Šta je novo?

MikroTIK danas?!

Filipenko666

Cenjen
Učlanjen(a)
03.11.2009
Poruke
183
Poena
169
Kako sada stoji MT sa svojim RB u poredjenju kvaliteta i pouzdanosti sa Allied Telesys, Linksys i slicnom SOHO opremom? Recimo, zanimaju me RB1200, RB750 i RB951 na RouterOS v5+
 
Kakav kvalitet te interesuje? RB750 i 951 su plastikaneri, RB1200 je ozbiljna masina. RouterOS radi kao i do sada :)
 
951 je djubre bagovito 2/2 prave probleme, 750 imam 5+ komada i za 2-3 godine se 0 problema
Skuplje modele tek sada uzimamo pa josh nemam feedback.
 
750 radi fenomenalno za svoju cenovnu kategoriju.
 
Kako su sepokazali njihovi tipa SXTG
 
951G imam kao ruter u stanu radi perfektno. 751G je pravio bar u mojoj konfigurraciji probleme na wireless sva sreca crko pa mi u garnciji menjali za 951G koji je mnogo mnogo bolji.

SXT Lite par instalacija PtP linkovi, instalacije stare oko 3-4 meseca bez ikakvih problema najduzi link oko 3km, ostali su na 200m-1km obicno izvalce maksimum LAN porta 100Mbps.
Ove SXTG sa gigabitnim protom nisam probao posto nemam gde da iskoristim potencijal gigabitne mreze a cena je poprilicno veca SxLite 50e a ti sa G oko 90e kada sam zadni put proverio skoro duplo, tako da sam za sada odustao od testiranja tih modela razlog cena u poredjenu sa SXLite koji zavrsavaju posao.
 
Hvala ti za info. Dakle sa SXLite nisi imao nikakvih problema
 
Ono sto ja odrzavam znaci nekih 8 komada za sada sa tendencijom rasta do sada nisu pravili problem. Uradjena su dva PtP linka i ostali su PtM za te pare 50e koliko su placeni mislis da su dobro potrosene pare kako se pokazalo za sada.
Konfiguracije su relativno proste PtP linkovi jedan je cist bridge drugi je rutiranje sa tim da je na jednom SXLite dignut i OPSF, MPLS posto koristim VPLS tunele izmedju do krajnih tacaka.
Ovi PtM su standardni klijentski ruteri podignut PPPOE klijent NAT i to je to.
Za sada ni na jednom nije bilo problema updetovani su par puta sa 5.25 sa kojim su stigli na 6.5, 6.6, 6.7 sve je radilo za sada.

Izmedju dva uredjaj rastojanje manje od 1km UDP test koji bas nije realan ali manje opterecuje procesor
testsxlite.png

Naravno LAN port je 100Mbps ovo je izmejdu dva sxlita znaci ocekivana brzina je za ovaj slucaj uvek brzina lan prota wireless ima dovoljno rezerve.

Cekam jos 2 komada da stignu od preko i malo bolje vreme pa jos jedan link da testiramo sa SXlite ovima, lepi su ovi uredjaji sa gigabitnim portom ali bar gde ja nabavljam za 2 sa gigabitnim protom kupim skoro 3 sxlite, a u konfiguraciji mreze kakva je sada jednostavno nema svrhe nista brze od 100Mbps ne mogu iskoristiti.

sxlitetest2.png
 
Poslednja izmena:
Ima i Sxlite poprilicno sirok snop sto je po meni mana pogotovo u sredinama sa dosta smetnji, sto uzi snop bolje.
To sto ti hoces da uradis samo je pitanje koji budzet zelis da potrosis. Dva SXLite cena ukupno 100e i to radi, ili skuplja solucija koja je nesto brza ako imas gigabitnu mrezu u stanu SEXTANT G dva komada 170e po nekom cenovniku koji ja imam.
Treca opcija neka dva polovna uredjaja i antene na 2,4 iz oglasa tu mozda prodjes i za 50e ali tu treba malo vise truda neke kutije za montazu malo pravljenja da bi bila niska cena.
Biras sta god ti odgovara .
 
na 2,4 preko 3 mreža tako da ta opcija odmah otpada
 
750 radi fenomenalno za svoju cenovnu kategoriju.

Mtik prakticno i nema nikakvu konkurenciju ako se pogleda odnos mogucnosti/cene/kvaliteta. Sta god da se kupi od Letonaca, koliko god para da im se da za hardver+softver, nemoguce je naci bolje za iste pare.

....

Meni je kroz ruke proslo verovatno preko 200 komada do sada i treba unapred biti spreman da ce kad-tad da poriknjavaju kondenzatori u samom mtiku ili ispravljac. Promena kondenzatora je za svakog ko zna da drzi lemilicu laka a sto se tice ispravljaca - krastavac, kupi se nov za par eura. Desavalo mi se i da crknu neki od portova posle strujnih udara/munja i grolova, ali generalno sam izuzetno zadovoljan.
 
Ja kod sebe imam RB2011LN, iznad sebe u ISP imam CCR1036-8G-2S.
Planiram kod sebe upgrade na CCR1016-12G zbog povecanja obima saobracaja u mreži i ka ISP.
Stvarno sam prezadovoljan, da sam u početku mogao, izabrao bih RB2011UiAS-2HnD-IN. Ne bih imao par AP već samo jedan i ne bih morao da jurim media konvertere sa optike na ethernet.
Za cenovni rang RB2011UiAS-2HnD-IN nema konkurenciju medju ruterima all in one. Sa svim in depth mogućnostima sa MT, nema boljeg rešenja za te pare.
 
Nisam na jednom rackmount switchu menjao elektrolite, a kostali su vise nego mikrotikovi :)
 
Kod mene je glavni VPN Mikrotik RB493AH, a po poslovnicama su 750 i sve radi savršeno. U drugom ofisu imamo 951 i on je poprilično bagovit.

Kod kuće imam RB751G-2HnD i on radi savršeno.

Što se tiče Mikrotika, nema ništa boljeg za te pare. Sam RouterOS je dobar, doduše ove nove 6.x verzije su bagovite, tako da mi je svuda u produkciji 5.26.
 
Ja sam bas imao problema sa 751G tj. sa wireless u mojoj konfiguraciji znao je da prekida sto se primecivalo posto sam preko wireless stremovao video pa zastane video, menjani kanali, konfiguracija svasta nesto ali dzabe desi se jedno u sat vremena na primer.
Tvoj 751G ne pati od takvih problema ?
751G ubijen updetom tako da su iz supporta rekli nema pomoci vracaj nazad kao desava se ponekada da se ubije skroz :) za zamenu dobio 951G posto se 751G ne proizvodi a 951G u mojoj konfiguraciji radi bez problema na wireless ostale sve kao i na 751G.

Za ono sto meni treba radi mi verzija 6.7 nisam naisao na neki problem, ostatak mreze sto su uglavnom wireless PtP ili PtM sve je na 6.7 od kako je izasao nije bilo problema.
Na drugom mestu gde odrzavam mrezu isto sve sto je moglo prebaceno na 6.7 ostalo ostalo na 5 nesto PPPOE koncertator, malo OSPF, MPLS i VPLS tuneli nisu prijavili nikakav problem updetovano je pre nekih mesec dana.
 
To sa zapucavanjem se meni desavalo sa TP-linkom i bilo je pregrevanje.
 
trenje drago mi da nisam ispao lud...da nije da samo meni 951 ne radi...:)
 
Naravno... Da napomenem, ovo je model RB951-2n, nisam probao RB951G.
 
imam RB951G-2HnD, sa RouterOS 5.25 je zabadao na sat vremena . sa 6.12 evo vec drzi 5 konekcija, 48h i radi i dalje zraci ... e da,
firmware sam apgrejdovao na 3.14 :wave:
 
Da, kupili smo dva RB951G-2HnD u firmi, isto je zabadao i kod nas na 5.25, pa sam ga upgradeovao na 6.7 i od tada normalno radi. I naravno, RB firmware upgrade. :)
 
Nazad
Vrh Dno