu sliku dodatu sad, treca.

Ne koristi se ista stvar za potvrdu fokusa kod live view i ovako kod DSLR. Probaj neki drugi objektiv (koji znas da ne masi - pozajmi od nekog). Ako i on masi sam aprat ti ima problema sa AF...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ajd da se pohvalim :p

Objedinio sam Sigma fast prime kolekciju za Sony E. Pored 16mm 1.4, 30mm 1.4, stiglo je i pojacanje u vidu

mmexport1544600256436.jpg

56mm 1.4 :)
 
Po meni 18-135mm imao sam prvu kombinaciju i stalno menjao objektive, za pocetak dok ne provalis sta te najvise interesuje bice ti dovoljan za 90% situacija. Uzeo 18-135 is nano usm i on mi je stalno na aparatu, ostar brz fokus
 
@delboy - prakticno nema

@DaPimp - cestitam, probao sam 16 i 30 i samo reci hvale za pomenute objektive, koliko vidim 56 hvale svi koji su ga probali!
 
Imam taj Tamron, stabilizacija je brutalna i IQ bi trebalo da je nesto bolji u odnosu na Canon, mada kao i za sve, najbolje bi bilo da probas oba negde

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Uzeo sam manuelni objektiv iz dosade, da se igram, Minolta mc rokkor 50mm f1.4 iz 1973, stariji od svih nas ovde da probam na Lumix GX80. Imam za njega 12-32 f3.5-5.6 (došao uz aparat), 25mm f.17 (košta nov oko 200 eur) i 12-35 f2.8 (košta oko 700-800 eur).

I zanimljivo da je ova minolta (plaćena 60) oštrija od ova prva dva a tu je negde sa ovim 12-35 2.8.

Na m4/3 krop faktor je x2. Tako da je taj 50mm na njemu 100mm pa je uz veliki otvor blende baš zanimljivo, skoro mi stalno Minolta zakačena

Eto, samo ohrabrenje ako neko hoće da se igra sa manuelnim objektivima :)
 
Poslednja izmena:
Ako imas vremena poigraj se malo sa AF microadjustment (ili kako se vec zove na Panasonicu) jer mozda imas blagi front/backfocus sa nekim od objektiva pa uz stelovanje mozes da izvuces jos vise iz njih ako je prisutan blagi front ili backfocus.
 
Ja imam 12-32mm i 35-100mm. Oba su bas ostra. Jedini problem kod gotovo svih tih objektiva sa varijabilnom blendom je sto je sve u kadru ostro, nema zamucenja u pozadini, kao da fotkas mobilnim :)
Onda kad nakacis nesto tako sa velikim otvorom blende i jos 50+mm, deluje kao da je mnogo bolje (sto u sutini i jeste), samo sto moras da se patis sa fokusiranjem, jos ako to radis po danu, pri jakom suncu, onda je malo komplikovanije. Focus peaking malo pomaze.
 
Pozdrav, šta biste mi preporučili od objektiva za A6000, potrebe su raznolike, od neke everyday fotografije, portreta do dečijih rođendana. Znam da su događaji tipa dečiji rođendani, pogotovo u zatvorenom posebna priča, ali bih voleo da mogu da fotkam klince i da to bude pristojno. Ništa komercijalno, čist hobi, takav mi je i budžet :)

Sigma 30mm f2.8?
Sony 50mm f1.8?
Sony 55-210mm?
 
Imam a6000 sa kit objektivom + Sigma 30mm i Sigma 60mm 2.8 i jedan i drugi su odlični za tu cenu. Naravno 60 je baba roga za portrete a 30 za evridej fotkanje, često sam ga koristio za dečije rođendane. Voleo bih da su malo brži (navikao sam na 1.4 dok sam imao dslr) ali i ovako su sasvim dobri. 

Edit - 30mm koristim češće i gotovo uvek mi je na aparatu ali su portreti mnogo bolji sa 60mm. Sony 50mm je brži i ima Is ali mislim da je skuplji i nije lako fotkati u zatvorenom i relativno malom prostoru sa tom dužinom, mislim da je 30mm ipak bolje. U svakom slučaju na flckr ima dosta primera pa pogledaj koje ti se fotke više sviđaju.


Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
30mm da je 1.8 bio bi idealan za tvoje potrebe, ovako mozda neka kombinacija 30ice i 50ice ako ti nije problem da se oslanjas na 2 objektiva.

Inace meni stoji 35mm 1.8G konstantno na telu, kad bih birao da mi ostane jedan objektiv, zadrzao bih 35icu.
 
Poslednja izmena:
Pogledaj da li možeš negde da nadjes samyang 24mm f/2.8 sony, mnogi ga hvale, radi autofocus i sve a ako nekad i predjes na FF radiće ti ovo jer je FF staklo

Tapatalk - Huawei Mate 20 lite
 
Hvala na savetima.
Gde da gledam cene pored KP? Foto berza?
Na KP polovan 30mm 15k dinara. Nov 210e.
 
Na KP mozes da prodjes jeftinije, samo pazljivo ispitaj stanje, poreklo itd., generalno se objektivi ne kvare cesto ako se iole normalno koriste i skladiste.
 
Pošto kao i ja slikaš klince, tj. pokretne mete :) Sigma 30mm f/2.8 nije baš idealna, jer joj je područje na kome radi PDAF samo uski centar, za ostalo radi CDAF. Kad loviš klince, nije baš idealna.

Imao sam je jako dugo i super je za nošenje na aparatu, ali AF nije baš brz. Za 210-220e možeš da nahvataš na KP Sigmu 30mm f/1.4 koja sa najnovijim FW lepo radi (što se tiče AF) i odličan je objektiv. Jedina mana koju mi je imao u osnosu na f/2.8 je veličina.

Sony 35mm F/1.8 je odličan izbor, ima stabilizaciju, brz AF i veličina je pristojna. Mana mu je naravno cena, polovne sam možda viđao za 300€, ne ispod.

Ti proceni, ali za svakodnevnu upotrebu će ti trebati jedan od ta tri. Imao sam i FE 28mm f/2, ali sam bio razočaran njim u odnosu na Sigmu F/1.4 na A6300 telu. Na FF možda daje bolje rezultate.

Sony 50mm F/1.8 OSS je super objektiv, lagan, oštar, ima stabilizaciju, jeftin je tako da za A6000 preporuka.

55-210 sam imao, ali sam ga baš retko koristio. Nakon što sam nabavio 18-105 f/4 G prodao sam 55-210 jer ga bukvalno više nisam koristio.
 
Za portrete se nekako najčešće koriste objektivi u rasponu 85-135mm na full frame senzoru.
Tih 50mm na Nikon cropu je ~75mm, pa je ta 50-ica donekle OK izbor. Na kraju dana sve zavisi kakvi su budžeti vs. apetiti, gde fotkaš portrete (u zatvorenom ili otvorenom) itd.

Gledaj da probaš 50-85-105 žižne daljine i konkretne objektive na tvom aparatu pa šta ti više odgovara...
 
Nazad
Vrh Dno