Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

Sačekaj malo duže.

Ja bi rekao "sačekaj dosta duže". :)
Dešavalo se i meni to po nekada, zato sada uvek (prvo probam da ) na konfiguraciji "zalepim" image sa neke druge slične gde je sveže instaliran Win, bez da je skidao drajvere sa neta. Tek posle toga bodem LAN kabal.
^ Eto mali offtopic tip. :D
 
Ja bi rekao "sačekaj dosta duže". :)
Dešavalo se i meni to po nekada, zato sada uvek (prvo probam da ) na konfiguraciji "zalepim" image sa neke druge slične gde je sveže instaliran Win, bez da je skidao drajvere sa neta. Tek posle toga bodem LAN kabal.
^ Eto mali offtopic tip. :D
Nije off-topic. To dugo čekanje nekad zna baš da se oduži. Osim toga i eksternih komponenti, pod uslovom da su USB i instalacija kako treba, nema šta drugo da bude..

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Pego, u pravu si bio...ne znam tacno koliko je trajalo cekanje, sad sam se vratio kuci kad ono, komp stoji na izboru jezika - znaci nekako je ‘sazvakao’ init fazu...idemo dalje...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pego, u pravu si bio...ne znam tacno koliko je trajalo cekanje, sad sam se vratio kuci kad ono, komp stoji na izboru jezika - znaci nekako je ‘sazvakao’ init fazu...idemo dalje...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ma opušteno. Važno da si rešio! Na raspolaganju smo za dalje.. [emoji846]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ostao bios na IDE pa sam prebacio na AHCI i pustio ponovo...trebalo mu je 15tak min pokrene instalaciju...eto info za ekipu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Drugi ili treći put u životu imam ovakvu situaciju:

  • ASUS P45 ploča
  • Procesor koji se za 25% overklokuje na default naponu. U ovom slučaju imamo Xeon L5408 (default 8x266) koji na 1,1V radi na 8x333.
Problem nastaje kada se magistrala (FSB) podigne na sve preko 350Mhz. Nije bitan množilac (od 6 do 8), nije bitan bilo koji napon.
Ono što ove (P45) ploče imaju jesu dodatna podešavanja tipa "GTL Reference".
Kako na P35 pločama je uglavnom dovoljno samo podizanje NB napona da bi signal i dalje bio dovoljno jak da ne dolazi do korupcije ili prekida, ovde (P45) to definitivno nije slučaj.
Ono što sam uspeo da pročitam po stranim forumima jeste da je igranje sa ovim (GTL / Skew... ) opcijama pucaj u prazno sve dok se ne pogodi nešto približno pa odatle da se krene u traženje idealnih podešavanja.

Ima li nekoga sa više iskustva od mene da me samo navede odakle da počnem?
Ako pitate kako znam da procesor može više i da me ploča ograničava - odgovor je da P95 ne puca na FTT testu čak i na 3,2Ghz (8x400 @ 1,25V) ali čim se dođe do gore pomenutog FSB-a i P95 i memtest prikazuju greške sa memorijom koja tada radi na nekih 700Mhz odnosno ozbiljno "anderklokovana".
Očigledno se pojavljuje problem sa memorijskim kontrolerom (tj do korupcije [prijava greški u testovima] pa i prekida signala [restart pre podizanja sistema]) koji ne znam kako da rešim.

Dakte neke savete. :)
 
Drugi ili treći put u životu imam ovakvu situaciju:

  • ASUS P45 ploča
  • Procesor koji se za 25% overklokuje na default naponu. U ovom slučaju imamo Xeon L5408 (default 8x266) koji na 1,1V radi na 8x333.
Problem nastaje kada se magistrala (FSB) podigne na sve preko 350Mhz. Nije bitan množilac (od 6 do 8), nije bitan bilo koji napon.
Ono što ove (P45) ploče imaju jesu dodatna podešavanja tipa "GTL Reference".
Kako na P35 pločama je uglavnom dovoljno samo podizanje NB napona da bi signal i dalje bio dovoljno jak da ne dolazi do korupcije ili prekida, ovde (P45) to definitivno nije slučaj.
Ono što sam uspeo da pročitam po stranim forumima jeste da je igranje sa ovim (GTL / Skew... ) opcijama pucaj u prazno sve dok se ne pogodi nešto približno pa odatle da se krene u traženje idealnih podešavanja.

Ima li nekoga sa više iskustva od mene da me samo navede odakle da počnem?
Ako pitate kako znam da procesor može više i da me ploča ograničava - odgovor je da P95 ne puca na FTT testu čak i na 3,2Ghz (8x400 @ 1,25V) ali čim se dođe do gore pomenutog FSB-a i P95 i memtest prikazuju greške sa memorijom koja tada radi na nekih 700Mhz odnosno ozbiljno "anderklokovana".
Očigledno se pojavljuje problem sa memorijskim kontrolerom (tj do korupcije [prijava greški u testovima] pa i prekida signala [restart pre podizanja sistema]) koji ne znam kako da rešim.

Dakte neke savete. :)
Koji je tačno model ploče?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Koji je tačno model ploče?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

ASUS P5Q-E. Ista ta je vozila Q9400 lepo overklokovan (3.2Ghz @ 1.2V), Q6600 (3.0Ghz @ def V) al sa ovim X5408 = beda, što se tiče overkloka...
Imam ovde još koji Xeon i Q6600 ali namenio sam joj ovaj X5408 računajući da će ona izvući lep OC iz njega, makar 3.2Ghz. RAM nije problem, imam module koji rade na 1066Mhz - tu ima lufta i za 3.5Ghz. Ploča je u ovom trenutku ograničavajući faktor a ja ne znam kako da rešim ovu situaciju.
Svugde po netu su uglavnom beskorisni saveti teoretičara, retko ko okači realna podešavanja BIOS-a a (gotovo) niko / nigde nema objašnjeno kako se rukuje sa ovim dodatnim stavkama u BIOS-u kojih nema na P35 pločama...

EDIT: da probam sa ovim BIOS-ima?
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?200109-Modded-ASUS-P5Q-Pro-Deluxe-Premium-BIOS

EDIT2 (posle 2h kopanja po XS-u):
Smaram sa ovim "sitnim podešavanjem u crevca" ali nisam naišao na gori čipset za overklok od ovog P45 u ASUS izvedbi...
1 post menja sve:
CryptiK je napisao(la):
2. fsb strap: help? What the hell is this setting? FSB Strap is basically a set of MCH tmings that influence memory subsystem performance including bandwidth and latency - a lower strap ie: 200 is 'tighter' than a higher ie: 333 strap, and will give better performance but require more vNB to stabilize. Strap chosen also dictates your memory speed options.

3. DRAM static read and read training: huh? it says disabled for better DRAM oc... so i did lol.... what are these? Both are another set of MCH performance controls - enabling them gives a slight (difgferes board to board) gain but will require more vNB to stabilize

4. OC charger and clock twister? wha...? leaving auto is good? OC Charger from my testing seems to increase drive strength for to the ram - often helps overclocking the ram higher, enabling this can also allow you to run a lower vdimm for a given ram speed

5. trans booster: i set to lv5 coz i saw it on the P5Q deluxe.... said lower level is better and all 4 of my cores said they're level 08? (i think...) Probably tRD aka 'performance level' - sets the overall performance of the MCH, and has a very large effect on memory bandwidth and latency - setting this to a lower value gives higher performance, but will require more vNB to stabilize, although depending on ram strap used, only certain options are available. Setting to a 'not allowed' option will result in no post, regardless of vNB used

6. GTL: wth? no .67? thats what i used on my bloodiron to hit 3.6ghz... now its only .61, .63, and .65?? See my thread on GTL Refs if you want an in depth explanation, but your board has very limited options here as its not an enthusiast OCing board - just choose what works best

7. Margin enhancement? Performance/Optimized/somethinelseicantremember.... I think this has something to do with optimizing the performance of low grade CPU's - leave it at default, I've never seen anyone report any gains by changing it
http://www.xtremesystems.org/forums...5Q-Pro-Turbo&p=4197155&viewfull=1#post4197155

Zahvaljujući tom postu našao sam ovo:
http://www.xtremesystems.org/forums...ow-to-set-up-GTL-Ref-Values-for-45nm-amp-65nm

U međuvremenu - ako bude neko imao neku ideju / savet - "feel free to shoot!" ;)
 
Poslednja izmena:
Hm, više mi liči na probleme a CPU-om nego sa pločom.
Šta se događa ako staviš sve defolt (auto) i odmah 400fsb, a ne neke međuvrednosti?
 
Poslednja izmena:
OK, potrošio sam vikend (dobrim delom) igrajući se sa ovom kombinacijom.
Dobio sam kao rezultat to da je Xeon stabilan na 8x390 (3,1Ghz) na 1,275V gde dostiže max 62°C u P95 testu.
To je napredak sa onih 8x333, i to lep.
Da ponovim, 8x333 se dobija bez problema sa većinom podešavanja na AUTO, kao da se igram sa P35 pločom ali dolazimo do toga da ni za 8x350 nikakvo povećanje napona ne pomaže.
Ploča ne može da nađe stabilna podešavanja ("sve na AUTO) za 8x400, nije mogla ni za 8x390 a ni za 8x350.
Dakle mora čovek da se igra sa ovim "naprednim" podešavanjima koja su omogućena na X38, P45, X48 čipsetovima, kada govorimo o S775 platformi.

Do 8x390 sam došao tako što je GTL Reference za CPU podešen na "x0,670" u oba slučaja (0/1 i 2/3).
Sada sam opet udario u nekakav zid u tom smislu da ne mogu da prećem pomenuti FSB (ni kada spustim množioc na 6). Menjao sam napon za CPU, menjao GTL za CPU u oba pravca ali P95 Large test puca.
Opet navodim koji test puca jer Small FTT ne puca i sa njim deluje kao da je procesor stabilan a nije, potvrđeno je i sa OCCT-om ali mi P95 brže prijavi grešku jer ima noviji "linpack"... (ovo sam sve saznao u prethodnih nekoliko dana, mahom na XS-u)

Temu možda zlopuotrebljavam jer ovo sada ima više veze sa "kako OC-ovati C2Q" nego sa samim Xeon-ima ali i oni upadaju u tu grupu.

Slična gore pomenutim podešavanjima za GTL Ref. sam našao u nekom postu gde je predlagano 0,630 za CPU pa sam igrom (slučaja) i zahvaljujući dovoljno strpljenja uspeo da nađem ovaj "sweet spot", makar kada je u pitanju 1,275V napon.
Kako mi nikakav problem nije hlađenje (imam i Prolimatech-se i punu kesu raznih 12cm Delta ventilatroa) a i sam već znam da je 3,8Ghz dostižno, problem mi stvara ASUS P5Q-E i voleo bi da, ako je neko raspoložen, podeli iskustva kako dostići 450Mhz za FSB za koji se na više mesta tvrdi da je moguć i to uz komentare da "mora to da može toliko" (malo naduvane) i da je pis of kejk...

Ja neću da se smirim dok ne dobijem makar 8x433 a cilj mi je tih 8x450 jer imam i RAM koji sve to može da isprati.

Dajte neki savet tipa u kom pravcu dalje da idem, da li da menjam GTL za NB, da li da idem (nepotrebno?) preko 1,35V za NB, da li vam je promena VTT / CPU PLL pomagala, kako se igrati sa "skew" opcijma za CPU u NB i slično. Dajte nešto nesvakidašnje. :D
 
Poslednja izmena:
VTT mozes da ides do 1.45V i NB do 1.5 pa vidi sta ces da uradis sa GTL om misim mozes nesto sitno da izvuces
 
@superstarr

Podeljena su mišljenja u vezi sa P5Q-E pločom. Max rezultati su zabeleženi sa starijim quad-ovima (Q6600). Takođe, nisam najsigurniji koji procesor pominješ?

Probaj NB na 1.3V, FSB Termination takođe, CPU svakako više od svojih 1.275V (za početak do 1.35V), LLC enabled, DRAM 2.1 ili 2.2V, FSB strap 333 ili 400 (ja volim 400 i tu sam dobijao u startu rezultate), C1 i EIST disabled, sve GTL na x0.67, CPU PLL ~1.6V, latencije memorija na 5-5-5-18.

Takođe, stavi neki vent da duva prema mosfet-ovima.

Ja nisam pronalazio "sweet spots" štelovanjem GTL-ova, ali nisam OC Pro i računari mi uvek koriste za duži period, a ne trenutni rezultat. Pokušaj, ne može se ništa loše desiti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@superstarr

Podeljena su mišljenja u vezi sa P5Q-E pločom. Max rezultati su zabeleženi sa starijim quad-ovima (Q6600). Takođe, nisam najsigurniji koji procesor pominješ?
...

L5408

Možda naparvim neku rokadu, treba da odem po X3363 a imam i X5460 na P35 ploči koju držim na "sweet-spot"-u (max OC sa minimalnim podizanjem napona - sa tom kombinacijom sam prezadovoljan [koristim je svaki dan] pa ne bih da je rasparujem).

@d0minat0r

Javljam šta sam uradio ali mislim da je sledeći vikend rezervisan za neki drugi Xeon. Mada, možda probam ovaj isti na P5Q PRO ploči (ali sumnjam da će biti neke razlike - isti čipset, isti proizvođdač, gotovo isti BIOS... tako mi žao što nemam nekog Gigabyte-a) ... :)
 
L5408

Možda naparvim neku rokadu, treba da odem po X3363 a imam i X5460 na P35 ploči koju držim na "sweet-spot"-u (max OC sa minimalnim podizanjem napona - sa tom kombinacijom sam prezadovoljan [koristim je svaki dan] pa ne bih da je rasparujem).

@d0minat0r

Javljam šta sam uradio ali mislim da je sledeći vikend rezervisan za neki drugi Xeon. Mada, možda probam ovaj isti na P5Q PRO ploči (ali sumnjam da će biti neke razlike - isti čipset, isti proizvođdač, gotovo isti BIOS... tako mi žao što nemam nekog Gigabyte-a) ... :)
L serija nije nikako za OC [emoji17]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
remap memory features ukljuciti ili ne na ploci ASUS P5B ?
 
Zavisi koliko RAM-a imaš.
 
imam 4Gb rama

kada je remap ukljucen sistem, vidi usable 2GB
kaa je iskljucen sistem vidi sable 2.95 GB
win 7 ultimate 32bit
 
Ili ti kombinacija čipova nije dobra, ili neki čip zeza, ili kontakti...očisti to malo.
A 32bit sistem neće videti više od ~3.75GB

P.S: Koji će ti đavo Ultimate izdanje pa još 32-bit???
 
Poslednja izmena:
stari w7 sitem instariran

ne verumjem da je do memare jer vidi on 4 GB i u biosu ali u winu ne
 
Bios ih lepo detektuje? Jesi li siguran, 4096MB? Proveri je za svaki slučaj, ne košta te ništa da to malo očistiš. I koje izdanje BIOS-a?
Skoro mi se desilo nešto slično sa novom mašinom (Ryzen, nov komp iz E**I-ja), tek kada sam iščupao čipove, prebrisao ih i vratio nazad, stanje je postalo normalno. Nebulozno.
istina, beše već diskutovano o tome da ponekada win zezne stvar, ne vidi kompletan kapacitet. Samo što se u ovom tvom slučaju nikako ne slažu vrednosti.
Run > msconfig > tab "Boot" > Advanced options > Maximum Memory
 
Poslednja izmena:
A taj remap nema u svakom biosu? Pošto ja nigde ne vidim. Imam neku mašinu sa MSI A68HM-E33 V2 pločom i A4020 APU CPU. Windows 7 32bit i jedan štap od 4 GB rama, nema šanse da namestim da vidi normalnu količinu. Na mašini se koriste neki pata diskovi preko pci kontrolera (za koji ne postoje 64bit drajveri) pa zato 32bit win... Elem, bios vidi normalno 4096 a win kaže "total 2280, usable 2.23" a hardware reserved 1816?! Nisam baš iskusan s ovom problematikom ali kontam da je to abnormalno. Kad bi video preko 3 ja bih pevao, a 3.75 mislim da je nemoguće.
Na x64 win7 kaže total 3288, usable 3.21 a hardware reserved 808. I tih 808 MB mi zvuči mnogo za grafiku, ili nije?
 
Poslednja izmena:
Hardware reserved 1816/808 - wow. Baš drčna ploča/grafika :) U stvari, tu količinu uzima APU. Nije mnogo, kada objektivno sagledaš današnje grafičke čipove i drajvere...
Hmmm, remap ne mora da se zove isto kod svih ploča. U tvom slučaju to nije problem, već ram jede grafa.
 
Poslednja izmena:
Auh.. Malo je to preostalog rama za 4gb štap (što mi je sasvim dovoljno za taj komp kad bi video 3). Na 32bit win i kad ubacim 8gb i dalje je sve isto, total 2280, usable 2.23 a hardware reserved bude 5912.
Ja nemam pojma oko ovoga, da li bi se ubacivanjem diskretne pcie grafike ovo popravilo, da li onda apu i njegova grafika ne bi jeli, može li to da se isključi?
I mogu li uopšte praistorijske grafike na ovu ploču, imam dve neke matore, ati radeon hd 2400 pro i nvidiu 8500 gt.
Sorry za off
 
I bre. Ne poznaješ osnove. Nije ti potrebna suština, ali posledice pod obavezno :)
32bit sistem ne može da "vidi"(adresira) više od 4GB rama. Isto kao što ni FAT32 ne može da kreira fajl veći od 4GB. To su "fizička" ograničenja bilo kog 32bit sistema.

Zašto ne bi mogle, to su PCIeX kartice. Mislim da ti je pravo pitanje možeš li da "ukineš" memoriju tom tvom APU-u? Nisam se nikada bakćao sa njima pa se nisam ni interesovao.

Softver koji koristiš funkcioniše samo pod 32-im okruženjem?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno