Šta je novo?

Uticaj CPU-a/Memorije na gaming ;)

zajebani

Slavan
Učlanjen(a)
24.01.2007
Poruke
4,259
Poena
465
Cesto se na forumima vodi polemika na ovu temu, pa tako i na nasem forumu cesto ume da dodje do sukoba misljenja na temu toga koliko procesor i klok procesora utice na gaming, narocito u graficki zahtevnim igrama, a pre svega zbog toga sto je tesko dokazati neke tvrdnje. Ovu temu sam pokrenuo zato sto po prvi put mogu da pokazem na prakticnom primeru, i dokazem da OVERKLOK sistema itekako ima smisla i da pozitivno utice bas tamo gde je najpotrebnije.

Jako cesto nas kolega PCB ume da tvrdi stosta vezano za minimum fps, a da to sem njegovog suptilnog osecaja da nesto radi dobro ili lose nije moga da potkrepi nekim konkretnim dokazom, jer je nemoguce klasicnim bench alatima dokazati ovo sto cu sada da prikazem i samim tim dokazem da klok procesora itekako ima uticaja na preformanse pri igranju, i to upravo u najzahtevnijim scenama, ali isto tako i da uopste ne utice na broj frejmova kada su scene opustene i fps ide preko 50-60, to je upravo i razlog zasto standardni bench alati ne mogu da nam pokazu ono najbitnije u krajnjem rezultatu, jer tih takvih scena obicno nema mnog i previse kratko traju da bi bitno uticale na krajnji rezultat testa...

Zelim da razgranicim da se ovde radi samo o kloku procesora, znaci sam klok procesora moze da bude usko grlo a ne tip procesora, i to cu pokazati na koji naci i kako se to manifestuje. Iz nekog licnog iskustva mogu da kazem da je veoma mala razlika je izmedju tipova procesora kada su na istom kloku nebitno da li je amd ili intel, ali to na zalost ne mogu da dokazem i svodi se na subjektivni osecaj... Naravno ako je igra optimizovan da radi sa vise jezgara, da ume da ih iskoristi, takvi procesori su uvek u prednosti.

Sve ovo nije toliko bitno u manje zahtevnim igram ali je izuzetno bitno kada su zahtevni naslovi u pitanju i najzahtevnije scene u takvim igrama, sto samo po sebi daje potpuni smisao overklokvanja sistema, cpu-a i gpu-a :)

Mislim da ce nakon ovog prikaza mnogi poceti da klokuju svoje masine :D Razlika je skoro 30% u korist dobro overklokovanog sistem i to bas tam gde je to najpotrbnije, u najzahtevnijim scenama tokom igranja :)

Ovo ranije nisam moga da uradim a pokusavao sam, jer procesorima nije mogao tako lako da se menja klok u winu, a narocito ne za vreme dok je neka aplikacija pokrenuta. Sada zahvaljujuci AI Suite 3 i X79 cipsetu sve to moze da se radi, tako da je sve ovo radjeno dok je igra bila pokrenuta u pozadini a prikazne scene su bukvalno iste samo sa razlicitim klokovima.

3.6ghz 38fps gpu 1200mhz gpu usage 73%
3.6 6 38.jpg

4.0ghz 41fps gpu 1200mhz gpu usage 84%
4.0 6 41.jpg

4.3ghz 44fps gpu 1200mhz gpu usage 86%
4.3 6 44.jpg

4.7ghz 48fps gpu 1200mhz gpu usage 95%
4.7 6 48.jpg
 

Prilozi

  • 3.6 4 71.jpg
    3.6 4 71.jpg
    313.6 KB · Pregleda: 435
Poslednja izmena:
Ovako nesto se ne desava kada je fps preko 60 a gpu usage je ne vezano za klok pocesora uveko ok 100% tako da je i broj frejmova isti sa 3.6 i 4.7ghz, kada broj frejmova pocne da pada ispod 60 opada i gpu usage, sto znaci da je potrebno jos procesorske snage u megahercima da bi gpu dao svoj maksimum, a to se upravo desava na gore postavljenim slikama, u tome se ogleda ono sto mi zovemo usko grlo i na taj nacin se manifestuje, znaci taj termin vise moze da se veze za klok procesora nego za tip procesora. Cak je i ovako kloknut cpu poslednje generacije po nekad ume da bude usko grlo i da nema dovoljno snage da iz grafike izvuce maksimum...

3.6ghz 71fps gpu 1200mhz gpu usage 99%
Pogledajte prilog 130885

4.7ghz 71fps gpu 1200mhz gpu usage 99%
4.7 4 71.jpg

I za kraj nestro za one koji tvrde da nema smisla klokovati sistem ;)

3.6ghz 37fps gpu 1006mhz gpu usage 87%
3.6 6 GPU default 37.jpg

4.7ghz 48fps gpu 1200mhz gpu usage 95%
Pogledajte prilog 130883

Razlika skoro 30% u korist overklokovanog sistem tamo gde je to najpotrebinje ;)
 
Poslednja izmena:
I jos nesto, u tim najzahtvnijim scenama klok karte nama nikakav uticaj ako cepu nema dovoljno snage u megahercima da pripomogne :p

3.6ghz 38fps gpu 1200mhz gpu usage 73%
Pogledajte prilog 130880

3.6ghz 38fps gpu 1006mhz gpu usage 87%
3.6 6 GPU default 37.jpg

Ali zato kada je cpu na visini zadatka i klok gpu-a dolazi do izrazaja ;)

4.7ghz 48fps gpu 1200mhz gpu usage 95%
Pogledajte prilog 130883

4.7ghz 44fps gpu 1006mhz gpu usage 98%
4.7 6 gpu default 44.jpg
 
Svaka cast sto te nije mrzelo. Tu pojavu o kojoj pricas prvi put sam primetio u nekim testovima sa AMD PII X4 procesorom i GTX 295 grafici, gde je izmedju 3.1 i 3.7+GHz bila vidljiva razlika u min fps, dok bi avg bio manje vise isti. Jedino se ne bih slozio oko Intel/AMD dela, mada ne bih mogao da dokazem nekim konkretnim primerom. Buduci da velika vecina igara radi bolje sa Intel procesorima, samim tim u slucaju OC-a bi jos veca razlika trebala da bude u korist Intela, zbog boljeg skaliranja.
 
Poslednja izmena:
Ja sam se ovde pozabavio necim sto mogu da tvrdim sa cvrstim dokazima da je to tako. Tema amd vs intel moze da se obradi, ali ovako idealni uslovi i identicne scene nikako ne mogu da se postignu, ili barem ja nemam ideju kako to da izvedem, zato sam i napisao da se termin usko grlo pre moze povezati sa klokom procesora nego sa tipom procesora, ali naravno da ima razlike i da itekako odredjeni procesori mogu da budu usko grlo ne vezano za klok.
 
Ja sam se ovde pozabavio necim sto mogu da tvrdim sa cvrstim dokazima da je to tako. Tema amd vs intel moze da se obradi, ali ovako idealni uslovi i identicne scene nikako ne mogu da se postignu, ili barem ja nemam ideju kako to da izvedem, zato sam i napisao da se termin usko grlo pre moze povezati sa klokom procesora nego sa tipom procesora, ali naravno da ima razlike i da itekako odredjeni procesori mogu da budu usko grlo ne vezano za klok.

Moze da se izvede, samo je potrebna ista grafika, kolicina rama i channel mod, hard/ssd, sistem. Dobru osnovu bi cinili recimo FX 8320 i 4770. Slican takt, jedan je kvazi 8 core, kao i drugi (mada totalno drugacija tehnologija, to nas ne interesuje, interesuje scaling). Provrte se testovi-oba na 3.5GHz, uporede razlike procentualno. Onda se svaki klokuje po recimo 500MHz, pa opet testovi, pa jos 500 i jos jednom testovi i unakrsno poredjenje. Mozwe cak i svaki da krene sa deff taktom, i klokuje se u koracima po 10% recimo, i to bi bilo objektivno. To bi vrlo priblizno bilo to
 
Poslednja izmena:
^
Fora je sto testovi ne bi pokazali ovo sto se vidi na ovim zamrznutim scena u crysis3, te takve scene jedostavno ne mogu bas u milimetar da se ponove na dva razlicita sistema, mada moze da se pokusa, al svakako ne bi bilo ovako idealno, a benchmark testovi bi pokazli prosek sto nije ono sto nam treba vec ove specificno zahtevne situacije i broj frejmova u tim situacijama. Ja sam to ovako odradio, ali to nije samo jedna scena vec ceo jedan deo u igri koji je jako zahtevan i izvlaci maksimum iz sistema...
 
Greske u merenju mogu da se svedu na minimum prosekom od recimo 5 ponavljanja svakog testa, ali kazem, samo blesav covek bi se zezao s tim :) nije iskreno ni bitno,zato niko nije ni testirao takve stvari. Ovo sto si provrteo jeste bitno, i dobro je sto si okacio. Inace, ne znam da li si primetio, ali i odnos izmedju 4.7ghz i 3.6ghz je isto 30% razlike.
 
Da da ali se taj odnos u performansama pokazuje tek u najzahtevnijim delovima igre kada fps ide ispod 60, kada je preko 60fps klok ne utice ni na gpu usage ni na broj frejmova...
 
Do 60 fps (ako igra nema lock na 30) CPU se "muci" da izgura, fizika, net kod, sve to je programirano da ima 60 fps i ako nema onda ce nesto da fali, preko 60 neretko se ne desava nista, cak mnogi engine-i crtaju iste frejmove, posto simulacija fizike ne radi preko 60, kod nekih igara ima benefita i preko 60, ali je sustina da sve ispod gameplay solidno ispasta, dok preko i nije toliko veliki dobitak, ali kljucna stvar nije avg 60, nego bas minimum 60, pa makar i avg bio 60.

U recimo BF3/4 svaki pad ispod 60 se bas oseca, a ispod 50 je to vec ozbiljno narusen gameplay... posebno ko nije juce poceo da igra...
 
U recimo BF3/4 svaki pad ispod 60 se bas oseca, a ispod 50 je to vec ozbiljno narusen gameplay... posebno ko nije juce poceo da igra...

Oseca se "bas" jedino ako ti je Vsync upaljen bez triple buffering posto kad ti padne ispod 60, automatski ti sece na 30 a ne tvojih 50 sto vidis u tom trenutku na FRAPSu, Riva Tuneru i slicno. A ovo da je sve programirano da "ima 60 FPS" ne bih da komentarisem, isto i da navodno se nista ne desava iznad 60 FPS. To da fizika ne radi iznad 60 FPS je prica iz 2001.-e i starih portova sa konzola.

EDIT: Ovaj moj primer sa brojevima se naravno odnosi na monitor sa 60Hz. Iako realno Mare tvrdi da nema potrebe niti ima smisla imati monitore sa vecim frekvencijama...
 
Poslednja izmena:
Svasta si napisao da sam napisao sto nisam napisao... anyway, nema generalizacije, svaki engine radi drugacije... bas kao sto stari dobri CS radi najbolje na 99 fps, tako mnoge nove igre nemaju benefit od vise od 60+... ali imaju jako lose ponasanje ispod 60...
 
Koja graficka je koriscena na testu?
 
^
Ovo su osnovne komponente...

Ivy Bridge-E 4960x 3.6-4.7ghz
ASUS X79-Deluxe
ASUS GTX 780ti
Cooler Master Eisberg Prestige 240L
16gb Kingston 2400MHz KHX24C11T3K2/8X
1250W Seasonic SS-1250XM
1TB Samsung S840 EVO
 
Fin hardware.
 
Čuj fin :)
Može lep auto da se kupi za te pare...
 
Ima li razlike HPET on/off posto vidim da ga drzis na off? Meni je malo manji DPC Latency sa HPET off, ali nisam nesto testirao da li ima razlike u igricama.
 
Ima li razlike HPET on/off posto vidim da ga drzis na off? Meni je malo manji DPC Latency sa HPET off, ali nisam nesto testirao da li ima razlike u igricama.

Ovo se jos uvek diskutuje da li pomaze ili ne. Mislim da bi bilo previse ocekivati da zajebani i te stvari testira. :p
 
Ako hoćete mnogo da klokćete potreban vam je cooler od nekih 50 do 100 eura a i malo više keša za račun za struju tako da nisam siguran da se baš toliko isplati.
 
@ Alkos
Hvala na savetu misli da smo to odavno apsolvirali ;) a ovo za struju i jeste i nije tacno, racun ce biti veci ali daleko od zabrinjavajuceg, sve zavisi koliko se koristi komp...

@Jeste detaljno ali nije mi trebalo mnogo vremna posto sam vec znao gde trebam da trazim ovo sto sam prikazao. Crusis 3 je najdrasticnij primer razlike oc vs default sistem, kod drugih igara nisam uspeo toliku razliku da zebelezim, ali sem crysis-a nista i nije tako zahtevno. Cekamo nove zahtevne igre pa cu ovo sve ponovit sa nekim aktuelnim naslovom ;) AMD vs Intel, tesko je to izvesti. Pouzdano znam da sa intelom gotovo sve radi za nijansu a u nekim slucajevima i mnogo bolje nego sa amd procesorima, ali ta razlika sigurno nije veca od 5 do 10%, ima i primera gde neke igre rade bolje sa AMD procesorima ali to su primeri sa 1 do 3% razlike, ovo sve govorim po secanju na jedan test koji sam odavno procitao... Inace hardver specifikacija je dozivela malu promenu, 780ti je vracena u redakciju, a na mesto nje tu su sad dve ASUS 780DC2OC :D sa stalnim mestom boravka:p ali o tome u nekoj drugoj tem za koji dan ;)

@Exodusbgd
Hahahaha :p Samo mene automobili ne zanimaju, ali zato volim da imam dobar hardver :)

@Gavran
Sumnjam da ovo ista utice ali posto volim da cacakma i to cu iscackati :D
 
Kada je karta jaka onda je i logicno da je svaki MHz bitan da je isprati, pogotovu u dual gpu masinama. Pitanje da li bi i koliki bio benefit sa nekom kartom srednje klase tipa 270/280X.
Ali zanimljiv mini test svakako.
 
Kada je karta jaka onda je i logicno da je svaki MHz bitan da je isprati, pogotovu u dual gpu masinama. Pitanje da li bi i koliki bio benefit sa nekom kartom srednje klase tipa 270/280X.
Ali zanimljiv mini test svakako.

To sam hteo da kazem i ja.
Meni je problem sto imam X2 215 na 2.7ghz, i maltene HTPC gpu 4650, gde GPU ne moze da isprati CPU, ali ipak cu probati da kloknem pa da vidim sta ce se desiti u starijim igrama kao sto su L4D2 itd.
 
Odličan test, bravo !!!

Nego, podržavam ideju da se nekako uporedi isti uticaj i na AMD FX procesore, bilo da je FX 8320 ili 8350, svejedno. Ima li neko volje da odradi isti test sa AMD mašinom na isti način kao što je ovde odrađeno, da bi imali REALNU predstavu oko razlika ?
 
@Gavran, @zajebani
Evo onda ako se voli čačkati i ovo vezano za HPET. Natera Win da koristi samo HPET - 3 opcija.. :p
 
Nazad
Vrh Dno