Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

Nemoguce je da radi jer se svetlo i osvetljenje u prostorijama menja dinamicki - morao bi rucno svako malo dal je oblacno, dal je noc, dal su ti upaljena/ugasena svetla i koja, i da li imas trenutno neku refleksiju ili nesto sto zaklanja. Najbolje bi radilo da ima takav software u kombinaciji sa senzorima pa da radi auto podesavanje real time...
 
ambient light sensor toliko malo košta, sad ga svaki low end telefon ima, a oni se ustežu da ih ugrađuju u monitore, i da napišu softversku podršku za njega...
 
Od monitora me najmanje bole oči ali zato sve ostalo - noge, gluteus maximus, vrat leđa, trapezi, ruke...odvaljajuju :)

Kad radim u potpunom mraku obavezno prebacim monitor u eco mode i onda lepo obori osvetljenje i kontrast i ok je. Inače blješti kao lud i smeta očima.
 
ambient light sensor toliko malo košta, sad ga svaki low end telefon ima, a oni se ustežu da ih ugrađuju u monitore, i da napišu softversku podršku za njega...
+1
Jos kada se uzme u obzir da bi sami mogli da ga kalibrisemo u odnosu na default i da ne treba kao kod telefona da potamni previse ekran da bi ustedeo baterije mislim da bi bio pun pogodak.
 
stigle ove gunnar naocare, arcio sam ih jedno 1ipo h pod punim opterecenjem(ono sto radim svaki dan) evo prvih utisaka
pros:
-osecam da vise trepcem
-imaju dioptriju 0.02 u sebi , malo je kristalnija slika
-boja ekrana vuce na zuckasto i cini mi se da vise prija ocima
-nakon zavrsetka sesije sam osetio manju bol u ocima i osetio sam da su oci vise vlazne/suznije kako bih rekao nego obicno ( znaci manji eye streyn ili kako se vec zove)
-kada sam skinuo naocare pri kraju sesije slika mi je bila nevoravno mutna i teska za gledanje(verovatno sam izazvao ogroman udar na oci skidajuci naocare u sred sesije pa zbog toga)

cons:
-boli me glava kada ih stavim i radim , verovatno sto jos nisam navikao
-napravljene su od nekog laganog materijala, ne znam da li je karbon ili sta, imam osecaj da ako ih malo jace ostavim na sto da ce da puknu , nervira me sto moram da vodim racuna kako ih stavljam kako ih skidam, kako stavljam slusalice ... jer bas ne pazim na takve stvari ... valjda necu da ih raz****m / izlomim :)

to bi bilo to za pocetak, javim se opet za nedelju dana ( provescu oko 50-60-70h radeci, jer kasnim pa moram da stignem cilj za ovaj mesec ) pa cu ih arciti malo vise nego sto je normalno :))

da napomenem da za rad koristim dell u2713hm ips panel i pomocni samsung t260 led
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li je bilo, ali mene oči bole samo ako čitam tekst dok skrolujem, verujem da većina nas tako preleće preko sajtova kad tražimo neku informaciju ili pregledamo samo da vidimo ima li šta interesantno, mada ja često uhvatim sebe i da kod normalnih stvari koje treba detaljno da pročitam pokušavam da čitam tekst dok okrećem točak na mišu.

Naravno, zastane se tu povremeno, ali puno vremena se lovi i tekst koji se kreće. Čim to prepoznam, stanem, odmorim par minuta i dalje pokušavam da koristim PgDn umesto miša i umora nema. Jedino što sam toliko navikao da čitam dok skrolujem da posle sat vremena zaboravim i počnem opet... dok ne zabole oči. :d
 
Poslednja izmena:
evo da se javim posle 10-ak dana ... mogu vam reci da naocare bas prijaju, navikao sam se, ne boli me vise glava, slika je mnogo toplija kada se nose , oci vise suze / vise trepcem, posle kada odmaram nemam bolove u glavi i pritisak u predelu slepocnica... eto jedino ne mogu da se naviknem na to da su bas lagane, trebao sam da uzmem epoch umesto regent modela, jer su mnogo robusnije od regent modela. stakla se isto prljaju kako ih pipnete , pa me i to malo nervira sto moram da ih cistim 5x dnevno ... ali ok. sve u svemu preporucio bi svakome ko koristi komp vise od 6h dnevno.
 
gunners su malo skupe za ono sto nude a ima za manje para NoScope
 
gde moze da se vidi koja sociva/optiku stavljaju u noscope?gunnar koriste karl zeiss svi koji se malo razumeju u sociva/optiku znaju o cemu je rec...zato im je i cena takva kakva je.

edit:
narucicu i ove pa cu vam javiti utiske kada stignu.
ioanko mi treba jos jedan par.
 
a jeste pazi da nije carl zeiss. da nemaju i zoom 10x?
 
u jbt koji ste likovi sto se ne raspitate malo pre nego sto pocnete da trolujete?

ZEISS has partnered with GUNNAR

iFi pro lens coating, from Carl Zeiss, provides users the sharpest visual experience

al dovoljno?

mozda se nisam dobro izrazio, ali eto lens coatin je zeissov. da ispravim sam sebe.

ZEISS has partnered with GUNNAR Digital Performance Eyewear to provide you with a new option to meet the visual endurance demands of your digital lifestyle.
Reducing reflections with PureCoat® by ZEISS anti-reflective coating
Incorporating cutting-edge customized lens technology by ZEISS

ko je ovde lud ? na kutiji od naocara takodje ima carl zeiss vision logo

 
Poslednja izmena:
nikog ja ne trolujem ja sam samo spomenuo da ima nesto drugo,nije gunnar jedini proizvodjac gaming naocara. wtf
 
ma ja se zezam :) hteo sam da kazem da preteruju...
 
Moj Asus laptop iz 2010. godine radi na 60Hz a bratov asus laptop koji je uzeo ove godine radi na 64Hz.

Da li je to standardno za laptop racunare ili ima proizvodjaca koji imaju monitore sa vise Hz?

Primetio sam da mi ovo smeta..
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebalo, osvezavanje kod LCD nema veze sa CRT... uzrok problema ce pre biti osvetljenje u prostoriji ili los kvalitet panela generalno... ili los vid.
 
Meni je pre smetalo, ali sada ne primećujem zamarenje.
 
U specifikaciji pise da je u pitanju 15.6" HD TruBrite (1,366 x 768).

Kod ovog druga je u pitanju 15.6" LED Backlight HD (1366x768). Ako smanjim osvetljenje na ovom drugom, nekako mi vise prija za rad.
 
Koristim monitor LG Flatron E2351 vec preko 3 godine, i nemam problem sa ocima. Isao sam i na kontrolni pregled skoro kod ocnog, jer provodim mnogo vremena ispred ekrana, i rekli su mi da nema nikakvih problema. E sad mozda je moj monitor prijatan za oko, ali preporucujem svakako da se smanje brightness i contrast, da vam ne bljesti ekran... Imate cak i neki program koji prilagodjava boje u odnosu na doba dana. Sto se tice nekih vezbica ima i toga, o tome je pisano ranije, mada ja ih ne radim :)
 
Nedavno sam sa starog Samsung LED 2243NW monitora presao na novi Dell P2414h. Medjutim, od kupovine je proslo jedno 10ak dana i imam utisak da se jos nisam navikao na monitor. Iako sam dosta citao o ovom monitoru gde kazu da ne treba toliko oci da umara, meni se par puta desavalo da me zaboli glava i da naprezem oci. Cak mi je jednom i krv krenula na nos (ali mislim da je to zbog neispavanosti i umora zbog posla). Podesavao sam udaljenost monitora, osvetljenje u sobi je dobro, brightness i contrast sam smanjio ali i dalje imam utisak da mi ne prija ocima. Da li neko ima slicna iskustva ili neki nacin kako je ovo resio?

Napominjem da sa starim monitorom nisam imao nikakvih problema kada su oci u pitanju.
 
ima moj drugar i fora je sto je taj monitor toliko jak da kazemo i intenzivan i intenzivne boje da napreze oci ,pozadinsko osvetljenje je jako i delimicno belo-plavicasto (izgleda da je to uzrok) da bi probilo slojeve na panelu dakle moze jacina komotno na 50-40 da ide ako je soba mracna, takodje veliki je ekran a rezolucije fullHD pa su slova sitna i covek se refleksno priblizava a ustvari udaljenost gledanja bi trebala da bude najmanje 1metar za 24 inchni monitor.
malo treba navikavanja.
takodje pri citanju teksta koristi -warm- preset ublazava situaciju, a za gejming -game preset, i nasteluj precice na tastaturi za brzo menjanje.
zaista je dobar monitor ali mora sa njim po drugacijoj proceduri.
 
takodje veliki je ekran a rezolucije fullHD pa su slova sitna i covek se refleksno priblizava

Bas suprotno, sto je veci monitor sa FHD rezolucijom to je sve vece. Da je 22" a fullHD rezolucija sve bi mu bilo sitnije, tako da nije do ovoga nikako.
 
U specifikacijama Asus laptop-ova pise da postoje LED-backlit i LED-backlight, da li tu postoji neka razlika? I sta znace oznake TruBrite, Color-Shine ili TFT na kraju naziva?
 
TFT je tehnologija koja se koristi vec vise od 20 godina u tehnici, u principu skoro svi LCD monitori koji se spominju ovde se baziraju na TFT. Backlit i backlight je jedno te isto. Razlike su backlit, edge-lit, full-backlit, itd. TruBrite, Color-Shine, Mega-Contrast i ostala cuda su samo marketinski nazivi za kontrast, u vecini slucaja digitalni i prenaglaseni.
 
Poslednja izmena:
Ja imam ovaj HD TrueBrite, i nekako mi smeta taj odsjaj kada citam. U podesavanjima u Control Panelu sam smanjio Gamma na minimum (0.5) i smanjio sam dosta contrast (na nekih 65), dok sam Brightness podesio na +35. Pokusavam da podesavanjima nekako smanjim taj odsjaj koji mi smeta, bez koriscenja anti-glare zastitne folije.

Da li samo da eksperimentisem sa smanjivanjem kontrasta dok ne vidim osetno poboljsanje?
 
To ima veze sa tipom ekrana, ako imas glossy ekran, imas odsjaj.
 
Primetio sam da mi MAT ekran vise prija u odnosu na Glossy ekran. Mnogo mi je manje bitno koliko ekran verodostojno reprodukuje boje u odnosu na to koliko mi prija ocima.

Moguce je da je odsjaj taj koji mi smeta. Ovaj laptop sa MAT ekranom na kome radim nije 100% bez odsjaja, ali se razlika svakako oseca.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam to vise zavisi od naprezanja ociju. Kod ovoga si se zbog osjaja vise naprezao i zato te bole. Ako imas glossy sa ok premazom i kome mozes dici osvetljenje ne bi imao problema. Takodje, ja sam primetio, da kada citam sitni text da je jako bitna gustina pixela i udaljenost od monitora - kada sam citao na fullHD mnogo koda a font podesen na mali size imao sam probleme, ali cim sam presao na MacBook Retina i iMac Retina sa mnogo vecom gustinom sve je to prestalo iako je font identicne velicine na ekranu, ali je jednostavno totalno jasan a ne pixelizovan i samim tim smanji se napor ocima da razaznaju slova.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam na mom monitru samsung syncmaster 943nw podesio sharpnes na 84. Na fabrickim mu je vrednost 70.
Kad koristim net u zavisnosti od doba dana profil Internet ili tekst, dok za fiimove koristim Sport.
E sad da li ovo podesavanje ostrine treba-moze da bude na 100 i da li steti sta monitoru, ili grafici?
 
Nazad
Vrh Dno