Šta je novo?

Lenovo W540

gile23

Slavan
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruke
1,388
Poena
210
Konfiguracija je: i7 4700MQ, Quadro K1100m, 500 GB hard 7200 RPM S.M.A.R.T. rotacija diska, Full HD display, Intel 7260 wlan, 4 GB RAM-a, 99Wh 9 cell battery. Za par dana stize mi jos 4GB Ram-a, ako bude potrebno jos dodace se, i vremenom cu dokupiti SSD, posto ce masina sluziti za studentske obaveze na fakultetu/neki semi pro rad u pogledu CAD-a (SolidWorks/Inventor/Abaqus), sklopovi srednje velicine ka relativno velikim sklopovima (<10000 komponenti).

Zavrsna izrada je sama perfekcija, Lenovo je distancirao ovu radnu stanicu potpuno od Apple like dizajna koji je danas uzeo maha. Palmrest je izgleda od jako kvalitetne plastike, dok je poklopac od ugljenicnih vlakana/aluminijum ne mogu da distanciram tacno materijal, sarke su kao i obicno kvalitetne i omogucavaju 180 stepeni rotaciju. Ako bih uporedio sa high class PC masinama, po meni je ova zavrsna izrada znatno bolja i lepsa na oko od one na Dell XPS laptopovima.

Input: Tastatura je perfekcija, iako je Lenovo uradio switch na chiclet like keyboard sa ThinkPad legacy keyboard, 7 row > 6 row, i iako je community ovu tastaturu itekako kritikovao, moje misljenje je da nikada nisam koristio bolju tastaturu na laptopu i na desktop-u. Jednostavno sve je na svom mestu, a i numpad je prisutan za razliku od W530. Pozicija Fn tastera moze praviti problem, medjutim u biosu se moze zameniti funkcija ctrl i fn tako da opet to ne predstavlja problem. Takodje Capslock je mogao biti resen kao Fn taster (sa led indikatorom), isto vazi i za Num Lock.

Touchpad moze biti najveca mana ovog laptopa posto je Lenovo redizajnirao potpuno ovaj deo racunara. Sama izrada je opet na najvisem nivou, ostvarena je sasvim lepa frikcija (trenje) medjutim ovo moze nekada smetati jer se ne moze prst kontinuirano kretati po povrsini. Takodje da bi se uradio bilo koji klik (levi, desni) ceo touchpad se pomera na dole (hod je na dole), nema distanciranih dugmica kao na W530. Uprkos svim ovim manama moze se itekako koristiti i bolji je od vecine resenja na trzistu. Medjutim najveca mana ovako zamisljenog touchpad-a po meni je pri koriscenju Trackpoint-a (crveni stick) pri cemu je onda znatno teze vrsiti levi i desni klik. Sto se tice Gesture-a oni rade perfektno. Povrsina touchpad-a je velika. Sto se tice off center touchpad-a ja tu ne vidim nikakav problem.

Sto se tice ulaza, prisutna su 4 USB-a (2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0), Thunderbolt (gen. 1 mislim) ali prednost je sto se u ovaj Thunderbolt mogu povezati i mini display port uredjaji, ne znam da li je takva situacija na ostalim masinama, ostalo je klasika kao kod ostalih W masina, VGA, RJ45, 4 in 1 card reader, express card slot i headphone/mic combo, fingerprint,...

Performanse: SpecViewPerf nemam vremena da radim iskreno (GPU). Sto se tice performansi za ovaj CPU, notebookcheck poseduje lepu listu:

http://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i7-4700MQ-Notebook-Processor.92959.0.html

CPU ne throttle-uje (barem u renderu), mada nisam ga jos ljudski opteretio.

Sto se tice GPU-a, tu stoje samo reci hvale. Uradio sam poredjenje Software OpenGL-a i HW OpenGL-a u SolidWorks-u 2013. Software Open GL tada valjda koristi CPU za viewport grafiku, rotacija je jako spora i pri rotaciji se vidi grubo uproscavanje geometrije elemenata kako bi se ceo sklop brze radio. Kada se uncheck-uje Software Open GL, Quadro se koristi, rotacija je mnogo mnogo fluidnija u sklopu od 6000 delova, grube aproksimacije nema. Performanse GPU-a su bolje od K2000M koji je bio najjaci Quadro GPU u W530. Bench grafe je opet uradio notebookcheck:

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-Quadro-K1100M.98901.0.html

Baterija je 100Wh 9 cell, kao u W530 jedan deo viri napolje, ali u W530 su valjda virila van kucista laptopa 2 cilindra, ovde viri samo 1 cilindar. Sto se tice battery life-a on je superioran zahvaljujuci Optimus tehnologiju koju Dell Precision ne poseduje. Battery life nisam jos 100% istestirao ali je na 20-ak % kada sam ukljucio masinu prvi put, battery life bio izmedju 1h30min i 2h15 min. Otprilike ova konfiguracija ce izvuci sigurno 7 sati pri normalnom web koriscenju.

Za Intel Wireless 7260 jos ne mogu da odredim range, sve u svemu ovo je jedan od najjacih Intelovih Wireless modula, jedini bolji koji je dostupan na trzistu je mislim Intel 6300.

Sto se tice HDD-a, on predstavlja bottle neck ove masine, iako je na 7200 RPM i ima transfer rate po notebookcheck-u od 139 MB/s (verovatno je isti HDD u T440s i W540), uprkos brzom hardu potrebno je izvrsiti SSD upgrade.

Sto se tice grejanja, samo na levom palm restu se oseca toplota pri radu, ali se ponekad malo i zagreje pri web browsing-u, medjutim masina je uvek necujna i pri heavy load-u, tako da se na ovom polju super ponasa.

I konacno display. U ponudi je i 2880x1620 IPS display, ja sam ipak na Full HD display-u i trenutno taj 2880x1620 vidim kao glupost, jer je vecina elemenata glupa, pa je prakticno jedina primena Retina like resenje i Colorimeter koji se dobija. Kada bude Notebookcheck uradio test masine znace se RGB i sRGB cover range, mada W530 je imao superioran TFT display sa 95% RGB cover-om, cisto sumnjam da je W540 inferiorniji u tom pogledu. Ne mogu reci sa 100% sigurnoscu da li je Full HD display IPS ili TFT, ali kada stavim iPad i zaokrenem display pod istim uglom mogu reci da dolazi do gubljenja kvaliteta prikaza u pogledu boja. Naravno display je mate, postoji 15 brightness levela, display nije preterano svetao.

Jedna od mana koje su drugi primetili je odsustvo HDD LED indikatora, jedini indikator je na back thinkpad logo-u koji korisniku ne moze pomoci. Nije prevelika mana, ali itekako moze pomoci korisniku da uoci aktivnost HDD-a.

Jos jedan plus koji sam uocio na ovom lapicu je sasvim solidan Lenovo software koji zacudo nije bloatware. Npr. Battery aplikacija realno pokazuje vreme trajanja baterije, omogucava strech battery life-a itd. takodje dolazi uz dve licence za Win 7 pro i Win 8 pro, naravno ne mogu se obe koristiti istovremeno. Meni licno vise odgovara Win 7 .

ThinkLight vise nije prisutan, jer je prisutna backlit tastatura sa 2 levela jacine osvetljenja (ako se gleda i iskljuceno stanje onda ukupno 3).

Zakljucak: Masina nije najbrza, niti moze da ponudi najbolji display (u obe ove karakteristike Dell Precision je bolja), ali sa druge strane predstavlja najbolje spakovanu masinu. Najveci touchpad, Optimus, dug battery life, state of the art tastatura ali opet nedostatak je sto je najjaci GPU K2100M, i touchpad za koji treba debelo navikavanje, nedostatak LED indikatora itd. Sve u svemu ja sam masinom prezadovoljan, ove mane su inkrementalne, touchpad ne koristim skoro uopste tako da mi to ne predstavlja nedostatak.

Neke fotke (iPad 3 nema neku low light kameru na iOS 7) mozete pogledati na linku ispod:

https://www.dropbox.com/sh/sl6a1u0m5uru9y5/BeFqsfpTmM
 
Hajde mali update posle 3 meseca koriscenja.

Grejanje i Throttle nema ni u najavi cak i kada sam ga opasno opteretio: Render + tezi model u pozadini, instaliran je Win 8.1. driveri postoje za sve tako da to nije problem i oseca se da je ceo komp osetno brzi nego pod Win 7. Boot time do logon screen-a traje 5-6 sekundi max, wake from sleep je oko 2-3 sekunde sto je ok vrednost za 7200 RPM Hdd.

Sto se tice baterije i dalje postoji throttle kao u prethodnim verzijama. CPU je limitiran na 1800 MHZ, ali opet i to ima prednost i itekako se odrazava na Battery Life.

Bio sam primoran nekih 10-ak dana da koristim trackpad i mogu reci da se izuzetno dobro ponasa i jako se brzo radi (licno nikad nisam brze radio na trackpadu na bilo kom laptopu), ali pri koriscenju trackpoint-a kao sto je pre navedeno levi i desni klik je jako tesko izvesti ukoliko se operacija vrsi jednom rukom, dok se sa dve ruke sve vrsi jako brzo. Gesturi svi rade bez problema pod Win 8.1. sto je dodatan plus.

Ako se neko ipak odlucuje na kupovinu ove masine, neka juri max 4800 MQ jer su korisnici na stranim forumima osetili throttle-ovanje (mislim da cak dolazi i do throttle-ovanja i na 4800 MQ), tako da je bolje investirati u grafiku, ram i SSD nego u CPU.

Thunderbolt je verzije 1.0. sto je meni neverovatno (informacija proverena u Lenovo promotivnom materijalu).

I konacno sto se tice Intel 7260 Wi-Fi modula, na notebook check-u su odokativno utvrdili da je Intel 7260 losiji od Intel-a 6205 (prethodne generacije), ali ja opet hvatam u zavisnosti od signala izmedju 1mbps-11mbps Wi Fi koji je udaljen ~50-100 metara, signal prolazi kroz staklo/kroz park, tako da je sam prijem jako dobar.

I da Lenovo pakuje veliku kolicinu bloatware-a uz svoje sistemske diskove sto delimicno usporava Boot Time, tako da je verovatno najbolja situacija da se instalira Clean sistem.
 
Jedno softversko pitanje ako si drzao Lenovoov bloat - da li W540 dolazi sa nekim Authentecovim softverom?
 
Jedno softversko pitanje ako si drzao Lenovoov bloat - da li W540 dolazi sa nekim Authentecovim softverom?

Izvini sto ti ovako kasno odgovaram, ne dolazi sa njihovim softverom. Ne znam koji je to software, vidim da se bave nekim data softverom, e sad u vezi cega nzm. Van klasicnog bloatware-a Lenovo xxx, imam jos Validity softver koji je za fingerprint reader (moguce da sluzi kao cist driver jer se za manevrisanje senzorom koristi Lenovo Fingeprint Manager Pro). Za sync posedujes Lenovo Cloud Storage powered by SugarSync sa 5GB free storage-a i to je to. Imas jos Quick Cast (transfer fajlova preko Wi Fi-a) koji je samo Metro app, Dolby manager (imaju neki predefinisani profile-ovi) i CyberLink Power DVD (mislim da je Full verzija). Sto se tice nekog business softvera poseduje jedno veliko nista :), i da posedujes uz Win 8 Pro, SkyDrive Pro sa 25 GB storage-a sto je super :).

Inace izasao je review na notebookcheck:

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-W540-Workstation.112318.0.html

Sve je u review-u tacno, osim zaglavljivanja pojedinih tastera na tastaturi, dok touchpad uopste ne registruje pritisak u skroz donjem desnom uglu (proverio sam kod mene). CPU je u renderu zakljucan na 2.8 GHZ i dalje se ne krece od toga (High Performance mod, bez baterije prikljucene), inace ukoliko prikljucis bateriju i povezes je na punjac (power supply) masina ce da throttle-uje, mada se sve ovo moze eliminisati malim programcicem No-throttle.

Znam da merkas nesto ovog ranga vec duze vreme i licno bih ti sa jedne strane preporucio Precision M3800/M4800 jer imaju bolje performanse, ne pate od throttle-a i trackpoint se koristi normalno. E sad prednost ovog ThinkPad-a je u duzem battery life-u (zahvaljujuci zrtvovanju performansi), boljoj tastaturi i konacno znatno manja tezina u odnosu na konkurenciju. Meni je ovo uletelo po super ceni dok je retko gde W540 bio dostupan u svetu (bilo je W530 ili W540 ako stigne), sa druge strane ono sto mnogima smeta meni predsavlja prednost (touchpad, manja tezina, duzi battery life itd.) tako da se uopste ne kajem, ali da su mogli da eliminisu throttle mogli su jer je masina hladna i pri opterecenju (CPU ide max max-a do 70 stepeni) i konacno nedostatak HDD indikatora koji nije vitalan ali bi bio jako lep dodatak. Da dodam u vezi zavrsne izrade: Plastika na ovom lapu je sam plus i uvek bih je birao u odnosu na aluminijum, uvek je topla na dodir, a jako malo se zagreva pri intenzivnom koriscenju.

Rezime:

Ako se odlucis na kupovinu gledaj pre svega sta ti treba: Dell/HP - suve performanse, W540 - Apple like workstation koji je cini mi se za nijansu jeftiniji nego Dell/HP varijante. I da obrati paznju u review-u na instalaciju drugog harda u ultra bay umesto rezaca, potreban je plastican deo koji Lenovo uopste ne prodaje preko 3-rd party resellera, pa ce update u svojoj reziji biti skoro nemoguc, sto ostavlja jedinu opciju kupovine SSD diskova direktno od Lenova sto nije najsrecnije resenje pogotovu za nas ovde. Garancija je 36 meseci.
 
Postoji opcija za HDD dock bay OOTB direktno od Lenova, tako da SSD od Lenova uopste ne mora, to sam isprobao vec :)
Validity Software za fingerprint - to je to za sta sam pitao :) (branded za Lenovo je pa se ne vidi). Steta samo ako nema i dodatnu podrsku za neku enkripciju, ja sam radio deo toga preko EgisTec-a i Authenteca, ali nikad nisam imao prilike da vidim koliko je rasprostranjen ^^

Dell nece doci u obzir, nikako da mi se uklopi taj njihov koncept iole, a posebno ne kao glavna masina.
W530 bi uzeo jos pre 2 godine (ili kad je vec izasao) da je imao numpad. Taj najbitniji deo je W540 resio :)
I jedan veliki plus za mene - 3K displej! Mogu da ga dirketno downsamplujem (ili kako se god kaze :D) u 1440x960 i bice celi pixeli :) FullHD je mora "resize".
 
Promenjeni su dockovi za w540, tako da svi dock-ovi od pre ne rade na w540. To sto ti pominjes ne secam da sam video ni u jednom novom dock-u, uostalom pogledaj u user guide-u:

http://support.lenovo.com/en_US/detail.page?DocID=UM019482

Videcu danas sutra da malo pogledam taj fingerprint software, jer ako nesto ne podje kako treba brickuje se bios i ceo racunar pa mora da se salje kod uvoznika. Za 3k display ti je najbolje da install Win 8.1, svako ko je presao i koristio ga par dana se uopste ne kaje jer radi jako brzo (mnogo brze od sedmice),...
 
Za HDD dock bay sam mislio na bay koji ide umesto optickog, postoji i fabricka opcija za to. Ne moraju SSDovi od Lenova da se uzimaju.

Ne verujem da cu sada menjati laptop. Verovatno cu ove godine zavrisiti sa razvojem za Windows i preci na nesto drugo, tako da mi jaka nova masina za samo tolicko vremena nece mnogo znaciti. Cisto se zanimam sta i dalje postoji kao pravi laptop, a ne ove ultrabook igrackice ili touch screen zavitlancije ;)
 
And I Quote :):

Our review unit uses a 1 TB hard drive from Hitachi, which has a large capacity, but is otherwise not particularly good in terms of performance with an average transfer rate of 87 MB/s and access times between 15 and 17 ms. Lenovo also offers the alternative of a 16 GB SSD cache or Solid State Drives with a capacity of up to 512 GB. You can also replace the optical drive with the Bay Adaptor IV to integrate a second hard drive or a second SSD.

However, upgrading is not as easy as expected. The empty SATAe M.2 slot can only take storage modules with a maximum length of 42 mm. Currently the available models all have a length of 80 mm so they will not fit. Mounting a drive in the Bay Adaptor IV is also quite tricky, because you require a plastic frame, which is not provided. According to the Lenovo support, you cannot buy this part separately, either. You cannot securely mount your own drives in the normal hard drive bay or in the Bay Adaptor without this frame, which means you will have to either build one yourself or use a third-party adaptor. Both solutions are not a convenient solution for every user.

Ne isplati ti se da kupujes bilo sta za tako kratko vreme. Sve u svemu Lenovo polako ali sigurno predstavlja Apple like Workstation, meni to trenutno jako odgovara dok drugi kritikuju Lenovo da unistava ThinkPad brend. Opet kao sto sam pre naveo meni fali par opcija, ali moze se ziveti i bez njih. Vremenom ocekujem da ce mi sigurno nekada zatrebati nesto jace u pogledu grafe.

Inace zahvaljujuci jako kvalitetnom hinge sistemu (ja nikada nisam ista bolje u tom pogledu, a sa notebookcheck-a kazu da samo HP Zbook ima bolji sistem) Touchscreen se sam namece kao opcija, tako da nije ni cudo sto veliki broj ljudi ceka na ovu mogucnost koja postaje sve interesantnija uz Win 8. Novi X1 Carbon poseduje takodje touchscreen opciju pri konfigurisanju.

Licno mislim da je najbolja Hardcore masina ipak Dell Precision/Zbook jer mogu da se konfigurisu sa svim i svacim, ali opet tastatura kod Dell-a i HP-a nije ni prici ovoj na ThinkPad-u, touchpad je male povrsine (kod Dell-a) itd. Mozda je tu za nijansu bolji Dell jer koliko vidim HP namerno upuca CPU za koji MHZ, ista stvar je i kod ovog ThinkPad-a, dok Dell ostavlja CPU da rade na visim frekvencijama, ali opet masina je jako hladna. Eto to je neki moj pogled na situaciju.

Izvini sto ti stalno ovako kasno odgovaram :(, nemam 24/7 pristup internetu, a imam podosta da ucim na faksu :).
 
Ma nix', ovo je laganica tema :)
Kazem, mislim da necu uzimati novi laptop uopste. I dalje me sluzi matori VAIO F, imam i jedan rezervni, jer mi ergonomski odgovaraju vise od svega (a to je prva Nehalem serija, pa vidi koliko mi nije bitan brzinski upgrade vise :D).
 
Izvini sto ti pre nisam odgovorio pre, bio sam u nekoj guzvi prethodnih par dana, a sada mi je slucajno palo na pamet da proverim ovu temu i naletim na tvoj post.

Iskren da budem, jedini problem (ako se to tako moze nazvati) je taj da je ova plastika display-a dobila blagi U oblik sa krivinom ka spolja, e sad da li je tako bilo na pocetku nzm, ali vidim da u promotivnom materijalu ovaj U oblik nije prisutan, takodje kada ga zaklopis vidis da povrsina ne prijanja 100%. Laptop nisam nesto silio, vec otvarao po sredini i isto tako zatvarao, pored tog problema koji iskreno nisam primetio do skora i koji ne primecujem u radu, sve radi manje vise dobro. Takodje prisutno je neko neslaganje USB-ova kada povezem iPad na njega, tipa USB flash pored iPad-a ne ucitava se u racunaru, pa moram da ubacujem USB sa druge strane, licno ponekad nervira, ali dobro naviknem se. Mislim da je ovo lokalizovan problem za ovaj moj primerak, 99% slucajeva se desava kada laptop koristim bez baterije (jednom se desilo sa baterijom) i ponekad se desi i kada iPad nije prikljucen. To mi se desavalo mozda mesec dva po kupovini laptopa i u tom periodu kabal za iPad je bio skroz pohaban (ali je radio), trenutno se ne secam da mi se ista slicno desilo intenzivnije u prethodnih mesecak dva (doduse bio je problem pre 2 3 dana sa jednim flashom), mislim da je isto bio povezan iPad, ali je kabal bio nov :).

Veci problemi su softverske prirode, jer npr. kada odes u airplane mode sa baterijom laptop se odmah iskljuci, zasto kako nemam pojma, verovatno BIOS update resava stvari za koji ja iskreno nemam vremena. To sto se dize ovaj fabricki OS 2 minuta vise zavisi od 467+ ikonica koje imam na desktopu i nedostatak SSD-a, ali dobro. Ono sto je bitno, to je da sam pre neki dan sredjivao 3D model od ~2200+ delova u Keyshot-u koji u oba moda (Performance i klasicni mode) vuce 100% CPU-a, posle petosatnog ili sestosatnog mucenja laptop je bio mlak, u Windowsu je izabran High Performance mod. U renderu je frekvencija bila 2.90 GHZ sto je ispod maksimalnih 3.2 GHZ (svaki W540 Throttle-uje), dok se pri obradi modela CPU vrteo na 3.16, 3.17 iako je pisalo 100% u Task manageru, 3.2 mislim da nikada nisam video na ovom lapicu. RealView u Solidu intenzivnije trazi GPU tako da se tada ventilator ukljuci, doduse to je za sklop od 98 delova, od kojih je jedan kuka koja je slozenije geometrije. U normalnom radu laptop je necujan, ja ga koristim preko eksterne tastature i monitora, mada evo sada kada pisem direktno sa njega ne cujem ga uopste.

Kada radis bilo sta ozbiljno, plastika je uvek "mlaka" na dodir, znaci nema onog pipanja i przenja dlanova itd. evo do sada pa cak i po tom renderu nisam osetio da je laptop toliko vruc da ga na dodir ne mozes pipnuti, vec taj nivo toplote cak i doprinosi komforu (moje najiskrenije misljenje).

Sto se tice baterije koju retko koristim, wear level mi se popeo na 6% (sad sam video) posle 30 ciklusa????, ali evo da bih ovo testirao sada, nisam iskljucivao laptop vec sam direktno u njega lupio bateriju sto nije najsrecnije resenje. Naravno postoji neki tool da "formatira" bateriju, tako da ce posle toga taj wear level spasti na normalne granice. Kapacitet baterije je spao sa 99.46 Wh 94.36 Wh, sto je fakticki 5% a ne 6%, ali dobro.

Jos jednom izvini sto ti nisam pre odgovorio, ako imas neko pitanje tu sam.

@alfaunits videh pre mesecak dana ali nikako da napisem i podignem temu, iza fingerprint software-a? stoji SOFTEX, logo se poklapa sa ovima (kakav sajt majko moja):

http://www.softexinc.com/
 
Nazad
Vrh Dno