Šta je novo?

iTunes promena zemlje

I_L_I_J_A

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
1,660
Poena
660
Da li neko ima iskustva

Kada sam pre par godina napravio iTunes account izabrao sam zemlju Hrvatsku jer je bila najbliza a naravno app storea kod nas nema.

Sada bih koristio iTunes gift card iz USA pa izgleda moram da promenim zemlju u USA

Da li je neko to radio, da li ima problema, imam dosta aplikacija koje su bile free jedan dan pa sam mogao da ih preuzmem i sada su na mom nalogu koji ne bih da izgubim
 
Ilija, možeš da promeniš državu, ali bespovratno gubiš aplikacije.
Ja sam to uradio kada mi je kreditna kartica "provaljena" na slovenačkom nalogu, pa sam morao da pređem na hrvatski, jer je tamo prolazila.
Ustvari, aplikacije nisu izgubljene, ali da bi im pristupio moraš da se vratiš na stari nalog, pa da ih sa njega preuzmeš i da radiš update, što je malo smarajuće, pa sam ja "žrtvovao" slovenačke koje sam imao kada sam prešao na hrvatsku.
 
Ја сам скоро прешао са хрватског на енглески. Једино што ме је смарао на свим уређајима да се поново улогујем и пријавим... то је био једина нуспојава промена земље. Све апликације су и даље присутне само не памти оне која сам инсталирао раније(па обрисао) од како сам променио земљу.
 
I ja sam se bez problema prebacio sa Hrvatske na USA. Potrbno je samo upisati validne podatke (nova adresa, telefon i tome sl.) i to bi bilo to…
 
Znaci napravio si novi nalog ili si azurirao stari sa novom zemljom da bi kartica prolazila?

Ažurirao sam stari, samo sam promenio državu i adresu, kartica ostala ista.
Aplikacije su tu, ali ne mogu da se ažuriraju, moram da se vratim na Sloveniju da bih mogao da uradim update.
 
Razumeo, sta se desava kada probas da preuzmes aplikaciju koju si vec kupio ali u drugom storeu - da li u poslednjem trenutku kaze vec je uzeta i dozvoli ponovo da se skine ili i dalje insistira da se (ponovo) plati
 
Evo, sad mi stoji da treba da platim i pita me da li sam siguran da stvarno hoću da kupim, a ja znam da sam ovu aplikaciju već kupio, ali izgleda preko slovenačkog store-a.
 
Evo, sad mi stoji da treba da platim i pita me da li sam siguran da stvarno hoću da kupim, a ja znam da sam ovu aplikaciju već kupio, ali izgleda preko slovenačkog store-a.
Da, baš tako radi.

Ja sam oduvek bio na USA i onda mi je trebala aplikacija koja je bila samo u UK prodavnici, promenio, kupio i vratio na USA. I sada ona radi, ali ne mogu da je nadogradim već samo ponovo kupim i na iPadu a na iPhone na kome nije ni bila instalirana takođe daje opciju kupovine samo.
 
Hmm.. Pa ovo apsolutno nije problem. I ja imam dva naloga. Kod update-a programa sa drugog naloga samo trazi da se upise pass sa tog naloga. Ne treba ni log out ni log in.. Tako da mozes bez problema da predjes.
 
Poslednja izmena:
pokusao sam danas da prebacim nalog na uk, ali mi trazi da obavezno unesem platnu karticu sa sedistem u uk, moju master pri pejd odbija.
 
Ako sam ovo skapirao,ja sam kao i Ilija preko Cro,..i kartica je odavde,SRB,..i sad ako otvore app store za Srbiju,..definitivno je nemoguce da se prebacim na SRB,a da pritom sve app koje sam kupio ostanu validne i imaju normlana update i slicno? Mislim da ako je to tako,..kako sam skapirao,onda je to neverovatna glupost,..vredi li obratiiti se direktno apple ? Bas sam iznenadjen kad citam da se gubi "ishta" promenom lokacije samo,..kad je logicno da je bitniji apple ID ,a ne lokacija.
 
Hmm.. Pa ovo apsolutno nije problem. I ja imam dva naloga. Kod update-a programa sa drugog naloga samo trazi da se upise pass sa tog naloga. Ne treba ni log out ni log in.. Tako da mozes bez problema da predjes.

Možeš da imaš 2 naloga, ali na 2 različite kartice i kad radiš update aplikacija zavisno sa kog naloga su kupljene, tražiće pass za taj nalog.
Ali ako imaš npr. nalog na Hrvatsku, koji si otvorio kreditnom karticom neke srpske banke, pa sad hoćeš da sa tom istom karticom promeniš državu, imaćeš problem sa update-om aplikacija koje si kupio dok si bio na hrvatskom nalogu.
 
Ako sam ovo skapirao,ja sam kao i Ilija preko Cro,..i kartica je odavde,SRB,..i sad ako otvore app store za Srbiju,..definitivno je nemoguce da se prebacim na SRB,a da pritom sve app koje sam kupio ostanu validne i imaju normlana update i slicno? Mislim da ako je to tako,..kako sam skapirao,onda je to neverovatna glupost,..vredi li obratiiti se direktno apple ? Bas sam iznenadjen kad citam da se gubi "ishta" promenom lokacije samo,..kad je logicno da je bitniji apple ID ,a ne lokacija.

Hmm, ti bi da se žališ što si kao rezident iz Srbije otvorio nalog na Hrvatsku kreditnom karticom srpske banke?
Izvadi drugu karticu, napravi nov nalog na Srbiju, a ostavi ovaj koji imaš na Hrvatsku, pa kad ti traži pass kod update-ovanja aplikacija samo ćeš da ideš sa jednog naloga na drugi i imaćeš sve aplikacije update-ovane, jedan deo preko starog naloga, a nove ćeš da kupuješ preko novootvorenog srpskog naloga.
Ovo naravno kad/ako Apple otvori App/iTunes Store za Srbiju.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ako je to tako,..kako sam skapirao,onda je to neverovatna glupost,..vredi li obratiiti se direktno apple ? Bas sam iznenadjen kad citam da se gubi "ishta" promenom lokacije samo,..kad je logicno da je bitniji apple ID ,a ne lokacija.
Kako misliš glupost? Stanovnik si jedne zemlje i prihvatiš prava i obaveze (to je ono Accept što niko ne čita) za tu prodavnicu i aplikacije u njoj. A onda promeniš državu, naravno da moraš da pređeš na drugu prodavnicu i prihvatiš NOVE uslove. Jer ako plaćaš aplikaciju mora se znati čija su prava zaintelektualnu svojinu i kome se plaća porez. Apple jedini to radi ispravno po pravima intelektualne svojine, oporezivanja i ostalih pratećih lokalnih zakona o prometu robe i usluga kojih ima na desetine.

To što mi muvamo sa zemljama, lokacijama, karticama i višestrukim nalozima ne znači da su pravila i prava glupa. Zar ne?
 
Ok,aj recimo ovako,..ziveo sam(u ovom slucaju u CRO)i preselim se u drugu zemlju(u ovom slucaju SRB),..,koja ja prava krsim ako zelim da se logujem preko druge lokacije,..apple ID,kartica,sve isto,..koja ja to prava krsim kod Apple,odnosno,kako u ovom slucaju stitim moje kupljene aplikacije ,koliko znam,sve uzete preko app stora,znaci krajni "prodavac" je apple? Jednim delom si u pravu,al nije to bas tako pravno regulisano na korist apple,a na stetu nas ostalih koji kako kazes "muvamo",al i placamo,a porez i slicno,nema nikakve veze s lokacijom,odnosno,ne uzimaju hrvati i ostali,..a opet,moj novac je preuzet legalno,ako vec krsim uslove,pravila,onda bi nas lepo blokirali,..nije to bas tako jednostavno kako si izneo.
 
Vidi, ti izgleda da nisi pročitao ugovor koji si prihvatio kada si otvarao nalog.
Ako si živeo u CRO i otvorio nalog na CRO, sa karticom iz neke CRO banke, preseljenjem u SRB ne gubiš kupljene aplikacije, pošto Apple ne blokira pristup kontrolom IP adrese. Ono što moraš da uradiš, ako misliš da ti sada taj nalog bude na SRB (ako se uopšte uvede), je da otvoriš nov nalog na SRB, sa karticom iz neke SRB banke.
Moraš da priznaš da nelogično deluje da imaš nalog na jednu državu, a aplikacije plaćaš karticom banke druge države.
Evo ja imam nalog na CRO, otvoren karticom banke iz SRB, pa ne mislim da je to normalno, ali je meni u ovom trenutku jedina opcija ako hoću da imam legalno kupljene aplikacije.
 
Upravo tako i ja, i meni nije bas logicno toliko,naravno da nisam ispratio ugovor,moja greska,kao i vecine predpostavljam,.al nekako ja se vezujem za moja akaunt,,ID,..i racun,..pa mi malo logika ide u suprotnom smeru,..sto po obicaju izgleda ono sto je logicno cesto nebude tako u stvarnosti.
 
Ok,aj recimo ovako,..ziveo sam(u ovom slucaju u CRO)i preselim se u drugu zemlju(u ovom slucaju SRB),..,koja ja prava krsim ako zelim da se logujem preko druge lokacije,..apple ID,kartica,sve isto,..koja ja to prava krsim kod Apple,odnosno,kako u ovom slucaju stitim moje kupljene aplikacije ,koliko znam,sve uzete preko app stora,znaci krajni "prodavac" je apple? Jednim delom si u pravu,al nije to bas tako pravno regulisano na korist apple,a na stetu nas ostalih koji kako kazes "muvamo",al i placamo,a porez i slicno,nema nikakve veze s lokacijom,odnosno,ne uzimaju hrvati i ostali,..a opet,moj novac je preuzet legalno,ako vec krsim uslove,pravila,onda bi nas lepo blokirali,..nije to bas tako jednostavno kako si izneo.
Pa recimo da živiš u CRO i neko napravio aplikaciju samo za EU tržište i ne dozvoljava da je upotrebljava neko van te teritorije što znači ako se preseliš u SRB nemaš pravo da je koristiš. Ako se preseliš u HU i promeniš prodavnicu moraš da je kupiš ponovo i prvhatiš NOVA prava i uslove korišćenja. Jer kada prihvatiš ugovor za CRO prodavnicu tamo lepo piše da aplikacije važe SAMO za korisnike CRO prodavnice što znači kada i ako se preseliš nemaš pravo više da je koristiš (ako promeniš prodavnicu). Ako već misliš da si u pravu, kaži mi ovako: ti si srbin, registruješ se u USA i kupiš aplikaciju koju je napravio srbin, platiš 2USD, kojoj državi ide porez, koliko i zašto? Situacija dva, ti si takođe srbin, registruješ se u SRB prodavnicu (teoretski) i kupiš aplikaciju koju je napravio srbin, platiš 2USD, kojoj državi ide porez, koliko i zašto? A onda to isto ali je aplikaciju napravio švajcarac.

Kada nađeš odgovore na ova pitanje biće ti sve jasno i videćeš da uopšte nije glupo gledajući sa strane država, korišćenje i prava intelektualne svojine i ubiranja poreza.
 
Poslednja izmena:
Da dignem ovu temu. Jel neko obnavljao karticu u poslednje vreme. Imam CRO nalog i istice mi kartica, ali novu ne prihvata? U pitanju je master...
 
Da dignem ovu temu. Jel neko obnavljao karticu u poslednje vreme. Imam CRO nalog i istice mi kartica, ali novu ne prihvata? U pitanju je master...

Ja sam na Cro store-u i skoro sam promenio karticu, isto MasterCard. AIK-ovu karticu nije hteo da prihvati, Telenor je prosla bez problema.
 
Evo i meni je prihvatio sa računara, sa paypal neće i na USA nalog neće tu već izvaljuje karticu... Hvala.
 
Imam jedno pitanje pre sam mogao opusteno da prebacim na US store ali sad mi trazi karticu iz te zemlje, zna neko kako da to resim?
 
Nikako, to je do kartica koje su uvele da određene zemlje imaju određenu seriju brojeva tako nešto i sad nema šanse da ih zezneš...
 
Well fuck :/, pa nista onda cu morati da napravim novi nalog za US store posto neke aplikacije nema na Cro store-u.

Btw Thanks.
 
Tema je bila aktivna pre dve godine, pa da proverim da li se nešto promenilo u međuvremenu. Imam USA nalog i uspeo sam da bez registracije kreditne kartice napravim family sharing i dosta mi znači. Nemam plaćenih aplikacija. Sad bih hteo pre svega zbog HBO Go i još nekih lokalnih aplikacija da prebacim sve naloge na Hrvatsku ili Sloveniju, nebitno. Pošto verujem da mi neće dozvoliti da to uradim bez registracije kartice, da li će mi proći Intesina Visa Internet kartica? Da li ženin nalog mogu da registrujem sa istom karticom preko family share?
 
Tema je bila aktivna pre dve godine, pa da proverim da li se nešto promenilo u međuvremenu. Imam USA nalog i uspeo sam da bez registracije kreditne kartice napravim family sharing i dosta mi znači. Nemam plaćenih aplikacija. Sad bih hteo pre svega zbog HBO Go i još nekih lokalnih aplikacija da prebacim sve naloge na Hrvatsku ili Sloveniju, nebitno. Pošto verujem da mi neće dozvoliti da to uradim bez registracije kartice, da li će mi proći Intesina Visa Internet kartica? Da li ženin nalog mogu da registrujem sa istom karticom preko family share?

Meni Intesina nije prosla. Ali to j bilo pre oko 6 meseci. Srecom imam nemacku karticu, pa je ceo proces olaksan jer sam registrovan u Nemackoj. Ali kada sam hteo da probam promenu, i dodam banca intesu, nije moglo. (Hrvatska, Slovenija)
 
Tema je bila aktivna pre dve godine, pa da proverim da li se nešto promenilo u međuvremenu. Imam USA nalog i uspeo sam da bez registracije kreditne kartice napravim family sharing i dosta mi znači. Nemam plaćenih aplikacija. Sad bih hteo pre svega zbog HBO Go i još nekih lokalnih aplikacija da prebacim sve naloge na Hrvatsku ili Sloveniju, nebitno. Pošto verujem da mi neće dozvoliti da to uradim bez registracije kartice, da li će mi proći Intesina Visa Internet kartica? Da li ženin nalog mogu da registrujem sa istom karticom preko family share?

Ja koristim Intesinu VISA Electron bez ikakvih problema od 2016. godine. iTunes nalog je registrovan na Hrvatsku.
 
Mondo je u septembru 2019 preneo vest da se Srbija pojavila na App Storeu... I sad sam probao da registrujem nalog i nema Srbije.
Da li neko zna šta se dešava?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno