Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

Imam Gigabyte EP45T-UD3P, sad me kopka da i ja nabavim neki Xeon 771, mada vec imam Xeon X3320 s775 (Q9300 zapravo). :)
 
e, a npr sa ddr3 verzijom sam bio u fulu zarocharan, mislim da ni 425 nisam uspeo
mada, mislim da to malo zavisi i od primerka procesora....
 
Poslednja izmena:
Sta bih ja trebao da budzim na ovoj ploci? BIOS je poslednji Beta sa GA sajta.
Inace plocu uzeh zbog 16GB RAMa, navodno, ne probah jos da li zaista vidi 16GB.
 
pa rokni NB i FSB termination, pa vidi, podizi po malo, memoriju obori da eliminishesh bilo shta drugo, kao i cpu mnozilac chisto da vidish max fsb.
testiraj sa posledjim linxovima/prajmovima stabilnost
 
Mislio sam na mikrokodove, videh da se to pominje na prethodnim stranicama. :)
 
Aj ako neko ima E5440 ili E5450 sa stickerom za prodaju, neka me kontaktira na PM.
Uzeo bih jedan od ta 2 da se malo igram ;)
 
Kad niko neće, moram ja.. :)

Test platforma:

CPU: Intel® Xeon® Processor E5440 (12M Cache, 2.83 GHz, 1333 MHz FSB) info
MOBO: Asus P5Q SE 1005 info
DRAM: Corsair 4GB@667 info
VGA: Gigabyte HD5850 info
HDD: Western Digital Raptor 160GB SATA/300 info
PSU: BeQuiet System Power(S6) 450W 80plus info

Od ostalih komponenata tu su: modovani Corsair H50, modovano NZXT Tempest kućište, neka ATA optika i par ventova. Sve ovo će lagano otići u moderaj temu uskoro..

Novčani ulog je ovog puta bio malo veći, ali nisam mogao da odolim još jednom Xeon 771-775 mod-u:

CPU sa stikerom: 50e
MOBO: 2800 din. (kao iz fabrike)
DRAM: 2500 din. (dobio sam nove i neotpakovane module; imao sam ove module i ranije i znao sam da se OC-uju dobro; čak su i 533-ojke brutalno radile)
VGA: 5000 din. (prava bagatela!)
HDD: 25e (10k rpm, OK utisak, ali ništa spec)
PSU: 25e (dobio sam ga novog i nekorišćenog; jako lepo izgleda i ne čuje se u radu)

CASE, DVD-RW, ventove i Cors-a ne bih da računam, jer su mi to stare komponente, koje su davno kupovane, uglavnom polovne i po ba-nal-nim cenama. Možda će biti interesantno moderima kada se kasnije prebacim u drugu rubriku, jer je Cors dobio proširenje u vidu 240 RAD-a i EK 150 RES-a. Još uvek nije sve montirano, pa je rano za fotkice. Naravno, sve je ovo srednji vek, ali uvek može da bude interesantno..

Samo da podsetim, na tržištu polovnih komponenti Q9550 je i dalje između 100 i 120e. E5440 mu je otprilike pandam.. cpuboss poređenje. Bio sam u prilici da kupim L5430 za 32e, međutim, izjalovila se kupovina. Popizdeo i grunuo 50e za E5440..

U prilogu je mikrokodovan P5Q SE BIOS fajl, ako neko ima istu ploču. Radi bez greške!

Testovi uskoro..

2014-03-14_23-06-53_575.jpg 2014-03-14_23-07-10_352.jpg 2014-03-14_23-08-23_450.jpg
 

Prilozi

  • p5q_se_xeon.rar
    583.9 KB · Pregleda: 118
Ajd' i ja da dodam koju slicicu:

Xeon E5450, Gigabyte EP43T-UD3L, Kingston DDR3 HyperX Genesis 1600Mhz, COOLER MASTER Hyper 412S
voltaza za cpu 1.2V

twPWjeZ.png




Xeon E5345, Gigabyte EP35-DS3, Kingston (neka drlja) DDR2 800Mhz, stock cooler sa e6750, ventilator sa nekog starijeg 775, oko 3 puta jaci (0.6A)
voltaza za cpu 1.275V


1r6Ddbm.png
 
Poslednja izmena:
@galileo

Lepo! Nema šta, Gigashit rules, rekao ja ranije u post-u :)

krastavac-a, ja se "mučim" sa Asusovačom - izgleda temp sensor na 0 jezgru čita makar šta :( Iili mi je zapao kanta CPU..

`ladi ga frižider zvani Mugen 2, bez propelera. Probao malo 3.6GHz sa ovim 667-icama. Dobro je da u BIOS-u čita normalno, tipa 30 i kusur C.

Nikako da nađem vremena ovih dana da se malo zezam i odvrnem ga na 4000. Valjda nešto ne pukne na ovoj jadnoj ploči..

E5440.jpg
 
@galileo

Lepo! Nema šta, Gigashit rules, rekao ja ranije u post-u :)

krastavac-a, ja se "mučim" sa Asusovačom - izgleda temp sensor na 0 jezgru čita makar šta :( Iili mi je zapao kanta CPU..

`ladi ga frižider zvani Mugen 2, bez propelera. Probao malo 3.6GHz sa ovim 667-icama. Dobro je da u BIOS-u čita normalno, tipa 30 i kusur C.

Nikako da nađem vremena ovih dana da se malo zezam i odvrnem ga na 4000. Valjda nešto ne pukne na ovoj jadnoj ploči..

Pogledajte prilog 138563


Uh ti si ovo bas lepo odvrnuo :)
Ja sam sa ovim mojim kantama bio prilicno konzervativan :) , E5450 mi je u serveru a 5345 u radnim stanicama i sve masine rade non stop tako da
se nisam usudio da probam da ih dizem jos gore.

Za temperaturu: menja li se ova temperatura ili se "zaglavio" na tih 60 i kusur?
Ako se menja: jesi li probao da ponovo stavis pastu i namontiras cooler ?
Kada sam se igrao sa X5450 video sam nesto slicno ali manje drasticno, jedno jezgro je uvek pokazivalo 10-tak stepeni vise od ostalih.
Posle ponovne montaze hladnjaka i horizontalne linije sa pastom ta razlika je nestala.
 
Jedan dodatak na temu koji ce mozda nekome biti koristan.
Ako vam posle ovog moda ne radi virtuelizacija ili sse a probali ste da upucate nove microcodove postoji
jednostavno resenje. Problem nastaje kada alat (cbrom195.exe) izvadi postojece microkodove iz biosa.
Na kraju fajla se zavali nova linija koja zezne stvar. Elem na http://www.overclock.net/t/1461699/xeon-l5430-vt-x-speedstep-and-ssse-4-1#post_21654584
je objasnjeno kako srediti. Procedura podrazume upotrebu dd alata pod linux-om ali ko nema linux ili ga mrzi moze i obican
hexeditor da zavrsi posao.

Izgubio sam celu noc pokusavajuci da nadjem zasto mi ne radi virtuelizacija i ovo me je spasilo.
 
Uh ti si ovo bas lepo odvrnuo :)
Ja sam sa ovim mojim kantama bio prilicno konzervativan :) , E5450 mi je u serveru a 5345 u radnim stanicama i sve masine rade non stop tako da
se nisam usudio da probam da ih dizem jos gore.

Za temperaturu: menja li se ova temperatura ili se "zaglavio" na tih 60 i kusur?
Ako se menja: jesi li probao da ponovo stavis pastu i namontiras cooler ?
Kada sam se igrao sa X5450 video sam nesto slicno ali manje drasticno, jedno jezgro je uvek pokazivalo 10-tak stepeni vise od ostalih.
Posle ponovne montaze hladnjaka i horizontalne linije sa pastom ta razlika je nestala.

Tek ću da ga odvrnem :)

Ne menja se temperatura, koji god kuler stavio, "0" core stoji na tih 60 i kusur tako nesretno. Ono što mi je važno je da u BIOS-u pokazuje smešnih 30 i kusur na 3.6GHz na 1.25V pod Mugen-om 2 bez propelera. - Ili je ploča krlja ili mi je zapao b*lja Xeon.. Na procesoru je Noctua pasta, sve kao i uvek po PS-u.

Za Intel quad-ove iz tog nekog vremena je poznato da prikazuju 10+ C obično na "0" core, ali je ovo pre-vi-še.

Naravno, neću da se smirim dok ne rešim problem :) Pokušavam da na overclock.net-u nađem sapatnika, ali izgleda da nisu prijavljivani ovakvi problemi.
 
Sad me mamis da istestiram koji su fsb limiti na ovim mojim drljavim gigabyte-ima.
Za procesor ja se ne bih nesto cimao, otpisi na zaglavljeni senzor i gruvaj, nece nista da mu fali :)
 
Sad me mamis da istestiram koji su fsb limiti na ovim mojim drljavim gigabyte-ima.
Za procesor ja se ne bih nesto cimao, otpisi na zaglavljeni senzor i gruvaj, nece nista da mu fali :)

Rekao bih oko 400, ali mozda te iznenade..

Ma da za CPU - pri full opterecenju podigne temp sa 64 na 69 C :)
 
Poslednja izmena:
Uhh ... Ja sam ovaj moj e5462 istestirao ... On na def voltazi fura sta god mu dam , ali problem je kao sto smo svi i pretpostavili u ploci koja stabilan fsb preko ~472-3 jednostavno ne moze da izdrzi sta god da ja uradio. Ide do ~485 kad izvadim dva od 4 sticka rama , ali to mi ne odgovara... E sad mene kopka - da imam neki xeon kome je def. fsb 333 a ne 400 sta i kako bih mogao da postignem. Tako da ako je neko voljan da menja e5440-50-60-70 za ovaj moj ili vidi negde povoljno , vicite ... Za sad , na 3.3ghz stoji mi sistem rock stable fsb 471 ... Mada , uz malo zezanja , mozda neki od modovanih Kat's biosa i uspem da dodjem do 500fsb i budem happy :)
 
ja sam upoređivao ebay i ali i jeftinije je bilo na ali-ju a ako nađeš nešto zanimljivo na ebay tj povoljno šibni mi link

Sad pogledah na brzinu, nesto je utanjila ponuda. Pre par meseci je bilo bas dosta 5450 (na primer) za 30-tak dolara.
Ja sam u to vreme pokusavao da nadjem neke 5460, 5470 po razumnoj ceni i to nije imalo ali je bilo svih nizih modela stvarno jeftino, tipa 5345 je bio oko $15.
Izgleda da se sve rasprodalo :(
 
Rekao bih oko 400, ali mozda te iznenade..

Cim uhvatim malo slobodnog vremena probacu cisto da vidim dokle moze da ide pa javljam.
Ne nadam se necemu narocitom posto mi je memorija neki jeftin kingston koje ne verujem da moze da ide nesto narocito preko 800 a ne bih da
je spustam nize.
 
Cim uhvatim malo slobodnog vremena probacu cisto da vidim dokle moze da ide pa javljam.
Ne nadam se necemu narocitom posto mi je memorija neki jeftin kingston koje ne verujem da moze da ide nesto narocito preko 800 a ne bih da
je spustam nize.

Ma mora da može..

Evo jedan kratak rez mog E5440 na P5Q SE sa 4x1/667@900, a sve sa 1.3V na procu u BIOS-u:

E5440@3.825.jpg

Idemo dalje da vidimo koliko mogu ovi Value Selecti.. :)
 
Poslednja izmena:
Stigao E5450, sticker negde zalutao :(
Neka preporuka gde bih ga mogao pazariti kod nas a da ga ne platim 10e :) ?
 
Sad pustih par testova ali sam zaboravio da napravim screenshot, mrzi me da se opet bootujem u winblowz.
Nisam nesto narocito dobio, 4% memorija, 13% CPU. Cpu se prilicno linearno ponasa sa podizanjem frekvencije.
Prethodna podesavanja 7x400 memorija 2x400, nova 7x450 i 2x450 memorija. Timing na memoriji isti kao i na 800MHz.
Jedino sto sam morao da podignem voltazu sa 1.275 na 1.32
 
Sad pustih par testova ali sam zaboravio da napravim screenshot, mrzi me da se opet bootujem u winblowz.
Nisam nesto narocito dobio, 4% memorija, 13% CPU. Cpu se prilicno linearno ponasa sa podizanjem frekvencije.
Prethodna podesavanja 7x400 memorija 2x400, nova 7x450 i 2x450 memorija. Timing na memoriji isti kao i na 800MHz.
Jedino sto sam morao da podignem voltazu sa 1.275 na 1.32

Možda je malo veća voltaža, ali ništa strašno. Mislim da je i do 1.35V sve korektno uz adekvatno hlađenje NB-a. Okači neki SC, ako te ne mrzi.. Tnx!
 
Nazad
Vrh Dno