Šta je novo?

Који хард?

somi303

Cenjen
Učlanjen(a)
16.08.2013
Poruke
643
Poena
170
Цркао ми је хар диск јуче, а немам појма који да купим. Не знам како се гледа који је бољи, који је најбољи произвођач ни шта значи сата 2-3 :crash:
Овај има 4 звездице и на неком попусту је па ми изгледа ок
http://www.gigatronshop.com/hard_diskovi/wd_500gb_sata_iii_16mb_3.5_7200rpm_caviar_blue_-_wd5000aakx-9586
У коментарима препоручују ову серију
http://www.gigatronshop.com/hard_diskovi/wd_500gb_sata_iii_64mb_3.5_intellipower_caviar_green_-_wd5000azrx-9589
Шта радити? Ако знате неки бољи кажите, само цена да буде разумна :D
 
3000 za klasican HD od 120-160 je suludo davati. Ako bas ne mozes da zivis sa tim jednim 1TB diskom, bolje daj 4000 za onaj Patriot SSD od 120GB na akciji... proguglaj malo. Kakav god da je (DRAMless, TLC itd) pokidace HDD u brzini rada vise puta.
 
Koji HDD kupiti za laptop?

Onaj koji crkava ima iste oznake kao ovaj,
stim sto ovde u opisu stoji da je sata II a kod mene pise da je sata III, ako neko moze da kaze sta je stvarno?

ovaj po specifikaciji je isti kao prethodni stim sto za njega stoji da je sata III.

dok kod ovog stoji da je Buffer 128MB i ima u oznaci SSHD, da li to znaci da je ovaj hibrid, da u sebi ima nand za kesiranje podataka ili je nesto drugo u pitanju? Kod njega je garancija
5 god. trebalo bi da se radi o ovom

ima i neki?

Izbor 2.5" HDD-ova je nekako oskudan, kako sam citao da im je generalno i kvalitet danas upitan, sta je najbolji izbor od HDD-ova za laptop, ako ima neki nepomenuti, recite?

Sta biste mi preporucili od HDD rack-ova, gledao sam nesto
ovako
ako ima nesto bolje molio bih za preporuku?

p.s. izvinjavam se za ovaj, onaj, onakav, ovakav...

Nisam pametan...da li bi ovaj koji crkava Screenshot (195).png bolje staviti u HDD rack kao externi ili ga staviti na mestu DVDRW (koliko se na njega osloniti sa performansama od 100% i zivotnim vekom od 52%) a uzeti SSD?
 
Neso ja bih kupio SSD ako mi vec HDD crkava. Imas Patriot Burst od 240gb. On je najjeftiniji u tom segmentu. Kosta 6500 dinara. A imas i Samsung 860 evo i Kingston uv 500 za skoro 10 hiljada i garancijom od pet godina. Sad sve zavisi sta tebi treba. SSD su daleko brzi od HDD. Za 10 ili 10 500 mozes kupiti i Burst od 480 gb.
 
Planiram da kupim HDD od 8TB pa mi se kao najbolji izbor trenutno čini WD Red.
Razmišljao sam o NAS-u u početku ali ipak bih uzeo za sada jedan da mi služi kao cold storage.
Dvoumim se između WD80EFZX i WD80EFAX modela. Jedan ima 128 a drugi 256MB cache.
Za ovaj prvi sam našao recenzije po internetu ali za drugi je dosta oskudnije.
Ima li neko iskustava sa oba i ima li poente da dajem par hiljada dinara više za model sa duplo više keš memorije?
 
Da probam i u ovoj temi...
Dakle,
šta uzeti za storage - WD Blue 4TB ili Barracuda 4TB?

Do sada sam imao WD u verzijama Green (2x1TB) i Black (1TB) sistemski. Sva tri su matora i, da kucnem u drvo, nikakvih problema sa njima nikada.
Dakle, ostati veran WD-u ili se prešaltati na Seagate?
 
Na drugoj temi ovde sam pročitao da su svi WD blue, osim jednog modela zapravo preimenovane green verzije. Ako je tako onda zaobilazi sve te preimenovane i idi definitivno na Seagate.
 
I Seagate BarraCuda i WD Blue 4TB su 5400Rpm, Barracuda ima 256MB keša dok WD 64, samo zbog keša možda Seagate, mada bi ja ipak WD, mislim da je poudaniji i brži(treba naći testove). Možda neki Red?

Ne znam da je baš svaki Blue Green, jedan je 5400Rpm drugi Intellipower:
http://products.wdc.com/library/SpecSheet/ENG/2879-800026.pdf
https://www.wdc.com/content/dam/wdc/website/downloadable_assets/eng/spec_data_sheet/2879-771436.pdf

https://www.seagate.com/gb/en/internal-hard-drives/hdd/barracuda/#specs-3-5
 
Poslednja izmena:
Ovi manji R, G i B (3TB i ispod) se, mislim, ne razlikuju uopste u hardveru, samo im je firware drugaciji. Do pre par godina je bilo Green je osnovni, ubrzani Green = Blue, Green sa TLER = Red, Green sa TLER i streaming ATA podrskom = Purple. U ovoj zadnjoj iteraciji su Blue spustili brzinu rotacije na nivo Green-a i skratili head park vreme, pa vise ne znam sta je razlika izmedju ta dva osim etikete.
 
