Šta je novo?

Odrzavanje laptopa

^ Sto se tice paste, mogu da dodam da je bolje cak i bez paste nego drzati skoralu fabricku (koja ima svoj rok trajanja). Ovo je iz vlastitog iskustva.
 
Baciste me u razmisljanje :D ja imam vec skoro 6 meseci msi gaming laptop, drze se temp solidno, mada mozda bih mogao menjati i ja i probati :D
 
Zanima me, kada ste cistili laptop, odnosno kad ste stavljali pastu, da li treba da se skine ova folija sa cpu-a (na slici) da se ocisti stara pasta koja je otisla ispod folije, da li ce moci da se ta folija zalepi ponovo, da li smem da cistim te kontakte ispod folije i cime? 20180407_100141.jpg
 
Stapic za usi i alkohol. Mada to nije problem, bitno da se cip ocisti. Folija zavisi od lepka, neka moze da se vrati, neka ne. Ovo je tipicno previse paste stavljeno pa se razlije po celom pakovanju. Vidjao sam i na ploci kad pijani kinez skove ceo spric :D
 
To je rad ovlascenog servisa, nisam bas razumeo, da skinem foliju i ocistim staru pastu ili da ne diram to sto je ispod folije, samo da ostane ovako kako je ocisceno? Kazes neka moze da se vrati neka ne, sta ako ne moze da se ponovo zalepi, vraciti je ili ....?
 
Skini i ocisti, ako posle nece da se zalepi nema veze, samo stavi preko na mesto, kada zasrafis hladjenje, tj. heat pipe, ne moze da spadne :)
 
Veorvatno da ovaj bakarni deo naleze na te kontakte koji se nalaze ispod folije, da li je zbog toplote da li zbog nekog kratkog spoja...ako neko zna da kaze, da li je bitna ta folija ili ne? rrrrrrrrrrrrrrrr.jpg
 
Poslednja izmena:
Nije bas bitna, negde je ima a cesce nema. Ako je skines u vecini slucajeva neces vise moci da je vratis a da bude zalepljena. Bakarni kuler ne naleze ni na kakve kontakte jer jezgro je vise od njih (to i nisu kontakti u pravom smislu te reci), jedna od namena bi mogla da bude da se ostatak grafickog procesora stitio od toplote sa kulera sto je ipak nonsens, cak je bolje hladnjenje ako je vazduh izmedju kulera i ostatka procesora. Da bi doslo do prespajanja "kontakata" mora da dodje do baaaas intimnog kontakta sa dobrim provodnikom - nekada davno smo tako grafitom otkljucavali multiplier Duron K7 procesora. Olovkom se mora pazljivo iscrtati izmedju "pinova", takav podvig bakarni heatsink nema sanse da napravi. Mogao bi ako bi pastom dobro zamazao i neki od tih kontakata pa stavio heatsink preko, verujem da je bas zbog toga ta plastika tu - da zastiti komponente GPU cipa od nepazljivog nanosenja termalne paste na jezgro, termalna pasta je u vecini slucajeva i dobar provodnik. Kako se pasta u fabrici ne nanosi rucno vec automatski tj samo istisne na cip tj heatsink (a ne razmaze po njemu pazljivo) pa se cuvena "zvaka" uvek razlije oko jezgra kada se heatsink montira verovatno je proizvodjac za taj proces predvideo tu plastiku.
Tamo gde ti ne smeta ostavi je, jer nema potrebe da je skidas. Tamo gde se razlepila ili se zaprljao graficki cip ispod (u blizini jezgra najcesce), slobodno je skini pa ako posle hoce da stoji namesti je, ako ne - pravo u kantu. Termalnu pastu na jezgro nanesi pazljivo, ni previse ni premalo stavi, to je bitno.
 
Poslednja izmena:
Da li ova pasta ispod folije cpu-a smeta nesto procesoru, mislim da se greje vise ili ... dovodi do bilo kakve nuspojave.
Znaci, ako hoce ponovo da se zalepi uredu a ako nece bacanje, stetu bez folije ne mogu da sebi da napravim (podrazumeva se da pasta bude naneta kako treba)?
 
Ja bih, iskreno, skinuo i foliju i lepo očistio sve. Izopropil alkohol, vatica, štapići za uši.
 
Skini, ocisti, vrati, stojace na mestu i ne moze da se pomeri kada montiras hladnjak. Pastu stavi kao zrno pirinca u sredini i ono ce samo da se razmaze kad stegnes hladnjak. Pastu uzmi neku bolju tipa Arctic MX2 i slicno. One bele nikako, to se skori za par dana.
 
Hvala na odgovoru, pastu imam Noctua, sta fali obicnom alkoholu iz apoteke (taj ima) umesto izopropil alkohola ili je to isto?
 
Imam jos ovo, medicinski benzin 20190221_224252.jpg, da li mozda sa njim prvo ili sa ovim razblazenim alkoholom? Sad ga i ja pretera......
 
Ne cistite neke cipove za svemirsku stanicu pa da je bitan svaki mikron. :) Dovoljno je jak i taj razblazen... Ja sam jedan komp koristio godinama bez ikakve paste, cak i fabricku sastrugao i to ne temeljno, a temperatura je uvek bila u normali, kad sam stavio pastu minimalno je pala, ne secam se tacno koliko.
 
Meni je od onog roze, što se kupuje po prodavnicama ostajao beli trag. A i on bi trebalo da je tu negde oko 70%.
 
Stapic za usi, ispod cesme navlazis i obrises drugim suvim krajem. Svaku pastu do sada sam tako uspeo da skinem uz malo strpljenja. Ne treba ti nikakav alkohol i cuda. Ta plastika ako hoce hoce ako ne - bacaj. Bacio sam ih desetine i nikada problem. Pastu bih ipak lepo razmazao po jezgru (tanak sloj) nego samo kapnuo po sredini njega. Tako ne mogu da ostanu nepokriveni delovi kao kada samo kapnes a i razmazivanje tj istiskivanje paste pri montazi heatsinka je manje..
Sistem hladjenja moze da bude kilav i fabricki: lose resen protok vazduha, heat pipe nikakav, ventilator problematican, usisnik i izduvni kanal vazduha ne bas optimalni i kad su sasvim cisti... Tu nema paste koja ce da pomogne. Sto se sistema hladjenja tice ASUS je, po meni, najbolji i to sa jasnom marginom. I da, neki procesori a narocito graficke kartice (ako su neintegrisane) hoce djavolski da se greju. Zapravo je cesce GPU sa svojim memorijskim modulima (koji se takodje greju) izvor vece kolicine toplote nego procesor.
 
Poslednja izmena:
Drustvo, hvala Vam na odgovorima, u proceduri sam ciscenja laptopa i zanima me sta je ova plocica sa leve strane dole 20180407_094055.jpg
Zamolio bih za brzi odgovor, dali da je otvaram ili ne, da li je i tu pasta ili takozvana zvaka koju nemam ako treba da je menjam?

Ovo je stara slika od pre godinu dana (moje prvo ciscenje) inace sada kada sam ga otvorio pasta stara skoro godinu (Noctua, koju sam ja stavio) jos je tecna za razliku od prvog puta koja je bila zakorela i navodno je ciscen laptop i menjana pasta od strane servisa (10e za 1god, produzetka garan.), razocaran sam u isti i smatram da je nisu menjali uopste odnosno da su vrv. samo izduvali kompresorom, odnosno nabili prasinu unutra i to je to. Zasto smatram da je ovako kako opisujem, prvo pasta koja je bila skorela-zapekla a drugo ni blizu prasine nije bilo nakon godinu dana kao prvi put kada sam ga otvorio a navodno je ciscen svake godine u servisu, isti rezim rada i isto radno okruzenje.
 
Poslednja izmena:
Да ли је могуће на одређени лаптоп ставити други модел тастатуре?
Наиме, на HP8440p тадтатура има оне хамбургер дугмиће на којима се скупља прљавштина и немогуће је очистити. Да ли је могуће ставити модел тастатуре са другачијим тастерима,неким равнијим?
 
Posle čitanja šta su sve ljudi zaticali kod sebe rešio sam da pogledam i ja kakva je pasta kod mene. Imao sam šta i da vidim :-D. Pošto sam kupio polovan laptop ne znam da li je neko menjao pre mene, ali je izgledalo katastrofalno.
a2e008c0d23ff8cdec6d81896ff46004.jpg


Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Vidim da ima različitih iskustava, slično je i sa moje strane. Imao sam raznih situacija, od ekstremno prostog otvaranja laptopa koji je pričvršćen sa četiri šrafa do nekih modela koji imaju toliki broj šrafova da jedan ili dva obavezno na kraju zaboravim da vratim. :D Mislim da je korektno jednom godišnje da se očisti, izduva, zamene termalne paste i vizuelno proveri unutrašnjost laptopa. U zavisnosti od oblika eksploatacije i uslova u kojima se laptop koristi, može i češće ali nije baš pametno jer ima modela koji zbog krhke plastike i jeftine izrade kućišta nakon nekoliko otvaranja gube prvobitnu čvrstoću i oblik.
 
Jer zna neko ovo do paste uzeo sam pre neki dan jedan hp elitebook 2540p i oce nekad da bude temperatura do 85 stepeni pa padne radi bez problema inace prasine nema na ventilatoru otvorio sam posto se sa iste strane dodaje i ram memorija i video i odma zasrafio.
Pri gledanju yt pokazuje takvu temperaturu inace i5-540m je procesor
pozdrav
 
Poslednja izmena:
to je jako mator laptop i sigurno će detaljno čišćenje i sveža pasta da ono baš pomogne...fazon je samo ne stavljati svašta,sticajem okolnosti sam obišao sve viđenije prodavnice računara i opreme u centru bg-a + šoping molovi i situacija je sa pastama kriminalna...na stanju bude od ovog ozbiljnijeg noctua ispod koje nema poente ići ma koliko se štedi svaki dinar.

zato mislim da poslednje vreme plus što je bilo pakleno leto je bilo više žalbi na temperature,ko je i menjao većinom je stavljao jeftini generički krš koji se najčešće ponaša kao insulator i samo pogoršava stvar...sam sam sređivao bar 5-6 laptopa koji su čak bili po servisima i po pravilu je neki krš unutra i krštena pasta je rešavala stvar.

ne treba vam tečni metal ili ultra high end pasta (koju ionako nažalost ne bi mogli ni da nađete) pomenuta noctua je sasvim dovoljna za 95 posto ljudi...naravno,ima onih kojima naročito na laptopima znači svaki stepen/decibel,mi moramo više nego do sad da se dovijamo i molimo rodbinu iz nemačke da nam šalje proklete paste i tečni metal.
 
Dok laptop radi pažljivo proveri (da se ne opeces) da li je ista/slična temperatura heatpipe-a koji ide od CPU/GPU hladnjaka ka rebrima i ventilatoru. Desi se nekad da dodje do prekida.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno