Šta je novo?

Који хард?

somi303

Cenjen
Učlanjen(a)
16.08.2013
Poruke
643
Poena
170
Цркао ми је хар диск јуче, а немам појма који да купим. Не знам како се гледа који је бољи, који је најбољи произвођач ни шта значи сата 2-3 :crash:
Овај има 4 звездице и на неком попусту је па ми изгледа ок
http://www.gigatronshop.com/hard_diskovi/wd_500gb_sata_iii_16mb_3.5_7200rpm_caviar_blue_-_wd5000aakx-9586
У коментарима препоручују ову серију
http://www.gigatronshop.com/hard_diskovi/wd_500gb_sata_iii_64mb_3.5_intellipower_caviar_green_-_wd5000azrx-9589
Шта радити? Ако знате неки бољи кажите, само цена да буде разумна :D
 
A koji je best buy model od 2TB ?
Kapiram da je po pitanju kapaciteta najisplativiji, ceba po 1GB.

Treba za storage.
 
seagate baracuda ST2000DM001
 
Pored gore pomenutih hard diskova Seagate ST1000DM003 (cena oko 6200 rsd) i WD Blue WD10EZEX (cena oko 6600 rsd) koje uglavnom svi preporucuju ja bih ubacio u pricu i
http://emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i...tb-toshiba-dt01aca100.11.html?productId=26085
Ne znam kakva je Toshiba sa diskovima, uglavnom ovaj hdd niko ne spominje. Verovatno sa razlogom a mozda i ne. Cena oko 6100 rsd.
http://emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i...gate-sv35-st1000vx000.11.html?productId=22154
Navodno je hdd namenjen za koriscenje u sistemima video nadzora sto znaci 24h pisi brisi :) (valjda) a ima i 3 godine garancije i cenu od 7160 rsd
http://emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i...b-wd-black-wd5003azex.11.html?productId=27610
Ovaj wd black ima 5 godina garancije ali i samo 500 GB ali je i najskuplji od gore pomenutih i kosta 7250 rsd.
E sad ovako:
meni treba hdd za sistem posto trenutni polako odlazi u vecna lovista. Zavrsava mi posao 500 GB ali s druge strane 1TB je 1TB.
U sustini najvise mi znaci cena hdd-a i garancija. Kapacitet je u drugom planu.
Kakvi su wd blue ili seagate od 500 GB, 16MB bufer? Cena im je oko 5500 rsd.
Sta vi kazete?
 
Svakako wd blue od 1tb, ako se nema para za black seriju.
Imam wd blue od 500GB i od 1TB i odlični su za te pare. I manje bučni od seagate-a.
 
Ja imam WD 1TB Black.
Dok je bio sistemski, brundao je kao lud, cak i sad oce ponekad da zaore.
Samsung je uvek bio najtisi, al ga vise nema, barem onakvog kakvog smo ga znali :).
 
Ali 5 godina garancije u vreme kad prave najkrsh diskove ikad mnogo znachi.
 
Da, to im je jedan veliki plus. Sada sam razmisljao da ga prodam pa uzmem nesto tise, za storage (posto imam sada ssd za OS) nesto 5400ob ali izgleda nema nista od tog. Ovaj radi odlicno i ne treba ga dirati :)
 
Jel ima neki disk od 3 ili 4 TB za preporuku ili se svi jako kvare?

Vidim 2 TB modeli (i od WD i od Seagate-a) imaju dosta bolje review-e od vece brace, pa cu izgleda na kraju to uzeti.

Hocu da zamenim par 500ki i 1TB disk za jedan veci.
 
http://emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i...gate-sv35-st1000vx000.11.html?productId=22154
Navodno je hdd namenjen za koriscenje u sistemima video nadzora sto znaci 24h pisi brisi :) (valjda) a ima i 3 godine garancije i cenu od 7160 rsd

Diskove koji u namenjeni snimanju video nadzora treba izbegavati. Napravljeni su da ignorisu greske prilikom snimanja, da ne pokusavaju da poprave. Izgubljen frame na snimku ne znaci puno ali ostecen fajl na desktop sistemu ume da znaci. Uzimajte diskove prema nameni (isto tako ne stavljati WD Red i ostale RAID diskove u sisteme koji nisu raid iz istog razloga).

Pozdrav,
Igor
 
I ja sam gledao da menjam moj WD Black za nesto vece, pogotovo sto vise os nece ici na njega jer sam uzeo SSD.
WD Red dosta preporucuju i kazu da je dobar. Mada naravno ima i njih falicnih, kao i svih
 
Kao sto sam napisao gore WD Red i slicni su raid diskovi i zbog manjka algoritama za ispravljanje gresaka nisu za desktop sisteme sem kada su postavljeni u raid. Isto vazi i za AV diskove. Malo google pa procitajte zasto ih treba izbegavati. Kao sto letnja guma ne valja zimi tako raid disk ne valja za non raid setup.
 
Poslednja izmena:
+1
Upravo tako.
Odlični su za storage a ovo napomenuto za "video" hdd-ove nije relevantno za WD Red diskove.

Jeste relevantno, zato sto Red diskovi imaju TLER koji skracuje vreme koliko ce disk pokusavati da procita podatak sa ostecenog mesta na disku. Sto znaci da moze doci do ostecenja nekog fajla do koga mozda ne bi doslo ako bi disk mogao da iscitava isti sektor dovoljno dugo. TLER se postavlja kod RAID diskova zato sto se smatra da podatak uvek postoji na drugom disku ili bar parity i da je jedan sektor nebitan u kontekstu ispravnosti celog raid niza.

Generalno, dok god je disk 100% ispravan neces primetiti razliku. Ali ako se pojavi neki los sektor mozes da izgubis fajl ili njegov deo zbog ovoga.
 
Poslednja izmena:
Your understanding is correct. However, if your drive cannot read a sector then your drive needs to be replaced immediately. Reading a sector incorrectly will result in a CRC failure, this happens quiteoftenand the drive will simply try to read it again. Failure to read a sector at all as a result of mechanical failure, electrical failure,or repeated CRC failures is what triggers TLER. Some drives can remap bad sectors, which provides some degree of fault tolerance, but the data that was there will still be lost.
Drive operations are measured inmilliseconds,if your drive gets into a situation where it cannot read anything for 7 seconds then something is very wrong and disabling TLER won't help.
TLER is a standard hard drive feature, it is not something specific to theWD Red lineup.

Praksa bi već pokazala da si u pravu.
Red je naširoko korišćen kao single storage hard.
Koristim ga i ja na taj način, u zadnjih godinu dana je prilično maltretiran (uslovno rečeno maltretiran) i ne izdrži li makar do isteka garancije ovim tempom ja ću to prvi objaviti na forumu.
 
Jeste relevantno, zato sto Red diskovi imaju TLER koji skracuje vreme koliko ce disk pokusavati da procita podatak sa ostecenog mesta na disku. Sto znaci da moze doci do ostecenja nekog fajla do koga mozda ne bi doslo ako bi disk mogao da iscitava isti sektor dovoljno dugo. TLER se postavlja kod RAID diskova zato sto se smatra da podatak uvek postoji na drugom disku ili bar parity i da je jedan sektor nebitan u kontekstu ispravnosti celog raid niza.

Generalno, dok god je disk 100% ispravan neces primetiti razliku. Ali ako se pojavi neki los sektor mozes da izgubis fajl ili njegov deo zbog ovoga.

To se dogodilo jednom clanu na drugom forumu.
Svaka cast za post :)

Sta bi ti onda preporucio za storage, nesto tiho? Neki WD GREEN ?
 
Praksa mi je pokazala da sam u pravu vise puta prilikom recovery operacija. Vise puta mi se desilo da disk iscitava isti sektor i po 2-3 minuta i da ga na kraju iscita i da svi podaci budu tu. To se posebno vidi kada se koriste nadogradnje za linux dd komandu (dd_rescue i ddrescue). Tada mozes tacno da pratis dokle je stiglo pravljenje image-a i da neki put treba da prodje i mnogo vise od 2-3 minuta da se nastavi dlaje. Jedan disk od 2TB je pravio image 7 dana, sa prekidima od 20ak sati (totalno zabode na nekom sektoru pa moram da ga prekinem i nastavim 100MB dalje na primer). Na kraju, od preko 1000 weak i preko 100 bad sektora samo 7 filmova nisam uspeo da izvucem. A disk je bio pun maksimalno. Da je disk imao TLER i samo par sekundi citanja omogucenih po sektoru ne bih uspeo da izvucem vise od pola podataka.
 
To nije tema, početna premisa je da Red seriju ne treba koristiti kao single storage hard.

Kada se sve sagleda (kvalitet izrade, tišina u radu, malo zagrejavanje.. ) oni su još uvek jedno od najboljih rešenja za single storage hard.

p.s. Čemu data recovery filmova?
Uvek se mogu skinuti ponovo.
 
To se dogodilo jednom clanu na drugom forumu.
Svaka cast za post :)

Sta bi ti onda preporucio za storage, nesto tiho? Neki WD GREEN ?

To je nezahvalno. Sve zavisi od diska do diska. Ja licno imam 2 WD Green od 1 i 2TB i 2 Samsung HD154 za storage. Svi diskovi se kvare, i obicni desktop i high end RAID/Enterprise. I neki Black sa 5 godina garancije crkne posle mesec-dva i IBM i Dell enterprise diskovi crknu u serverima pre isteka garancije. A opet, imamo hard diskove koji su stari i po 10 godina i rade 24 sata dnevno i sve OK a u startu su bili u low end segmentu ponude.

Za storage neki disk sa manje RPM, sa green funkcijom da se gasi kada se ne koristi i da time stedi mehaniku bi u teoriji bio optimalan. Generalno svi prave vrlo slicne stvari. Black i slicni diskovi imaju 5 godina garancije zato sto se u njih ugradjuju malo kvalitetnije komponente i predvidjeni u za vece napore. Najvise zavisi od toga kakvi i koliko bitni podaci tu treba da se cuvaju i koliko se para ima. Black nije bacanje para zbog performansi i zbog 5 godina garancije i manje sanse da ce da zvekne. Imao sam situacije da NAS uredjaji koji imaju 2 i 4 diska iz RAID edicija otkazu zato sto im zveknu oba diska (kod RAID 1 i 10). I to Seagate ES i WD RED serije na primer. Tako da ni oni nisu uvek za pohvalu.

U principu, ako su podaci iole bitni moraju da budu na 2 mesta (backup ili raid). Ako su samo filmovi i muzika, onda green is the way to go. Red i ostali raid diskovi su OK za storage, ali njihove osobine mogu da naprave potencijalni problem.
 
To nije tema, početna premisa je da Red seriju ne treba koristiti kao single storage hard.

Kada se sve sagleda (kvalitet izrade, tišina u radu, malo zagrejavanje.. ) oni su još uvek jedno od najboljih rešenja za single storage hard.

p.s. Čemu data recovery filmova?
Uvek se mogu skinuti ponovo.

Jesu kvalitetniji od obicnih green diskova, to stoji. Da li su najbolje resenje za single storage hard ... po meni nisu, ali to je zato sto ja sve gledam kroz prizmu cupanja podataka ukoliko nesto krene po zlu. Da je onaj 2TB disk koji sam pominjao imao TLER verovatno pola podataka ne bih izvukao a mozda i vise.

Sto se tice recovery rada, bilo je iz 2 razloga. Prvi je proof of concept. Tada sam prvi put koristio linux za recovery zato sto je zbog stanja diska i zabadanja Windows-a bilo nemoguce raditi recovery na moj standardni nacin. Takodje, nisam imao nikakav indeks/inventar pa nisam znao sta sam uopste imao na tom hard disku (disk je bio star manje od nedelju dana a radio sam reorganizaciju rasporeda fajlova na vise hard diskova). A imao sam 20-30 filmova koje sam jedva iskopao i koje nisam mogao ponovo da skidam nedeljama (Emerald forest sam svojevremeno skidao vise od nedelju dana zbog samo jednog seed-a koji je nestajao svaki cas).
 
Jesu kvalitetniji od obicnih green diskova, to stoji. Da li su najbolje resenje za single storage hard ... po meni nisu, ali to je zato sto ja sve gledam kroz prizmu cupanja podataka ukoliko nesto krene po zlu. Da je onaj 2TB disk koji sam pominjao imao TLER verovatno pola podataka ne bih izvukao a mozda i vise.
Kada se sve sagleda jedno od najboljih rešenja za single storage hard.

Backup važnih/kritičnih podataka je realnost i obavezna stvar, važi za sve serije i marke hdd-ova jer u slučaju težih kvarova korisnik mora biti spreman da se oprosti od svega za šta nema bekap.
To jest u slučaju najgorih situacija prisustvo ili odsustvo tler-a nije od značaja, a u situaciji slučajno izbrisanog materijala tler nije prepreka.
U trećem scenariju istina može da bude.
Zato na TLER sam po sebi ne treba gledati kao argument za ili protiv hardova (u globalu govorim, nije namenjeno kao argument protiv tvoga izbora i argumenata u korist istog).
 
Nazad
Vrh Dno