Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,936
Poena
355
Moja oprema  
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Laptop
iMac
Pristup internetu
  1. Optički internet
Mnogo ljudi koji koriste računar se žali na bol u očima (kako poznanici tako vidim i ovde na forumu, ako treba naći ću ima i u temi o Dell-u P2414H...).

Mene nikada ranije nisu bolele oči. Sećam se vremena kada sam igrao Doom (mislim da je bila dvojka) negde pre dve hiljadite i igrao sam ga sa bratom od ujutru oko 7 do posle ponoći (znači nešto preko 15 sati dnevno pa opet, pa opet :p) na "debelom" CRT-u i oči me nisu bolele.

Imao sam i Samsung 740N (oko 2004/5 godine tako nešto) koji je kada sam ga kupio koštao nešto preko 300 evrića (940N bi bila prava mera ali nisam imao dovoljno keša, mislim da je trebalo da se doda još oko 70 evra). Igrao sam sa bratom PES 5 po ceo dan i celu noć, po noći bez ikakvog pozadinskog osvetljenja, pikamo ceo turnir i jedva gledamo na oči od umora ali nema bola u očima.

U međuvremenu sam promenio nekoliko laptopova (Toshiba, Asus, HP) i nisu me bolele oči.

Prošle godine sam kupio Samsung A350H i kupio sam ga najviše zbog dizajna (tanak, tanak, tanak).

Od monitora su me oči bolele posle par minuta gledanja. Probao različita podešavanja, kalibraciju... Vratio sam ga.

Sada trenutno imam HP ProBook 4740s i primetio sam po novom da me nekada bole oči, nekada ne.

Oftalmolog kaže da je sve OK, ne nosim cvike, normalno sam pročitao one brojeve, pre par godina sam polagao vozački isto tako bez dioptrije...

Sada vidim da su se pojavili flicker free monitori pa ćemo videti da li su nepšto doneli na polju manjeg umaranja očiju....

Šta se dešava sa tim novijim monitorima?
 
Мене никада нису болеле очи а у мониторе гледам ... па од када постоје. ;) А пре тога сам гледао у терминале какви год да су били. Вероватно је индивидуално мада ја немам обичај да буљим него увек гледам онако лагано.
 
Mene ne bole oci ali me zamara duze citanje, toliko da sam narucio flicker free monitor umesto postojeceg 27" LED Philips 273E3LHSB koji ima ocenu 4.6 na Nemackom Amazonu.
 
Umor u ocima ce se javiti onda ako nedovoljno trepcemo jer se sluzokoza ociju "isuši" i zato se javlja bol u ocima... Takodje moze da se pokvari vid onda kada smo cesto za racunarom jer tada koristimo samo 35% svojih mogucnosti ociju tako da se misici ociju tako naviknu i onda oslabe.. Zato se moze javiti zamucenost i postoje vezbe kojima se to moze resiti.. Ja ih radim vec nekoliko dana jer mi vid bas pogorsao otkad sedim dugo za racunarom, posebno sad zbog skole mada vecinom igram igre...
:D :D :D
 
na kakve vezbe konkretno mislis? ja jedino znam za ono kad malo duze citas ili buljis u monitor, pa treba da pogledas na neku udaljeniju tacku [npr 30-50-100m] na recimo svakih pola sata-sat il tako nesto...
 
Jedna od naj važnijih stvari je ambijentalno osvetlenje, tj. contrast između osvetljenosti monitora i okoline tako da monitor nije mnogo svetliji nego okolina i pozadina. Neonke takođe mogu da dovedu do neprimetnog treperanja slike (interferencija) a to može da umara oči. To ide i za gledanje TVa. Za čitanje na ekranu povećaj slova da ne moraš da buljiš u ekran nego da možeš da čitaš bez naprezanja. Na kraju proveri i oči, možda ti trebaju naočeri a da to i ne primećuješ, vid se menja sa godinama, ponekad i jako brzo.
 
Ja imam poremecaj vida, pa od kako znam za sebe, blago receno, isto tako moj drugar bulji u monitore vec 25 godina, ja slabovid, bez monitora, a ona vec 25 godina bulji u iste, bez ikakvog poremecaja....zakljucak izvucite sami...
 
Ja imam poremecaj vida, pa od kako znam za sebe, blago receno, isto tako moj drugar bulji u monitore vec 25 godina, ja slabovid, bez monitora, a ona vec 25 godina bulji u iste, bez ikakvog poremecaja....zakljucak izvucite sami...

Zakljucak je monitori odrzavaju vid. :p
 
ja kad odem kod ocnog, savrseno vidim. Misle da ih zaebavam.
Sa monitora mogu da citam mnogo, ali knjigu ne. Zamore mi se oci brzo od citanja knjige.

Na kraju jedan doktor me bacio na neke decje aparate. Da stavim lava u kavez :p. Tu je video da mi je ocni misic valjda oslabio i da treba da vezbam tako sto gledam u vrh olovke i priblizavam ocima.
To kad radim zaboli me glava pa i ne radim :)
 
Odprilike monitori sa sto vise herca manje zamaraju oci.
To vazi i za TV aparate,recimo ako smanjite herce na monitoru
pocinje da se primecuje treperenje slike,oko ima tendenciju privikavanja
pa posle nekog vremena se "nasteluje" za novu frekfenciju.
Ali definitivno oko najvise zamara brza promena svetlosti,zenica nije dovoljno brza.
Taj efekat se pojacava ako monitor gledate u mraku,pozeljno je da bude upaljeno
neko dodatno svetlo,time se umanjuje efekat "flesa"
 
Poslednja izmena:
Ima dobrih komentara i preporuka ovde i evo ja bih dodao još neokoliko na osnovu ličnog iskustva.

Zbog ulenjivanja očiju, tj tzv višesatnog fokusa na određenu daljinu koje je neizbežno nakon dužeg gledanja u monitor, poželjno je da monitor bude postavljen direktno spram prozora ili ako to nije izvodljivo negde u blizini. Tako možete u kratkim razmacima praviti promenu fokusa na daljinu podizanjem pogleda malo naviše ili u stranu pogledom kroz prozor. Ovakvo rešenje može biti problematično u letnjim periodima zato što je obično dnevno svetlo dosta jače i onda slika na monitoru deluje dosta tamna, pa se u tim slučajvima preporučuje delimično zamračivanje prostorije kako bi se približio nivo osvetljenja u pozadini i sobi onome sa ekrana. Naravno u zavisnosti od položaja samog stana ili sobe ovo je moguće lakše ili teže izvesti. Idealno je da soba gleda na sever, evenutalno istok.

Pozadinsko svetlo u večernjim satima je definitivno preporučljivo. Nažalost ja imam neonsko svetleo koje ume vidljivo da zatreperi dok se neonka malo ne ugreje što svakako nije dobro, ali je i to bolje nego da sedite u potpuno zamračenoj prostoriji. Dakle neka stona lampa sa viskom pokretnim zglobom koju možete povući i postaviti da svetli i obasjava zid ili prostor iza monitora je odlično rešenje.

Poslednja stvar koja može da pomogne u nekim slučajevima gde se javlja recimo crvenilo nakon dužeg gledanja u monitor su tzv. veštačke suze koje se mogu kupiti u apoteci i koje svakako odlično završavaju posao naročito u večernjim satima kada se oko zamori ili zasuši. Ja napr. koristim UNItears koje mi je lekar prepisao zbog nošenja mekih kontaktnih sočiva, ali ima i drugih prozivođača pa ja za ovo najbolje konsultovati oftamologa ili makar apotekara.
 
Poslednja izmena:
Mene ne bole dok god monitor nije jedino osvjetljenje u sobi, a ako je monitor jedini izvor svjetlosti onda hoce da poispadaju.
 
Dakle izgleda da je najveca "muka" osvetljenje i privikavanje oka na isto.

Da li bi ovako neki fazon resio problem?
51b0d3dd74c5b629cb0003c1._w.540_s.fit_.jpg

Ima ljudi ovde koji su ovo odradilli pa me interesuje da li povoljno utice na zamaranje ispred ekrana.
 
Neznam koliko od vas se seća ali sve to je bilo polemisano i kada se televizija pojavila. Isti simptomi, ista rešenja samo je to malo izraženije sa monitorima jer se u njih više "bulji" zbog sitnijih slova i manjih detalja gledano sa manje udaljenosti.
Stariji CRT color televizori su imali i problem sa radijaciom, Gajgerov brojač bi poludeo kada se prinese na jedno metar - metar ipo do ekrana, to je smanjeno skoro potpuno u televizorima sredinom 80ih godina ali ipak otkucava i na naj novijim CRT ekranima. Nisam probao odavno ali mislim da je na LCD to potpuno eleminisano pa kad ljudi pričaju kako im smeta "radijacija" misle na blago, normalno ne primetljivo treperenje ekrana ali to zbunjuje mozak pa se umaraju oči od toga.
 
Poslednja izmena:
LCD nema katodnu cev pa nema ni zracenje.
Sad se oci umaraju samo od buljenja u monitor po 16 sati :D. Vid oce da oslabi i od dugotrajnog buljenja u normalne knjige. Meni svakako prija da posle odredjenog vremena gledanja u monitor pogledam u nesto dalje od monitora, kroz prozor ili slicno. Takodje mi ne prija da iza monitora bljesti prozor ili neko svetlo. I trepcite, kao sto je Vlada>>> napisao, ili stavljajte vestacke suze.
 
Svaka cast za temu i za komentare, slazem se sa savetima...
ja sam pre imao savrsen vid, ali mi je vremenom oslabio i vec zadnjih par godina bi trebao da pocnem da nosim naocare, ali sve to odlazem...
kad sam bio na procenjivanju dioptrije, rekli su mi, da vidim nesto slabije sa levim oko nego sa desnim, i da to desno oko kompenzuje do negde 25 godine, posle ni ono vise ne moze, pa tek onda primetis da zapravo slabije vidis...
ako vec morate dosta vremena da provodite ispred kompa, svakako se slazem da je potrebno neko usvetljenje do monitora u vecernjim satima, kao i te vezbe za oci, a i pozeljno monitor sa visokom hercazom... jer se ne secam da sam imao ikakvih problema sa vidom ili zamorom dok sam gledao u CRT monitore sa tipa 100 - 120hz osvezenja... sa tft 60hz je drugacije...
savetujem i te vezbe za oci, jedino se za te vestacke kapi ne slazem potpuno... jer se oko navikava na vestacku suzu i onda ce jos manje prirodno da vlazi, postaje se zavistan od tih vestackih kapi, a nista vestacki nije zdravo unositi u organizam, bar ja zazirem od toga, jedna drugarica je cesto koristila kapi za nos, navukla se na njih, da bi vremenom skoro izgubila culo mirisa... svakako su to zaebane stvari, koje se ne trebaju shvatiti olako, jer kad se pretera, bice u kontradikcija... dakle samo umereno, ako vec moram, a kontam da moraju ljudi, kojima ne vlazi oko, a nose sociva... mada mi ona doktorka rece i to da su naocare mnogo prirodniji nacin za ocuvanje vida od sociva...
 
Mnogo ljudi koji koriste računar se žali na bol u očima (kako poznanici tako vidim i ovde na forumu, ako treba naći ću ima i u temi o Dell-u P2414H...).

Mene nikada ranije nisu bolele oči. Sećam se vremena kada sam igrao Doom (mislim da je bila dvojka) negde pre dve hiljadite i igrao sam ga sa bratom od ujutru oko 7 do posle ponoći (znači nešto preko 15 sati dnevno pa opet, pa opet :p) na "debelom" CRT-u i oči me nisu bolele.

Imao sam i Samsung 740N (oko 2004/5 godine tako nešto) koji je kada sam ga kupio koštao nešto preko 300 evrića (940N bi bila prava mera ali nisam imao dovoljno keša, mislim da je trebalo da se doda još oko 70 evra). Igrao sam sa bratom PES 5 po ceo dan i celu noć, po noći bez ikakvog pozadinskog osvetljenja, pikamo ceo turnir i jedva gledamo na oči od umora ali nema bola u očima.

U međuvremenu sam promenio nekoliko laptopova (Toshiba, Asus, HP) i nisu me bolele oči.

Prošle godine sam kupio Samsung A350H i kupio sam ga najviše zbog dizajna (tanak, tanak, tanak).

Od monitora su me oči bolele posle par minuta gledanja. Probao različita podešavanja, kalibraciju... Vratio sam ga.

Sada trenutno imam HP ProBook 4740s i primetio sam po novom da me nekada bole oči, nekada ne.

Oftalmolog kaže da je sve OK, ne nosim cvike, normalno sam pročitao one brojeve, pre par godina sam polagao vozački isto tako bez dioptrije...

Sada vidim da su se pojavili flicker free monitori pa ćemo videti da li su nepšto doneli na polju manjeg umaranja očiju....

Šta se dešava sa tim novijim monitorima?
Što se mog slučaja tiče nema veze da li je flicker free monitor ili ne, probao da koristim P2314H, U2312HM, sad uzeo P2414H koji je flicker free i ja prosto ne mogu da ih koristim, ne mogu da gledam u njih ni 5 minuta, peku me oči, vid mi se muti (treba mi posle neko vreme da se sve normalizuje) i td, čak mi prave i glavobolju. Probao sam razna podešavanja, spuštanje osvetljenja ekrana, čačkao kontrast, instalirao čak i f.lux da smanjim toplotu bolja i ne pomaže. Je*u me u oči pa razvaljuju. Čak posle vraćanja prvog P2314H desetak dana mi bio delimično mutan vid na desno oko, svakim danom postepeno bilo bolje, ali napredovalo je polako. Pre njih nisam imao nikad problem sa vidom.

Pre ovih monitora sam koristio Asusos VW222S skoro šest godina i ni jednog momenta ni posle višečasovnog buljenja u njega nisam imao problem, isti slučaj i sa bratovim Samsungom 940N, a pre nego što sam uzeo Dell pozajmio sam od drugara i koristio skoro 2 meseca LCD 192e1 Philips i isto nikakav problem, a kod ovih odmah posle 5 minuta problem. Stvarno ne znam šta da radim...

Npr. imam dva LED TV-a, jedan LG 47LM615s, jedan Samsung 42" F5000 i u njih mogu da buljim bez ikakvog naprezanja i td. i u potpunom mraku, PS3 igram čak sa metar ipo udaljenosti i bliže i ništa mi ne smeta, a sa ova tri IPS što sam probao mi je ubistvo.
 
Zdravo drugari

Što se tiče zamora očiju, ono se javalja usled dugog gledanja u istu žižnu daljinu(bez obzira da li to bio monitor, knjiga, tv ili nešto drugo), nedostatak svetlosti i vazduha, i na kraju od samog fitičkog umora .

Za početak nemojte da budete u mraku, tj da monitor ili tv nisu jedini izvor svetlosti.
Drugo ako je moguće da menjate žižnu daljinu, tj svremena na vreme pogledate korz prozor ili oko sebe, protljate malo oči, znam da je to sve teško, jer se čovek prosto ne seti da to sve treba da radi.

 


Čini mi se da mi se vid polako privikava na monitor, mada smanjio sam Contrast sa 75 na 55 i Brightness mi je na 35. Plus što sam uradio ovo sa ovog klipa (par puta na dan) i prosto neverovatno kako mi je opustilo oči... u odnosu na juče je druga priča. Uglavnom nije mi više toliki problem da gledam u monitor koji sam juče uzeo..
Videću kako će biti narednih dana.
 
Poslednja izmena:
Mnogo ljudi koji koriste računar se žali na bol u očima (kako poznanici tako vidim i ovde na forumu, ako treba naći ću ima i u temi o Dell-u P2414H...).

Mene nikada ranije nisu bolele oči. Sećam se vremena kada sam igrao Doom (mislim da je bila dvojka) negde pre dve hiljadite i igrao sam ga sa bratom od ujutru oko 7 do posle ponoći (znači nešto preko 15 sati dnevno pa opet, pa opet :p) na "debelom" CRT-u i oči me nisu bolele.

Imao sam i Samsung 740N (oko 2004/5 godine tako nešto) koji je kada sam ga kupio koštao nešto preko 300 evrića (940N bi bila prava mera ali nisam imao dovoljno keša, mislim da je trebalo da se doda još oko 70 evra). Igrao sam sa bratom PES 5 po ceo dan i celu noć, po noći bez ikakvog pozadinskog osvetljenja, pikamo ceo turnir i jedva gledamo na oči od umora ali nema bola u očima.

U međuvremenu sam promenio nekoliko laptopova (Toshiba, Asus, HP) i nisu me bolele oči.

Prošle godine sam kupio Samsung A350H i kupio sam ga najviše zbog dizajna (tanak, tanak, tanak).

Od monitora su me oči bolele posle par minuta gledanja. Probao različita podešavanja, kalibraciju... Vratio sam ga.

Sada trenutno imam HP ProBook 4740s i primetio sam po novom da me nekada bole oči, nekada ne.

Oftalmolog kaže da je sve OK, ne nosim cvike, normalno sam pročitao one brojeve, pre par godina sam polagao vozački isto tako bez dioptrije...

Sada vidim da su se pojavili flicker free monitori pa ćemo videti da li su nepšto doneli na polju manjeg umaranja očiju....

Šta se dešava sa tim novijim monitorima?

Moram da priznam da sam se do tvog posta radovao kupovini novog monitora, a koja me svakako čeka jer mi je ovaj iz 2007 godine, a nije neki. Takodje, na poslu mi je monitor starije generacije, sličnog godišta. Posao mi je takav da 8-12 sati dnevno gledam konstantno u monitor, aplikacije i excel tabele. Na sve to, kući svaki dan prošvrljam po internetu i odigram neku igru dodatnih sat ili dva. U medjuvremenu, vrlo često gledam u telefon od 4.3" ( valjda je to dobro zbog promene fokusa kao što savetuju haha ) i dodatno pogledam možda 1 do 2 sata svoj televizor od 40"...
Kao klinac, pre nego što sam počeo da radim, imao sam1000 gaming sesija od 15+ sati bez prekida, uglavnom na CRT televizoru.
Zvuči čudno ali jedini put kada su me zabolele oči je bilo kada sam izašao na ulicu sveže prekrivenu snegom posle jednog maratona od 18 sati neprekidnog igranja.
Ako me budu bolele oči kada kupim novi monitor, definitivno ćemo znati da nešto nije u redu... :(

E da, kuc kuc u drvo da me oči još posluže! :D
 
Poslednja izmena:
Ne, nikada. Imao sam sve verzije ekrana, od najjeftinijeg 13" CRT, do profesionalnih 21" CRT Trinitron, Diamondtron, 22" LED, IPS, PVA, Retina... Ama sve moguće.
Takođe sto puta po 10-15 sati, praktično odem samo do WC-a.
Sve u redu sa vidom, primili me u Legiju stranaca, rezultat 100% za oba oka.

Na LCD monitorima sam uvek držao brightness jako nisko, na 10 ili 20%. Prosto panel sam po sebi nije u stanju da zadrži kvalitet ostatka spektra na višim vrednostima osvetljenja, jer ili probije plava-ljubičasta ili crna posivi i sve ostalo pobrljavi.
Na laptopovima uglavnom 3 ili 4 stepena ispod maximuma(preko F dugmića).

Praktično uvek podešavam u CCC-u boje, sada evo prvi put da na laptopu ne koristim(smara dok se učita, sve drugo se digne za 5 sekundi, samo CCC za 30), pa sam jedino u Windows-u smanjio gamma na minimum i funkcionišem najnormalnije već nekoliko nedelja.

Mislim da bih mogao da gledam u monitor 10 dana bez prestanka. Gasim ga bukvalno kada shvatim u sred noći da mi je čitav organizam zaspao a samo mozak ostao budan.
 
Vrlo slicne simptome doziveo sam sa viewsonic 2450. Nikakvo podesavanje ni navikavanje nije pomoglo.
 
Da li neko koristi ove Gunners cvike, ne zato što su fensi i što ih neki predstavljaju kao gejmerske već iz potrebe? Ja više ne znam šta da radim, za koji god novi monitor se uhvatim on mi smeta, 4 monitora sam vraćao u mesec ipo dana, mislim da sam apsolutni rekorder po tom pitanju, da ne računam još dva koja su mi imala mrtve pixele pa sam ih isti dan zamenio. Bio sam kod oftalmologa zbog ovog problema, sa očima mi sve ok i predložili su mi te neke naočare ako ne uspem da nađem monitor koji mi prija očima.



U IPS ekrane bukvalno ne mogu gledam ni 10 minuta, odmah osetim da mi smetaju, dok kod ovih TN panela je malo bolja situacija, ali opet posle nekog vremena mi bude loše.
 
I ja bih voleo da čujem kako te cvidže funkcionišu ili su još jedna prevara? Taj bol, kao i svaki drugi, znači nešto, jednostavan signal da ne treba buljiti u ekran po ceo dan/noć, no bilo kome ko radi na kompu (pa još ako voli da se poigra/odgleda film nakon posla) to je apsolutno nemoguce. Ja prvi gledam u ekran 7-8 sati samo na poslu (HP 24''), pa onda bar još 3-4 posle posla (AOC 27''). Kad na to dodam čitanje (nije ekran, ali je opet blizu i ima slično loš efekat) i smartphone ekran, koji je, rekao bih još gori od monitora (jer zbog veličine gledaš iz mnogo veće blizine), kuku majko. Sreća pa skoro nikad nemam problema sa zamaranjem/svrabom u očima, ni stari CRTovi mi nisu puno smetali, ali kao i većina moje generacije lagano mi raste minus dioptrija.
 
Ovo su najjeftinije gunnars koliko vidim http://shop.gunnars.com/vayper/d/1077_c_600_cl_2964

LENS BENEFITS

*The proprietary lens shape protects your eyes from drying air currents
*Specifically tuned focusing power improves detail for clearer vision
*Amber lens tint filters out harsh artificial light to reduce eye strain and improve contrast
*Protective lens coatings include anti-reflective properties to reduce glare
 
primetio sam da je MVA panel mnogo prijatniji od TN, pa i od IPS. nazalost, izgleda da se ne prave vise.
mozda jednog dana budemo imali eink ekrane.
 
Iako su boje i uglovi losi, sigurno se posle 144hz monitora necu vracati na bilo koji 60hz monitor.
 
Nazad
Vrh Dno