Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

da se pohvalim da na 3.6ghz imam stabilnost na p5q ploci i e5440. izgleda da je losije napajanje napravilo problem,vidite li vi to...nek bude za nauk. da kupim neko novo napajanje u prodavnici i zamenim memorije za 1066 module sa hladnjacima,pa da vidimo onda dokle cu dogurati?
 
da se pohvalim da na 3.6ghz imam stabilnost na p5q ploci i e5440. izgleda da je losije napajanje napravilo problem,vidite li vi to...nek bude za nauk. da kupim neko novo napajanje u prodavnici i zamenim memorije za 1066 module sa hladnjacima,pa da vidimo onda dokle cu dogurati?
Ja ne bih dirao..

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Ja sam na GA-P35-DS3R nagurao E5450 na 3.9GHz sa nekim sklj ramom. Bio je stabilan oko sat vremena u Primeu95.
 
da se pohvalim da na 3.6ghz imam stabilnost na p5q ploci i e5440. izgleda da je losije napajanje napravilo problem,vidite li vi to...nek bude za nauk. da kupim neko novo napajanje u prodavnici i zamenim memorije za 1066 module sa hladnjacima,pa da vidimo onda dokle cu dogurati?
Nemoj kupovati "neko" napajanje. Na napajanju se ne štedi.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Nemoj kupovati "neko" napajanje. Na napajanju se ne štedi.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Apsolutno. Cim je rekao da je menjao napajanje rekoh mu da je to problem. To je prva stvar koju sam naucio na ovom forumu :)

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Hvala na savetima ljudi. Ne,definitivno polovno vise ne...Ima lepo da dam nekih 60 evra i kupim novo. Vi bi mi mogli preporuciti neko za te pare. Bitno je da ima preko 30 ampera na 12v. Ovo ima 38a,al dzaba...izgleda da je staro i oslabilo,cim mi ne drzi sistem stabilnim. Verovatno krenu jako da variraju naponi u opterecenju,posto u 2D modu nemam problema.
 
Tek sam sad shvatio da ima P45 plocu, koliko se secam bila je neka leva.. Probaj da uzmes proveren ram ako vec bacas kes pa utegni lepo sve. Brzi ram ne garantuje da ces bolje da OC.

Sent from my PandaS7Edge
 
^Pančevci, u međuvremenu možete malo da ispratite oglase u PA.. ;) Neka ovo bude in line with sa mojom prethodnom da X58 ne treba plaćati više od 50-60e..

eeee.a kad je meni trebala 1366 plojka ni one asusove najbudjavije sa pride pola polupanih slotova nije bilo ispod 100e...
 
Kod p5k moraš da skineš fix za atheros mrežnu kartu sa windows update. Ništa više osim toga.
Skini samo to, restartuj i komp će da radi kao zmaj.

odradio sam update win i koliko vidim taj helper odnoso ~ od tad drajver nije pukao 122432523456245623456245.jpg
 
piće može
 
Pokrenuo sam temu, jer nisam u pretrazi našao ovu. Moja tema je ovde https://forum.benchmark.rs/showthre...morijom-u-dual-channelu&p=5415696#post5415696
Posle sam po savetu ivanbass1 preko potpisa Pege došao do ove teme.
Pregledah malo i ovu temu, ali ne nađoh problem koji ja imam. Pošto je nemoguće da sada pročitam 340 strana ove teme, ako neko zna gde je i kada već pisano o tome, neka me uputi.
U svakom slučaju, moj problem je sledeći.
Imam ploču Asus P5QL/EPU i imam 4x2GB DD2 PC6400 Kingston i 4x2GB DD2 PC6400 Kingston
Sa Alija sam poručio 2 komada Xeon 5440, modovani (napravljeni zarezi i na kontaktima je samo urađen mode led, nema stiker). Na ploču sam flashovao BIOS, sa stranice iz Peginog potpisa.
Kada pokrenem mašinu sa sva 4 modula DDR2 (bilo Samsung, bilo Kingston), upale se ventilatori i to je to. Nema izlaza na monitor. Ako na ploči ostavim memoriju samo u prvom slotu ili u prva dva slota, a ostali prazni, onda mašina da izlaz na ekran i podigne sistem. Sa svim drugim kombinacijama popunjavanja memorijskih modula (čak i kombinovanjen Kingston + Samsung) mašina ne daje izlaz na ekran. Kada podignem sistem sa jednim ili dva memorijska modula, rad mašine je vrlo nestabilan i nepredvidiv. Recimo kada uradim restart, mašina uradi shut down operativnog sistema i kada treba da ga pokrene ponovo, nema izlaza na ekran, već se samo vrte ventilatori. Probao sam oba procesora, isto se događa.
Posle sam vratio svoj stari E6600 na ploču i sve radi savršeno, komp vidi svih 8 GB RAM-a, mašina se ponaša stabilno.
Jel ima neko savet šta bih još mogao da probam, uradim? Hvala...
 
Poslednja izmena:
Pokrenuo sam temu, jer nisam u pretrazi našao ovu. Moja tema je ovde https://forum.benchmark.rs/showthre...morijom-u-dual-channelu&p=5415696#post5415696
Posle sam po savetu ivanbass1 preko potpisa Pege došao do ove teme.
Pregledah malo i ovu temu, ali ne nađoh problem koji ja imam. Pošto je nemoguće da sada pročitam 340 strana ove teme, ako neko zna gde je i kada već pisano o tome, neka me uputi.
U svakom slučaju, moj problem je sledeći.
Imam ploču Asus P5QL/EPU i imam 4x2GB DD2 PC6400 Kingston i 4x2GB DD2 PC6400 Kingston
Sa Alija sam poručio 2 komada Xeon 5440, modovani (napravljeni zarezi i na kontaktima je samo urađen mode led, nema stiker). Na ploču sam flashovao BIOS, sa stranice iz Peginog potpisa.
Kada pokrenem mašinu sa sva 4 modula DDR2 (bilo Samsung, bilo Kingston), upale se ventilatori i to je to. Nema izlaza na monitor. Ako na ploči ostavim memoriju samo u prvom slotu ili u prva dva slota, a ostali prazni, onda mašina da izlaz na ekran i podigne sistem. Sa svim drugim kombinacijama popunjavanja memorijskih modula (čak i kombinovanjen Kingston + Samsung) mašina ne daje izlaz na ekran. Kada podignem sistem sa jednim ili dva memorijska modula, rad mašine je vrlo nestabilan i nepredvidiv. Recimo kada uradim restart, mašina uradi shut down operativnog sistema i kada treba da ga pokrene ponovo, nema izlaza na ekran, već se samo vrte ventilatori. Probao sam oba procesora, isto se događa.
Posle sam vratio svoj stari E6600 na ploču i sve radi savršeno, komp vidi svih 8 GB RAM-a, mašina se ponaša stabilno.
Jel ima neko savet šta bih još mogao da probam, uradim? Hvala...
Pokušaj da dodaješ RAM sukcesivno. Prvo zabodi dva Kingston-a u jedan kanal. Nakon toga, i dalje sukcesivno, prvo jednog, pa drugog Samsung-a u drugi kanal. Nema razloga da ti ne rade memorije, osim, ukoliko nije nešto u redu sa procesorima, odnosno adapterima ili alternativnim BIOS-om.

Vidi ovo, pa javi šta se dešava da rešavamo dalje :)

Sent from my SM-N9002 using Tapatalk
 
@bluenick
Najpre, vrati Q6600 i preflešuj BIOS koristeći onaj iz baze iz Peginog potpisa. Po propisu - ClearCMOS, fleš, ClearCMOS, pa podešavanje. Sve sa samo jednim štapom, nebitno koji.
Potom, namesti E5440, prepodesi BIOS za njega. Menja se FSB time se menjaju i parametri memorije, olabavi ih malo. Nemoj da pređe 800MHz.
Onda formiraj DualChanel, pa proveri kako se tada ponaša, pa onda dodaj i druga dva ako sve prođe OK.
Uzgred, koje napajanje imaš?
 
tako i moja ploca imas unazad negde nije htela sa ispravnim stikerom i e5450 jer sam ga vratio na kraju a prodavac mi je rekao da ce mi vratiti pare ako bude ispravan i vratio mi je pare. maticna ispravna evo vec god dana od tada uzeh onda q9650 i klokovan radi ovako ekstra pre toga isto klokovan e4300 c2d normalno isto radio. e5450 taj nije hteo nikako sa vise verzija biosa sa mikrokodovima i sa mojim biosom koji sam modovao. radi racunar malo onda plavi ekran i ode u boot loop i nece da bootuje uopste, samo se pali i gasi non stop. zavrti ventilatore pa ugasi i tako non stop. probano sa vise memorija i nista. nije htelo da radi sto ne znam a sve je ispravno.
 
tako i moja ploca imas unazad negde nije htela sa ispravnim stikerom i e5450 jer sam ga vratio na kraju a prodavac mi je rekao da ce mi vratiti pare ako bude ispravan i vratio mi je pare. maticna ispravna evo vec god dana od tada uzeh onda q9650 i klokovan radi ovako ekstra pre toga isto klokovan e4300 c2d normalno isto radio. e5450 taj nije hteo nikako sa vise verzija biosa sa mikrokodovima i sa mojim biosom koji sam modovao. radi racunar malo onda plavi ekran i ode u boot loop i nece da bootuje uopste, samo se pali i gasi non stop. zavrti ventilatore pa ugasi i tako non stop. probano sa vise memorija i nista. nije htelo da radi sto ne znam a sve je ispravno.
Šta hoćeš da kažeš? :)

Sent from my SM-N9002 using Tapatalk
 
da moze da se desi da nece da radi ;)
 
Poslednja izmena:
sta sam mogao vide da uradim kad ploca nije htela da pisti da nema graficke i rama, samo procesor i maticna i ona nece da pisti?
vise biosa kao sto kazem isprobano.
 
@bluenick-u radi ploča, ali samo sa jednim štapom rama u kombinaciji sa Xeonom. Nema veze sa mukom koja je tebi zapala.
Čitaj pažljivije reče Pega i ja se slažem.
 
Kada podignem sistem sa jednim ili dva memorijska modula, rad mašine je vrlo nestabilan i nepredvidiv. Recimo kada uradim restart, mašina uradi shut down operativnog sistema i kada treba da ga pokrene ponovo, nema izlaza na ekran, već se samo vrte ventilatori. Probao sam oba procesora, isto se događa.
decko je napisao da i sa jednim modulom je sistem nestabilan kao i meni. i meni je butovao i sa jednim i sa dva al kad se zaglupi vise nema paljenja, sve dok posle silnih restarta ili kad ostoji ne mogu tacno da se setim, on butuje, tako da je po meni vrlo slicno.
mozda ipak ti ne citas.
edit: sad bolje kad procitah ne da je slicno nego isto.
 
Podesi sa jednom memorijom da radi na 667MHz i stavi labavije tajminge, pa onda dodaj ostale memorije i ako radi, podešavaj sve dok opet ne bude crn ekran, pa vraćaj na prethodno. Tako nekako je meni proradilo 4X2GB skroz različitih memorija na P5Q Pro ploči.
Treba dosta vremena za isprobavanje i traženje (najbolje) kombinacije koja radi, ali kad se podesi, "stakelja" radi super. :)
 
Evo, posle celog dana zezanja, ništa nisam uspeo. Probao sam savete koje su dali Pega, BokiPK i dulenator. Sve redom... vratio stari E6600, flashovao, očistio, flashovao, podesio, stavio E5440 i sve je nadalje isto kao i pre. Sa jednim modulom radi. Radi i sa dva, ali u različitim kanalima. Ako pokušam da napravim dual-channel, tu sve staje. Spuštao sam u BIOS-u frekvenciju memorije i na 667, čak i na 533, ali ništa. Ono što me buni je kada pri paljenju kompa izađe POST poruka, tu svakako piše DDR 800 (mada kapiram da tu i ne piše aktuelna frekvencija). Što se tiče procesora, iako sam FSB postavio na 266, a množilac je ostao u okviru auto podešavanja (8.5), pokazuje da je frekvencija procesora 850 Mhz (i u BIOS-u i u POST ispisu). E sad, u podešavanjima procesora u BIOS-u (koja ne mogu da menjam, stoji da je FSB procesora 1333, ali pretpostavljam da to nije aktuelna vrednost, već maksimalna moguća. Dostavljam nekoliko slika iz BIOS-a, pa ako neko iskusniji ima predlog šta i kako da podešavam, probaću. Ovo su inače podešavanja nakon čišćenja CMOS-a. Jedino što sam za DDR tajming ušao u manual podešavanja kako biste mogli da vidite šta tu ima, pa da neko da predlog kako da postavim.
Još jedna bitna stvar, koja je možda i ključna u celoj priči. Pregledao sam soket danas na ploči i ništa nisam video golim okom. Delovalo je sve ok. Međutim, kada sam uzeo telefon i kamerom pregledao soket, mislim da jedan pin nije dobar (zaokružen na slici). Ostaju dva pitanja... ako je taj pin bitan za procesor, kako uopšte radi sa jednim i dva modula? Možda je taj pin bitan za dual-channel i korišćenje svih DIMM slotova? Drugo, kako onda sa E6600 sve radi besprekorno (8 GB u dual-channelu)? Možda E6600 ne koristi ovaj pin?
Neko je pitao i za napajanje. U mašini je relativno novo (par meseci staro) LC Power 420W.
 

Prilozi

  • IMG_20180224_192041.jpg
    IMG_20180224_192041.jpg
    163.5 KB · Pregleda: 65
  • IMG_20180224_192112.jpg
    IMG_20180224_192112.jpg
    206.6 KB · Pregleda: 64
  • IMG_20180224_192303.jpg
    IMG_20180224_192303.jpg
    144.7 KB · Pregleda: 66
  • IMG_20180224_192322.jpg
    IMG_20180224_192322.jpg
    204.7 KB · Pregleda: 66
  • IMG_20180225_120401.jpg
    IMG_20180225_120401.jpg
    823 KB · Pregleda: 81
Poslednja izmena:
Evo, posle celog dana zezanja, ništa nisam uspeo. Probao sam savete koje su dali Pega, BokiPK i dulenator. Sve redom... vratio stari E6600, flashovao, očistio, flashovao, podesio, stavio E5440 i sve je nadalje isto kao i pre. Sa jednim modulom radi. Radi i sa dva, ali u različitim kanalima. Ako pokušam da napravim dual-channel, tu sve staje. Spuštao sam u BIOS-u frekvenciju memorije i na 667, čak i na 533, ali ništa. Ono što me buni je kada pri paljenju kompa izađe POST poruka, tu svakako piše DDR 800 (mada kapiram da tu i ne piše aktuelna frekvencija). Što se tiče procesora, iako sam FSB postavio na 266, a množilac je ostao u okviru auto podešavanja (8.5), pokazuje da je frekvencija procesora 850 Mhz (i u BIOS-u i u POST ispisu). E sad, u podešavanjima procesora u BIOS-u (koja ne mogu da menjam, stoji da je FSB procesora 1333, ali pretpostavljam da to nije aktuelna vrednost, već maksimalna moguća. Dostavljam nekoliko slika iz BIOS-a, pa ako neko iskusniji ima predlog šta i kako da podešavam, probaću. Ovo su inače podešavanja nakon čišćenja CMOS-a. Jedino što sam za DDR tajming ušao u manual podešavanja kako biste mogli da vidite šta tu ima, pa da neko da predlog kako da postavim.
Još jedna bitna stvar, koja je možda i ključna u celoj priči. Pregledao sam soket danas na ploči i ništa nisam video golim okom. Delovalo je sve ok. Međutim, kada sam uzeo telefon i kamerom pregledao soket, mislim da jedan pin nije dobar (zaokružen na slici). Ostaju dva pitanja... ako je taj pin bitan za procesor, kako uopšte radi sa jednim i dva modula? Možda je taj pin bitan za dual-channel i korišćenje svih DIMM slotova? Drugo, kako onda sa E6600 sve radi besprekorno (8 GB u dual-channelu)? Možda E6600 ne koristi ovaj pin?
Neko je pitao i za napajanje. U mašini je relativno novo (par meseci staro) LC Power 420W.
Taj, konkretno, pin je E28 VSS pin i odnosi na napajanje, odnosno uzemljenje. Nije ispod 771~775 adaptera. Ispraviće me Kolege, ako grešim, odnosno, ako sam promašio poziciju.

Svakako je preporuka da ti ga neki serviser dovede u red, pre nego pričamo o bilo čemu drugom.

Umesto 850MHz treba da ti piše 2833 ili sl. vrednost. Ili nisi valjano uradio CLR CMOS ili te hebe pin, da prostiš..

Sent from my SM-N9002 using Tapatalk
 
Kad već pomenu adapter, napisao sam, ali niko nije prokomentarisao, pa da spomenem još jednom, možda je bitno. Na procesoru nema stikera, već samo mode lem (2 komada).
Probao sam na jednom procesoru da zalepim traku, koja će da prekrije ta dva reda kontakata. Lepo i precizno sam to odradio. Međutim, kada sam stavio procesor u soket i pokrenuo mašinu, nije davao sliku, a onda se nakon 10-ak sekundi ugasio. Ponovo sam pokrenuo mašinu i opet se isto desilo. Kada sam skinuo traku, procesor je radio kao i pre stavljanja trake.
Čišćenje CMOS-a sam uradio prvo premeštanjem džampera u položaj za čišćenje, pa ga vratio. A onda sam za svaki slučaj i izvadio bateriju na minut, pa je vratio. Pošto u uputstvu za ploču stoji i još jedna varijanta, uradio sam i to - izvadio bateriju, premestio džamper, vratio ga, pa vratio i bateriju. To bi moralo da je očistilo CMOS.
 
Poslednja izmena:
To sam uradio zato što sam video da neki modovani Xeon procesori stižu sa nalepnicom/stikerom, kao na primer ovaj sa neta...

4825409200_1391088168.jpg

Ali, to je kad čovek nije dobro upućen u materiju, a bakće se time :)
Sad tek kontam da time što sam prekrio zamenjene kontakte, ta zamena gubi svaki smisao. Meni je bilo u glavi da ti kontakti i dalje ostaju zamenjeni, jer lem nisam dirao, ali sam totalno prevideo da kontakti nemaju onda dodir za pinovima u soketu. Jesam dileja...

Evo, jednog od moja dva procesora. Na oba su identično zamenjeni kontakti...

IMG_20180224_114853.jpg

Ništa, od jutros imam neku frku na poslu, pa narednih par dana neću moći da se bavim ovim problemom. Čim budem našao tračak vremena, pokušaću nekom boljom lupom da pregledam ovaj sumnjiv pin. Ako procenim da ima šanse da ga iglom sam namestim na mesto gde treba da stoji, namestiću. Ako vidim da je zeznuto odneću u neki servis. Prvo da krenem od toga, kako bih eliminisao to kao uzrok problema. Ako i nakon toga bude sve isto, onda ili procesori nisu dobro modovani ili modifikovani BIOS ne radi kako treba ili jednostavno postoji neka hardverska nekompatibilnost između svih komponenti u sistemu.
 
Poslednja izmena:
To sam uradio zato što sam video da neki modovani Xeon procesori stižu sa nalepnicom/stikerom, kao na primer ovaj sa neta...

Pogledajte prilog 247089

Ali, to je kad čovek nije dobro upućen u materiju, a bakće se time :)
Sad tek kontam da time što sam prekrio zamenjene kontakte, ta zamena gubi svaki smisao. Meni je bilo u glavi da ti kontakti i dalje ostaju zamenjeni, jer lem nisam dirao, ali sam totalno prevideo da kontakti nemaju onda dodir za pinovima u soketu. Jesam dileja...

Evo, jednog od moja dva procesora. Na oba su identično zamenjeni kontakti...

Pogledajte prilog 247088

Ništa, od jutros imam neku frku na poslu, pa narednih par dana neću moći da se bavim ovim problemom. Čim budem našao tračak vremena, pokušaću nekom boljom lupom da pregledam ovaj sumnjiv pin. Ako procenim da ima šanse da ga iglom sam namestim na mesto gde treba da stoji, namestiću. Ako vidim da je zeznuto odneću u neki servis. Prvo da krenem od toga, kako bih eliminisao to kao uzrok problema. Ako i nakon toga bude sve isto, onda ili procesori nisu dobro modovani ili modifikovani BIOS ne radi kako treba ili jednostavno postoji neka hardverska nekompatibilnost između svih komponenti u sistemu.
Strpljivo ćemo sačekati da ti se raščisti prostor da se ponovo posvetiš mašini, vredi malo dodatnog truda [emoji6]

Sent from my SM-N9002 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno