Šta je novo?

kako najbolje da particionisem HDD pre instalacije Linuxa ?

Стартуј Минт, отвори терминал и куцај sudo update-grub па види шта ће да нађе. Ако не пронађе windows онда да видимо шта даље.
 
Nasao ga je. Ma sta ja pricam, bolje ovako:

Screenshot from 2014-07-06 14:22:05.png
 
Poslednja izmena:
Па јел га нуди код стартовања система? Мало чудно што је нашао на обе партиције али је вероватно на оној од 50 гига претекло нешто што је он препознао како је препознао.
 
Рестартовао си после овога и не нуди windows? Дај да видимо /boot/grub/grub.cfg фајл.
 
Jao. Restart. Kakav sam som. A secam se da sam jednom prilikom davno kucao u terminalu update-grup. To je to, sad je sve kako treba. Hvala.
 
Сад навали ... мада бих ја на твом месту направио више партиција на тој великој и пробао још неки линух. Док не изабереш онај који ти највише одговара.
 
Tako cu i da uradim. Mali off: covece kad sad pogledam windows, i uporedim sa ovim user friendly distribucijama...nebo i zemlja, koliko je linux prakticniji, brzi, agilniji pa i lepsi...
 
Poslednja izmena:
Rešio sam da instaliram linux po prvi put,i on je za mene potpuna nepoznanica.
U kompu imam sdd sa winom i 2 ispartionisana HDDa ,jednu od tih particija od 100gb namenio sam,linux Ubuntu,zasto bas njemu nemam pojma ali neka bude
Nasao sam upustvo koje ne deluje komplikovano ali imam nekoliko pitanja a vi ste uspeli još više da me zbunite.

na sajtu ubuntu.rs ima objasnjenje koje deluje prilično jednostavno ali vidim da tu ima puno stvari na koje treba obratiti pažnju.
Elem,prvo da li linux pri instalaciji vidi samo diskove ili mogu odrediti određenu particiju na koju će se inatalirati bez ikakvih mešanja na drugim particijama?
Da li ću u ovom slucaju imati dualboot ili kompjuter podiže sistem koji odredim i u čemu je stvar sa pristupom linuxa na ostale particije i obrnuto?

Recite me ima li na nešto da obratim pažnju da ne napravim haos u kompu.

Pozz
 
Tu particiju od 100 GB obriši tako da ostane 100 GB nealociranog prostora, a tokom instalacije Ubuntua izaberi opciju "Install alongside Windows" i to je to.

Ako je baš tolika prpa, skini VirtualBox pa instaliraj Ubuntu unutar virtuelne mašine pod Windowsom, ceo sistem će biti sadržan u jednom fajlu na Windows particiji i neće ti narušiti ostatak sistema.

http://www.benchmark.rs/artikal/virtualbox_-_virtuelizacija_za_svakoga-1963/2
 
Poslednja izmena:
Ако тако уради, велика је шанса да се ускоро појави тема типа ... Убунту ми код инсталације обрисао све партиције, како да вратим важне податке. ;)

Одговор је лакши него што мислиш, на почетку инсталације изабери ручно партиционисање (негде се зове manual а негде something else) па ћеш да видиш све партиције на свим хардовима који су у компу. Онда изабери ону коју си одвојио за линух и форматирај је као ext4 а није лоше да направиш и једну ~2GB као swap партицију. Груб набаци на MBR тј на /dev/sda или /dev/sdb или како се већ зове хард са кога се диже систем. Имаћеш дуалбут а линух ће да убаци све ОС које нађе на компу.

Линух ће да види све постојеће партиције какве год да су док ће windows морати да се мало убеди да види линух ext4 партиције.
 
Evo me posle nekog vremena.
Krenuo sam u instalaciju,ssd i još jedan hdd sam iskljucio,ostavio sam jedan hard disk sa 100 gb particijom namenjenoj linuxu i 400gb ostatak sa fajlovima. Prilikom instalacije dobijem tabelu
sda pa ispod sda1 to je prva particija i sda5 druga particija. Formatirao sam prvu particiju kao ext4 ali onda kada odem na opciju nova part.tabela dobijem samo sda ,odnosno svih 500gb da dalje particionišem i podešavam particije.
Pretpostavljam da ako nastavim dalje da formiram swap,home i primarnu da će mi obrisati kompletan hard.Kako da budem siguran da je druga particija zastićena ?
Pratim ovo uputstvo http://wiki.ubuntu-rs.org/Instalacija_Ubuntu_11.10

I da imam problem sa tast i misem, ubuntu i mint ne vide ih ako su preko usb,a promenio sam opciju u Biosu da bude usb keyboard omogućen
 
Idi na najjednostavnije resenje, kasnije kad upoznas sistem mozes da eksperimentises. Dakle, swap particija nije neophodna posebno ako imas dosta RAMa ...ona je pandan pagefile-u na windws-u pa ti je jasno zasto mozes da je preskocis. Sve ostalo - I root I boot I home, sve trpaj na sda1 ...tako si siguran da ne ugrozavas sda5 a I MBR. I tako ce Linux bootloader biti sposoban da podize I druge sisteme, znaci ne moras a i prakticnije je da ga ne instaliras u MBR.

Tastaturu I Misa pokusaj da kacis I na druge portove.
 
Poslednja izmena:
Каква нова партициона табела? Имаш једну по којој је хард подељен на једну примарну и једну логичку у оквиру екстендед партиције и ако хоћеш да правиш нову, наравно да ће да ти понуди цео хард и да ћеш на тај начин да обришеш постојеће партиције.

Пази се тих упутстава јер некад није јасно па може да се деси да бирањем неке опције форматираш цео хард. Иди на последњу ставку (мислим да се у Убунту зове Something Else а негде је називају Manual) па ту изабери како даље. Ако већ хоћеш да делиш на неке партиције, имаш луфт да од те прве од 100GB направиш до три нове примарне. Ја не одвајам /home и /boot него направим само / и /swap ... мада ми се понекад деси да /swap не буде активна и делује ми да онда линух ради боље. Ваљда се онда ослања на рам јер нема swap па буде брже.

Ако је та прва небитна, на почетку инсталације је обриши, направи једну од око 98GB за / и од пар гига за swap и настави. Таман посла да правиш нову партициону табелу.

Е да, груб обавезно инсталирај на /sda тј на MBR, никако на /sda1 или слично јер онда неће да ради.
 
Poslednja izmena:
Elem,uspelo mi je da izbrisem ceo hard,dosao sam do opcije za vremensku zonu i vratio se nazad.Sto je bilo dovoljno da unisti sve podatke.Srecom sve sam ih povratio preko Wina sa programom Disk Internals Part. recovery.
Sada sam resio da taj hard ostavim samo za linux. instalirao sam ubuntu pa posle njega mint koji sam ostavio jer je njegov GUI laksi za snalaženje i navikavanje.
Ne znam iz kog razloga u biosu je ostala opcija podizanja sistema preko ubunta kada sam uradio clean install minta.
Nije mi najjasniji linuxmint prilikom odabira boot diskova,pravio mi je dosta problema prilkom podizanja sistema. Mada skontaću vremenom.

E da, dakle ako nekome prilikom inst. linuxa ne rade usb uređaji tast,miš... takođe instalacija preko usb, postoji opcija u Biosu IOMMU koju treba omogućiti. koliko mi je to pravilo prolema....
 
Мислиш, код инсталације си прешао партиционисање и стигао до временске зоне па вратио корак назад? Тако не можеш да поквариш, једино ако си после тога наставио инсталацију а ниси приметио да је у новој тури партиционисање по неком default подешавању враћено на аутоматику тј да се инсталира на целом харду.

Вероватно је Минт понудио да инсталира boot loader на /dev/sda1 или тако некако па је преживео претходни. То се лако решава, подигни минт, уђи у терминал и куцај
Kod:
sudo grub-install /dev/sda
тј упиши уместо sda онај хард на коме је Минт. Ако је други, онда /dev/sdb. После тога један
Kod:
sudo update-grub
за сваки случај.
 
Nazad
Vrh Dno