Šta je novo?

Kako da staru vozacku dozvolu, zamenite elektronskim putem?

Koliko dugo ste cekali na vidljivost uplate na portalu po uplati u Posti?
 
@loco3000
Mislim da ce to zavisiti od same poste u kojoj si uplatio, iz mog iskustva neke predaju zahteve i prolazi istog dana, kod nekih se nista ne desava ni posle 3 dana (ne za ovo, vec za druge stvari generalno). Ja sam jutros uplatio u lokalnoj posti, videcemo koliko ce trebati da legne, cenim 2-3 dana, al eto kolega iznad kaze da mu je u roku od jednog dana evidentirano.

I kad online predajes zahtev preuzimas offline (nema ovde dostave kuririma i sl.), tako da dokazujes "svojom glavom, otiskom prsta i licnom kartom". Ne postoji mogucnost zloupotrebe => nema potrebe za citacima, sertifikatima i sl.

Jel si ti to probao ili pricas napamet?
Naravno da ne moze bez citaca, ja sam probao i nije htelo. Na poslu sam pozajmio citac, zavrsio (tj pokrenuo proceduru za izdavanje nove vozacke dozvole), danas sam uplatio i sad cekam na realizaciju.
To da li postoji mogucnost zloupotrebe ili ne nije ni bitno, bitno je da se ne sire dezinformacije oko samog procesa zamene dozvole. Dakle probao sam od kuce (gde nemam citac), nije htelo, tj cekalo je na input od citaca koji nisam imao. Sa citacom je sve zavrseno za cirka 5sec, nije mi trazio PIN (koji se dobija na papiru uz LK), iako su ovde u temi neki ljudi pisali da im je trazio PIN. Sa cime ima veze da li trazi pin ili ne - ne znam, meni nije trazio.
 
Poslednja izmena:
Čovek je rekao da nema potrebe (hipotetički), a ne da može.
 
@dule0911: Ja sam napisao da je citac (nazalost) obavezan ali da za istim nema potrebe, nicemu ne sluzi, tako da nema nikakvih dezinformacija. Naravno da je bitno da li postoji mogucnost zloupotrebe ili ne tj. da li citac ima neku svrhu ili ne, tako su mogli da kazu da je obavezno posedovanje stampaca i skenera prilikom podnosenja online zahteva, iako nicemu ne sluze. Mora da su site i proceduru pravili neki experti kao oni Dulicevi za "napredni kompjuterski jezik CMS"...

U svakom slucaju, da sam znao da treba citac i da se ceka 30 dana, ne bih ni pokusavao. Juce bio (offline), sacekao 10min, zavrsio za 1min, kazu dodjite za 10-ak dana i aj' zdravo.
 
Poslednja izmena:
I meni je leglo.
@Extreme
My bad, nisam te razumeo ranije, sad je ok :)
Nisam bukvalno mislio za zloupotrebu, nego iz konteksta ove konkretne procedure sta je potrebno a sta ne.
 
Samo oni koji su imali ogranicenja pri prethodnom izdavanju vozacke moraju ponovo na pregled. ;)

Evo i shot-a, losiji kvalitet ali samo mi je taj tel bio pri ruci...
 
Svojevremeno je neki javni lik rekao da ce biti produzen rok za zamenu dozvola, zna li se nesto vise o tome?
 
Kod nas u SUP-u u Subotici stoji na vratima kancelarije u kojoj se obradjuju vozačke dozvole obaveštenje da će rok važenja starih (papirnih) vozačkih biti produžen, kao i da nove (biometrijske) neće poskupljivati, čekanje je oko 2-3 nedelje.
 
juce uzmem kolegin laptop sa citacem, imam lk sa cipom, imam vozacku na 10 godina, nalog odavno napravljen na eupravi (zakazivao za licnu, pasos itd) uspesno ocitana blabla... cekiram B kategoriju, cekiram da ne nosim naocari i ostalo, kliknem ok - izbaci gresku i kaze pokusajte ponovo ako se ponovi greska morate licno praviti :( krastavac sreca sto nisam citac kupio
 
Nije bas svakome MUP usput ili blizu, tako da mogucnost ustede jednog odlaska u MUP itekako znaci.
 
Mali off imaju li ove nove vozačke dozvole čip ili ne?
 
Zbog takvih se i postavlja gore navedeno pitanje:D
 
Upravo sam zavrsio celu proceduru zamene stare papirne vozacke dozvole novom. Imam LK sa cipom, bez elektronskog sertifikata. Ceo tok je isao ovako:
26.02. Kreirao nalog na sajtu euprave. Ulogovao se sa e-mail adresom i podneo zahtev za zamenu VD. U jednom momentu u toku podnosenja zahteva, potrebno je da LK bude u citacu. Odmah nakon podnosenja zahteva, uplatio sam potrebna sredstva putem online bankinga. Koristim Rajfajzen online banking i poziv na broj koji sadrzi slova je prosao bez problema.
27.02. Uplata je postala vidljiva na sajtu euprave.
06.03. E-mailom sam obavesten od strane euprave da je moj zahtev prihvacen i prosledjen MUP-u. Isto je bilo vidljivo i na sajtu euprave.
11.03. E-mailom od euprave sam obavesten da je moj zahtev zavrsen i u kojoj stanici MUP-a mogu da podignem novu VD. Takodje vidljivo na sajtu euprave, iako je u detaljima i dalje stajalo da zahtev nije dodeljen nijednom odgovornom licu (ili tako nesto). Popodne sam otisao do navedene stanice i podigao novu VD. Za podizanje je potrebna LK i stara VD. Ovde je postojao poseban salter samo za izdavanje VD, tako da sam cekao manje od 5 minuta, iako je ispred mene bilo 4 ljudi u redu.

Sto se mene tice, ceo proces je protekao u redu. Doduse moj slucaj je krajnje jednostavan, nisam imao nikakvih ogranicenja na dozvoli i sl. Sama aplikacija radi dosta sporo i nisam siguran da li je neophodno instalirati CELIK ili ne (ja sam ga imao od ranije).

Pozdrav
 
Pokušao sam danas da izvršim zamenu stare vozačke dozvole novom preko sajta e-uprava i naleteo na problem jer je bilo potrebno štiklirati sledeću izjavu:
Изјављујем да ми у старој возачкој дозволи није уписано здравствено ограничење, корекција вида ношењем наочара или контактних сочива или обавезно коришћење помагала, односно да ми право управљања није ограничено из здравствених разлога по било ком основу:

Na sajtu MUP-a je navedena sledeća informacija:
Уз захтев треба приложити:
возачку дозволу издату на старом обрасцу;
уверење о здравственој способности за управљање моторним возилима и скуповима возила оне категорије за које се захтева издавање возачке дозволе које није старије од шест месеци (доказ треба приложити ако је ранија дозвола издата на период краћи од 10 година из здравствених разлога, односно ако захтев подноси лице које је старије од 65 година живота);
важећу личну карту на увид;
доказ о плаћеној:
накнади трошкова издавања возачке дозволе

Pošto u mojoj vozačkoj dozvoli stoji ograničenje "Nošenje K.S." a izdata je na rok od 10 godina, po Mupovom sajtu, nije mi potrebno zdravstveno uverenje. Zašto onda ne mogu da koristim sajt e-uprave. Šta bi se desilo kada bih štiklirao izjavu i nastavio sa procedurom zamene? Ima li nekog sa ograničenjem nošenja kontaknih sočiva ko je zamenio vozačku i kako?
 
ja sam to pitao pre 5 strana.. ne vredi.. moracu sutra posle nocne sam da odem do panduracije na novom beogradu i napisacu sta se desilo..
 
Ja sam uspesno podneo zahtev, platio koliko treba i dobio pre nekoliko dana obavestenje da je zahtev prosledjen MUP-u.
Danas mi stize mail da zahtev nije moguce resiti elektronskim putem i da dodjem licno u policijsku stanicu Vozdovac.

Da li je neko takodje upucen u MUP, posto nemam predstavu zasto sada moram licno da idem?
 
Da nije zbog nekog ograničenja?

Ja sam kreirao zahtev 25.02., uplatio 27.02 ili 28.02, danas sam preuzeo dozvolu....
 
Upravo sam zavrsio celu proceduru zamene stare papirne vozacke dozvole novom. Imam LK sa cipom, bez elektronskog sertifikata. Ceo tok je isao ovako:
26.02. Kreirao nalog na sajtu euprave. Ulogovao se sa e-mail adresom i podneo zahtev za zamenu VD. U jednom momentu u toku podnosenja zahteva, potrebno je da LK bude u citacu. Odmah nakon podnosenja zahteva, uplatio sam potrebna sredstva putem online bankinga. Koristim Rajfajzen online banking i poziv na broj koji sadrzi slova je prosao bez problema.
27.02. Uplata je postala vidljiva na sajtu euprave.
06.03. E-mailom sam obavesten od strane euprave da je moj zahtev prihvacen i prosledjen MUP-u. Isto je bilo vidljivo i na sajtu euprave.
11.03. E-mailom od euprave sam obavesten da je moj zahtev zavrsen i u kojoj stanici MUP-a mogu da podignem novu VD. Takodje vidljivo na sajtu euprave, iako je u detaljima i dalje stajalo da zahtev nije dodeljen nijednom odgovornom licu (ili tako nesto). Popodne sam otisao do navedene stanice i podigao novu VD. Za podizanje je potrebna LK i stara VD. Ovde je postojao poseban salter samo za izdavanje VD, tako da sam cekao manje od 5 minuta, iako je ispred mene bilo 4 ljudi u redu.

Sto se mene tice, ceo proces je protekao u redu. Doduse moj slucaj je krajnje jednostavan, nisam imao nikakvih ogranicenja na dozvoli i sl. Sama aplikacija radi dosta sporo i nisam siguran da li je neophodno instalirati CELIK ili ne (ja sam ga imao od ranije).

Pozdrav

Da li ovo može da se odradi ako imaš staru l.k. (papirnu koja važo do 2016.) ?
 
^Ne, i to iz vise razloga:
- Nova LK (i to samo verzija sa cipom) je neopohodna. U jednom momentu aplikacija cite LK koj treba da bude ubacen u citac kartica na racunaru
- Fotografija za VD se preuzima sa LK (tj. verovatno se preuzima iz baze podataka, a ne sa same LK).

Pozdrav
 
Čitač je potreban da bi se pročitao sadržaj čipa i prosledio MUP-u. PIN je potreban samo ako se prijavljuješ na portal sa LK sa čipom. Oni koji to ne žele mogu da kreiraju nalog - klasika e-mail adresa + password. Ali, čitač je u daljem nastavku potreban, kao što napisah u prvoj rečenici.

Ja testirao uslugu na sve načine. U petak 7.3.2014. oko 22h predao zahtev, platio ebankingom, u ponedeljak dobio poruku tipa prihvaćen i prosleđen MUP, u utorak poruka obrađen dođite u policiju-Čukarica. Danas preuzeo.

Ovo je ekstra. Kamo sreće da ima više ovakvih usluga! Nije mi jasno šta ljudima nije jasno ;-)
 
Moram da te ispravim:
PIN je potreban ako se na portal prijavljujes pomocu digitalnog sertifikata koji je upisan na LK sa cipom. Ukoliko imas LK sa cipom, a nemas sertifikat (sertifikat nije obavezan), onda se na portal prijavljujes koristeci korisnicko ime i lozinku koje si prethodno kreirao na portalu.
Ja imam LK sa cipom, ali nemam digitalni sertifikat, pa sam se prijavio koristeci username/pass kombinaciju.

Pozdrav
 
Moram da te ispravim:
PIN je potreban ako se na portal prijavljujes pomocu digitalnog sertifikata koji je upisan na LK sa cipom. Ukoliko imas LK sa cipom, a nemas sertifikat (sertifikat nije obavezan), onda se na portal prijavljujes koristeci korisnicko ime i lozinku koje si prethodno kreirao na portalu.
Ja imam LK sa cipom, ali nemam digitalni sertifikat, pa sam se prijavio koristeci username/pass kombinaciju.

Pozdrav

U pravu si! To sam zaboravio da napišem. Hvala!
 

^Ne, i to iz vise razloga:
- Nova LK (i to samo verzija sa cipom) je neopohodna. U jednom momentu aplikacija cite LK koj treba da bude ubacen u citac kartica na racunaru
- Fotografija za VD se preuzima sa LK (tj. verovatno se preuzima iz baze podataka, a ne sa same LK).

Pozdrav

Nemaju jer nemaju čip bi zapravo bio odgovor:d Šalu na stranu običan komad plastike. Što se tiče fotografije ona može da se preuzme iz baze biometrijskih podataka dakle nastala kao rezultat fotografisanja za LK ili pasoš ali ne može obrnuto.

Pitanje je postavljeno jer gomila novinara, ukjučujući i najveće domaće dnevne listove, tv stanice konstantno vrti podatak vozačka sa čipom
Izgleda da se stavlja znak jednakosti između biometrijskih podataka i čipa i da to vodi zabuni
 
Problem je sto su lose preneli i ovi u MUPu, ja kada sam bio receno je da ima, zapravo saobracajna ima a vozacka ne.
 
Nazad
Vrh Dno