Šta je novo?

BGP i novi ISP

Gaston

Čuven
Učlanjen(a)
12.07.2003
Poruke
265
Poena
620
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Drugari, može neko da me prosvetli, češkam se po glavi već par dana...

Menjamo drugog (treći put, al' ajde...) ISP-a, imamo svoj ASN, kreiran route object sa prefiksom /23. Kontaktiramo kolege iz NOC-a novog provajdera, da dogovorimo parametre i oni nam, nakon provere na RIPE bazi, kažu sledeće:

''mi cemo prosledjivati nasim nadprovajderima sve sto vi nama oglasite (/23 i /24 prefikse) ali je pitanje da li ce oni prihvatiti /24 prefikse za koje nemate kreirane route objekte. Razlog za ovo je sto bi po pravilu morali da imate kreiran route objekat za sve prefikse koje oglasavate.''

Primarni ISP nam je Telekom, ni Telekom ni jedan od prethodnih provajdera ovako nešto ni pomenuo nije. Nije problem da oglasimo naš adresni prostor sa 2 C klase, mene samo zanima zašto bi to radili? O kom pravilu kolega piše? Nismo se čuli, pa da u živom razgovoru ovo razjasnimo, sva komunikacija ide mejlom, a prilično je štura.
 
Ja za sve što oglašavam, imam ROUTE object. Čak iako su to samo dva /27 prefiksa. Znam da ISP oglašava samo /24 jer manje od toga ne može.

Vi imate oglašeno /23, imate ROUTE za /23 i to će raditi. Verujem da su oni samo hteli da se ograde i da je to neko polu-generičko objašnjenje sa njihove strane.
 
@Gaston, a zar ti je toliko mrsko da odvojis 2 minuta da napravis dva /24 route object-a na ripe-u? Ako ti nadprovajder to trazi i ako ste negde to definisali, zasto ne ispostovati? Nije problem oni da ti to oglase, ali oni vec mozda znaju da neki od njihovih nadprovajdera nece prihvatiti /24 ukoliko ne postoji na ripe bazi route object i onda ces ti da se zalis kako tvoje ip adrese do bugarske idu preko japana :)
 
Pa ako već oglašava /23, i ima ROUTE za taj /23 što bi to usitnjavao? Bar sam ja tako shvatio pitanje.
 
@Gaston, a zar ti je toliko mrsko da odvojis 2 minuta da napravis dva /24 route object-a na ripe-u? Ako ti nadprovajder to trazi i ako ste negde to definisali, zasto ne ispostovati? Nije problem oni da ti to oglase, ali oni vec mozda znaju da neki od njihovih nadprovajdera nece prihvatiti /24 ukoliko ne postoji na ripe bazi route object i onda ces ti da se zalis kako tvoje ip adrese do bugarske idu preko japana :)

Ne, nije mi tesko, uradicu ja to. Nego mi bio cudan zahtev, posto ni Telekom ni prethodna dva to nisu ni pomenuli. Narocito kad rece ono "po pravilu", ubih se od citanja poslednjih dana i nista ne nadjoh. Zato sam i pitao :) Hvala i tebi i Nicku.
 
Pa ako već oglašava /23, i ima ROUTE za taj /23 što bi to usitnjavao? Bar sam ja tako shvatio pitanje.

To je ono sto me je svrbelo. Pitao sam se sta li rade oni sa velikim brojem adresa, Google na primer.
 
Nazad
Vrh Dno