Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

Pega

Slavan
Učlanjen(a)
23.04.2006
Poruke
1,605
Poena
350
Moj 771 na 775 mod: FAQ ili često postavljana pitanja

1. Zašto bih radio ovu modifikaciju?

• Da osvežim staru 775 đuntu ili uradim matorcima jeftin upgrade, jer ni njima više nije dovoljan Dual-Core, odnosno Core 2 Duo procesor, a i dalje je skupo da kupujem, npr., Q9550 ili Q9650
• Skupljam novac za upgrade računara na neku od trenutno aktuelnih platformi, pa ovo i dalje može da bude prelazno rešenje
• Iz razloga hobija, entuzijazma, sporta. Da se zabavim malo i razmenim iskustvo sa Kolegama na Forumu
2. Ploču imam, ali koji procesor da gledam?

• Pogledaj koju imaš ploču. Najzgodniji chipsetovi za 771 na 775 modifikaciju su Intel P35 i Intel P45. Ukoliko tvoja ploča ima neki drugi chipset iz liste podržanih, nemoj da očekuješ spektakularne overclock rezultate. Svakako, očekuj stabilan rad.

771~775%20kompatibilnost.jpg


• Najbolji odnos cena i performansi su modeli Xeon procesora E5440 i E5450. Prvi je ekvivalent modelu Q9550, a drugi modelu Q9650. Oba su dobri overclockeri. Čak i ako nemaš ploču za overclock i ne interesuje te da ulažeš dalje u bolje hlađenje, napajanje i ostale komponente, dva modela rade na dovoljno visokim frekvencijama da obavljaju većinu svakodnevnih operacija bez problema; procesori rade na 2.83, odnosno 3GHz. Ne treba potceniti ni druge modele poput E5430 ili nešto iz L54X0 serije. X54X0 serija je takođe dobra, ali procesori troše više struje. X5470 je perjanica plejade 771 Xeon procesora, ali je skuplji i traži hi-end komponente iz socket 775 perioda, posebno ukoliko želiš da ga overclokuješ. Mnogi se odlučuju za noviju E0 reviziju procesora, generalno.
3. Gde da kupim procesor? Zarezan ili nezarezan? Šta radim sa pločom?

• Kupi ga u lokalu ili preko Ali-ja. U krajnjem smislu, svejedno je da li uzimaš zarezan ili nezarezan procesor. Socket 771 se razlikuje od socketa 775. Dva plastična jezička unutar ležišta procesora na ploči su drugačije postavljeni. Za zarezani procesor ne sečeš plastične jezičke, a da bi ugradio nerarezani, moraš da ih ukloniš. Procesori rade isto. Pitanje je samo da li želiš da modifikuješ ležište procesora na ploči ili ne. Čak iako to uradiš, montiraš nezarezani Xeon, pa posle nekog vremena vratiš stari 775 procesor, nećeš imati nikakvih problema da ga zaključaš u socket. Vidi na početku teme kako se modifikuje ležište procesora na ploči. Takođe, svejedno je da li biraš model sa sticker adapterom ili, tzv. lem modom. Pretpostavka je da su u oba slučaja dobro swap-ovani kontakti na procesoru, što je i suština moda.
4. U temi se često pominju mikrokodovi i bolje hlađenje. Šta još treba da uradim?

• Da bi ti radile sve instrukcije novog procesora i stepping, flashuj BIOS sa već pripremljenim mikrokodovanim fajlom sa linka iz Peginog potpisa. Idi na kineski sajt, pronađi model svoje ploče, svuci fajl, smesti ga na USB, i u zavisnosti od matične i tipa flasha BIOS-a, uradi isti. Ovo možeš da uradiš i sa starim procesorom, pre nego što ugradiš Xeon-a. Samo u retkim situacijama je proizvođač matične ploče sa poslednjom zvaničnom revizijom BIOS-a ugradio i mikrokodove za Xeon procesore. Ukoliko ti radi stepping i među instrukcijama u okviru CPUZ-a, npr., vidiš niz instrukcija koji se završava sa SSE4.1, EM64T, VT-x, to je to. Xeon-a može da hladi i Intel BOX kuler, ukoliko nemaš overclock apetit. U suprotnom, mora neki aftermarket hladnjak po preporuci Kolega sa Foruma. Za kraj, nije loše uraditi svežu instalaciju Windows-a. Takođe, treba provrteti par osnovnih stress testova da se bude siguran da sve radi kako treba i da ne pljušte blue screen-ovi. Za merenje temperature preporuka je Aida64.
5. Drugi problemi na koje mogu da naiđem i preporuke

• Retko ko je ostao nezadovoljan modom. Problema gotovo i nema. Može da se desi da ti stigne procesor sa lošim sticker adapterom, lošim lem modom ili neispravnim senzorima za očitavanje temperature; srećom, to su usamljeni slučajevi. Preporuka je da se ne kupuje ploča i odatle kreće u poduhvat. To baš i nema smisla. Uradi mod ako već imaš materijala. Dobro je obezbediti kvalitetnu memoriju, posebno ako je cilj overclock. Nezgodno je kod DDR2, npr., što si limitiran na 8GB, ali i ako napakuješ toliko nije za potcenjivanje. Napajanje treba da bude pristojno i ništa više od toga. Grafika u skladu sa potrebama. Za gejmere sve preko R9 270(X), npr., nema smisla u kombinaciji sa Xeon-om.
6. Važno

• Naoružaj se strpljenjem, čitaj, pitaj za savet. Nemoj ništa na silu, možda neko u zgradi ili ulici može da pomogne – na Forumu sigurno! Obavezno postuj svoje iskustvo kako bi to eventualno pomoglo i drugom. Ne pucaj veliku lovu, jer je ovo stari hardware. Srećno!

7. Preporuke

• Video u kome je gotovo sve lepo objašnjeno na razumljivom Engleskom: https://www.youtube.com/watch?v=NSYVkit0-nY
• sajt sa biosima za 775 ploče: https://forum.benchmark.rs/showthre...prvom-postu)&p=6141700&viewfull=1#post6141700

8. ATI / AMD katrice (GCN1) i Intel ploče - nekompatibilnost biosa - rešenje


9. Da li je neko probao određenu kombinaciju ploče i procesora?

 
Poslednja izmena od urednika:
Ćao svima!

Dok se ljudi bave skalpiranjem aždaja i OC-om pravog hardware-a, ja sam uvrteo da probam 771 na 775 mod - pokušaj se završio uspešno! :D

Test platforma:

Intel® Xeon® Processor L5410 info
GA-EP43-DS3L 1.0 F9e info
Corsair XMS 4GB DDR2 800MHz info
Asus GTS 450 1GB DDR5 info

Uložen novac:

20e za CPU, 300 din. za sticker adapter i ploča, memorija i grafika po vrlo povoljnoj ceni.

Rezultat:

Beep na keca, performanse za nijansu bolje od dobro poznatog 775 Quad-a Q6600, TDP samo 50W, TJ MAXX samo 70 C, OC simboličan zbog FSB wall-a na P43 chipset-u (sinhrono 2.80GHz). Rock stable! Takođe, više instrukcija nego Q6600.

Pogledajte prilog 134340 Pogledajte prilog 134341 Pogledajte prilog 134342

I procesor i sticker adapter sam kupio u Srbiji. Pokušao sam kupovinu sticker adaptera u Kini, međutim, u startu se prepiska odužila...
2014-01-19_11-32-31_677.jpg 2014-01-19_11-32-45_95.jpg

Namerno sam uzeo GA-EP43-DS3L, jer sam znao da neće biti zezanja sa microcode-ovima, neprepoznavanjem procesora, itd.

Prema iskustvima drugih, Asus daje još bolje performanse sa Xeon-ima, ali se mora flash-ovati alternativni bios...
 
Poslednja izmena od urednika:
2014-01-19_11-36-15_983.jpg 2014-01-19_11-37-03_136.jpg 2014-01-19_12-08-42_275.jpg

I ptičice znaju da Xeon-i imaju drugačije postavljene zareze za naleganje u ležište procesora na ploči, te ih u socket-u treba iseći. Ima dobrih tutorijala s ovim u vezi. U principu, treba samo dobar skalpel i mirnija ruka. Kada se iseče komadić plastike, najbolje je ukloniti ga pincetom ili jednostavno "istresti" socket/ploču..
 
2014-01-19_12-10-27_822.jpg 2014-01-19_12-10-56_448.jpg

Ukoliko vas zainteresuje ova priča, nemojte se iznenaditi kada vidite da je Xeon nešto viši, tj. nešto deblji od standardnih 775 procesora. Ovo apsolutno ništa ne smeta, procesor lepo naleže i bez problema se zaključava u socket.. Takođe, bilo da koristite stock ili aftermarket kuler, neće biti problema sa naleganjem kulera i hlađenjem procesora. Obzirom da Xeon koga sam ja izabrao troši do 50W, posao završava i najniži Intel stock kuler.. Ja sam ipak stavio grdosiju za ovu situaciju - Cooler Master Hyper 412S. ,)
Check Shoprite Specials and Spar Specials.
 
Poslednja izmena od urednika:
Cela ova priča se zahuktala negde februara-marta prošle godine (možda i ranije), super je fora iskoristiti staru 775 ploču i uposliti je nekim Xeon-om, koji može glat da stane rame uz rame sa najboljim 775 procesorima, a u mnogim slučajevima ih i nadmaši u performansama.. Lepo je kad se komponente iskoriste iz starog šteka ili kupe po simboličnim cenama. U suprotnom nema smisla..
 
Bravo, naravno...

Šta još od Xeon-a može da se "prevari" na taj način? Gigabyte GA-EP45-DS3LR je u pitanju...
 
Poslednja izmena:
Jel bi moglo nesto od xeona da se nabode na moju 775 plocu? U pitanju je ova druga konfa iz potpisa, sad je tu celeron e3400 koji lepo radi za ono sto je namenjen
 
Super je to sto si odradio. :)
Samo je ipak nerealno nabaviti takav Xeon za 20e.
Tek onda ne bi imalo smisla kupovati polovne Q6600-Q9550 po suludim cenama za 50-100e. :D
 
Nabavi i nama :D sad sam bas gledao po oglasima, neki slabiji xeoni su po 4-5000 a tog nema

Nego jel bi mogao taj na moju plojku ASRock G41M-VS3 ?
 
Ma to sto si ga ti nabavio svaka cast.. Sad gledam na kupujem prodajem, nema ispod 50e quad core xenon... A tek stiker, jedan lik prodaje stiker za 1100din! :)
 
Pa to kazem, nema nigde za te pare. Svaka tebi cast na kupovini i modu. :)
 
Pega, svaka čast za trud oko objašnjavanja i fotografisanja!

Lično sam napravio dva ovakva moda ovih dana stickerima 771 na 775 naručenim iz Kine pred novu godinu.
Procesori su E5405 i E5430 i oba rade bez greške na Gigabyte P35-DS4 ploči. Sve kao što je Pega opisao.

Za više informacija možete baciti pogled na ovaj članak:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?321917-Moj-771-na-775-mod/page2
 
a od cega su ti stickeri? koja je njihova svrha
 
Sticker ima dva posla.

Prvi je da prekrije tj blokira kontakt izmedju par pinova na procesoru i socketa

A drugi posao je da swapuje dva pina, tj da ih zameni jedan sa drugim

Bas sam trazio na netu da sam napravim sticker ali je to skoro nemoguce zbog ova dva pina sto treba da se zamene
 
Sticker ima dva posla.

Prvi je da prekrije tj blokira kontakt izmedju par pinova na procesoru i socketa

A drugi posao je da swapuje dva pina, tj da ih zameni jedan sa drugim

Bas sam trazio na netu da sam napravim sticker ali je to skoro nemoguce zbog ova dva pina sto treba da se zamene

Delimično si u pravu Sejk. Sticker adapter služi da swap-uje dva pina, baš kao što kažeš. Ostalo su samo rupe i pinovi naležu tamo gde inače naležu kod 775 procesora..
 
Sticker ima dva posla.

Prvi je da prekrije tj blokira kontakt izmedju par pinova na procesoru i socketa

A drugi posao je da swapuje dva pina, tj da ih zameni jedan sa drugim

Bas sam trazio na netu da sam napravim sticker ali je to skoro nemoguce zbog ova dva pina sto treba da se zamene

P. S. Ima uradi-sam poduhvata, ali se mnogima nisu uključile ploče..
 
Aha, hvala na ispravci, nisam skontao sa slika sto sam gledao
 
sad cu bas da nadjem neki xenom imam neku shit 775 plocu
 
Nazad
Vrh Dno