Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

Јесте таква прича али ја немам ама баш никакав проблем са монитором док ме од екрана лаптопа очи брзо заболе, свеједно да ли је дан, ноћ, угашено или сва попаљена светла. Вероватно мало помаже ако није баш у мраку али има ту још разлога за бол у очима.
 
Ima razloga, jer u lap top ne gledas pod pravilnim uglom.
 
Јесте таква прича али ја немам ама баш никакав проблем са монитором док ме од екрана лаптопа очи брзо заболе, свеједно да ли је дан, ноћ, угашено или сва попаљена светла. Вероватно мало помаже ако није баш у мраку али има ту још разлога за бол у очима.
Ako je u pitanju HP ProBook 4710s kao što ti stoji u Moja mašina – onda si osetljiv na PWM.


Ima razloga, jer u lap top ne gledas pod pravilnim uglom.
:) To nema nikakve veze.


Ne baciti novce na tako nešto. Postoje dva rešenja sa svetlom:
1) stavi stonu lampu iza monitora sa LED sijalicom od 6.500k ili
2) LED trake na leđima monitora, ali opet da je 6.500k.

Kod mene je stona lampa pošto mi je zid udaljen pa otpada opcija sa LED trakama.


I naravno uveče „ubiti“ plavo svetlo:
3) kroz opcije na monitoru ako podržava ili
4) f.lux programom.
 
Poslednja izmena:
Вероватно је тако па у последње време избегавам да га користим, само кад баш морам. Мада ми је најлакши за коришћење, легнем у кревет, лап у крило и подесим угао како ми одговара (ово је због оне поруке) ... али не ваља. Ипак, добијен је полован као поклон па шта је ту је.
Овај Dell ми не смета, могу сатима да гледам у њега и никакве сметње. Али онда ме боле колена јер тада седим прениско па превише савијам ноге. :( Мораћу да смислим неку комбинацију.
 
Гледање под неправилним углом такође лоше утиче на очи,
нарочито ако се нешто гледа горе или доле.
Врх монитора би требао бити у равни са очима.
Али има ту још много фактора...

4d9588eb073ef841add0d3866475a0a4.jpg
 
Немам тај проблем, лаптоп углавном користим у кревету тако што га ставим у крило и савијем ноге у коленима колико је потребно. ;) И леђа равна и очи у правцу.
 
Pre nekih mesec dana sam poceo da koristim Night Light mod iz Windows 10ke i definitivno ima efekta.

Koristim laptop za rad svakodnevno i primetio sam da mi se oci manje naprezu kada eliminisem plavo svetlo, jos se boja lepo izbalansira tako da se posle nekog vremena gotovo i ne primecuje da je plava boja filtrirana.

Definitivno preporuka za svakog ko se "coravi" svakog dana na laptopu.

Svakako je preporuka da se uzme veci monitor i sto vise odmakne od njega, jer zbog akomodacije oka posle imate probleme sa vidom na daljinu neko vreme. Ovo je narocito problem ako svakog dana buljite u laptop sa blizine, treba vise vremena da se oci vrate u normalu.
 
Meni se povremeno muti vid od gledanja u monitor, dosta provodim vremena za racunarom. Ali mislim da mi dodatno smeta neonsko svetlo u kancelariji.
 
Pre nekih mesec dana sam poceo da koristim Night Light mod iz Windows 10ke i definitivno ima efekta.

Koristim laptop za rad svakodnevno i primetio sam da mi se oci manje naprezu kada eliminisem plavo svetlo, jos se boja lepo izbalansira tako da se posle nekog vremena gotovo i ne primecuje da je plava boja filtrirana.

Definitivno preporuka za svakog ko se "coravi" svakog dana na laptopu.

Svakako je preporuka da se uzme veci monitor i sto vise odmakne od njega, jer zbog akomodacije oka posle imate probleme sa vidom na daljinu neko vreme. Ovo je narocito problem ako svakog dana buljite u laptop sa blizine, treba vise vremena da se oci vrate u normalu.
Koristim f.lux bolji je od built in night light, Ali u svakom pogledu neki blue light filter je neophodan.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 
Šta tu ima da bude bolje? Oba programa rade istu stvar... Ozbiljno pitam, nije provokacija :)
 
Svakako je preporuka da se uzme veci monitor i sto vise odmakne od njega, jer zbog akomodacije oka posle imate probleme sa vidom na daljinu neko vreme. Ovo je narocito problem ako svakog dana buljite u laptop sa blizine, treba vise vremena da se oci vrate u normalu.

Suština.

Ljudi kojima odgovara manja dijagonala uvek idu na laptop, a to znači 2 do 3 puta veću blizinu ekranu (većina to i ne provaljuje dok ima ne kažeš). Kada se ustane, očni mišić mora da se prešalta na daljinu i naravno slabi, a ne mora samo miopija da se javi (to je čak i najlakše), ima oko dosta drugih simptoma osim mutnog vida. Pogotovo je problem suvoća oka (ako pređe u hroničnu fazu tu kapi više ne pomažu).
 
F. Lux može smanjiti i osvetljenje monitora pored plavog svetla a onaj ugrađeni u Windows 10 ne može
 
Ne, isti je efekat.

Da li ces eliminisati plavu svetlost na izvoru, ili na destinaciji, isto dodje. Cak je i bolje eliminisati na izvoru (racunaru).
 
Poslednja izmena:
Da li se danas (pored koriscenja softvera kao sto je F.Lux) isplati uzimati zastitne naocare za rad na racunaru?

Nesto poput ovih https://www.youtube.com/watch?v=21tZeExRuvs

ja sam uzeo xiaomi naocare za racunar i nema neke razlike. Ja generalno nemam problem sa glavoboljom vec sa susenjem i crvenilom. Naocare mi nisu nista promenile.
Naocare mozda nisu lose za gaming jer onda ne moras da menjas boje na monitoru. Licno, manje mi je neprirodno da je igra normana i da imam naocare nego da je igra zuta.
 
Vec zamisljam TikTok reklamu o ovome :D

Prepricaj ukratko sta prica "vodja" te radionice i koliko uzima kesa za to
 
Dolaze mi obavestenja o tim radionicama, ali ne znam nikoga da je isao na te radionice. Koliko sam razumeo, u zavisnosti od problema odredjuje se grupa vezbi koje treba ponavljati odredjeni period.
 
To isto mozes i sam kod kuce da radis, a oni ti to "upakuju" u celofan i uzmu pare.

Imas te iste vezbe na YT za dzabe koliko ti dusa iste, evo prvog klipa kad ukucas Eye exercise

 
  • Like
Reagovanja: kVu
Meni se dešavalo da posle dva sata ispred monitora ne vidim ništa, posao je, naravno, takav da ceo dan blenem u monitor.
Filteri za plavo i smanjivanje/povećavanje osvetljenja nisu pomogli.
Kapi za oči su malo smanjile neprijatnost ali nisu suštinski pomogle.
Uzeo sam naočare za blizu ali to nije rešilo problem već mi je samo pomoglo da, kada se oči umore, mogu i dalje da radim.

Na kraju mi je oftalmolog preporučio da pravim pauze na 45 minuta i dao mi dve vežbe da radim.
Prva je da izađem na terasu, da nađem tačku u daljini i tačku u blizinu (natpis na zgradi, drvo, semafor) i da šetam pogledom između te dve tačke.
Druga je da uzmem olovku, ispružim ruku, fokusiram pogled na olovku, da je šetam levo, desno i da je približavam i udaljavam od lica, sve vreme prateći pogledom.
Iskreno, bio sam skeptičan i već sam se spremao za invalidsku penziju, ali radim to oko 6 nedelja i mnoogoo je bolje.
 
mogu da zamislim izraz lica kolega dok radis to na poslu :)
ahaahaa 🙃
Srećom uglavnom radim od kuće, a kad sam u kancu šlepujem se uz kolegu koji ide na terasu da zapali cigaretu... a i zamišljeno gledanje u daljinu nije najčudnija stvar koja se dešava na poslu, pa ne obraćaju pažnju na to. :)
 

Mislio sam i ja da je tako nešto. Počelo je za vreme korone, nisam imao monitor, koristio sam samo laptop, ali u međuvremenu sam promenio više laptopova i monitora.
Dešava se isto na OLEDu i na LCDu.
Kaže doktor da je problem u konstantnom gledanju na blizinu, da zbog toga oko gubi sposobnost da fokusira.
A i kad kažem "konstantnom gledanju na blizinu"... gledam u monitore 30+ godina, kapiram da to mora da uzme neki danak.

Idem sredinom decemba na kontrolu, pa ću mu reći da imamo epidemiju i pitaću ga za detalje.
 
Ima jedan program, zove se flux meni dosta olakšava buljenje u komp...
 
ja kad odem kod ocnog, savrseno vidim. Misle da ih zaebavam.
Sa monitora mogu da citam mnogo, ali knjigu ne. Zamore mi se oci brzo od citanja knjige.

Na kraju jedan doktor me bacio na neke decje aparate. Da stavim lava u kavez :p. Tu je video da mi je ocni misic valjda oslabio i da treba da vezbam tako sto gledam u vrh olovke i priblizavam ocima.
To kad radim zaboli me glava pa i ne radim :)
To je strabizam,to se ispravlja do 8godine zivota vezbicama,posle ne
 
Da li je neko od vas mozda isao na one radionice treninga vida?

Ja sam išao kao dete i dosta mi je pomogleo.

To isto mozes i sam kod kuce da radis, a oni ti to "upakuju" u celofan i uzmu pare.

i ne baš. Ja sam vežbao na mašini sa nekim klovnom. Drugačije se ponaša čovek kada ima obavezu da ode i zatom odradi vežebe. Kod kuće je opušteno. Mnogi od nas nisu toliko disciplinovani.
 
Zbog takvih stvari se uvek čudim ljudima koji ne žele da uopšte pomeraju oči dok rade za monitorom i time se rukovode kad biraju veličinu monitora.
Zašto da ne pomeraš oči i gledaš u različite delove ekrana? Tako ti bar koliko-toliko rade očni mišići umesto da buljiš u istih 20cm prečnika na ekranu...
 
Ja sam išao kao dete i dosta mi je pomogleo.



i ne baš. Ja sam vežbao na mašini sa nekim klovnom. Drugačije se ponaša čovek kada ima obavezu da ode i zatom odradi vežebe. Kod kuće je opušteno. Mnogi od nas nisu toliko disciplinovani.
Ne sporim to sto kazes ali jedno je kad si dete koje ne drzi mesto a skroz drugo kad si odrasla osoba.

Dzabe ce da ide na placene vezbe ako nema disciplinu da sa time nastavi naknadno sam - cela poenta tih vezbi jeste da ih radis u kontinuitetu inace ti se sve vrati na staro.
 
Nazad
Vrh Dno