Šta je novo?

Odrzavanje laptopa

Zna li neko gde se može kupiti originalna baterija za Dell Inspiron 15 3521 laptop?

wCfPaEug_o.jpg

uIyeZNiY_o.jpg


Part number: 49VTP 65WHR, 6 Cell, LITHIUM, LOGIC
http://www.dell.com/en-us/shop/dell...thium-ion-battery/apd/312-1437/pc-accessories

Nalazim samo neke slabije ( od 5200mAh) zamenske na kupujem prodajem, ebay-u, alliexpress-u :(

https://www.ebay.com/itm/6-Cell-Bat...1-5521-3721-15-3521-MR90Y-XCMRD-/322452132030
https://www.aliexpress.com/item/Bra...1-3737-5521-5537-5721-Series/32806607621.html
https://www.kupujemprodajem.com/Dell-3521-3537-Baterija-NOVA-RACUN-GARANCIJA-40828066-oglas.htm
https://www.kupujemprodajem.com/Bat...15-3531-3521-11-1V-5200mAh-34278731-oglas.htm


Možda neko zna gde se kod nas može odraditi reparacija i da li je to uopšte bolje od ovih zamenskih?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Temperature jezgara jesu visoke, ali ne bi trebalo da izazivaju throttle-ovanje. (Tj Max kod Sandy Bridge Mobile i5 i i7 procesora je 100°, dok kod i3 varijanti 85°.) Uobičajan raspon temperatura pomenute familije procesora pod opterećenjem je od 80° do 90+°, premda on uveliko zavisi od kvaliteta rashladnog sistema. Čišćenje unutrašnjosti i zemena termalne paste mogu pomoći, pogotovo ako to duže vreme nisi radio. S druge strane, možda dolazi do 'brljotina' tokom promene P state-ova. Kako god, najbolje je da kreneš od čišćenja. :)

Nisam cistio i menjao pastu od kako sam ga kupio a to je oko pola godine. Pre toga nisam siguran kako je bio odrzavan. Ocisticu ga i zameniti pastu pa cu da vidim kakva je situacija. Hvala na odgovoru :)
 
Nisam cistio i menjao pastu od kako sam ga kupio a to je oko pola godine. Pre toga nisam siguran kako je bio odrzavan. Ocisticu ga i zameniti pastu pa cu da vidim kakva je situacija. Hvala na odgovoru :)

Milsim da je ipak do throttle-ovanja. To sam core temp uklucio cim sa izasao iz igre. Sad sam ga drzao uklucenog i tokom. Minimalna temperatura je dok sam bio na terasi.
 

Prilozi

  • CoreTemp-Scr hi temp.png
    CoreTemp-Scr hi temp.png
    15.4 KB · Pregleda: 120
Pastu sam konacno uzeo ali me buni ova situacija, kakva je ovo traka koja se lepi na 17:00 min videa, da li to treba kupovati i kako se zove ta traka?
Ili mozda moze bilo koja traka koja jako lepi, imam neku papirnu limarsku?
 
Poslednja izmena:
Ne moras sve uraditi kao i taj, ne znam gdje si mislio da je lijepis i zasto. Traka izgleda neka standardna samo ruska.

Boga pitaj sto je lijepio, mozda mu ima lufta ne nalijeze fino, pa kao da ne izlazi vazduh nego da izbacuje preko rebara....ko zna...

Vidim ima i izolir trake, ona zuto/zelena...

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Kao što @Running kaže, traka da ne izbacuje vazduh/prašinu pre rebara. Možeš i izolirku da koristiš kao zamenu, samo nemoj kineske krš izolirke (ne lepe lepo, lakše se tope na većim temperaturama).
 
Poslednja izmena:
Zapravo izolir traka na tom toplo vrelom delu nema sta da trazi.U roku od odmah ce se iskriviti i povuci tako da bas nista neces dobiti.Od tih siroko dostupnih lepljivih traka koje svako ima po kuci u nekoj fijoci je bolje koristiti papirnu zutu traku za krecenje ili neku krpenu lepljivu traku.
 
Da, nadjes neku pogodnu traku, nije izolir za to. Moze duct tape, moze aluminijska mozda jos bolja itd...

Uglavnom neka budu od proizvodjaca Tesa npr, imaju sve zive trake pa koja ti najbolje legne za to.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Može izolirka, radi posao. Može i Tesa, samo rekoh nemoj kineske jer su krš i uradiće baš to to Mladenovski reče.

Nema tu 200 stepeni i 2 metra trake, pa će da se otopi i skupi jer nema mesta za takvo nešto. Krpena traka kao što Mladenovski reče je isto ok solucija. Alu traku nemoj. Bolje ne rizikovati sa dodatnim provodnikom unutar laptopa.
 
