Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

probaj iskopati vise od 60hz kroz overclock monitora. tu ces automatscki videti moze li uopste vise od toga. ako imas amd grafiku,to radis kroz crimson drajver,kroz additional settings. ako imas nvidia grafiku,opet slicna situacija,ides na create custom resolution. ali opet kazem,na slabijim monitorima ponekad trebas ove dve opcije cekirati obe. ovo je crimson za amd karte.

Untitled.png
 
Isprobaj drugi monitor, ako ti se isto dešava onda poseti očnog lekara - bolje sprečiti nego lečiti
 
^ upravo tako,sada moram kod ocnog za dioptriju,krastavac otiso vid ...
 
Pozdrav drustvo citam ovu temu zato sto u poslednje vreme isti problem imam sa ocima.
Kupio Samsung tv 50inca 4K model gledao ga malo kad ono uzas pocele oci da mi crvene da me bole,glava itd Vratio sam tv nazad u prodavnici samo zbog tog problema.Primetio sam da na drugi tv koji je manje dijagonale 82 cm Panasonic nemam tih problema.Evo kupio sma laptop Hp
i malo kad radim duze na njemu bole me oci,nekad manje nekad ne.Bio sam kod lekara uradio sve kontrole uradio sve kontrole sve u najboljem redu.Ako neko moze da pomogne hvala.
 
Proveravaj osvetljenje (brightness, contrast). Fabricki ponekad bude na max (pogotovo na tv, ako je u izlozbenom modu). 90% problema sa ocima je zbog neprilagodjenog osvetljenja (bilo monitora/tv/radnog mesta/sobe). Ostalo vec mozda nekom smeta flickering, pa se traze flickerfree modeli, i td.
 
Proverio sam na laptop smanjio sve na minimum sad mi je bolje. A sto se tice tv podesio na standard i plus smanjio opet isti simptomi nesto mi smeta definitivno nzm sta je.
 
Praktikujete li neke vezbe za odmaranje/revitalizaciju ociju?

Ja vidim dobro, jedino mi se oci umore nakon duzeg rada za racunarom. Osetim blagi bol zbog tog silnog naprezanja ociju. Kada odmorim neko vreme oci onda nemam vise taj bol pri radu za racunarom.
 
Ja sam koristio ovaj monitor: Monitor 18.5" Asus VS197DE LED, 1366x768(16:9) 5ms 200cd 90/65 Tilt D-Sub. Oci su me redovno bolele, kao i glava nakon nekih sat vremena. Kada sam ga promenio, kao da su mi oci manje crvene, a glava me ne boli, niti osecam bol u ocima i taj cudan pritisak. Cesto je znalo jako da mi se spava. Promena je sigurno pomogla. Ali vise nikad necu da stedim na monitoru. Razmisljam o nekom od 27 incha i da ima zastitu za oci. Zelim sto dalje da sedim i na takav nacin preduhitrim bilo kakve ozbiljne posledice. Prelistacu predloge posto mi je znanje sturo
 
Poslednja izmena:
Ne treba ti monitor sa zastitom za oci, samo da uzmes flicker-free model. Posle mozes f.lux-om ili nekim drugim programom smanjiti plavu svetlost.
 
Zanimljivo, monitor koji koristim ima blagi flicker ali, iako provodim apsolutno nezdrav broj sati pred njim svakog dana, retko kad imam glavobolje. Da li flicker zaista nema toliki uticaj ili sam neka anomalija, ne znam...
Svejedno, već duže vreme koristim f.lux ali zbog svetla s displeja, pomaže mi...
 
Nisi, već jednostavno ne utiče na tebe u prevelikoj meri, kao ni na većinu drugih. Ako nemaš glavobolje, i ako ne osećaš zamor očiju, nije strašno provoditi duže vreme ispred monitora. (Još ako je osvetljenje tipa CCFL, a ne LED, briga manje.)
 
Poslednja izmena:
Ja sam svoj problem sa zamorom očiju rešio stavljanjem led trake na ivicu stola (sto je uz zid kao i monitor) i pozadi monitora, ili ko neće da lepi traku na monitor postoje one trouglaste drvene lajsne koje se stave na kraj stola uperene u zid pa se na nju zalepi traka. Otprilike mi je ista osvetljenost ekrana i zida iza njega.
 
Ništa od toga ne "rešava problem"... Previše buljenja u ekran je loše kako god okrenemo...
 
Poslednja izmena:
Da je korisno nije, ali super ako ti nije pokvarilo vid...
 
I prostorija mora da je dobro osvetljena + monitor treba da bude okrenut tako da sunčeva svetlost ne bije u njega.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sličnu raspravu sam imao na netu za VR headsete gde su ljudi toliko čvrsto se držali uverenja da dva displeja kroz koje gledaš kroz zoom sočiva nisu nikako nezdrava za tvoje oči i mozak. Otišlo je dotle da sam dobijao linkove za članke sa nekih noname sajtova da je čak i zdravo za naš vid da gledamo u monitor.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
.
Minimum 14 sati dnevno sam iza monitora (4 komada) i ne primecujem nikakve probleme. Ne kazem da to preporucujem, samo prenosim iskustvo.
 
Koristio neki Philips 22 inča LED monitor (budžetna verzija stara 5-6 godina) i patio se svo vrijeme, prošle godine kupio laptop koji ima neki "anti glare" ekran (mada ne znam da li to ikakve veze ima) i ama baš nikakav problem nemam.
 
Znaci nisam jedini, promenio sam monitor i dobio sam neke glavobolje blage i vrtoglavice, sve sam mislio da sam nesto ozbiljno bolestan, isao po kardiolozima, kad ono ispade monitor. Ne bih ni skontao da nisam bio 20ak dana izvan kuce, i radio sam na laptopu i uopste nisam imao tih problema. Cim sam se vratio vratili se problemi. Inace nosim naocare ceo zivot i nikad mi nisu smetale, cak su mi na naocarima Hoya-ina stakla sa blue light filterima, bas za ljude koji vise ispred kompa. Elem ranije sam koristio neki LG FHD od 22" sa TN panelom, skorz budzetska varijanta, a presao sam na HP 27 1440p IPS 75hz (bavim se grafickim dizajnom, pa zbog boja i uglova gledanja) cim sam ga upalio bio je presvetao malo sam se igrao sa tim, smanjio na 90posto, i kao ok, ali izgleda da nije bas ok. Iscitao sam temu pa cu probati da nesto primenim, ako ne, ide na dobos :)
 
Kad padne mrak večeras, ugasi sva svetla, i upali monitor. Sa telefonom kroz kameru gledaj monitor i videćeš PWM flicker, to ti izaziva glavobolje. Podešavaj brightness, kontrast i backlight dok ne nestane.

Evo ti poredjenje, na levoj strani bi trebalo da vidiš flicker i da ga podešavaš dok ne nestane kao na desnoj strani:

qU4q2v8.png
 
Ова тема ми је опет актуелна. Поменуо сам једном да никада нисам имао проблема са монитором али ме понекад очи боле када користим лаптоп. Не толико када га само онако користим већ страшно смета када понекад одиграм једину игрицу коју сам икада играо, не рачунајући разне пасијансе, тетрисе и diggere у прошлости. У питању је прастара AoE RoR коју сам први пут пробао у прошлом миленијуму и понекад је одиграм, без преласка на новије верзије. Пошто то потраје по сат и кусур а сада имам довољно слободног времена па обрнем још коју "партију" после тога ме очи боле, одједном ми све игра пред њима, једва видим нормалан текст на екрану и потребно је бар сат времена да се оправим. Могуће да се очи суше, можда би помогле вештачке сузе мада не знам да ли су и оне безбедне.

Проверићу вечерас овај рецепт. Сумњам у екран, резолуцију, величину самог екрана ... а скоро да није битно да ли се то дешава у мраку или усред дана, смета па смета.

Е да, ако то играм на компу где је већи и релативно нов монитор (онај чувени Dell IPS) онда апсолутно нема проблема са очима. Тренутно не радим то пошто ми је појачало које користим за звук испустило бели дим па док се не оправи, немам звук и онда није баш за овакву употребу.
 
Meni je podešavanje flickera na monitoru otklonilo sve glavobolje. Iako dva Dell monitora koja sam imao su navedeni kao flicker-free, svakako sam morao da ih podešavam.
 
Smanjio sam brightens i contrast drasticno. Probao sam ovo sto Daum kaze, da gledam kroz telefon, ali kod mene na bilo kojim podesavanjima nije bilo flickera. Mozda je kod mere problem sa velicinom. Za ovih par sati ni ne mogu da ocenim neki boljitak.
 
Ова тема ми је опет актуелна.....

Meni je jedan taksista dao jedan lep savet i predlog, koji sam ja usvojio, pa mogu i ostali, ako hoće. Taj savet se zove, nećeš verovati, Daucus carota!
Iliti šargarepa, tj mrkva na srpskom, nikakva pamet, reći će mnogi, ali ona zaista radi....
Kaže čovek "...kod mene u kući, žena kad kuva čorbu, ono povrće niko neće da jede, ni deca ni unuci, pa ja uzmem i pojedem sve, da se ne baci, i primetim" kaže on dalje
"da bolje vidim pešake u daljini, i kola, jedno 3-4 dana, i od tada to stalno radim, i bolje vidim"
Dakle, ne jednu, već jedno 3-4 velike šargarepice, na 2-3 dana, a možeš za probu i da napraviš neko varivo samo od nje, da proveriš.
Da jako bitno, mora biti kuvano jelo, ne može presna, ne radi. I obavezno sa nekim maslacem ili životinjska mast, šta ko voli.
Ja sam probo i radi, znači kad baš nešto radim, ne boli ne znam kako, al opet malo neprijatan osećaj, čim se najedem šargarepe, prodje, pa za 3-4 dana opet...i tako u krug....

....Inače postoje i Ocuvite Complete tablete,
https://www.google.com/search?q=Ocu...4PdAhVMsqQKHXqoB7wQ_AUICigB&biw=1644&bih=1054
Ja nisam probo, al zet jeste, i jako puno mu je pomoglo kod večernjeg vida.
Mislim da kod nas bi trebalo da bude u DMu.

Eto tako....
 
Предлог је ОК, ја и убацујем шаргарепу у разне супе али не превише, сад ћу да умногостручим. Идем ујутру да пазарим мало више, можда и оно паковано поврће и све скувам. Увек сам волео да поједем то поврће из супе или чорбе.

То ипак може мало да помогне, тачно осетим да за кратко време гледања у монитор почну да штипају очи (глава не боли) па ћу једном да скувам неколико комада и само то једем. Да проверим. Иначе никад нисам имао проблем са видом и никада нисам носио наочаре, одлично видим нарочито на даљину а кад се мало уморим (или попијем) онда морам да изоштрим поглед за близину. ;) Ово са монитором ми се први пут дешава а деценијама сам радио посао где је гледање у монитор био уобичајен део.
 
je l' ste vi ozbiljni sa ovim šargarepama???
 
Kad padne mrak večeras, ugasi sva svetla, i upali monitor. Sa telefonom kroz kameru gledaj monitor i videćeš PWM flicker, to ti izaziva glavobolje. Podešavaj brightness, kontrast i backlight dok ne nestane.

Evo ti poredjenje, na levoj strani bi trebalo da vidiš flicker i da ga podešavaš dok ne nestane kao na desnoj strani:

qU4q2v8.png
Ništa se ne vidi kroz kameru.

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
je l' ste vi ozbiljni sa ovim šargarepama???

Ti si znači probao to sa šargarepama i znaš da ne radi?
Ja sam probao, i meni radi, ako i još jednom čoveku radi, odlično!
Znači, vrlo sam ozbiljan, šta više i preozbiljan.
...
Nikad ništa na ovoj temi nisi postovao, i sad te odjednom uzbudile šargarepice, i to u 5 ujutru?
...
A kome su šargarepe smešne, kao tebi recimo, ima i tablete, gore sam ih naveo.
To je verovatno manje smešno.
 
Poslednja izmena:
Bez zezanja ali sa mrkvom (šargarepom) se moze preterati i ne, necete dobiti super vid, mozete postati crvenoputi, koža da vam se pomalo zacrveni kao boja mrkve... ali ne brinite, prodje to ako pauzirate dovoljno dugo sa unosenjem velikih kolicina iste... :d
 
Nazad
Vrh Dno