Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

tesko mi je pao prelazak sa tft (ccfl) na led monitore.Skoro 10 godina mi je fino radio Samsung Syncmaster 932bfl, i kada je riknuo nisam se cimao da ga popravljam (sad mi je zao) i kupio sam Dell SE2416H. Nekako od pocetka mi se ne dopada fazon led slike, odlicna je za gledanje filmova i slika ali za kuckanje koda ili neki posao koji je vezan vise za neki text a ne za performanse, nasao sam da ne mogu nekako da se naviknem na ovu sliku(kao da je slika tj ceo ekran u nekoj izmaglici-subjektivni oecaj neki). Znam da verovatno treba platiti da ga neko profi iskalibrise, a i prelazak je sa 19inch na 24 wide ali opet, vise mi je ocima prijala slika na starom Syncmasteru. Da li su velike razlike u panelima izmedju Dell-ovih serija SE,P,U. Sad mi je zao sto nisam kupio npr AOC, vidim da imaju finih i sa izborom refresh-ratea, na Dellu je zakucan na 60hz. Da, od preset mode-ova na monitoru mi nekako najvise prija "paper" i u kalibraciji u windowsu sam malo smanjio plavu, bas je divljala, brightness smanjen na oko 20% a contrast oko 40% , madato menjam, kada je dnevno svetlo nekako mi prija manji kontrast i brightness a primetio sam da mi na vestackom svetlu vise prija da malo pojacam kontrast
 
Poslednja izmena:
tesko mi je pao prelazak sa tft (ccfl) na led monitore.Skoro 10 godina mi je fino radio Samsung Syncmaster 932bfl, i kada je riknuo nisam se cimao da ga popravljam (sad mi je zao) i kupio sam Dell SE2416H. Nekako od pocetka mi se ne dopada fazon led slike, odlicna je za gledanje filmova i slika ali za kuckanje koda ili neki posao koji je vezan vise za neki text a ne za performanse, nasao sam da ne mogu nekako da se naviknem na ovu sliku(kao da je slika tj ceo ekran u nekoj izmaglici-subjektivni oecaj neki). Znam da verovatno treba platiti da ga neko profi iskalibrise, a i prelazak je sa 19inch na 24 wide ali opet, vise mi je ocima prijala slika na starom Syncmasteru. Da li su velike razlike u panelima izmedju Dell-ovih serija SE,P,U. Sad mi je zao sto nisam kupio npr AOC, vidim da imaju finih i sa izborom refresh-ratea, na Dellu je zakucan na 60hz. Da, od preset mode-ova na monitoru mi nekako najvise prija "paper" i u kalibraciji u windowsu sam malo smanjio plavu, bas je divljala, brightness smanjen na oko 20% a contrast oko 40% , madato menjam, kada je dnevno svetlo nekako mi prija manji kontrast i brightness a primetio sam da mi na vestackom svetlu vise prija da malo pojacam kontrast

@whiskeytown
Svi monitori su TFT. -> https://en.wikipedia.org/wiki/Thin-film-transistor_liquid-crystal_display
Fazon LED slike ne postoji, najveća razlika između CCFL i LED pozadinskog osvjetljenja je dosta manja el. potrošnja kod LED-a i veća uniformnost pozadniskog osvjetljenja. Što se izmaglice tiče, tvoj monitor ima IPS-type panel koji ima veći odziv od TN panela pa je to vjerovatno to uzrok zašto se ne možeš navići.

ontopic:
Otkad sam prešao sa Asus VS197DE na Dell P2414H oči mi se više ne umaraju.
 
Svako nekoliko pogledati kroz prozor, redovno treptati i ne biti u mraku. Ne bi trebalo da bude većih problema.
 
pa pozadinsko osvetljenje, u tome je problem, evo ti na primeru automobilskih farova, posto je ociglednije, a zamisli sad da trebau to da blenes 20 sati. Ili ono, jesi nekad sedeo pod led osvetljenjem duze, i kakve su ti impresije?

https://www.youtube.com/watch?v=ArsYGHdyAno

Što se monitora tiče, na normalno podešenom brightnessu nemam problema ni sa CCFL ni sa LED monitorima. U sobi isto imam LED sijalicu (2700K) koja je zamijenila CFL sijalicu i mogu ti reći da mi je ta LED sijalica daleko prijatnija za oči jer ne treperi. Taj primjer sa automobilskim farovima nije dobar jer je tu jačina osvjetljenja na LED farovima dosta veća nego na običnom, a ni u računarski monitor nećeš gledati 20 sati. Ako ti već smeta jačina osvjetljenja, uzmi list čistog bijelog papira i stavi ga pored monitora i smanji brightness dok se bijela boja na monitoru ne poklopi sa bijelom bojom papira.
 
Poslednja izmena:
ma sve je to fino, nove tehnologije i sve, nema zracenja i to, ali kako da kazem malo sam old school po tom pitanju, da nesto novo sto je plastikica i sto je lakse da je i kvalitetnije, slicno i kao plazma televizori koji su naputena tehnologija, jednostavno ono nekad je tehnologija koja se gura vise kompromis nego najbolji izbor. a sto se tice monitora ono ne trebaju mi ni vibrant colors ni neki heavy contrasti, nek ima sliku npr kao amazon kindle i meni sasvim ok.
 
Ne znam da li je bilo ALI imate odlicno resenje za sve ljude koji provode dosta vremena za racunarom i imaju glavobolje ili zamaranje ociju.

Skinete program f.lux i namestite osvetljenje 2700k (day/night) i nikakvih problema nece biti.

Ja sedim 8h dnevno na poslu i otkako koristim ovaj program nijednom nisam imao zamaranje ociju ili glavobolju; a bilo ih je pre nego sam poceo sa ovim.
 
da na 2700k je bash ono fina zhutoca, cak i sa otpanjenim brightnessom i contrastom radi bez problema, ne bljesti
 
Ja sam flux koristio godinama dok nisam prosle godine nasao neki bolji program koji kada predjete na full screen vrati osvetljenje na normalno, ma primer pocnem da gledam film, igram neku igru ili bilo sta sto zahteva full screen i mnogo je bolje. Samo sada sam na poslu i ne mogu da se setim kako se zove... kada stignem kuci napisacu ime tog programa

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Stigao sam kuci pa da vam javim, program se zove LightBulb, besplatan je i evo ga na ovom linku ako nekome treba:

http://www.softpedia.com/get/Desktop-Enhancements/Other-Desktop-Enhancements/LightBulb.shtml

Jedini problem je sto nece nikako da prihvati lokaciku pa mu vreme sam napisem kada da se pali i gasi, ostalo radi program sam
kada puistim film iskljuci se, kada zatvorim player od filma vrati se program, to jest promeni boju na zadatu temperaturu monitora



 
Poslednja izmena:
E, ako ti je f.lux sasvim dobar nemoj ni slučajno da ga diraš :)
 
Otkud znam, ne mogu ga porediti kad ništa drugo nisam ni probao. Ni f.lux ne podešavam nego pustim ga onako samog da to dira i okej je. Pogotovo jer imam neki užasan Philipsov LED monitor koji je satana za oči, sa brightnessom na 0 i dalje svijetli kao u sijalicu da gledam.
 
Koristio sam i ja f.lux godinama ali sam uporedo kao sto radim i sa drugim programima trazio i bolje ili zanimljivije resenje
nije mi se svidjalo kod f.lux-a jedino kada pustim film pa mi bude sve onako sephia (žućkasto) kao da gledam film iz 60-tih
Tako da to je jedina razlika, sa ovim LightBulb programom nemam taj problem, pustim film i boje mi budu kako treba, kada zavrsim film vrate se noćne boje i to je to.
I na telefonu sam isprobao oko 30-tak takvih programa, trenutno koristim Twilight Pro v7.8 na fonu mi vise služi da štedim tako bateriju
 
Poslednja izmena:
flux je dobio update. sada sa omogucili disable when fullscreen i custom filtere da se ugasi prilikom odredjenih aplikacija.
Ima jos dodatnih podesavanja u odnosu na ranije.
 
Tako je, isprobao sam novi f.lux i mnogo je bolji, kao sto kazes moze da se pauzira na full screen i na aplikacije koje odredite.
Napredovao je u odnosu na ranije

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
F.lux najbolja stvar koju sam mogao da ubacim u komp. Ja cak i igre i filmove teram sa njim nista ne iskljucujem. Drzim na 4500-4000k i zadovoljan :) Planiram da uzmem i gunnar naocare i da zavrsim sa svime :D
 
F.lux najbolja stvar koju sam mogao da ubacim u komp. Ja cak i igre i filmove teram sa njim nista ne iskljucujem. Drzim na 4500-4000k i zadovoljan :) Planiram da uzmem i gunnar naocare i da zavrsim sa svime :D

Zasto bi placao 50-100 evra za isto ono sto f.lux radi besplatno?
 
Dobra tema.

U skorije vreme sam primetio da me bole oci/glava od gledanja u monitor/mobilni.

Skinuo sam novi f.lux za PC, odlicna opcija da se sam iskljuci u full screenu.
Sta koristite za mobilni?
Huawei ima ugradjenu opciju, ne deluje mi lose.
 
Podesavate li f.lux ili ostavite po defaultu kako je ?

ja sam morao da podesim. stari flux je bio vrlo dobro podesen kada izaberes lokaciju. sada je default podesavanje prejako. Kada mi je zveknula narandzasta na 1900K, slogirao sam se.
Strari je imao dva podesavanja i tranzit je trajao neko vreme. Sada postoji grafik koji je zapravo 3 nivoa (dan, zalazak i vece). Dobro je da se svaki od delova dana moze zasebno podesiti dokle da ide. Ja sam samo promenio da je uvece na 2700K i ok mi je sada skroz. Mozda cu samo sunset da podignem malkice, ali mislim da nema potrebe.

Nije mi jasno zasto su ubacili ono za vreme ustajanja. Meni bi bilo logicnije da ubace za vreme kada najcesce idem da spavam kako bi 1h pre toga dodatno promenili filter da bi plava manje uticala na mene. Kada ustanem, boja mi nije toliko bitna.
 
Nikada nisam imao taj problem sa monitorom iako buljim u monitor kao ***** i kući i na poslu. :)

Inače bih rekao da Low Blue Light opcija na Benq monitorima stvarno znači kada nešto treba da se radi noću i u kasne sate.
 
Ja imam preko chrome night mode pro,da li je to isto sto i flux ovaj sto pominjete?
 
Poz kolege forumasi!
Videh da niko nije spomenuo plavo svetlo pa rekoh da se javim. Problem je dosta aktuelizovan u poslednje vreme pa ima i dosta informacija, tako da bi ovde mogli razvuci pricu u nedogled.
Ali evo malo informacija od ljudi koji se time bave:
http://www.bluelightexposed.com/
Mogu vam pronaci jos mnogo informacija o tome ako zelite, imate i na WHO sajtu itd.
Visesatno buljenje u ekran nije naivna stvar i moze da izazove ozbiljne probleme, tako da treba biti oprezan.
 
Dobra stvar Ljubo, slobodno piši šta god da znaš, mislim da će mnogima biti jako korisno.
 
Svakako kada uhvatim malo vremena.
Mozda je pametno i da otvorim novu temu jer treba pisati od kulina bana :)
 
Nazad
Vrh Dno