Poslednja izmena:
Temperature jezgara jesu visoke, ali ne bi trebalo da izazivaju throttle-ovanje. (Tj Max kod Sandy Bridge Mobile i5 i i7 procesora je 100°, dok kod i3 varijanti 85°.) Uobičajan raspon temperatura pomenute familije procesora pod opterećenjem je od 80° do 90+°, premda on uveliko zavisi od kvaliteta rashladnog sistema. Čišćenje unutrašnjosti i zemena termalne paste mogu pomoći, pogotovo ako to duže vreme nisi radio. S druge strane, možda dolazi do 'brljotina' tokom promene P state-ova. Kako god, najbolje je da kreneš od čišćenja. :)

Ocistio sam cooler i zamenio termalnu pastu ali temperature su i dalje velike. Pustio sam 4K video i evo temperature:

Ali ovaj na videu ima dve bakarne cevi ja imam samo jednu:
[YOUTUBE]imfeQpGdBCs?t=6m26s[/YOUTUBE]
 

Prilozi

  • CoreTemp-Scrposle.png
    CoreTemp-Scrposle.png
    15.6 KB · Pregleda: 97
Ako nije pomoglo, onda je heatsink prso. Obično su vakuumirani iznutra ili sadrže gas, pa kad to "fejluje", eto pregrevanja iako je kuler komplet čist sa novom termalnom pastom.

Jedino da probaš Intel Extreme Tuning Utility ili ThrottleStop (ako prethodna ne radi sa tvojim procesorom) i spustiš klokove/napon i vidiš kako se onda temperature ponašaju. Ili, za početak izdasiš turbo boost. Lako rešenje za njega je da odeš u power options i u maximum processor state pod aktivnim power podešavanjem podesiš maximum processor state na 99%.

edit PS: Sad sam malo guglao i nije da nema problema sa T420. Dosta ljudi prijavljuje probleme sa pregrevanjem. Nekome su u garantnom roku menjali i komplet kuler, ali se problem javljao ponovo kroz par meseci. Takođe sam našao i info o pregrevanju baterija i totalnom opozivu za USA/Kanadu i besplatnoj zameni istih.
 
Poslednja izmena:
Ipak sam odigrao jednu partiju COD-a i nije bilo throttlovanja. Temperature do 91 iako su prethodno isle do 96.
 

Prilozi

  • CoreTemp-Scrcod4.png
    CoreTemp-Scrcod4.png
    15.4 KB · Pregleda: 97
Opet je previše. To su temperature quad core-ova gde pride i gpu radi na 90% ili više svojih mogućnosti.

Aj nekako zimu i da preguraš, ali leto kad krene...
 
U maju 2013. sam uzeo dell inspiron 15, intel i3 cpu (hladan kao les), amd radeon graficka, 4gb rama, par meseci je radio bez postolja, a onda sam ga castio xwave postoljem s ventilatorom koji sam nastelovao da radi na max brzinu dokle god je laptop upaljen. Jos malo pa 5 godina laptop nije pipan niti ciscen, ne primecujem da su mu temperature vise, doduse ne opterecujem ga mnogo, sluzi mi iskljucivo za filmove/internet/office, ne igram igrice i sl. Core temp mi pokazuje temperature iste kao i pre bezmalo 5 godina. Da li bi trebalo da ga nosim negde na izduvavanje ili da teram dok ne primetim neke promene u radu? Inace laptop je upaljen oko 12 sati dnevno u proseku.
 
Zavisno od okruzenja, nekom posle 6 meseci laptop bude pun kao da je u rudniku radio. Ja savetujem da se koristi postolje ali da se ne ukljucuje ventilator jer on povlaci jos vise prasine iz okruzenja i sve gura u laptop. Dovoljno je sto je izdignut od stola.
U tvom slucaju ako su temperature ok ne diraj nista, svako rasklapanje nosi neki rizik i ako ne mora, ne otvaraj ga.
 
Ovih dana bas usisavao sobu i ocistio postolje i laptop od prasine. Ima logike za ovo da ventilator postolja kupi prasinu iz vazduha i tera je na otvore u laptop (na onim ulazima za vazduh je bilo dosta skupljene prasine), ali meni na ulazu otvora stoje kao mrezasti filteri (fabricki, ja ih nisam stavljao) koji su zaustavili krupne cestice prasine, one sitne su sigurno prosle. Laptop mi radi na 7-8 stepeni C manje nego kada je vent postolja ugasen, tako da ga ja sigurno necu iskljucivati, iako mi je stan pun prasine. Ako vec 5 godina tera fino na niskim temperaturama, nek tera jos 2-3 pa cu ga odneti na ciscenje.
 
Ma ljudi cemu tripovanje. Obrisem laptop vlaznom magicnom krpom jednom u tri meseca. Jeste da mi zenske glave stalno drobe kako strasno izgleda ali da kucnem u drvo, sve fercera. Laptop lenovo G500
 
Ja kupih postolje sa dual ventilatorima jer gadjaju tacno u otvore i primetio sam da samo pogorsava stanje, tako da mi sad laptop stoji na postolju a postolje je ugaseno.

Kome se ne daju pare a briga ga za estetiku, uzmete onaj karton od jaja i stavite ispod kao jedan moj drugar u vreme studiranja, izgledalo je smesno, ali if it works... :D
 
Ma ljudi cemu tripovanje. Obrisem laptop vlaznom magicnom krpom jednom u tri meseca. Jeste da mi zenske glave stalno drobe kako strasno izgleda ali da kucnem u drvo, sve fercera. Laptop lenovo G500
Nažalost ima i ženskih osoba koje održavaju laptop kao i ti.
Ne razumem osobe kojima je teško da održavaju laptop / tastaturu / miša čistim. To je prvenstvo stvar higijene...
 
Poslednja izmena:
Nazalost? Meni u servisu je dolazilo najprljavije moguce bas od zenskih osoba. Imao sam i par slika, ako nadjem okacicu.
A to za brisanje, pa ti mozes da ga brises do mile volje. Sve sto ima aktivno hladjenje i ventilator uvlaci prasinu. I treba redovno da cisti, koje crne dve tri godine.
Evo primera kad se ne cisti par godina, bas juce radio:
 
Poslednja izmena:
UF to cebe je najgore onda se usijaju
 
Ja savetujem da se koristi postolje ali da se ne ukljucuje ventilator jer on povlaci jos vise prasine iz okruzenja i sve gura u laptop. Dovoljno je sto je izdignut od stola.


Ja kupih postolje sa dual ventilatorima jer gadjaju tacno u otvore i primetio sam da samo pogorsava stanje, tako da mi sad laptop stoji na postolju a postolje je ugaseno.

To mozda neka jeftinija postolja. Neki malo bolji cooling pad nema tih problema. Podloga je od aluminijuma koji se brzo hladi. Ventilator /lopatice/ su tako dizajnirane da ne zahvataju mnogo vazduha, prakticno hlade samo povrsinu aluminijuma i obezbjedjuju svjez zrak i hladnu podlogu. Takodje, vent ne dize prasinu ne gura vazduh prema laptopu, vec lagano izvlaci.
Cilj je da podloga bude hladna, a ne da ventilatori odozdo hlade laptop, sto je nemoguce. Moze se primjetiti ako laptop stoji na stolu, kada se pomjeri taj dio srola dole bude topao...



Kad drze LP po dekama, jorganima i ostalim mekanim prasnjavim povrsinama.

Cistim LP vrlo rijetko, vodim racuna i to je to. Pogotovo sada kada otvori odozdo nisu odmah ispod ventilatora, tako da ne moze uvlaciti prasinu Bog zna koliko. Prakticno izvlaci vazduh iz kucista laptopa.

Asus K555
Chieftec CPD-1219TH

[emoji106]


Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi,

Trebalo bi da zamenim dugmice na Dell lap topu, ima neku cudesnu tastaturu, sa svetlima ispod. Ko to najbolje radi na podrucju Beograda?
 
Opet je previše. To su temperature quad core-ova gde pride i gpu radi na 90% ili više svojih mogućnosti.

Aj nekako zimu i da preguraš, ali leto kad krene...



Your approach is great as always. Guess you one of those <a href=https://www.modapkget.com/clash-of-clans-hack-version-download/>Read more</a> who knows what to share with us.
 
Elem, nadjoh temu da podelim svoje sokiranje sa termalnim pastama u laptopovima :D

Posedujem jedan od retkih laptopova Lenovo Ideapad 720 (i5-8250u, RX550 4gb ddr5, 8gb rama jedan slot! i ssd). Od pocetka je laptop bio glasan kad se optereti, ali to me nije previse brinulo, dokle god temperature ne idu preko 80C. Naravno nakon godinun dana upotrebe, primetim ja da temperature idu i do 85-90 stepeni i da laptop postaje topliji, iako je i u pocetku bio na granici.
Odlucim se prvo za undervolt, spustim voltazu za -0.075 i to smanji temperature ali samo toliko da budu kao na pocetku zivota laptopa. Skoknem da kupim Noctua NT-H1 pastu i bacim se na posao.
Skinuh onaj krec od fabricke paste, izduvah prasinu, upalim opet Intel EE Utility i pokrenem stres test, kad ono 25C razlike! Upalim jedinu igru koju sad imam i koja je gurala procesor i graficku na 80+ Torment Tides of Numenera, i vidim da graficka i procesor ne prelaze 65C.
Tako da sta god radili, prvo se menja uzasna fabricka pasta na laptopu :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno