Šta je novo?

Macbook pro problem

IvaNftw

Slavan
Učlanjen(a)
19.11.2008
Poruke
1,579
Poena
360
Poz,dobio sam jedan macbook pro mid 2012,da sredim. Tacnije da instaliram OS,jer stari je "pao". Kako zasto,nemam pojma. Nebitno.
napravio sam butabilan USB 10.9,ubacio,drzao option (alt) prilikom paljenja,i izabrao fles. Krenula je instalacija i negde pri kraju macbook se resetovao.

Prilikom paljenja tu je dobro poznati question mark blinkajuci folder. Guglajuci,nasao sam milion istih problema. Problem je do harda, ili do samog sistema.
Pretpostavljam da je ovo drugo.

Probam ponovo da reinstaliram,(drzeci alt) ali ovaj put mi izlazi polje za password.

Slika - http://d.pr/i/Ogn4

Probao sam da resetujem pram,da drzim C prilikom paljenja,i jos milion kombinacija guglajuci... i nista,uvek me doceka taj efi password.

Sta i kako sada?
 
Laptop je kraden. Vlasnik ga je zakljucao.
 
Kao što reče kicba...
MBP je kraden, pošto da nije, onaj koji ti ga je poslao bi ti rekao da je postavljena zaštita na nivou EFI-ja.
Rešenja nema... Ustvari ima, ali nije mi namera da budem saučesnik, tako da...:wave:
 
Koje je resenje? :D
Ja sad kupujem macbook pro, pa posto sam paranoican, voleo bih da ubacim sve zastite koje postoje ako ga neko mazne :D

Jel ovo zakljucano sa find my mac ili nesto drugo?
I jel moze neko da preporuci neku dobru alternativu :)
 
Koje je rešenje?
Ako je postavljena lozinka i MBP se zaključa na nivou EFI-ja, jedino rešenje je skidanje EFI čipa sa matične i stavljanje drugog adekvatnog (ili reprogramiranje, ukoliko se ima originalan EFI).
 
Ovo prvo mi zvuči kao prilično nakaradan zahvat kome teško da će neko odavde pribeći, ali ako je moguće izvesti reprogramiranje čipa to je onda već druga priča, jer cenim da do originalnog EFI-ja verovatno nije preterano teško doći ili možda grešim?!

Mađutim ajde da se pozovemo sada na čistu hakersku logiku iz koje se može izvući sledeći zaključak. Dakle cenim da bi trebalo da postoji i treće mnogo prihvatljivije rešenje. Koliko sam skontao, EFI se zaključava četvorocifrenom šifrom i ako je tako onda to u prevodu znači da je uz odgovarajući softver to moguće probiti brute-force metodom u roku od svega nekoliko sati! ;)
 
Poslednja izmena:
Ako stavim šifru na nivou EFIa ,da li to znači da po svakom paljenju treba unositi šifru ?
 
Ovo prvo mi zvuči kao prilično nakaradan zahvat kome teško da će neko odavde pribeći, ali ako je moguće izvesti reprogramiranje čipa to je onda već druga priča, jer cenim da do originalnog EFI-ja verovatno nije preterano teško doći ili možda grešim?!

Mađutim ajde da se pozovemo sada na čistu hakersku logiku iz koje se može izvući sledeći zaključak. Dakle cenim da bi trebalo da postoji i treće mnogo prihvatljivije rešenje. Koliko sam skontao, EFI se zaključava četvorocifrenom šifrom i ako je tako onda to u prevodu znači da je uz odgovarajući softver to moguće probiti brute-force metodom u roku od svega nekoliko sati! ;)

Vlado, ovo je ono što u ovom slučaju može da se uradi.
Da se skine EFI čip, stavi na programator, ubaci nov EFI za taj model MBP, vrati na matičnu ploču i uz malo sreće to će da proradi.
Ili da se skine EFI čip i zameni nekim sa ploče za isti model MBP.

A što se tiče hakerske logike, ideja ti je zdrava, samo još da nađeš softver koji je napravljen za otključavanje EFI-ja (ili da ga sam napraviš), pa da čistom silom razbiješ četvorocifrenu šifru.
 
Da ne guglam, kako zaključati EFI, pu pu, zlu ne trebalo, ali da imam na umu...?
 
Heebo ti zakljucavanje,ako ti maznu mashinu....al dobro da moze....
 
Pa i nije bas...zamisli da se desi ?!
A ti si bas "za slucaj opasnosti" napisao markerom odozdo svoj broj telefona ili email da svakom slucajnom pronalazacu slijedi nagrada !

Sta mislis da li postoji sansa da ti se vrati(ovisno o mogucoj nagodbi)?
 
Heebo ti zakljucavanje,ako ti maznu mashinu....al dobro da moze....

vidim da ce uskoro na youtubu glavni hit biti: "smash a brand new macbook pro with a baseball bat!" :d

elem,
sve novije MacBook-ove (od 2011 pa na ovamo) mozes zakljucati preko FindMyMac opcije (4cifrenim PIN kodom).


ukoliko dodjes nekim slucajem u posed zakljucanog MacBooka mozes:

a) da nadjes nekog ko ce zameniti chip (vidim da se u USA naplacuje oko 150$)

b) na neki nacin isfoliras servisere u ovlascenom apple servisu da zovu ameriku i da traze kod za otkljucavanje MB-a

c) ono sto je Vlada rekao: https://www.youtube.com/watch?v=QPxDUYB8t7E
 
Da s tim što je ovo neko napravio da bi opet naplatio alatku, a suštinski gledano za ovo bi trebalo da je dovoljan računar ili možda čak i tablet uz naravno odgovarajući hakerski softver.
 
Nazad
Vrh Dno