Šta je novo?

Platforma kao servis (cloud)??

Sometimes

Slavan
Učlanjen(a)
18.07.2004
Poruke
107
Poena
319
Ima nekoliko dana kako citam o cloud computing-u i neke stvari mi nisu bas najjasnije.

Naime, kreirao bih privatnu cloud platformu koristeci postojecu infrastrukturu koja bi se koristila za skolske potrebe i gde bi se djacima/studentima omogucavao rad na razlicitim virtuelnim masinama sa razlicitim softverom (Matlab, Solidworks itd) za razlicite predmete. E sad jasno mi je da za to mogu da koristim resenja kao sto su VMWare Sphere, OpenNebula, OpenStack itd, ali mi nije jasno sta raditi sa softverom za predmete na kojima se prave web aplikacije. Da li je moguce kreirati kompletno PHP okruzenje za jedan od ovih predmeta i da li bi se ono izvrsavalo na 1 VM? Takodje ne kapiram razliku u odnosu na tzv. PaaS cloud resenja koja nude sve i svasta poput Aneke, OpenShift itd? ako neko zna bilo sta o ovome i moze to da podeli, hvala unapred.
 
Iskreno nisi dao dovoljno podataka da bih ti dao pravi odgovor. Uglavnom, ako ti je cilj da neretko deploy-ujes vecu kolicinu vm za to jeste VMware odlican, ali ce to kostati. Ukoliko ustanova zeli pak da odvoji finu svoticu onda moze da se napravi odlican automatizovan VMware sistem gde ces jako lako i bez muke imati sistem gde ces za par minuta moci da dignes nove vm za celo odeljenje ili grupu i da ih poubijas cim zavrse cas. Free resenja kao sto su openstack, cloudstack, xen, itd. jesu odlicna, mogu da se naprave da budu jednako mocna za 0 para sto se licenci tice, ali tu ima jako puno posla i administratori moraju biti veoma upuceni u materiju da bi to radilo kao na VMware. Daj jos nesto podataka pa mozemo jos diskutovati o resenju.
 
ako oces pravi automatizovani klaud za naplatom, i portalom za posluzivanje, tesko da ces to sam napraviti :)
a ako je za skolu, kapiram da je to ili da radis projekat ili zelis da pomognes.
ako zelis da pomognes, radis sam, a budzet je 0, evo jednog lepog predloga

1. besplatan esx. nemas klaster, vmotion, ali imas odlicnu platformu
2. baziraj rad na templateovima. kreiras jedan linux, jedan win, sta gOd, to bacis u template i kasnije ljudima kreiras virtualne masine sa OS spremnim za rad- ovo ti je u marketingu i buzzword svetu infrastructure as a service
2. kreiraj jedan linux sa lampom recimo. od toga napravis template i kad nekom treba web server, kreiras mu vm iz tog template. ovo je u buzzword svetu platform as a service. ovako mozes napraviti i template za .net, java razvoj sta god.
3. kreiras windows sa mathlabom, linux sa wordpressom, pravis template, software as a service.

na taj nacin ipak ces morati rucno da obradis zahteve, ali to ce trajati jako kratko, i svi ce te gotiviti :)

pravi kalud pi podrazumevao da imas self service portal, gde bi neko recimo narucio mathlab okruzenje. pravi klaud bi onda pomocu automatizacije kreirao vm, instalirao os na nju, instalirao potrebne pakete, uzeo parametre i javio korisniku kada je sve spremno. ovo moze biti dzabe i komplikovano ili skupo i komplikovano :) nije posao za jednog coveka.
a vremenom od besplatnog esxi, ako vidite da ide i da vam treba i klaster i vmotion i automatizacija, mozete odvojiti budzet i nabaviti sve to. vmware svakako ima jako dobre ponude za obrazovne ustanove.

nista te ne sprecava da ovakav scenario probas i sa ms platformom, posebno opet, mislim da obrazoven ustanove imaju posebne uslove kod ms-a. ms ima potpuno resenje za automatizaciju preko system centra i orkestratora. to ima i vmware i hp od komercijalnih resenja, ima i open stack koji je free, samo napred ako imas vremena da ucis.

dakle sustina je da za prvi korak odaberes hypervisor i da na sistemu templateova pomognes i napravis pocetno okruzenje

pozdrav
 
nema template-a i clone-ova bez vCentra, što znači da ipak bez para to ne može sa ESXi-jem
 
naj..o sam ko zuti :)

onda vcenter essentials. nije skupo
 
mada uz malo domišljatosti može i bez vcentra :)
 
VMware imas u promociji, Acceleration kit, 3 hosta sa 2 cpu-a i jednim vcentrom za do 3 hosta za neke smesne pare. Ispod 500e.
 
Nazad
Vrh Dno