Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

F.lux imam instaliran već godinama, mislim da je na def. I ekran tamni prema dobu dana.
Na telefonu je na soft podešavanju.
Primećujem da me na poslu više zamara, vrv krš monitori, jedino što mogu da uradim, da spustim brightness na 50.
Povremeno mi igra nerv na oku, trebalo bi na kontrolu da odem... Ali već znam šta će mi reći, "manje sedi ispred ekrana".

Sent from my x600 using Tapatalk

spustis na 50???????
Meni brightness na 15% kuci i mozda na 20% na poslu, ne znam sad. Na 30% bi mi vec bio ozbiljan problem.
Tacno je da su boje mnogo lepse, ali brale, osecam kako mi cvrce oci od pecenja svetlom.
 
@STUPAR

Nisam probao sociva, nekako je to peglanje (iritacija oka povecana cim ide u kontakt sa njim, mozda se moraju korisiti i one kapi, stalno skidaj/stavljaj, pazi da ne izgubis, cisti, itd), a i doktor mi je vise preporucio naocale ako mi ne smetaju, bas sam ga pitao za sociva. Najradije bih na operaciju skidanja dioptrije, ali ne znam koliko je to ok jos uvijek.

Na oko pola metra od monitora vidim ok, cim se malo odaljim mutno.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Ja sam retko nailazio na ponudu 4K na 24", a i da jesam - zaobišao bih, pa to je presitno! Sam si rekao da je problem kad naprežeš oči da razaznaš koji je karakter u pitanju.
Ovo za refresh rate i flickering se slažem, mislim da je to jedan od glavnih razloga zašto nam osvetljenje monitora ili rasvete ne prija. I "prehladno" svetlo pride, barem meni. :)
Ja koristim flux i vrlo mi znači, mogao bih da probam i taj iris; Ljubinko, je l' to ovaj program u pitanju? Koliko vidim, besplatna verzija nudi najniže podešavanje na 3400K, meni je flux noću na 2900K.

B@K@ Javi mi se na pp za iris portable sa licencijom verzija 0.9.0.2, moze color temperatura i ispod 3400K, moze jos neko ako zeli.
 
Ja koristim i sociva i naocare i mogu vam reci da mi je sa socivima jos gore. Ne boli me glava nego peku me oci jer manje trepćem kada gledam u monitor tako da bolje mi je sa naocarima jer tada su oci slobodne, imaju i vazduha i vlage u granicama normale

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
spustis na 50???????
Meni brightness na 15% kuci i mozda na 20% na poslu, ne znam sad. Na 30% bi mi vec bio ozbiljan problem.
Tacno je da su boje mnogo lepse, ali brale, osecam kako mi cvrce oci od pecenja svetlom.

Sad sam proverio, kod kuce je 25, a na poslu spustam na 50, jer kolege podignu na max.
 
a dok radite u browseru nekom, jel zumirte malo ili gledate default size, pitam za ljude sa 24 i 27 monitorima. nekako mi lakse padne svo bljestanje kad malo uvecam size
 
a dok radite u browseru nekom, jel zumirte malo ili gledate default size, pitam za ljude sa 24 i 27 monitorima. nekako mi lakse padne svo bljestanje kad malo uvecam size

27" i 24" oba na 1920x1080, na defaultu sve, ali gledam gde je moguce da koristim tamne pozadine.
 
ako sam dobro skapirao, ove male zute linijice usmerene sa leva na desno (kao otisak prsta), one bi trebalo da predstavljaju backlight flicker
 
Poslednja izmena:
ako sam dobro skapirao, ove male zute linijice usmerene sa leva na desno (kao otisak prsta), one bi trebalo da predstavljaju backlight flicker

Nije to pwm flicker. Flicker se javlja kada smanjiš ovetljenje ekrana ispod 100%, pa umesto da se samo osvetljenje smanji, osvetljenje (brightness) ostaje na 100% ali se ekran rapidno pali/gasi. Npr ako je ovetljenje na 50% to znači da je pola vremena ekran upaljen i pola vremena ugašen, i tako se naizmenično brzo pali i gasi i osvetljenje bude (prividno) 50%. Oči to ne vide ali osećaju (kao i mozak). Taj fliker se vidi na kameri kao neka pokretna traka na ekranu.

Evo par youtube klipova: https://www.youtube.com/watch?v=IHKWQRzS2tE , https://www.youtube.com/watch?v=fcXx05WK8Bs

Gugluj pwn monitor flicker ako želiš da se udubiš u tematiku, možda sam iznad naveo nešto netačno ali sam taj fenomen ja tako razumeo iz mog guglovanja :)
 
da znam video sam te i slicne primere koje si okacio, zavisno i od toga da li se hercazha onoga sa cime se snima "gadja" sa hz flickera na monitoru koji se snima, ali ovaj primer je isto neko na netu naveo kao backlight flicker
 
Poslednja izmena:
kako se vam cine razlike izmedju coatinga samog panela, meni iskreno ne prija ovaj mat Dell-ov 3H coat, daje celoj slici neki odbljesak i glow, mozda je weird ali mislim da bi mi vise prijao totalno glare panel, cini mi se da se na njima manje rasipa svetlo na sve strane, naravno zavisi i od proizvodjaca
 
kako se vam cine razlike izmedju coatinga samog panela, meni iskreno ne prija ovaj mat Dell-ov 3H coat, daje celoj slici neki odbljesak i glow, mozda je weird ali mislim da bi mi vise prijao totalno glare panel, cini mi se da se na njima manje rasipa svetlo na sve strane, naravno zavisi i od proizvodjaca

Pousaj da korigujes svetlo u prostoriji, meni je vecina mat ekrana iziskivala promenu izvora svetlosti prostorije
 
Ja sam primetio da me bole/iritiraju/peku oci kad god gledam u neki monitor koji radi na 60hz.......kada prebacim na 75hz,odmah to pecenje i iritiranje prestaje.....
 
Smatrate li da je korisno nositi naočare bez ikakve dioptrije, pri radu sa računarom?
 
Ne.

Odnosno NE ako nemaju nikakvu filtraciju ili bilo sta osim obicnog prozirnog stakla.
 
sad tek provalio u f.lux-u ima nekih korisnih opcija kao npr vignette mode (effects and extra colors)
 
F. Lux ima i opciju koja mi se vise sviđa nego to žutilo koje pruža, a to je zatamljenje ekrana, to toranj ručno da se uradi jer ne može onako preko vremenske zone.
To se radi ovako:
Alt+PgDn na tastaturi pritiskati za zatamljenje.
Alt+PgUp pritiskati da se vrati svetlo.


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
F. Lux ima i opciju koja mi se vise sviđa nego to žutilo koje pruža, a to je zatamljenje ekrana, to toranj ručno da se uradi jer ne može onako preko vremenske zone.
To se radi ovako:
Alt+PgDn na tastaturi pritiskati za zatamljenje.
Alt+PgUp pritiskati da se vrati svetlo.


Sent from my SM-N910F using Tapatalk

ovu opciju je potrebno aktivirati u podesavanjima.
 
Da li neko koristi naocare bez dioptrije kao zastitu pri radu sa racunarom? Cuo sam od par ljudi da su dobili obicne naocare, bez ikakve dioptrije ili sa jako malom, kako bi se oko zastitilo od rada za racunarom
 
Ja koristim Esilor Prevencia stakla na naočarima, počeo sam da ih nosim pre jedno 6 meseci, definitivno deluju jer mi oči ne suze više i mogu da sedim satima bez ikakve potrebe da trljam oči ili pucanja kapilara. Nisu jeftina doduše, samo stakla sa ugradnjom su 12.000. Ne znam da li se prodaju bez dioptrije doduše ali preporučujem većini koja preko 10 godina sedi za kompom da ode na pregled, siguran sam da popriličan broj ljudi ima barem 0.25 dioptriju.
 
kad sam kupio prvi LED monitor,primetio sam da me boli oci vise nego sa LCD monitorima pre toga...ali ovo vazi samo ako se preteruje svaki dan,znaci nema preterivanja,nema leka...mora se izdvojiti nekih 5-6 sati za te stvari i to je to. ostatak dana da bude fizicka aktivnost ili barem ne buljiti u monitore.
 
Ne znam da li smo ovde o tome pricali, ili na nekoj drugoj temi, ali nije lose ni da se ponovi:
Vestacke suze mogu da pomognu kod bola u ocima koji se javlja povremeno.
Ali ako se koriste svakodnevno, i jos po nekoliko puta, izazivaju "zavisnost", tj. napravite sebi vise stete nego koristi, jer oci mogu poceti da peku i iz cista mira, dok se to ne ukapa.

Ja ih sada koristim povremeno, tj. trudim se da bude sto redje, i taj nacin funkcionise. Pomaze i za one situacije koje lice na blazu verziju ispucalih kapilara, jer oci se znatno brze oporave ako se nakapaju te kapi.

Ovakav nacin koriscenja je najkorisniji za ljude koji nisu svaki dan po ceo dan za kompom, ali povremeno se desava da moraju, i tada imaju problem.

I jos jednom upozoravam da ukoliko se cesto koriste, mogu da naprave vise stete nego koristi.

Uostalom, kome to treba da bi ga kapao svaki dan po nekoliko puta, ne bi ni trebalo da uzima na svoju ruku, vec prema misljenju lekara.
 
Poslednja izmena:
kad sam kupio prvi LED monitor,primetio sam da me boli oci vise nego sa LCD monitorima pre toga...ali ovo vazi samo ako se preteruje svaki dan,znaci nema preterivanja,nema leka...mora se izdvojiti nekih 5-6 sati za te stvari i to je to. ostatak dana da bude fizicka aktivnost ili barem ne buljiti u monitore.

I LED monitori su LCD monitori. Smanji osvjetljenje (brigthness) i ne bi trebalo da te bole oči.
 
evo sad vec,ispostavilo se da zavisi i od kvaliteta samog led monitora. imao sam budjavi philips,koji ne da je svetlio,nego je razbijao...sad imam kvalitetni benq sa "senseeye 3" tehnologijom...sta god to znacilo,ne osecam uopste da mi smeta svetlost,drzim ga na 100% contrast i brightness. ne smeta mi ni najmanje,a na filipsu mi smetalo,jer je bio kao baterijska lampa doslovno
 
ja se vratio na ccfl, kupio polovan BenQ G2220hda, jedino me cudi da mu refresh rate ne moze bolje od 60 hz
 
znam da je sve isto,sve je to lcd,jedino sto led diode vise svetle nego fluorescentne lampe,a i bela boja je mnogo bolja. vrlo je cudno da ne moze vise od 60hz,do sada nisam naleteo na monitor koji ne moze da izgura 75hz. te opcije moras kroz drajver i kontrolni panel za graficku ponekad da iskopac,da bi ti se pojavile u opcijama tamo gde namestas rezoluciju ekrana. takodje,opet u drajverima,ponekad je potrebno jos po nesto uraditi,pogotovo ukoliko koristis dvi kabl.
 
Nazad
Vrh Dno