Šta je novo?

Da li vas bole oči od monitora?

Meni je jedan taksista dao jedan lep savet i predlog, koji sam ja usvojio, pa mogu i ostali, ako hoće. Taj savet se zove, nećeš verovati, Daucus carota!
Iliti šargarepa, tj mrkva na srpskom, nikakva pamet, reći će mnogi, ali ona zaista radi....

Meni to rekla majka pre... 20+ godina. Nisam nikada ponovo o tome razmišljao, samo sam prihvatio kao jednu od omiljenih povrtarki.
 
Тачно је то, мени је мајка причала одувек али да помогне за 3-4 дана тешко. Али у сваком случају увек имам неку у фрижидеру и трпам у супе и остала јела. Баш планирам да скувам 3 комата и после додам супу. ;) Боље то него да гутам прашкове. Хм, има ли шаргарепе у прашку па да направим један шејк уместо што кувам супу? ;)
 
Bez zezanja ali sa mrkvom (šargarepom) se moze preterati i ne, necete dobiti super vid, mozete postati crvenoputi, koža da vam se pomalo zacrveni kao boja mrkve... ali ne brinite, prodje to ako pauzirate dovoljno dugo sa unosenjem velikih kolicina iste... :d
Posledice hipervitaminoze vitaminom A mogu biti mnogo ozbiljnije i ireverzibilne. Kod trudnica je teratogen.

Neće niko imati hipervitaminozu od 5 šargarepe ("velike šargarepiCE" što reče neko), ali ne mora da znači ni da će pomoći. Svakako je puna vitamina i treba je konzumirati.

Ako isključimo razna oboljenja oka (infektivnih kao i neinfektivnih koja povećavaju očni pritisak), suznog aparata, retrobulbarne promene, hipertireozu i invazivne promene mozga, postoje 2 razloga za bol u oku: suvo oko i zamor mišića.
Suvo oko može da se javi zbog bolesti ili spoljašnjeg uticaja (sunce, monitor - veće osveženje više šteti, vetar). Zamor mišića (najčešće cilijarnog) je zbog dugotrajnog fokusiranja na blizinu (retko je zbog pokretača očne jabučice).

Svuda treba lečiti uzrok, a ako je to nemoguće onda simptome. Dakle kod suvog oka izbegavati gledanje u sunce (ili jake izvore svetlosti), izbegavati vetar, smanjiti prvenstveno osveženje monitora (veliko osveženje - veliko smanjenje treptanja), a onda i osvetljenje, smanjiti gledanje u ekran bilo koje vrste, veštačke suze...
Kod zamora mišića smanjiti gledanje na blizinu, na 15 minuta (gledanja u ekran) pogledati kroz prozor u daljinu (ili korišćenje onih naočara sa rupama, istu funkciju rade, opuštaju cilijarni mišić), smanjiti gledanje na blizinu, vitamini (prvenstveno magnezijum).

Vitamin A najviše pomaže kod slabljenja vida i to ako je uzrok deficit istog.
 
Код мене је вероватно замор, јавља се после дужег играња AoR RoR на лаптопу (на великом монитору нема проблема) па ћу баш касније да пробам, на 10 минута пауза са шетњом до друге собе и неком занимацијом успут.
Идем сад да кувам шаргарепе. ;)
 
Posledice hipervitaminoze vitaminom A mogu biti mnogo ozbiljnije i ireverzibilne. Kod trudnica je teratogen.

Neće niko imati hipervitaminozu od 5 šargarepe ("velike šargarepiCE" što reče neko), ali ne mora da znači ni da će pomoći. Svakako je puna vitamina i treba je konzumirati.

И кад би хтео не би могао, хипервитаминоза бета-каротеном (провитамин А који се налази у мркви) је неизводљива. Тело никад не конвертује више од потребне количине у активни облик тј. ретинол.
 
^ Doktor?
 
Ма и та наука је чудо. Некад давно је важило слично и за витамин С, као организам узме колико је потребно и све преко тога избаци. А онда пре неког времена (десетак година или мало више, време брзо лети) се исправе, вишак се не избацује и може да се појаве проблеми ако се узима више од потребног. Или ... појавио се неки мислим антиреуматски лек и сви само њега препоручују, већ се и одомаћио и одједном .... неее, никако тај лек, он је канцероген или тако нешто, под хитно је избачен. Фармацеутска мафија, скоро као она суплементска. ;)
 
Zato se i zove nauka, jer se nove stvari otkrivaju i stara znanja ažuriraju. Kome ne odgovara, neka ide u crkvu po lek.
 
Наравно, али ми је било чудно за неку толико, по мени, баналну ствар. У 21. век се ушло са сазнањем да витамин Ц може да се уноси неограничено јер организам сав вишак избаци а онда промена која каже да је опасно узимати га преко потребне количине. Разумео бих да се то десило у средњем веку али у 21. ми није јасно. Замисли да наука сутра утврди да је грешила са исхраном и да су виршле најздравија могућа храна а да негазирана вода никако не сме да се пије. Мислим, превише банално.
Као лек који је пре ~15 година понуђен као савршено ново откриће против болова да би се пар година касније испоставило да је опасно канцероген. Још и није било много речи о томе а другар лекар је причао да су им то такорећи као тајну испричали на неком озбиљном симпозијуму. Лек је само нестао из апотека.
 
Ode tema u off, al pre nego što mod pobriše da napišem lično iskustvo sa prekomernim unosom C vitamina preko šumećih tableta: višak je završavao u wc šolji, stomak mi od tada radi kao sat, i hranu, u zavisnosti šta je, izbacujem, prerađenu par sati nakon jela maks 6 sati.
 
Od viška vitamina C se stvaraju kristali (čitaj kamen) u bubregu.
Ne bih se ja igrao sa tim na duže staze.
 
Наравно, али ми је било чудно за неку толико, по мени, баналну ствар. У 21. век се ушло са сазнањем да витамин Ц може да се уноси неограничено јер организам сав вишак избаци а онда промена која каже да је опасно узимати га преко потребне количине. Разумео бих да се то десило у средњем веку али у 21. ми није јасно. Замисли да наука сутра утврди да је грешила са исхраном и да су виршле најздравија могућа храна а да негазирана вода никако не сме да се пије. Мислим, превише банално.
Као лек који је пре ~15 година понуђен као савршено ново откриће против болова да би се пар година касније испоставило да је опасно канцероген. Још и није било много речи о томе а другар лекар је причао да су им то такорећи као тајну испричали на неком озбиљном симпозијуму. Лек је само нестао из апотека.

Dakle po tvom treba da se vratimo na puštanje krvi ljudima kao univerzalno rešenje jer, eto, unapređenje znanja je još jedna od teorija zavere? Mislim, zaista?
 
Да ме не убројиш у погрешне (у цркву не идем), верујем ја у науку и у медицину па ме зато и зачудило то да је све до 21. века важило тј није се ни знало како делује вишак унетог витамина Ц.

Зато ја и даље остављам резерву неким причама, ово здраво, оно здраво ... кад сам био мали, кренуле су приче о нездравој (свињској) масти и путеру а на сва уста су хваљени зејтин и маргарин. Пошто у мојој фамилији нису превише слушали те приче него радили по навици, код нас се одувек користила свињска маст а маргарин се ту угурао само зато што постоје ови за мазање а тешко мазање путера из фрижидера ме одувек нервирало. И онда пре неколико година обрт, зејтин је канцероген, маргарин је такорећи пластика а маст и путер су сасвим здрави. Некад давно су и јаја била на црној листи и сестра ми је увек пребацивала што испржим по неколико, као сме једно, два недељно. Данас јаја сврставају у врло здраву храну а ја их и даље таманим.

Зато ја и остављам помало сумње у научне приче, више ми одговарају ове народне и искуство. Можда и зато ја и поред оволико година никад нисам носио наочаре, никада нисам имао лош притисак, никада крвна слика није била са одступањима, холестерол на доњој граници, шећер и притисак савршени ...

Ево сада се дешава да ме понекад заболе очи али је то већ из знаних разлога, занесем се сатима буљећи у екран и јурећи по њему. Без тога никакве сметње.
 
Da kažem i svoju situaciju, s kojom sam zadovoljan.

Oči me na sreću nikada ne bole (ni glava) od gledanja u svoj 17'' FullHD laptop (1600x900). Ne nosim naočale i dobar mi je vid, kao i fizičko stanje općenito (Tridesotogodišnjak). S kilama sam gotovo i u manjku, sala nemam ni mrvicu, zato mi se primjećuju i trbušnjaci. Ne pazim baš na zdravu prehranu i vitamine, ali dosta izbjegavam preslatko i premasno. Više manje sam redovan u rekreaciji ili bar šetnje kada mi se neda drugo.

Već 12 godina znam često imati dugačke periode da sam za ekranom (uvijek laptop), ono skoro kao da mi je posao za kompjuterom.
Od ekrana sam udaljen oko 35-40 cm. Nikada ne ostanem u toliko mračnoj prostoriji da radi samo laptop, nego pustim ispred upaljen i TV pa svako toliko bacim pogled na njega. Po meni je bitno na koji sekund skrenuti pogled s ekrana na nešto drugo, i to mi dođe instinktivno samo od sebe, valjda kako osjetim da dolazi zamor očiju. Također ne dolazi mi na ekran dodatna svijetlost sa strane, bljesak, mislim da bi se tada oči više zamarale jer bi bilo teže čitati.....kad sam bio tako detaljan sa podacima da kažem i da su mi oba dosadašnja laptopa bila glossy, znači nisu bili sa mat premazom
 
Poslednja izmena:
kupio sam samsung monitor od 24" koji ima eye saver opciju koja se uključuje preko tastera na samom monitoru...a u podešavanjima nađoh i night mode...sad ne znam šta je bolje koristiti od ta dva? pretpostavljam da ima onih koji su duže koristili ovakve stvari pa me zanima šta se pokazalo bolje za oči?
 
Najbolje da probas sam sta ti prija
 
Да ме не убројиш у погрешне (у цркву не идем), верујем ја у науку и у медицину па ме зато и зачудило то да је све до 21. века важило тј није се ни знало како делује вишак унетог витамина Ц.

Зато ја и даље остављам резерву неким причама, ово здраво, оно здраво ... кад сам био мали, кренуле су приче о нездравој (свињској) масти и путеру а на сва уста су хваљени зејтин и маргарин. Пошто у мојој фамилији нису превише слушали те приче него радили по навици, код нас се одувек користила свињска маст а маргарин се ту угурао само зато што постоје ови за мазање а тешко мазање путера из фрижидера ме одувек нервирало. И онда пре неколико година обрт, зејтин је канцероген, маргарин је такорећи пластика а маст и путер су сасвим здрави. Некад давно су и јаја била на црној листи и сестра ми је увек пребацивала што испржим по неколико, као сме једно, два недељно. Данас јаја сврставају у врло здраву храну а ја их и даље таманим.

Зато ја и остављам помало сумње у научне приче, више ми одговарају ове народне и искуство. Можда и зато ја и поред оволико година никад нисам носио наочаре, никада нисам имао лош притисак, никада крвна слика није била са одступањима, холестерол на доњој граници, шећер и притисак савршени ...

Ево сада се дешава да ме понекад заболе очи али је то већ из знаних разлога, занесем се сатима буљећи у екран и јурећи по њему. Без тога никакве сметње.

ja recimo nemam 1% negativnog efekta od plave boje, svi monitori su mi na "cool white" i nikad nisam imao problem da zaspim, cak direktno ispred tog "plavog" monitora... :D

tako da, da, "naucno dokazane" stvari apsolutno ne moraju da budu tacne niti moraju da budu univerzalne... ako ja ne reagujem negativno na "plavo svetlo" zasto bih unistavao sliku crvenim filterom...
 
Zavisi od coveka do coveka, a i od svetline ociju. Ja npr imam dosta svetle oci, ali mi sunce ne smeta ni malo, iako bi trebalo.

Zato posle nekoliko sati sedenja ispred racunara/koriscenja telefona pocnu da bole oci ako nema filtera za plavu svetlost.
 
kupio sam samsung monitor od 24" koji ima eye saver opciju koja se uključuje preko tastera na samom monitoru...a u podešavanjima nađoh i night mode...sad ne znam šta je bolje koristiti od ta dva? pretpostavljam da ima onih koji su duže koristili ovakve stvari pa me zanima šta se pokazalo bolje za oči?
Kupio sam i ja prisile nedelje AOC od 32" pa isto ima to što kažeš ali me mrzi da se cimam oko toga dva puta na dan.
Podesi boje normalno a instaliraj f. Lux pa njime našteluj kako ti odgovara pa će on svakog dana sam uveče da ti smanji plavo svetlo a ujutru povrati na normalno.
Zašto f.lux? Zato ako treba da ga isključiš brže ćeš njega nego monitor da njakaš svakog dana, a ima i opcija kada si u fullscreen-u, recimo gledaš film ili igraš igru on će se isključiti sam ako mu tako odrediš pa ćeš imati normalne boje odmah

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
sve to ima i night light u okviru windowsa, manje vise...i programirano podesavanje i slicno...do skoro sam koristio f.lux na xp masini i meni bar to deluje isto kao night light...imam i anti blue light cvikere, ali ne znam koliko ima smisla pored neceg tipa f.lux?
 
To što kažeš možda ima u Windows 10, inače nisam video u ovaj sto sada koristim 8.1

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
nedavno sam nakon novog kompa kupio i novi monitor samsung LC24F390...inače provodim dosta vremena za kompom, ali ovog puta je to bilo znatno više jer sam podešavao win, instalirao programe itd...onda je morao na reklamaciju komp pa se vratio sa reinstaliranim win pa onda jovo nanovo...oči su mi bile dosta crvene, a pojavio mi se i čmičak verovatno od čitavog tog opterećenja...stavljao sam bornu kiselinu 3 posto i mazao neke masti i to je sad prošlo...

monitor je flicker free ali svejedno u prvom trenutku sam pomislio da mi je bilo bolje sa starim tn viewsonicom, ali nakon što je prošla ova kriza ili privikavanje ne znam ni sam, sad da čuknem u drvo sedim za monitorom i ne primećujem nikakav poseban problem...mada, nakon svega što se desilo pitam se koliko je ovo naše insistiranje ili hype oko ultra mega giga rezolucija oštrine svetline 4k 8k itd uopšte dobro za naše oči...nedavno videh negde neki tekst pod naslovom da li su naše oči prilagođene za 4k, ali ne mogu sad da ga pronađem...i dalje imam utisak da mi je onaj stari monitor ipak pravio manje problema...meni se, recimo, vid dramatično pogoršao nakon što sam kupio ipad koji ima zaista dobar ekran...kao da smo na neki način žrtve "progresa"...

a tome i sami doprinosimo...hoću da kažem, a tu ubrajam i ekrane mobilnih, svi su nešto u tripu svetline, visoke rezolucije, amoled, super amoled, kakav mu je ekran, a onda svi krenu daj neki blue light filter, anti blue ligth cvikere, smanji mu brightness, itd, što praktično ubija i ono što im je selling points...to negde ipak znači da nam smeta...
 
Ја сам пре неки дан цело поподне морао да правим неке документе са бројевима из рачуна и очи су ми испале. Да би ми било лакше, радио сам на оном лаптопу код кога ме боле очи кад одиграм мало дуже нешто, сада је било обично куцкање и опет не ваља. На овом компу са пристојним монитором могу данима да то исто радим и нема сметње. Значи све зависи и од самог монитора али и од очију.
 
nedavno sam nakon novog kompa kupio i novi monitor samsung LC24F390...inače provodim dosta vremena za kompom, ali ovog puta je to bilo znatno više jer sam podešavao win, instalirao programe itd...onda je morao na reklamaciju komp pa se vratio sa reinstaliranim win pa onda jovo nanovo...oči su mi bile dosta crvene, a pojavio mi se i čmičak verovatno od čitavog tog opterećenja...stavljao sam bornu kiselinu 3 posto i mazao neke masti i to je sad prošlo...

monitor je flicker free ali svejedno u prvom trenutku sam pomislio da mi je bilo bolje sa starim tn viewsonicom, ali nakon što je prošla ova kriza ili privikavanje ne znam ni sam, sad da čuknem u drvo sedim za monitorom i ne primećujem nikakav poseban problem...mada, nakon svega što se desilo pitam se koliko je ovo naše insistiranje ili hype oko ultra mega giga rezolucija oštrine svetline 4k 8k itd uopšte dobro za naše oči...nedavno videh negde neki tekst pod naslovom da li su naše oči prilagođene za 4k, ali ne mogu sad da ga pronađem...i dalje imam utisak da mi je onaj stari monitor ipak pravio manje problema...meni se, recimo, vid dramatično pogoršao nakon što sam kupio ipad koji ima zaista dobar ekran...kao da smo na neki način žrtve "progresa"...

a tome i sami doprinosimo...hoću da kažem, a tu ubrajam i ekrane mobilnih, svi su nešto u tripu svetline, visoke rezolucije, amoled, super amoled, kakav mu je ekran, a onda svi krenu daj neki blue light filter, anti blue ligth cvikere, smanji mu brightness, itd, što praktično ubija i ono što im je selling points...to negde ipak znači da nam smeta...

cmicak je bakterijska infekcija i nema veze sa zamorom ociju... jednostavno koincidencija... ili si od zamora trljao oci pa si navuko infekciju, svakako cmicak od zamora samo ne ide...

za tip osvetljenja i bele koja "izlazi" iz monitora ne znam, moguce je da tu postoje varijacije stetnosti tj prilagodjenosti ili neprilagodjenosti ali "da li su oci prilagodjene za 4k" je naslov za buzzfeed...
 
Моје искуство са мониторима је да треба заобилазити све мониторе са PWM - Pulse Width Modulation,
они праве велике проблеме очима због сталног трепререња које наше очи не виде, али се види нпр. ако се сними камером.

Тако сам ја заменио стари LG и узео ASUS.

Kupujte samo оне са oznakama:
IPS - in-plane switching
Flicker Free
Blue Light Filter
Eye Care

Поред свега још утиче на очи ако се не трепће довољно,
плаво светло монитора или превише јако осветљење монитора

Линк са саветима на енглеском језику:
https://www.slothygeek.com/best-monitor-for-eyes/
 
Ne znam da li bas takva resenja pomazu, ali pouzdano znam da neki izvor svetla pored ekrana ( TV-a, monitora) znacajno utice na smanjenje zamora ociju prilikom gledanja u njih.
 
Nazad
Vrh Dno