Šta je novo?

Uticaj CPU-a/Memorije na gaming ;)

Niko ne spori da ce fps biti veci, ovdje nije rijec o tome uopste. Logicno da ce ga pojesti u snazi.
Ja sam se u temu ukljucio kad sam cuo da odiseja ne radi na 60fps fluidno sa 2080 super i 6700k. To prosto nije tacno sa moje tacke gledista. I sto se mene tice to je to sto se tice ove teme. Taman posla da koga vrijedjam, nazivam lazovom (indireknto) ili da lazem o broju fps koji imam. Taman posla....
Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
...

Mislim logicno je, 5god star cpu, ali ovo je samo dokaz koliko CPU industrija u sustini nema vise sta da ponudi konktetno. 15-20% vise fps za 5 god?

Gaming je samo jedna od upotreba.
Na drugim poljima su ubrzanja primetna i veća nego ikad u različitim generacijama.
Što se mene tiče, primetno je i da je AMD uspeo da prestigne "pa čak i u gamingu" Intel, iako se može videti da je bolje keširati GPU nego core sistema jer su dobici mnogo isplativiji što se gaming-a tiče.
 
Slazem se, ali tema je uticaj cpu na gaming, pa sam u skladu sam tim i iskljucio sve ostale stvari.
A sa amd je uvijek neki problem. Uvkek treba nesto "dodatno podesavati". Intel ubodi i vozi.
Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Na drugim poljima su ubrzanja primetna i veća nego ikad u različitim generacijama
Ovo mnogo vise vazi za AMD u poslednjih par godina nego za Intel... Ovde smo u temi Uticaj CPU-a/Memorije na gaming pa je samim tim sve sto se kaze vezano za gaming sem ako se ne naglasi, sa moje strane samo za intel cpu i uvek vezano iskjucivo za gaming jer me nista drugo ne zanim.
 
@reviewsrb - Moguce, 6600k me bas gusio plus manjak fps-a. Slazem se ja, 6700k je odradio svoje, ali jos uvijek nije za baciti jer vidim da se dobro nosi sa 2080, a vjerujem da je ista prica i sa 3070/80. Mislim logicno je, 5god star cpu, ali ovo je samo dokaz koliko CPU industrija u sustini nema vise sta da ponudi konktetno. 15-20% vise fps za 5 god?

Verovatno je okey sa 2080 narocito na 1440p i naravno bez dileme na 4k sa sto visim grafickim postavkama za obe rezolucije. Dok za 1080p mislim da ipak ima odredjeni bottleneck u zavisnosti od zahtevnosti same igre i razlicitih cpu bound scena i deonica. Dok za 3070 i narocito 3080 mislim da ima dosta veci bottleneck i na 1440p, nesto manji za 4K.

Da kazem,:laugh: na osnovu mojeg pracenja gaminga vs komponente i iskustva kroz gaming i licne testove, mislim da svaka igra bez obzira da li je gpu bound ima i cpu bound delove sa razlicitim zahtevnostima za procesore. Ako u tu pricu ubacimo i uticaj memorije na fps, onda kombinacija cpu i memorija bound moze da se odrazi na gubitak fps perfomansi i odredjeni bottleneck. Kao na primer taj Crysis 3 koji je u principu gpu bound ali ima par deonica koje su zaista izuzetno cpu bound zahtevne, kao i Witcher 3 koji je pretezno gpu bound ali deo u Novigradu je izuzetno cpu i memorijski i vise jezgara zahtevan.

I, meni licno koji preferiram 4K60fps (1440p) i fluidan gaming i eye candy svaki micro stutter deluje iritantno pogotovo sto koristim ovaj 40" TV gde se svaka nepravilnost u slici primecuje. I zato mi je potreban i brz procesor i brza memorija. Nekom drugom u zavisnosti od afiniteta je dovoljno nesto drugo. itd.
 
Poslednja izmena:
@P$ych0
Ne vezano za rezultat da jednom razjasnimo kako je tebi radio Assassin's Creed - Odyssey sa 6700k, fluidno, ili je to bilo blize ovakvom opisu "stutteruje kao blesav, neigrivo"

Rezultata je inace odlican, sa kojim podesavanje i koja rezolucija da probam kod mene isto ? Taj Ryzen 9 5950x izgleda ozbiljno sabija ili ga igra iz nekog razloga bas voli...

Nisam testirao AC Odyssey, samo Origins, ali je isti engine tako da pretpostavljam da ce slicno da se ponasaju. Sve je na ultra 1440p, samo je ugasen AA jer previse muti sliku.

Denuvo verzija: iako gsync prilicno dobro pegla ove varijacije u FPS micro-stutter je prisutan. Verzija bez denuva je mnogo bolja, iako se stutter i dalje javlja ponekad. Ja taj stutter primecujem i ako bih hteo da odigram igru, bolji je osecaj na "cistoj" verziji. Ne bih svrstao igru u neigrivu jer je FPS visok ali ne bih rekao da je fluidnost na nivou Control-a na primer. Ovo zavisi dosta i od monitora (lakse se primeti na 120+ refresh rate), ali i subjektivnog osecaja. Ispravnog odgovora na ovo pitanje nema i svako mora za sebe da odredi koliko mu "smeta".
 
Ja sam imao Vega 56, i odredio sam sebi kao neki maximum rtx 2080 za 6700k. Nemam neki narocit primjerak, 4.4 na 1.29 i nece preko. Radi na 4.6 ali na 1.35 i grije se mnogo, pa ga drzim na 4.4ghz. I zamjenio sam, doplata me izasla oko 235e. Mislim da me spasao taj upgrade za naredni period, 6-12m sigurno, jer nista zvucno se nece ni pojaviti do tad takorec. Mozda ovaj novi Ragnar ili kako se zove, to bih volio odigrati. Plasio me bas taj bottleneck, najvise zbog onoga sto sam citao ovdje i gledao po youtube. Ali su i youtube video i komentari na benchu bili potpuno suprotno jedni drugima, ili ili. I ajde reko da kupim 2080tku i da probam. Odusevio sam se kroz ovih par igara koje sam imao na kompu, koliko je sve brze, tecnije, koliko daje vise fps-a. Logicno, jaci je GPU mnogo. Ja se igram na 60-75fps, preko 75 imam tearinga. FPS ne igram, mator sam za to, nisu ni refleksi kao nekad sto su bili. Pa da furam 144hz. Sada volim neke stvar iz treceg lica, prvo lice me umara iskreno. CP mi se opasno svidio, iako je jedno sto se tice optimizacije, neoptimizovano smece od igre, ali je definitivno next gen igra koja me odusevljava svjetom, okolinom, pricom i detaljima. Ovo je prva, mozda druga igra (ako ne racunam fallout serijal) gdje ustvari pratim radnju i citam sve i ne preskacem nista. Propusta ima milion, ali nije tema. I za ovih 60-75fps-a, 6700k lijepo radi sa 2080. Daleko da je ista od ovoga "neigrivo". Stim sam i usao u temu i pokusao da ljudima koji recimo imaju HW slican mom, a imaju 200-300e za troska (sto je moj slucaj), da znaju sta im je prioritet. Da to svakako nije na primjer zamjena 6700k i ploce, vec da uloze u GPU i igraju se lijepo.
 
Poslednja izmena:
Da ponovim jos jednom... Cilj ovog poredjenja je da pokaze razliku izmedju generaciski 2 razlicita procesora, znaci razliku o kojoj intel govori kada predstavlja svaku "novu generaciju" proceosora, razliku koju su navodno postigli optimizacijom arhitketure, IPC-a... Kolika je razlika sto se tice gaminga svako neka tumaci za sebe, ja cu samo predstaviti rezultate... Najpravilnije poredje bi bilo da sam koristo i9 10920x, pa cak i tada procesor bi bio setovan na 10c HT off 4.4ghz jer i9 7920x ne moze preko tih OC vrednosti... Tu je i tabela sa rezultatima maks oc i9 7920x vs i9 10980xe u 1440p.

Procesori su hardverski setovani/prilagodjeni potrebama gaminga, a ja do sada nisam naleteo na igru koja ce pokazati razliku sa vise od 8c a kamoli 10c, samim tim HT je nepotreban kada ima dovoljno fizickih jezgara, govorim o single player igrama u 1440p rezoluciji... Benefit ovako setovanog procesora je u vecem OC potencijalu jer kada se iskljuce suvisna jezgra i HT manja je potrosnja, manje se greje, i samim tim postoji mogucnost da se postigne veci 24/7 klok sto je ujedno i najveca razlika izmedju ova dva procesorea, i9 7920x ne moze preko 4.4ghz 10c HT off, jednostavno vise se greje a vodeno koje koristim ne moze da ga ohladi na adekvatan nacin, i9 10980xe moze bez problema na 4.9ghz 10c HT off, benefit od toga nije veliki ako se pogleda tabela sa rezultatima, a na pocetku ove teme moze da se vidi u primerima koje sam postavio da veci klok procesora najvise pomaze u specificnim najzahtevnijim scenama, pomaze grafici da izvuce maksimum, znaci gaming je fluidniji.
Znaci sto se tice intel procesora izborom procesora sa dovoljeno jezgara uz sto veci klok pravi se dobitna gaming kombinacija, za druge potrebe, recimo potrebe rendera ovo nije dobro resenje, i ovo ne treba raditi, ovde govorimo samo o Uticaj CPU-a/Memorije na gaming. Konkretno medju intel procesorima verujem na osnov testova koje sam pravi jedan i5 10xxx 6c/12t na 4.4~5ghz trenutno vise je nego dovoljan za 95% igara u kombinaciji sa 3080 kartom... Koristio sam do pre godinu dana i7 5820 na 4.4ghz prelaskom na 7920 nije bilo nikakve razlike u gamingu, to sam tada testirao sa 1080ti za sebe da znam na cemu sam, ali to mi nije parametar za ovu sto kazem vezano za i5 10xxx 6c/12t na 4.4~5ghz nego testovi koje sam nedavno obavio.


i9 7920x vs i9 10980xe 1080p HD & 1440p.jpg i9 7920x 4.4ghz vs i9 10980xe 4.9ghz.jpg
 
Nazad
Vrh Dno