Šta je novo?

3... 2... 1... HxC i Amstrad PCW :)

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Aha znaci maskirao si ih.. :)
 
Odlično!
Pazi na tim 3" drajvovima, zamenjena su mesta za +5 i +12 volti na konektoru...
 
Aha znaci maskirao si ih.. :)
Nego! Kutija je mnogo zgodna za ZX, široka je taman koliko treba, lepo su poređani uspravno jedan pored drugog.
Pazi na tim 3" drajvovima, zamenjena su mesta za +5 i +12 volti na konektoru...
Znam za to, ali podsećanje nije na odmet. No svejedno, znao - ne znao raspored pinova, vodove za napajanje uvek prvo proveravam unimerom.

PCW je inače trenutno rasklopljen pošto mi je bila ideja da umesto njegovog prvog 3" floppy drajva stavim 3.5" PC floppy (razlog je, naravno, hronični nedostatak ispravnih 3" disketa). Probao sam da na disketu nasnimim DSK skinut sa net-a, koristeći program za CPC disk-imidže (prijavio je neku grešku u formatu), ali nije radilo. PC flpppy se, čini mi se, ispravno ponaša sa PCW-om, ali to neću moći zasigurno da tvrdim dok ne napravim dobru disketu na PC-u. Da li neko možda zna čime da nasnimavam PCW DSK fajlove na PC-u?
 
CPC Games CD

Tražeći softver (ok, dobro, igre) za PCW, naleteo sam na ovo:
http://cpcgamescd.amstrad.es/
Neko je napravio lepu (i sortiranu) kompilaciju igara za CPC i sve to strpao na CD zajedno sa emulatorima i frontend-om. Nedavno je dodata i PCW sekcija.
 
Još par slika PCW+HxC u akciji:
IMG_20140327_152021.jpg
IMG_20140327_152054.jpg
IMG_20140327_152124.jpg
 
KONAČNO sređena mašina :)

Posle jaaaako puno vremena, vratio sam se PCW-u. Pre dva meseca sam odršampao nosač za Goteka za njega i ugradio OLED, biper i rotacioni enkoder, a onda su me obaveze i povišena temparatura primorale da sve to ostavim. Juče i danas sam konačno spravu oprao, očistio, ugradio Gotek i reset taster i sad radi k'o zmaj :)

PCW2.JPG PCW1.JPG PCW3.JPG
 
CP/M odiseja

Ovih dana sam konačno sredio i kompilaciju igara za PCW, pa sam naleteo na više koje nemaju ugrađeni autostart, nego se prvo mora podići CP/M, pa se ubaciti imidž sa igrom, pa se onda ručno pokrenuti. Efikasan (lenj?) kakav jesam, hteo sam i ovaj deo da automatizujem, i tu su krenuli moji problemi...

Prvo, CP/M nism koristio, ranije sam sakupio gomilu linkova (još kada sam prvi put povezao PCW i HxC), ali se ispostavilo da je gomila tih sajtova ugašena. Potrošio sam dosta vremena dok nisam sakupio koliko-toliko dovoljnu dokumentaciju. Konačno sam došao do PROFILE.SUB fajla, video šta je sintaksa i hteo da napravim minimalan disk sa CP/M-om koji će samo učitati sistem, prikazati poruku da se promeni disk i čekati na pritisak tastera, pa kad promenim disk i pritisnem taster, krenuti da učitava igru.

Problem 1: ispostavilo se da PCW-ov CP/M nema wait, pause ili bilo kakvu sličnu komandu koja bi čekala da se pritisne taster. Kao za inat, gomile FTP sajtova koji su imali CP/M sadržaj su ugašeni u poslednjih nekoliko godina, a na njima se nalazila i nesrećna wait komanda koju je neko jednom napisao. Posle još dosta traženja, naletim na članak u New Computer Express 053 (pretaban u običan tekst) gde se pominje kako je nekom baš tako nešto trebalo, i dat je ASM listing kratkog programa koji radi baš to što mi treba. Našao sam i kako se asemblira, i ostao je samo...

Problem 2: kako menjati dsk fajlove? Našao sam nekoliko programa i od svih najhvaljeniji je bio iDSK. Lepo sam ga iskompajlirao i krenuo da napravim dsk sa alatima za kompajliranje i tu ubacio i prebačeni ASM fajl. Sve ja to lepo sklopim, pokrenem u emulatoru i - asembliranje proizvede fajl od 0 bajtova. Probam na PCW-u, ista stvar. Probam da izlistam ASM fajl na ekran, prikazuje neke brljotine. Posle još nešto eksperimentisanja skontam da iDSK ne kopira fajlove kako treba u dsk imidž... Fuuu... Srećom, pre iDSK sam isprobavao i LibDsk alate (stižu sa Joyce emualtorom, LibDsk poddirektorijum), ali nisam našao kako da prebacujem pojedinačne fajlove u/iz dsk-a. Posle još nešto isprobavanja, nađem da dsktrans može od direktorijuma da napravi dsk, kao i da dsk prebaci u direktorijum i da prebacivanje radi kako treba. Konačno, imam sve na gomili da iskompajliran wait komandu i...

Problem 3: i dalje dobijam izvršni fajl od 0 bajtova, a asembler ne prijavljuje nikakve greške (ili bar meni to tako izgleda). Opet dosta traženja i nađem PDF onog časopisa (od 300 i kusur MB) i ispostavi se da transkript koji sam ranije našao nije bio dobar. Sad lepo prekucam ASM kod (10-tak linija) i konačno dobijem radeću wait komandu :)

Kada sam konačno dobio sve što mi je trebalo, autostart je proradio baš kako sam zamislio :)

Ako nekom treba, wait.asm se kompajlira sa:
mac wait
hexcom wait
a sve se nalazi u wait.dsk.

Za pravljenje sopstvenog autostarta za igru koja ga nema, treba u BOOT direktorijumu izmeniti PROFILE.SUB, odnosno dodati na kraj komandu koja pokreće igru (trenutno stoji "menu" pošto se tako pokretala igra koju sam koristio za testiranje), i od njega napraviti boot.dsk:
dsktrans -itype rcpmfs boot/ boot.dsk
i onda taj dsk koristiti kao prvi kod pokretanja igre. Kada se ubaci, pokrenuće se CP/M, ispisaće poruku da treba da se promeni disk i čekati da se nakon toga pritisne taster...

Jednostavno!!! :)
 

Prilozi

  • autostart.zip
    164 KB · Pregleda: 39
Posle nekoliko danja kopanja, igranja sa CP/M-om i provaljivanja kako neke stvari rade, uspeo sam da sredim čini mi se najkompletniju arhivu Amstrad PCW igara. Svim igrama je dodat autoboot, pa ih je lako pokrenuti iz emulatora ili sa PCW-a sa Gotekom. Arhiva se može preuzeti sa:
http://8bitchip.info/commodore/Amstrad_PCW_8256_Games_Archive.tar.gz
 
Nazad
Vrh Dno