Green je navukao los glas da je spor i nepouzdan, i morali su da ga uklone iz ponude, pa su ga preimenovali u blue koji je ukinut. Na 7200 su ostali samo skuplji diskovi sa duzom garancijom, black, gold i red pro...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Prelistao sam poslednjih nekoliko strana i tek sad mi nije jasno sta je istina (vezano za blue/red WD modele) i koji 2TB hdd da kupim.. potreban mi je pouzdan 2TB disk za deo bekapa (priprema za prelazak na ryzen) a posle bi se koristio za klasicno skladistenje.

Ako moze preporuka za provereno dobar i pouzdan hdd do 10k din (e/GT/WW prodavnice, KP Ugari ne dolaze u obzir).
 
Poslednja izmena:
Prelistao sam poslednjih nekoliko strana i tek sad mi nije jasno sta je istina (vezano za blue/red WD modele) i koji 2TB hdd da kupim.. potreban mi je pouzdan 2TB disk za deo bekapa (priprema za prelazak na ryzen) a posle bi se koristio za klasicno skladistenje.

Ako moze preporuka za provereno dobar i pouzdan hdd do 10k din (e/GT/WW prodavnice, KP Ugari ne dolaze u obzir).

Treba li ti 7200 RPM ili ti je dovoljno 5400/5900? Interni ili externi?
 
Interni, za klasicno skladistenje. Za sistem cu koristiti najverovatnije MX500 (Crucial) a uz novi hdd verovatno i stare koje imam, za torr. i bekap najbitnijih podataka.
U medjuvremenu sam malo promenio plan pa bih sada neki 3TB, samo razmisljam da li P300 ili WD Red
2 vs 3 god. garancija, WD je skuplji za oko 2 hiljade ali mi je najbitnija buka, kapiram da je WD bar malo tisi ili gresim? I naravno, najbitnija mi je pouzdanost.
 
Poslednja izmena:
WD Red bi trebalo da je tiši jer je sporiji, na 5400. Ja imam P300 3TB i dobar je ali nemam s čim da ga uporedim što se buke tiče...jedva ga i koristim. Mislim da bi ti WD Red bolje ležao, ako ti brzina nije presudna...
 
Da, logicno bi bilo da je WD tisi. Ali me zanima da li je P300 nesto sad nenormalno bucan (kao sto se neki zale, doduse za 1TB i 2TB verzije) ili je jednostavno prosecno bucan (sto i nije strasno).
Ovo je verovatno zvuk P300 koji ima neku manu ili prenosi vibracije na kuciste?

Svi hardovi koje sam koristio su bili 7200 ali kapiram da mi pored 500GB SSD-a nece trebati dodatni prostor za instalacije i da je 5400 hdd optimalan za skladistenje.
 
Poslednja izmena:
P300 je nečujan kod mene i vrlo brz, međutim krenuo je da klikće od pre neki dan, parkira glavu ko zna šta i to za nepunih godinu dana. Moraću da ga reklamiram. Ne bih preporučio nikom
 
Dobro, moguce da jednostavno nisi imao srece sa tim primerkom s obzirom na to da su P300 diskovi hvaljeni po netu (sto vazi i za Red). Videcu jos sta imaju na stanju pa cu proceniti mada sam blizi kupovini 3TB Red.
 
@hsv.stoned
Na tom snimku se vidi na početku da je pokrenut benchmark i to baš u random read/write fazi. Najveća buka dolazi od takvog načina pristupa, a zatim od motora/vibracija. Ali pošto će tebi Windows da bude instaliran na SSD-u, mislim da ti je što se tiče buke svejedno koji je disk. Što se tiče vibracija, treba ti kućište u kojem se diskovi ne dodiruju direktno sa metalom, ili improvizuj sa lastišem.
 
Dobro, moguce da jednostavno nisi imao srece sa tim primerkom s obzirom na to da su P300 diskovi hvaljeni po netu (sto vazi i za Red). Videcu jos sta imaju na stanju pa cu proceniti mada sam blizi kupovini 3TB Red.
Drugar je prošao isto sa 500gb tošibom ali nije bila p300 serija. I ja sam se zaneo rivjuima al kurčić. Posle sam video da je to čest problem kod tošibe.

WeDara 6400aaks, evo mu deset ljeta kako radi. Helt mu na 20% al stamina mu je na 100% izgleda pošto i dalje zvrlji kao prvi dan.
 
@ nocniduh
Da ali je cak i matori (2009) WD Black tisi od P300 iz tog klipa pri slicnom maltretiranju, to me buni (moguce da je zbog bolje resenog ''lezista'').
Kuciste ima ''klizac-fioke'' (ne znam kako drugacije da ih nazovem) pa vibracije nisu problem, nije potrebno nikakvo modovanje u tom smislu (iako samo kuciste ima niz mana sto se tice ''prepreka'' i unutrasnjeg rasporeda).

Razmislicu jos malo, sutra ili u petak kupujem hdd mada mislim da ce to biti Red.

@Dovahpig

Najvise gotivim WD ali su mi i Toshiba hdd delovali ok (Seagate verovatno nikada ne bih kupio).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno