Šta je novo?

Opravka spektrumove tastature,stripić

Učlanjen(a)
12.11.2006
Poruke
1,508
Poena
360
Vladabuba
"Ja sam uz nekoliko spectruma ostavio podatak o neispravnim folijama koje trebaju da se zamene, da ih ne bi mesao sa onima koji su ispravni."
Jel padalo nekome neko resenje u vezi ovih propalih folija? Eventualna nabavka novih mislim da bi posle nekog vremena opet dosla u isto ili slicno stanje.
Meni pada na pamet neko resenje slicno ovom u daljinskim upravljacima . Cini mi se da bi bilo izvodljivo a i trajnije.
 
Mislis da se stavi stampana ploca sa kontaktima ili neko drugo resenje?
 
Meni pada na pamet neko resenje slicno ovom u daljinskim upravljacima . Cini mi se da bi bilo izvodljivo a i trajnije.
Ovo je spektrum kojeg sam nabavio pre par meseci:
IMG_20131004_162247.jpg
Ima štampanu ploču umesto folije i fino radi (gornji deo kućišta je podignut zbog hladnjaka, mislim da inače ne mora)... Da li si na to mislio?
Nisam se još usudio da skinem lim i tastere, ali mogu to uraditi i poslati fotografiju ako te zanima izvedba...
 
Mislis da se stavi stampana ploca sa kontaktima ili neko drugo resenje?

Da bas na to sam mislio. Stampana plocica sa izvedenim kontaktima za tastere.Na same tastere bi trebalo nalepiti onu gumu s grafitom ili neko slicno resenje.

Ovo je spektrum kojeg sam nabavio pre par meseci:
Pogledajte prilog 136064
Ima štampanu ploču umesto folije i fino radi (gornji deo kućišta je podignut zbog hladnjaka, mislim da inače ne mora)... Da li si na to mislio?
Nisam se još usudio da skinem lim i tastere, ali mogu to uraditi i poslati fotografiju ako te zanima izvedba...

Bas sam na ovakvu neku foru mislio....
Na spektrumu 48 matrica tastature je uradjena u 8 redova i 5 kolona sto daje onih 8x5=40 tastera.
Ako rasturis gornji deo bilo bi interesantno kako je autor resio kontakte na samim tasterima.
 

Da bas na to sam mislio. Stampana plocica sa izvedenim kontaktima za tastere.Na same tastere bi trebalo nalepiti onu gumu s grafitom ili neko slicno resenje.

Kolika je debljina stampane ploce ako bi se ubacila umesto folije (sumnjam da ce moci bez modifikacije originalnog kucista kao na zarkovoj slici...)?
Meni treba jedna folija za ZX 128K (heatsink verzija) pa sam mislio da nabavim one nove preko ebay-a.
Primetio sam da su one ugradjene u ZX+2, ZX+3 i ZX+2B mnogo robusnije izrade.
 
Najtanja za koju znam da moze da se nabavi kod nas je od 0.5mm i ima u Beogradu poprilicno povoljnije od ovih elektronicarskih radnji .
Sad ako bacim link da ne bude smatrano kao reklama?
 
Proslo dovoljno vremena da ne mogu da editujem post..... evo nasao sam da je covek odradio to kako sam ja zamislio cak ima i pdf za stampanu plocicu.
http://mcbx.netne.net/hacks/zxkeyb/index.htm
Treba samo naci ove gumice za opravku daljinskih upravljaca
 
Proslo dovoljno vremena da ne mogu da editujem post..... evo nasao sam da je covek odradio to kako sam ja zamislio cak ima i pdf za stampanu plocicu.
http://mcbx.netne.net/hacks/zxkeyb/index.htm
Treba samo naci ove gumice za opravku daljinskih upravljaca

Hvala za link. Morao bih da se podsetim kako se radi stampana ploca (kiselina, hidrogen, nisam to odavno radio).
Radi li to neko u Beogradu kao uslugu (ja im dam fajl, plocu, itd a on mi daju plocu spremnu za montiranje komponenti) ?
 
Poslednja izmena:
Pa ako zelis mozemo napraviti varijantu da ti ja odradim sve. Ako si iz Beograda mogao bi da odes do firme AStaco uzmes kasirani bakroglas imaju od 0,5mm trebalo bi da imaju i 0,2 0,3 mada nema na sajtu.Ujedno bi meni uzeo neku kolicinu tog materijala i taman i ti meni da ucinis uslugu.
Ovakav kvalitet mogu da odradim
Slika356.jpg
 
Poslednja izmena:
Moze naravno. :)
Sada sam pozvao AStaco i u prodaji su mi rekli da imaju bakroglas samo od 0.5 mm.
Da li hoces da ti posaljem vecu plocu bakroglasa ili da oni iseku po dimenzijama?
Ako nije problem, samo ces me sacekati da se organzujem zbog posla (ako ne ove onda sledece nedelje) posto mi se preklapa moje radno vreme sa njihovim.
 
Baterije pri kraju pa nisam koristio blic.
 

Prilozi

  • DSCF4014-K160.jpg
    DSCF4014-K160.jpg
    159.8 KB · Pregleda: 235
  • DSCF4016-K160.jpg
    DSCF4016-K160.jpg
    160.7 KB · Pregleda: 203
  • DSCF4017-K160.jpg
    DSCF4017-K160.jpg
    160.7 KB · Pregleda: 203
  • DSCF4018-K160.jpg
    DSCF4018-K160.jpg
    150.8 KB · Pregleda: 178
  • DSCF4019-K160.jpg
    DSCF4019-K160.jpg
    148.3 KB · Pregleda: 182
još
 

Prilozi

  • DSCF4023-K160.jpg
    DSCF4023-K160.jpg
    160.1 KB · Pregleda: 109
  • DSCF4024-K160.jpg
    DSCF4024-K160.jpg
    160.7 KB · Pregleda: 118
  • DSCF4022-K160.jpg
    DSCF4022-K160.jpg
    160.8 KB · Pregleda: 121
  • DSCF4021-K160.jpg
    DSCF4021-K160.jpg
    160.2 KB · Pregleda: 127
  • DSCF4020-K160.jpg
    DSCF4020-K160.jpg
    150.6 KB · Pregleda: 125
Zasad radi ovako.Kad se sve sklopi, folija može da jekne tamo gde joj ništa ne mogu.
 

Prilozi

  • DSCF4025-K160.jpg
    DSCF4025-K160.jpg
    160.4 KB · Pregleda: 102
  • DSCF4026-K160.jpg
    DSCF4026-K160.jpg
    152.2 KB · Pregleda: 112
  • DSCF4027-K160.jpg
    DSCF4027-K160.jpg
    147.8 KB · Pregleda: 115
Poslednja izmena:
Jaimam jednoga kome su pootpadali konektori za tastaturu. Taj je u jadnom stanju citav i najverovatnije ce zavrsiti komplet na prepravci. Druga ploca,memorija samo ulai z80 da se iskoriste s ovoga.
Folije su bile cudo i onda i sada pogotovo ove stare.Ja se prirpremam da ovako preradim moje koji su za cuvanje u sto orginalnijem stanju.
http://mcbx.netne.net/hacks/zxkeyb/index.htm
 
Kako bi se ponašali mikroprekidači poput onih sa komandi za kućnu tehniku (vcr, tv...)?
Ovo sa fazonom daljinca mi je kao sa jarca na magarca.
 
Poslednja izmena:
Da, na to sam mislio.
Imam ja komodorovu i sa užitkom ću je prežičiti kad ponovo uhvatim vremena.
Ovako sve izgleda zasad. Portablić svira mp3 sa usb na 13714bps i manic miner se učita za 25 sekundi.
Kad učita prebacim na cvbs in pa imam sliku sa spektruma.
Znači nema slike dok se učitava, samo slika plejera.
 

Prilozi

  • DSCF4028-K160.jpg
    DSCF4028-K160.jpg
    160.3 KB · Pregleda: 189
MM ovo green beret na ekranu
Znaci spectradore na vidiku :)
 
Slikano je sa GB. U k7zx sam već imao MM pa sam njim i testirao.
Nemam vremena, a ni ideju kako da skutijam sve ovo, pa će najverovatnije završiti u kutiji od cipela.Neko vreme...
 
Evo konačno i fotografija tastature onog Spektruma kojeg sam nabavio:
IMG_1980.JPG
IMG_1983.JPG
Ako treba da napravim fotku kakvog detalja, javite. Ko je iz NS-a, možemo se dogovoriti za lični uvid.
 
Poslednja izmena:
Terao sam Milanabb danas da sredi ovu temu bas zbog ljudi koji imaju zelju da srede tastaturu na spekiju.
Zzarko sta je ovo sto je na gumicama ne lici mi na one grafite? Neka alu folija ili ..? Bilo bi dobro ako mozes taj detalj da snimis pod nekim uglom da se vidi na jednom tasteru
Vladabuba i ja smo se nesto organizovali po tom pitanju.... Ja sam veceras odradio transfer tonera na pcb. Probao sam da slikam ali se nevidi nista zarad sjaja od blica tako da ce biti slika sutra kada slikam pri dnevnom svetlu.
 
Evo slika zapocetih radova
ZxKey.jpg
Ostalo je da se jos jednom provere vodovi pre potapanja u kiselinu. Kada to odradim ici ce kalaisanje i videcu opet da okacim par slika pre nego sto ostatak radova prebacim na vladabuba :)
 
Bravo Dejane svaka cast :happy:
Da li je ok debljina stampane ploce (nije krhko za rad)?
 
Ma jesu malo cudne za rad nisam nikada radio nista tako tanko. Kada su prolazile kroz laminator krivile su se i uvijale ali kada se bakar ohladi sve je ok. Ovako tanak vitroplast ne moze da zadrzi pravac kada dodje do sirenja bakra usled povisene temperature.
Inace bile su u kiselini,okupale se :)
Sutra kalaisanje i busenje rupa . E tu ce biti malo kako da izbuzim one cetvrtaste rupe? Probacu mozda skalper uspe da probije posto je tanko....
Normalno sutra jos slika :p
 
Evo ja zavrsio deo oko izrade plocica ,ako stignem sutra saljem Nebojsi da nastavi ovu pricu dalje kada bude imao vremena i nabavi set za opravku daljinskog

Posle ecovanja i secenja
ZXkey2.jpg

Zasticeno kalaisanjem i izbusene sve rupe
ZXkey3.jpg

Nisam bas najzadovoljniji ali je problem ovako tanak pcb kalaisati posto se poprilicno uvija vitroplast pa nisam smeo da navaljujem sa ponavljanjem postupka da nebih unistio sav trud.
Inace su pravougaoni otvori uzas za prosecanje..
NA drugoj slici je i jedna orginalna folija koja treba da se zameni :) a ovde je samo za poredjenje
 
Poslednja izmena:
Posle ecovanja i secenja
Pogledajte prilog 138204

Nisam bas najzadovoljniji ali je problem ovako tanak pcb kalaisati posto se poprilicno uvija vitroplast pa nisam smeo da navaljujem sa ponavljanjem postupka da nebih unistio sav trud.
Inace su pravougaoni otvori uzas za prosecanje..
NA drugoj slici je i jedna orginalna folija koja treba da se zameni :) a ovde je samo za poredjenje

Sjajno! :happy: cheers
Toliko su tanke da se providi kroz njih kada nema bakarnog sloja :zgran:
 
Odlično izgleda, svaka čast! Meni sa laminatorom do sad ni jedna pločica nije uspela, čak ni mala....
 
Ne znam Marko koji laminator imas ali je za vecinu neophodno da se izvrsi prepravka u smislu podizanja temperature kojom rade. Neki minimum temperature je oko 180 stepeni na valjcima, toliko je pozeljno i za peglu podesiti ako nekko radi peglom. Ovaj lamionator koji imam ima neku sondu(ntc ili termopar nemam pojma tacno sta) za temperaturu koji kliza po jednom valjku. Presekao sam kabl i ubacio prvo potenciometar u vod i njime poremetio nivo signala tako da sam uspeo da podignem temperaturu do preko 200 stepeni. Ima i neka folija sada koja se nalepi na vitroplast isto treba da se pegla ili opet laminator pa onda se radi fotopostupak sva klasika sa razvijanjem.
Imam spremljene delove za klasican osvetljivac zivina sijalica,trafo ali nikako da razbijem sijalicu i smestim sve to u neku kutiju. Jednostavno zadovoljan sam kako ispada laminatorom. Mada malo mi laserski stampac brljavi izbaca poneku tacku skoro bez reda na znam od cega je trazim gde je problem da ocistim.

Vladabuba
Ovaj vitropplast je malo tamniji,zuckaste je boje ali ima i belog e taj je zesci kada se ukloni bakar.

Meni se najvise svidja plocica kada uklonim toner pa ostane sjajna bakarna povrsina, mada obicno fotke lose ispadaju zbog presijavanja, mana je sto bakar brzo oksidira pa nije pozeljno da tako duze ostane nezasticen.
Pokusavam da pronadjem neki nacin za lako i brzo kalaisanje a da to bude i za oko kao fabricki. Mada kod nas je sve problem za nabaviti a cesto i to sto se nabavi je problematicno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno