Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

ja naručio neke naočare sa alija koje su kao anti blue light, daju neku žućkastu sliku...jel to isto radi i f.lux ili su cvikeri bolji?
 
Kada se f.lux podesi na automatsko menjanje, kako dan odmice da li uopste postoji neko kome odgovara tih 1900K?
Meni najvise prija u rasponu od 3800-4200k
 
Ima jedan jos bolji program od f.lux-a (barem meni) jer je portable, zove se LightBulb.
 
Ostavi link, ja ga nisam pronašao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pazite, na LightBulb se jako tesko ubaci lokacija. Mora rucno da se edituje u notepadu, a na zvanicnom sajtu pise primer kako se te to radi.
Ima i u opcijama da se ukljuci, ali meni to nikada nije radilo.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Sta koristite za mobilni?

Ja sam isprobao mnogo programa i trenutno opet sam se vratio na
Twilight.Pro.7.8
Jer on jedini uma sve opcije koje mi trebaju, da pauzira kada koristim neke programe, da menja svetlo i nocu kada se upali osvetljenje... itd



Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
kupio u home centru malu led eye protection lamp, one sto se kace na usb i stavio iza monitora, sad je koliko toliko podnosljivo
originalslika_Led-EYE-protection-lamp-USB-143156017.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja sam kod Kineza kupio led sijalicu od 3w i nabio je u lampu isto iza monitora, ali nije mi pomoglo mnogo, mozda je temperatura svetla dnevna to jest plavkasta pa mi jos vise umara oci

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
ova radi sasvim ok, imas u home centru nesto oko 99 din su, mislim da i treba da bude neko svetlo blize dnevnom tj plavlje, tako bar pisu po netu za ambient light. Nakacis na produzni usb i zadenes negde iza monitora
 
Od kako sam poceo da koristim f.lux na 2700K i eye comfort na telefonu nije ne zabolela glava, ima evo vec nedelju dana.
 
Ja se juce vratio sa W10 na W7 i vise me bole oci. Ubi me ona 10-ka. Nije mi samo jasno zasto me na njoj toliko bole oci ?
 
Windows 10 ima telemetriju, znaci da prikuplja podatke direktno iz mozga korisnika, zato ljude boli glava. Bezite od win 10 :)

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Batalite se te price sa blue light - 90% ljudi koje bole oci a vecinu vremena gledaju u text (citanje/kodiranje i sl) bole iz razloga sto ili im ne valja vid ili koriste default sitne fontove na ekranima sa niskim ppi pa se naprezi da vidis koji je to karakter. Probajte malo ekrane sa ppi vecim od 200 pa cete videti razliku.

Edit: da nadodamo i specijalne slucajeve koji natuku brightness na max i drze ga tako cak i kada nemaju ni jedno svetlo upaljeno u prostoriji...

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Vidi ja sam bio pre godinu dana na kompletnom očnom pregledu zbog ovoga, nemam dioptriju, gledano mi je očno dno, meren očni pritisak, bio i na rengenu očiju i oči su mi skroz OK, ali ekrani mi smetaju, što na telefonima, što monitorima i televizorima. Na nekim više, nekim manje i ne moram da gledam po nekoliko sati da bi osetio da mi smeta, vidim tj. osetim odmah da mi smeta i što duže posle gledam to mi kasnije gore. Do te mere da mi se muti vid, a kasnije me boli glava i td... Takav slučaj sam imao kad sam kupi novi Dell IPS monitor. Sad korisitm stari Asus 19" TFT sa CCFL lampama, jer mi on minimalno smeta.

F.lux mi pomaže, čak i na telefonu imam posebno kaljeno staklo koje smanjuje propustljivot plavog svetla, korisitm i twilight app, ali opet mi smeta, pomaže ali i dalje mi smeta... color temperature držim na 3000k, a što više smanji brajtnes i screen dim preko app to mi bolje. Bez te aplikacije mi je baš katastrofa, iako držim brightness na nekih 20%

Neke stvari mi nisu jasne samo, npr. imam H5000 Samsung, u njega mogu da gledam, gotovo da ne osetim posledice, dok s druge strane u LG LM615S koji mi je u boravku mi smeta, isto tako LG G3, G4 koje sam probao su mi smetali, stari Galaxy S2 mi nije, isto tako Nexys 7 2013 gotovo da mi je ok za oči, tačnije nisam osetio da mi smeta, a sad Note 4 koji korisitm mi loše, da ne kažem katastrofa ako ne koristim twilight app. Burazer skoro uzeo neki 4k LG od 55", na nekih 3m od njega sedim i osetim odmah da mi smeta, koliko nisam isprobao, jer nisam se ni trudio dugo da gledam u njega.

Pokušao sam da skontam, da li ima do tipa panela, osvetljenja ali nisam skontao, jer drugi televizori sa istim panelom i osvetljenjem su mi smetali, dok drugi manje. Kupovao sam i naočare Gunnar i slaba vajda od njih, sad uzeo neke jeftine za 20$ isti djavo, samo mi sa njima gore.
 
Poslednja izmena:
i ja cu se vratiti na TFT/CCFL. izem ti nove tehnologije kad mi treba pun tuks stvari da mi bude podnosljivo, i f.lux i ambientalno osvetljenje i opet mi nije sasvim ok ..
 
Ja sam imao ogromne probleme sa očima i generalno umorom i nikakvi f.lux/redshift fiksevi mi nisu pomagali. Koristio sam jedan tft monitor na poslu, i jedan tft monitor i tft displej laptopa kod kuće (svi sa pwm-om). Onda sam kupio benq vz2470 monitor sa VA panelom koji ne treperi a na poslu sam u isto vreme dobio benq gw2270 koji poseduje isti VA panel.
Rezultat - bukvalno sam se preporodio. Nikakvih problema sa očima više nemam. Ne koristim više f-lux/redshift ni low blue light ugrađeni mod monitora, i ponavljam, nemam više nikakvih problema sa očima i generalno sa prekomernim umaranjem. Tako da vam toplo preporučujem flickerfree benq modele sa amva+ panelima (gw2270, gw2470, vz2470).
 
Poslednja izmena:
Hvala, baš ću da vidim za ovaj gw2270 ili gw2470.

Samo da dodam da sam pre 3 godine probao tj. kupio i vratio 2 Dell IPSa, jedan Samsung TN i jedan BenQ sa VA panelom, svi su mi smetali, najviše ovi Dellovi, nepodnošljivo. Ovaj Benq nije imao ova eye care i low blue light čuda.
 
Poslednja izmena:
Probajte malo ekrane sa ppi vecim od 200 pa cete videti razliku.

A koji su to monitori sa tolikom gustinom tačaka po inču (to mu dođe malo manje od nekih 5K na 27" - gle čuda, uklapa se iMac Retina :) )? Al' da mogu da ga kupe prosečno platežno sposobni članovi ovog foruma, koji isto ipak imaju oči. :)
 
Obavezno night light kad nema svjetlosti. Jacina osjetljenja proporcionalno ambient svjetlosti. Takodje da ne vriste boje mnogo.

Mada ko nosi naocale kao i ja (- dioptrija), zamarace mu se svakako. Meni se sa naocalima zamara i u zid da gledam.

Naocale najvece zlo, nikad me glava oko ociju nije zabolila dok nisam ovo njesra stavio. Mnogo me nerviraju gdje god gledao.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Obavezno night light kad nema svjetlosti. Jacina osjetljenja proporcionalno ambient svjetlosti. Takodje da ne vriste boje mnogo.

Mada ko nosi naocale kao i ja (- dioptrija), zamarace mu se svakako. Meni se sa naocalima zamara i u zid da gledam.

