Šta je novo?

Ltc & Btc Cold Wallet

Tihi_Bandit

Cenjen
Učlanjen(a)
20.05.2013
Poruke
870
Poena
170
Ljudi ako moze mala pomoc oko ovoga, jeste da sam u ovoj prici vec preko 8 meseci al jos nikad nisam cuvao ltc i btc u cold wallet, a posto sam nakupio nesto sitno, zeleo bih to da odlozim na neko sigurno mesto posto ne bih voleo da gomilam te valute na BTC-e
Ako moze neko pojasnjenje kako se to zapravo radi, posto ne bih hteo da napravim neku gresku se zeznem sa tim
Hvala
 
instaliraj klasican wallet, kriptuj ga sa sifrom od cca. 15 karaktera, a zatim uradi backup i prebaci coine u njega. Backup fajl koji si napravio narezi na CD, iskopiraj negde na sigurno, samo da znas gde je u slucaju da ti padne sistem. Nema tog koji ce ti uspeti ukrasti coine ako ti je wallet kriptovan sa cca 15 karaktera. Koristi slova i brojeve, najbolje i velika i mala slova. Nema sanse pa sve da cela LTC mreza radi samo na razbijanju tvog walleta da ga razbije u dogledno vreme.
 
mozes i na neki komad flesha da stavis, prvi nekriptovan stavi na jedan flesh, na ostale enkriptuj pa stavljaj na drugi flesh, pa neki narezi, i stavi da stoji sa strane
 
Ja sam recimo prebacio deo što imam u wallet ali još nisam enkriptovao, pretpostavljam da mogu sada da to odradim pa da bekapujem posle :).
 
I mene ovo zanima. Bilo bi lepo da neko napravi step by step tutorijal ako ima vremena. Koji program skinuti, kako se podesava itd.
 
Stvar je prosta.
1. Bekapujes wallet pre enkriptovanja i dobices fajl. Taj fajl sacuvaj za "nedaj boze".
2. Izaberes encrypt wallet i upises "sifru".
3. Nakon toga ponovo odradi backup walleta jer ce sada napraviti dat fajl ali criptovan.

Ako sve radi. Obrises onaj prvi backup fajl, vise ti ne treba

Kod svake "OUT" transakcije trazice sifru. U sustini cak i da vam neko pristupi kompu dzaba mu sve kad ne zna sifru. Da vam sve obrise opet mu dzaba, imate onaj "dat" fajl koji je kriptovan. AKo vam i ukrade dat fajl ni to mu ne vredi jer kad ga zameni za svoj u novom walletu bice mu kriptovan i nema sanse da ga provali.

Was wallet je u sustini samo klijent, pravi novcanik vam je "na netu" u mrezi, ali vas deo kluca je na vasem kompu i to je u tom "dat" fajlu. U sustini kad se izabere opcija encrypt tada ste vi criptovali taj dat fajl i da bi bio upotrebljiv trazice vam uvek sifru koju ste uneli.
Ako stavite 15 karaktera i ako koristiti velika i mala slova i brojeve, pa nema sanse niko to da provali ni za 20 godina.
 
Nemoj da sifrujes wallet ako nisi 100% siguran da ces znati ili imati sifru kroz god. dana. Backupuj wallet na nekoliko fleski! I ovde je pitanje kako napraviti offline wallet backup a to podrazumeva brisanje klijenta sa racunara i format diska.
 
I sta onda kad za par dana legnu novi novcici, opet bekap pa iskopavas sve fleseve da prepises postojeci fajl?!
 
Ne, novčići su i dalje tu. (i oni pristigli) :) Čitaj pažljivo.
 
Poslednja izmena:
Moj savet ako zelite da cuvate BTC duze vreme, backup na ssd/flash bez enkripcije. Nakon toga kompletno unistenje walleta sa hard diska!
 
Moj savet ako zelite da cuvate BTC duze vreme, backup na ssd/flash bez enkripcije. Nakon toga kompletno unistenje walleta sa hard diska!

Cemu to? Ako kriptujes sa 15 karaktera, korisitis i cifre i velika i mala slova, pa slobodno mozes najvecem hakeru na svetu poslati DAT fajl, moci ce da se slika sa njim. ;)
 
Ne verujem nikome, pa ni sebi, da ne bi slucajno zaboravio sifru itd.
 
15 karaktera se da razbiti vremenom. Za 20 karaktera je potrebno oko godinu dana razbijanja brute force metodom. Ja sam zastitio sa 50 karaktera :d
 
Ljudi ako moze mala pomoc oko ovoga, jeste da sam u ovoj prici vec preko 8 meseci al jos nikad nisam cuvao ltc i btc u cold wallet, a posto sam nakupio nesto sitno, zeleo bih to da odlozim na neko sigurno mesto posto ne bih voleo da gomilam te valute na BTC-e
Ako moze neko pojasnjenje kako se to zapravo radi, posto ne bih hteo da napravim neku gresku se zeznem sa tim
Hvala



Na cistoj offline masini (preporuka linux) otvori klijenta i napravi adresu. Sacuvaj wallet.dat fajl na sigurnom (i naravno zapamti adresu)

Na online masini koristi drugi wallet.dat koji je za "tekucu potrosnju" i po potrebi prebacuj sredstva sa te adrese na adresu koja je generisana na offline racunaru i koja sluzi za cuvanje.




15 karaktera se da razbiti vremenom. Za 20 karaktera je potrebno oko godinu dana razbijanja brute force metodom. Ja sam zastitio sa 50 karaktera :d

Dzaba i 100 karaktera ako vrsis enkripciju na online racunaru koji mozda ima neki keylogger.
 
Poslednja izmena:
Gde stoje ta sredstva koja su u tranziciji (dok se offline wallet jednog dana ne azurira) ?
 
15 karaktera se da razbiti vremenom. Za 20 karaktera je potrebno oko godinu dana razbijanja brute force metodom. Ja sam zastitio sa 50 karaktera :d

26 malih slova, 26 velikih, 10 cifara... ukupno 62. dalje je cista kombinatorika, broj mesta karaktera (15) se stepenuje brojem mogucnosti za izbor svakog karaktera (62). Naravno sustina i jeste da nemas nikakav red i pravilo, jer ako imas reci i datume i slicno to se brze da razbiti. Dakle cisti RND kod izbora 15 karaktera daje.
15^62=8.27e+62 kombinacija za probavanje. To se ne razbija ni za 100 godina.
 
Poslednja izmena:
Gde stoje ta sredstva koja su u tranziciji (dok se offline wallet jednog dana ne azurira) ?

Slobodno mi posalji 1 BTC za probu da vidis da funkcionise, vracam odmah :D :D :D


26 malih slova, 26 velikih, 10 cifara... ukupno 62. dalje je cista kombinatorika, broj mesta karaktera (15) se stepenuje brojem mogucnosti za izbor svakog karaktera (62). Naravno sustina i jeste da nemas nikakav red i pravilo, jer ako imas reci i datume i slicno to se brze da razbiti. Dakle cisti RND kod izbora 15 karaktera daje.
15^62=8.27e+62 kombinacija za probavanje. To se ne razbija ni za 100 godina.

Cim ti kucas 62 znaka znaci da si pun k`o brod. :D

Nadam se da koristis truecript koji je nezamenljiv u situacijama kada ti neko prisloni "cev" na glavu... (jer pravi lazni wallet.dat)
 
Poslednja izmena:
Jel' drzi neko od vas btc na offline walletu i koji client koristite?
 
Slobodno mi posalji 1 BTC za probu da vidis da funkcionise, vracam odmah :D :D :D




Cim ti kucas 62 znaka znaci da si pun k`o brod. :D

Nadam se da koristis truecript koji je nezamenljiv u situacijama kada ti neko prisloni "cev" na glavu... (jer pravi lazni wallet.dat)
15 karaktera kolega, samo biram iz poola od 62 komada ;)
 
26 malih slova, 26 velikih, 10 cifara... ukupno 62. dalje je cista kombinatorika, broj mesta karaktera (15) se stepenuje brojem mogucnosti za izbor svakog karaktera (62). Naravno sustina i jeste da nemas nikakav red i pravilo, jer ako imas reci i datume i slicno to se brze da razbiti. Dakle cisti RND kod izbora 15 karaktera daje.
15^62=8.27e+62 kombinacija za probavanje. To se ne razbija ni za 100 godina.
A specijalni znakovi? I oni se mogu stavljati ;)
 
ma najbolje stavljati odredjene stranice romana kao sifru, i svaka strana na drugom jeziku i to je to, jos ako su shekspirovi, nema brige
 
uradis svez win instaliras walet prebacis fajlu na sigurno i posle instaliras ostalo i koristis komp
 
Nazad
Vrh Dno