Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

Verovatno je mislio na TN jer je njega uzeo. Nije uzeo IPS 144hz
 
Nema IPS monitora od 144Hz.... Niko jos nije provalio kako se proizvode :)
 
Mogu samo jedno da kazem - posle TN monitora (cak i onih sa 120Hz), IPS je melem za oci (cak i "samo" sa 60Hz)...
 
najvise vremena za racunarom provodim u vecernjim satima i od kad sam poceo da koristim f.lux nemam vise problema sa glavoboljom,u pocetku je dosta neobicno ali kad se naviknete dosta je prijatnije.
 
Sta je l.lux ?
 
Program koji automatski podesava toplinu/jacinu boja u zavisnosti od vremena, preko dana su normalne boje ali kako pada mrak tako se sve dobijaju neku nijansu zute ili narandzaste pa ti je u vecernjim satima tj nocu manji napor da citas tekst ili bilo sta drugo. Kul je programcic skroz.
 
Osnovni porblem je što većina monitora nije Anti-Glare jer su ružniji, i daju malo slabije boje kao i suviše3 podešeno osvetljenje uz neodgovarajuće pozadinsko svetlo, predug rad na računarau bez pravljenja pauze uz smanjen broj treptaja oka.

Sve ostalo da li je ovaj ili onaj panel je priča za malu decu
 
Dakle, da li razlicite vrste panela mogu razlicito uticati na bolove u ocima ili to zavisi samo od podesavanja samog monitora ? Isto me interesuje i za refresh rate.. tj. za razliku u istom.
 
Upravo naručio preko eBay Gunnar MLG Phantom, stižu mi između 17. do 28. jula. Posle javljam utiske ;)

PHA-00101_onyx_l.jpg
 
aj javi utiske i mene zanimaju dal su sarena laza ili rade nesto... posto i ja provodim 12h/dnevno ispred govneta i naprezem oci mnogo...kazu da bolje od njih nema, s'druge strane oftamolozi kazu da ne moze nista da ti pomogne :p
 
Moj drugar je naručio Ganar. Eno ne koristi ih uopšte, kaže nema nikakve razlike.
 
Moj drugar je naručio Ganar. Eno ne koristi ih uopšte, kaže nema nikakve razlike.

sad mu kazes kad vec narucio lol

sto se mene tice, meni je veci problem sa ledjima i kicmom zbog abismalnog nacina sedenja, nego sa ocima, a prevarant oftamolog dao neke naocare a ja ne mogu da se cimam da ih nosim, neprirodno mi nekako ne znam, samo stoje tu.
 
Pa sad, da li je on imao problema sa očima to je pitanje, ja bukvalno ne mogu gledam u novije monitore bez posledica, ako mi zaštine naočare ne pomognu ne znam šta će, oči da menjam ne mogu. :) Oftalmolog mi je odmah preporučio zaštitne naočare za monitor, stakla su bila oko 3000 + okvir, ali sam se ipak odlučio da naručim gunnar.
Jedino me brine kako ću da se naviknem na to da nosim naočare svaki put kad sednem za komp, pošto nikad nisam nosio naočare.
 
Poslednja izmena:
Nije ti palo na pamet da ti je osvetljenje na monitoru prejako ili ako citas puno texta da ti nije anti aliased. Probaj smanjiti osvetljenje, ako nije do toga do pixelizacije je i onda bi ti legao MacBook Retina, a ako te i od njega boli onda ti trebaju naocare ali za vid. Naocare za komp su cist marketinski trik. Poz.
 
Upravo naručio preko eBay Gunnar MLG Phantom, stižu mi između 17. do 28. jula. Posle javljam utiske ;)

PHA-00101_onyx_l.jpg

ja sad gledam na gunarovom sajtu, da se naruce neki model sa nekim premium socivima treba da se stavi dioptrija i razmak neki i jos neke stvari da se popune pre narudzbe, si ti to narucio ili si narucio osnovnu varijantu bez sociva? kako uopste ide ? i da li su stigle ? :)
 
Osnovnu varijantu bez sociva, narucio sam preko eBay posto sa oficijalnog sajta ne salju u Srbiju.
Nisu jos stigle :(
 
Evo stigle mi naočare, rebnuli me na carini 2320 dinara, i carinu i pdv :(
 
Poslednja izmena:
Ajde kada isprobas malo javi utiske...
 
dobra stara carina sve im po spisku... na 70 $ uzmu ti 30$ ma da bre iddemooo... aj javi sto pre, posto bih ja uzeo isto, imam ortaka u NL koji dolazi krajem meseca , a free shipping + popusti neki imaju za nl , pa da to zavrsim ako vec valjaju nesto ... pa bar i 5% da pomognu znaci ce...
 
Idem sutra do drugara da blejim sa njima u IPS monitor, posto mi oni najvise smetaju :)
 
I? Jesi preziveo buljenje u IPS?
 
Čim se ne javlja izgleda da je bilo kobno po njega :D
 
Nisam ni išao, koristio sam ga na svom monitoru (pozajmljenom, ubiće me drug, pozajmio mi ga je još u martu :d) koji bez problema svakodnevno koristim i na LED teveima i cvikeri mi samo pojačavaju efekat koji mi je smetao očima (možda to što pojačavaju kontrast i ekran izgleda nekako svetliji), stvari koje sam mogao da koristim bez problema sa cvikerima mi samo smetaju, gore mi oči posle kraćeg vremena tako da ih više ne nosim, mogu da zamislim šta bi bilo sa IPS :)

Ono što sam primetio je da malo zumiraju sliku, sve ove non prescription gunnar cvike imaju dioptriju 0.2, što mi se i dopada, jer onda ovaj 18.5" monitor mi izgleda kao 20" :d, onda slika na monitoru bude oštrija da kažem, yellow tint posle kraćeg vremena ti postane normalan gotovo da ga i ne primetiš, jedino mi se ne dopada što noću mora da mi bude upaljeno još neko svetlo u sobi, da ne bude samo monitor izvor svetlosti jer u staklima sa unutrašnje strane vidim odsjaj svojih očnih jabučica, kad upalim svetlo ne. Lagane su, lepo leže na glavi i bukvalno ne osetiš da ih nosiš.

Inače burazer ih je nosio juče ceo dan na poslu na 24" IPS HP monitoru i njemu su extra npr. krastavac meni očito nešto smeta kod ovog svetlja što izbija iz monitora, a više ni sam ne znam šta :crash:
Koliko vidim kupiću preko oglasa stari Asus monitor kao moj i aj u q. ili možda 32" TV kao što već imam u boravku pošto mi je on ok, samo da još ustanovim da li mi on smeta kad sam na 70-ak cm od njega.
 
Poslednja izmena:
znaci sviranje k. ?:) ja se taman ponadao da mozda rade nesto :)
 
ne zavisi od naocara vec od vasih ociju,koliko su osetljive i koliko je vreme potrebno da se prilagode na njih. kod nekog je negativno a kod nekog je pozitivno iskustvo.
 
Ako se dobro sećam, na svim lcd desktop monitorima sam držao
1)CONTRAST 72 ili 74 max, nijedan komercijalni panel ne može iznad toga pristojno da održi spektar - to se iz aviona vidi,
2)BRIGHTNESS jako nisko 10 ili 20,
3)RGB svaka posebno, dve oko 85-90, jedna do 100.

Win7 ima i default gamma profil koji učitava na welcome screen-u, možeš i tu da čačkaš. Otvoris start pa ukucas "calibrate display color". Nije bitno da pogodiš sve kako traže(da se ne vide tačke i šta ja znam), nego gledaj nijanse boja prikaza da li su prihvatljive.
Evo već 4 i po meseca sam na najjeftinijem laptopu u životu i zaista je sve ostalo isto kao i prvog dana podešavanja, bukvalno gledam dok organizam ne zaspi.
Noću uvek radi makar jedna sijalica u prostoriji(stona lampa od 40w u suprotnom uglu prostorije), jednostavno mi ne odgovara da ekran bude jedini izvor svetla.

Ne znam stvarno više šta da vam kažem, iskopajte oči:D
 
nista ja narucio ove , regent model :
REG-00101_onyx_l.jpg


ortak iz holandije stize krajem meseca pa cemo javiti utiske , raspitivao sam se i kazu da pomazu dosta posto i brat i ja cemo ih koristiti na smenu, sad videcemo dal je sarena laza ili sta ... :)
 
inace :
https://justgetflux.com/

kazu svi da ovo cudo pomaze , jer kalibrise monitor u zavisnosti od vremena itd. proverite , cuo sam samo preporuke sad videcemo dal radi
 
Nazad
Vrh Dno