Naocale najvece zlo, nikad me glava oko ociju nije zabolila dok nisam ovo njesra stavio. Mnogo me nerviraju gdje god gledao.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Da li si probao možda sočiva? Ja imam i sočiva i naočare potpuno iste dioptrije (minus). Kada god sam morao nositi naočare iz nekog razloga, da li na par sati, par dana, par nedelja ili par meseci živim u potpunoj agoniji. Nikad mi se oči ne priviknu, uvek se zamaraju, bole me, smetaju mi. A u pitanju je ista dioptrija i više naočara je u pitanju tj. nije da nisu "dobro izrađene". Tako mi je celog života. Jednostavno prezirem naočare i ne stavljam ih na oči ako baš baš ne moram. Sa sočivima nemam nikakvih problema tj. nisi ni svestan da ih imaš, niti ti se bilo šta u životu menja. Imaš apsolutnu slobodu kretanja, sigurniji si, možeš da se baviš sportom, možeš primati udarce ili padati bez bojazni da će 2 stakla da ti se razbiju na 2 cm od očiju, niko ne zna da ih nosiš, čak i ti sam zaboraviš da ih nosiš. Takođe, pokriveno ti je kompletno vidno polje a ne samo sredina, što dodatno pomaže očima. Jer ti kada nosiš naočare deo tvog perifernog vida koji vidi pored stakla je u potpuno drugoj dioptriji. To je mene izluđivalo, jer kada pogledam negde "po ivicama", sve se vidi drugačije i oko mora da se privikava. Plus manje zamaranja i lakša svakodnevnica, pogotovo pri višesatnom gledanju u monitor. Sa sočivima mogu gledati bez problema po 10-14 sati u razne ekrane, dok bi sa naočarama poludeo posle 2. A sa sočivima još mogu po potrebi preko da stavim GUNNAR i eto još bolje kombinacije. Naravno, f.lux, brightness, pravilno osvetljenje prostora i monitora se podrazumeva.
 
Ima jos jedan program za one koje bole oci mozda bolji od f.lux-a zove se iris, ima preset za health, reading, movie i jos opcija, ja ga trenutno koristim i po meni je bolji od f.luxa.
 
A koji su to monitori sa tolikom gustinom tačaka po inču (to mu dođe malo manje od nekih 5K na 27" - gle čuda, uklapa se iMac Retina :) )? Al' da mogu da ga kupe prosečno platežno sposobni članovi ovog foruma, koji isto ipak imaju oči. :)

Ako se dobro secam ima 4k displaya od 24 incha po 250-300 eur a obzirom da su fhd po 150-350 IPS sa tolikim color accuracy, mislim da nema dileme o kupovini istih. Preciznije mislim da je to neka LG serija...

Takodje sto pomene neko iznad - refresh rate/flickering moze da zeza neke ljude a da i ne primete... Mozda cak neke bole oci jer imaju rasvetu koja treperi dok rade - ne mogu da primete golim okom, ali cesto i mobilni sa slow motion mogu da uhvate flickering... Meni su tako led sijalice nove sto sam kupio smetale, a nisam znao zasto dok nisam slucajno snimio mobom slow-mo pa primetio da trepere kao lude.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam retko nailazio na ponudu 4K na 24", a i da jesam - zaobišao bih, pa to je presitno! Sam si rekao da je problem kad naprežeš oči da razaznaš koji je karakter u pitanju.
Ovo za refresh rate i flickering se slažem, mislim da je to jedan od glavnih razloga zašto nam osvetljenje monitora ili rasvete ne prija. I "prehladno" svetlo pride, barem meni. :)
Ja koristim flux i vrlo mi znači, mogao bih da probam i taj iris; Ljubinko, je l' to ovaj program u pitanju? Koliko vidim, besplatna verzija nudi najniže podešavanje na 3400K, meni je flux noću na 2900K.
 
Od kako sam poceo da koristim f.lux na 2700K i eye comfort na telefonu nije ne zabolela glava, ima evo vec nedelju dana.
F.lux imam instaliran već godinama, mislim da je na def. I ekran tamni prema dobu dana.
Na telefonu je na soft podešavanju.
Primećujem da me na poslu više zamara, vrv krš monitori, jedino što mogu da uradim, da spustim brightness na 50.
Povremeno mi igra nerv na oku, trebalo bi na kontrolu da odem... Ali već znam šta će mi reći, "manje sedi ispred ekrana".

Sent from my x600 using Tapatalk
 
B@K@ Jeste taj, free verzija se i kod mene automatski sama podesi na 3400K kada pustim iris, verovatno u pro verziji moze i nize ono sto je odlicno kod irisa je da automatski podesava color osvetljenje u odnosu na okolinu monitora zatim health i reading opcija za citanje, odlicno za oci.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno