Šta je novo?

kako najbolje da particionisem HDD pre instalacije Linuxa ?

Ako imas dovoljno RAMa (vise od 4 giga) SWAP ti ne treba ni na Winu ni na Linuxu. Pusti ti ove sto jos instaliraju sistem po upustvima iz 2004. godine.
 
:wall: a lepo im napišeš da imaš swap jer je samo 2 GB rama...
 
Inače, korištenje swap-a je moguće tunirati ;).
Takođe, ako se koristi "suspend to disk" (hibernate) bolje da je swap nešto veći od dostupnog RAM-a, osim ako ne pričamo o zaista velikoj količini memorije. Sa 4Gb RAM-a ja bih npr. stavio 6Gb u swap.
 
Mislim da je mala verovatnoca da ce neko u hibernaciju sa punih 4GB-a RAM-a. :)

Inace, Swap je potreban ako se ima manje od 3GB-a RAM-a i ako je hibernacija potrebna. Dok sam imao 2GB-a RAM-a, za Swap sam ostavljao oko 1-1,5GB-a, od kada imam 4GB-a Swap i ne koristim.
 
BTRFS je jos uvek oznacen kao eksperimentalan, ali radi sasvim stabilno. S njim mozes raditi sta zelis, cak i da iskoristis ceo disk za njega, bez particionisanja u tradicionalnom smislu. Jedino ogranicenje je da ne mozes imati SWAP file, moras imati SWAP particiju, ako ti treba. Mozda je ipak za pocetak najbolje ici na dve particije, / i /home u ext4, /boot moze da bude na rootu ako nemas neke posebne zahteve.
 
@toxicm
kolko se secam, swap se koristi da 'prosiri' memoriju, a nekad 3 ili cak 4Gb RAM-a nije dovoljno, zavisno od programa i podataka koji se obradjuju. jeste da uspori racunar kad se koristi, ali bar ne 'pukne' program.
 
Mislim da je mala verovatnoca da ce neko u hibernaciju sa punih 4GB-a RAM-a. :)

Količina rama nema baš nikakve veze sa hibernacijom, dve odvojene i nezavisne stvari. Da si govroio o gašenju i hibernaciji to bi bilo ok ovako ti navođenje nestoji čak i ako si mislio na brzinu podizanja OS iz hibernacije i ugašenog računara ali čak ni tu memorija ne igra ključnu ulugu
 
Zapravo ima, hibernacija i bude samo prilikom gašenja. Ono što si mislio se zove "suspend to RAM"/"sleep mode" isl.
Uglavnom, diskovi su danas takvog kapaciteta da par giga u swap-u zaista nikome neće faliti ;).
 
Poslednja izmena:
@orange47
Tacno, neki programi mogu da napune vise od 3-4GB-a. Nisam to spominjao jer je mala verovatnoca da ce se desiti (bar meni nikad nije), mada je vredno pomena ako se neko bavi npr. slozenijom grafickom obradom.

@Kritika
Nemam pojma o cemu pricas. Hibernacija je gasenje racunara pri cemu se kompletna memorija (podaci) iz RAM-a prepisuju na disk da bi se racunar kasnije mogao brze da upali obrnutim procesom. Vise RAM-a znaci i potencijalno vise podataka koji mogu biti upisani na disk.

Problem sa Swap-om je sto se on koristi i kada ima dovoljno slobodnog mesta u RAM-u pa zato i nije neophodan ako se ima dovoljno RAM-a, a ne koriste programi koji mogu da ga popune.
 
@Ace Rimmer
Izvini ali si pobrkao pojmove. Hibernacija i sleep mode koji ti navodiš su slične stvari ali ne i jednake. Baci pogled nalo

@toxicm
Sve je tačno što si napisao u poslednjem postu ali to nema veze sa prethodnim komentarom. Osim ako si mislio da je teško koristiti hibernaciju zbog upisa 4GB podataka na diskove veličine 500GB do 1 ili pak nekoliko terabajta kakvi su danas u upotrebi
 
Rekao sam da ne verujem da bi neko sa punih 4GB-a u hibernaciju, znaci, sa popunjenim RAM-om, popaljenim programima koji zauzimaju skoro svih 4GB-a memorije. Hibernacija je dobar nacin da se (najcesce kod laptop-ova) ubrza paljenje, ali je daleko od sigurnog nacina da se neki rad sacuva. Kontam da ce neko pre sacuvati i ugasiti Photoshop ili nekiu zahtevniju igru, nego tako otici u hibernaciju. Zato nije neophodno da Swap bude (kao po uputstvima starim 100 godina) duplo veci od memorije, ne mora cak ni da bude veci.
 
I sa većim i sa manjim swap hibernacija na linuxu često pravi problem. Sa manjim ako je sadržaj rama prevelik (u slučaju nekog većeg projekta) a a većim ako je swap već popunjen. Tek o bezbednosti rada na Photoshopu korišćenjem opcije Wine netreba trošiti reči.

Zato i jeste preporuka bila bez swap uz pojašnjenje kad može da zatreba
 
Poslednja izmena:
Ја се не сећам када сам бацио комп у хибернацију него га увек само успавам уместо да га угасим. То у принципу подразумева да сам позатварао све што је битно, можда некад остану небитни прозори и када га пробудим, све је ту. Нисам сигуран да ћу да дођем у ситуацију да морам да гасим или успавам комп а да не запамтим и позатварам све битно. Код лаптопова може да се деси да буде потребно да се однесе али он има батерију и тешко да ће да дође до проблема и ако је успаван.

Због тога најчешће и не користим swap, пар пута ми се десило да комп помало успори и видим да је swap кренуо да ради али се то никад није десило када није укључен. А искључи се сваки пут кад инсталирам нови линух, сви остали онда остану без swap фајла и нисам приметио да им нешто недостаје. Сада ради на овом новом линуху и баш бих могао да га искључим. ;)

PhotoShop сам мало пробао, прво је радио а онда почео да брља па сам укапирао да ми је много боље да научим Gimp колико ми је потребно него да компликујем. Кажу да је и Крита одлична али мени то и није толико потребно.
 
Na stranu price o swap-u i hibernaciji, nisam mnogo naucio iz ove price. Imam win na c particiji od 50 gb, kako da D ntfs particiju reparticionisem za potrebe Minta? Na netu sam nasao da su mi potrebne particije za /, /home i swap, ali u praksi nesto nije kako treba, nikako nisam mogao dual boot, uvek bih gubio ili win ili mint. Savet? Hvala.
 
Да поновим моју варијанту. Прво инсталирам windows 7/8.1 а он направи и ону малу партицију. Ту оде 50-100 гига, како сам расположен а и према величини харда. Онда правим једну ntfs data партицију и од онога што остане (а пре прављења ове последње одмерим колико је потребно) направим екстендед партицију ... или одмах кренем са инсталацијама линуха а већина укапира да ће да прави логичке партиције.
На тој екстендед партицији прво правим једну swap од 2 гига и онда кренем са линухима. За њих одвајам по 20-50 гига, опет зависи колико озбиљно планирам да користим тај линух. Поред поменуте swap партиције коју ће да користе сви линухи, увек правим само једну / а она ће већ да има своју /home јер ми тако одговара. Увек идем на ручно партиционисање а наравно да је услов да све буде у реду тј да линухи нормално виде све поменуте партиције. Ако није тако, онда их оправљај или опет прави. Када прођеш тај део, лако ћемо да средимо dualboot или колико их већ буде. Код мене је тренутно 1+7 на првом харду и 1+10 на другом.

Приликом инсталације линуха увек уваљујем груб на /dev/sda или који је већ хард па касније одлучим да ли ће да остане тај линух или ћу да вратим неки други да стартује систем. Чак и ако некад забрља, увек имам други хард са линухом одакле ћу да оправљам проблем.
 
@coni za resenje tvog problema nisu bitne swap I home particije pa ih i izbegni dok ne ustanovis svoje potrebe kroz buduce kpriscenje. Tebi je bitan dualboot a do njega ces najelegantnije doci tako sto ces recimo Sa hirensa I minitool partition wizarda u njemu, d: particiju konvertovati u neku ext particiju I STAVITI FLAG ACTIVE na nju! Tokom instalacije linuxa izabraces nju I za root I za mesto na koje treba da se instalira boot loader. To je sve. Dok je ta particija sa flagom ACTIVE imaces boot menu ( linuxov) I za win I za Linux a ako flag active premestis na drugu particiju ulazices direktno u win. Ovaj zadnji scenario ce ti mozda zatrebati jer neki win update-i mogu da se urade samo ako je win na active particiji.
 
Hm, a konkretno u mom slucaju: linux primaran os, win sam digao na c particiji od 50 gb (tu je i ona mala koji napravi pri instalaciji), a ostatak od 250 gb da formatiram pri instalaciji linuxa kao ext4 a mount da bude /, i pored nje i mali swap od 2 gb (imam 2 gb rama), je li to uredu? Windows bih koristio vrlo retko, ako mi nesto bas zatreba, zato sam odvojio samo 50 gb (ne znam ni sta ce mi ali dobro). I pojasni mi taj deo sa grub-om, nisam u uputsvu na netu nasao taj korak a moguce da mi je on pravio probleme. Cudno mi je sto pri instalaciji minta sve vidi kao jednu praznu particiju. Probacu sa gparted, da vidim da li on prepoznaje particije, i sa nekom drugom distribucijom.
Edit: tek sad vidim post marxiste, hvala i tebi, probacu sad.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo, installer za elementaryOS daje opciju da se instalira pored win-a. Stvarno je moguce da sa mintom nesto nije u redu. Da li da batalim partition avanturu i prepustim se, ali opet, mnogo je uproscen...i kvazi osx :) probacu Mint pa da vidimo.
 
Пробај још неки линух, провери како хард виде gparted или неки други менаџер партиција, ништа не можеш да урадиш све док не решиш тај проблем. Ако линух не види партиције, једино што може да уради је да све препартиционише/форматира што вероватно нећеш. Стартуј windows па иди на проверу харда/партиција, пробај gparted чекирање ... ако ти није битан windows, обриши све па крени од почетка.

Када инсталираш неки линух, обично пита где да ували груб. Ако му подметнеш партицију где ће да се инсталира, тешко да ће то да се појави на почетку. Обично понуди /dev/sda а онда и /dev/sda1, /dev/sda2 и колико је већ партиција на харду. Ако имаш још неки хард, онда нуди и /dev/sdb, /dev/sdb1, /dev/sdb2 ... Мислим да само прве раде а ја изаберем неку од осталих ако нећу да дирам груб тј хоћу да остане онај од раније.

Ја правим екстендед партицију за линухе да би могло да их буде више, на харду могу да буду до 4 примарне партиције а једна од њих може да буде екстендед на којој се после прави произвољан број логичких партиција. Ако имаш као примарне малу за windows, windows, линух и swap, ту је крај и нема више партиција.

едит: покрени неки линух, може и тај Минт и још неки, покрени менаџер партиција па да видимо шта показују. Не би ме чудило да Минт негде брља али би ово било превише.
 
Poslednja izmena:
Napravio sam ext4 particiju preko gparted, i sad mi Mint pokazuje kako jeste - dev/sda1, to je ona win mala od 100 mb, dev/sda2, to je c:, i obe su ntfs i dev/sda3 - to je prazna, ext4, da tu instaliram mint? I da je odaberem za boot (opcija pri dnu installer-a? Ili da od nje pravim particije za / i swap?
 
Poslednja izmena:
Направи ту трећу као екстендед а не као примарну па онда у њој прави партиције по жељи. Прво једну за swap и остатак за Минт. Груб обавезно на /dev/sda.
 
Svakako na sda3 ...sve na nju, I root I boot I home (tek posle nekog vremena doneses odluku da li zelis zasebnu home) ...a swap I ne moras a ako hoces onda je za tebe optimalno 4GB.
 
Aha, sad sam shvatio. U nekoliko postova ste mi bolje objasnili nego gomila tutorijala na netu. Kad biram gde ide grub? Mislim da sam juce to video u jednom trenutku ali se ne secam kad. I ova opcija "device for bootloader installation"? Zasto imam osecaj da je to zapravo grub :)
 
Poslednja izmena:
Kontradiktorno pisemo calexx I ja pa cu DA obrazlozim zasto na sda3 (odnosno u PBR) a ne na SDA (odnosno u MBR).
- jer tako prepisujes preko windowsovog bootloadera I gubis mogucnost direktnog butanja u win sto moze napraviti problem windowsupdate-u
 
Uh :) cekajte, znaci treba mi i /boot particija? Znaci da od te extended particije napravim swap, / i /boot particije? Za sad imam ovo (sda5 i sda6 su napravljeni od te extended particije)
Screenshot from 2014-07-06 11:17:34.png
Edit: Negde pise da je potrebna i /boot a negde da je dovoljan swap i root. Krenuo sam tako pa videcemo sta bude.
 
Poslednja izmena:
Ја ту више ништа не бих дирао. ;) Једино што је сада линух партиција прилично велика а неће моћи да је користи windows.
- jer tako prepisujes preko windowsovog bootloadera I gubis mogucnost direktnog butanja u win sto moze napraviti problem windowsupdate-u
Никада нисам радио тако па не могу да тврдим како ради али ... ако не инсталира груб у MBR него на линух партицију, како ће тај линух уопште да стартује? Како подесиш груб да се стартује са неке партиције?
Конкретно, код мене је на првом харду активна партиција са неким линухом који ретко користим а на другом је активна windows партиција али се на оба покреће груб који је набачен у MBR.
 
Nema veze, ionako mi je Linux primaran. Instalirao sam Mint, ali sad mi prilikom boot-a nudi samo Mint i Mint u recovery modu, kako da dobijem mogucnost da butujem win?
Edit: flag "boot" mi je na onoj maloj win ntsf particiji, mozda zbog toga?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno