Šta je novo?

'Cause I'm T.N.T., I'm dynamite

Paradigma

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
09.07.2000
Poruke
4,891
Poena
740
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i9-10850K | Corsair Hydro Series H80i v2
Matična ploča
ROG MAXIMUS XII HERO (WI-FI)
RAM
Trident Z RGB DDR4-4000 CL18-22-22-42 1.35V 32GB (4x8GB)
GPU
PNY GeForce RTX 3080 Ti 12GB XLR8 Gaming REVEL™ EPIC-X RGB™ Triple Fan
Storage
Samsung SSD 970 PRO 1TB | Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB | WDC WD80EFAX | WDC WD80EFBX
Zvuk
Sound Blaster Z
PSU
Cooler Master V1000
Kućište
Thermaltake Level 10
Monitor
ROG SWIFT PG348Q
Miš & tastatura
Logitech G903 Lightspeed Wireless | Logitech PowerPlay | Corsair K70
Ostale periferije
BOSE Companion 50
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Evo kako izgleda kad entuzijasti prepustite da Vam sklopi računar

Intel Core i5 4670K
Noctua NH-L9i
Gigabyte Z87N WIFI
Kingston (2x4GB kit) 2400MHz KHX24C11T3K2/8X HyperX XMP Beast
Samsung 840 EVO 120GB
Gigabyte Radeon R9 290
Cooler Master Elite 120 Advanced
Cooler Master V700
 

Prilozi

  • SFF Gaming Rig #1.jpg
    SFF Gaming Rig #1.jpg
    135.1 KB · Pregleda: 870
  • SFF Gaming Rig #2.jpg
    SFF Gaming Rig #2.jpg
    182.2 KB · Pregleda: 860
Prava bombica :D Stvarno izgleda vrhunski odradjeno. Jedva cekam jos slika i ventualno par benchova :)
 
disiz uan kul komp .

jesi li razmišljao o stavljanju neke anti-bučne izolacije ? (pošto vidim da je to jedina stvar koja ga deli od ater perfekcije)
 
A neko bi se pitao: "Sta bre ovde moze da stane?", e pa ovo dragi moji :D
 
E ovo je mod, napajanje koje sluzi i kao kuler za cpu :d
 
Nema mesta za zvucnu izolaciju, osim ako ne planira da gusi sistem :)
 
Mašina nije zamišljena kao silent PC, inače sasvim je tiha dok se grafička ne uposli. Poenta je u tome da tako kompaktno kućište može da udomi high-end komponente i da ih podrži u svim režimima rada.
 
lose je kablove sredio :p

za sta sluze dva ista logitech unified risivera? sve radi na jednom :) zato se i zove unified :)
 
Jel vas dvojica nemate pametnija posla? :D

Snimak sam napravio pre konačnog kabl manadžmenta, a risiveri nisu unifying oba, jedan je nano.

Cooler Master mi je poslao novi model kućišta na test, Elite 130, pa ću napraviti neku vrstu poređenja sa prethodnim.
 
Poslednja izmena:
Evo preliminarno par fotki novog Cooler Master Elite 130 kućišta. Šasija je ostala ne promenjena, adresirali su jedino zamerke na račun hlađenja. Naime, prethodnom modelu je zamerano da maska predstavlja (odstupanje od glasovne promene koja se zove jednačenje suglasnika po zvučnosti) opstrukciju (ovde se primenjuje jednačenje suglasnika po zvučnosti) za protok vazduha. Nova maska je perforirana po celoj površini pa je hlađenje time unapređeno. Na front panelu se sada nalaze dva USB 3.0 porta i jedan USB 2.0, na prethodnom je bilo obrnuto.
 

Prilozi

  • Cooler Master Elite 130 #1.jpg
    Cooler Master Elite 130 #1.jpg
    284 KB · Pregleda: 331
  • Cooler Master Elite 130 #2.jpg
    Cooler Master Elite 130 #2.jpg
    324.9 KB · Pregleda: 366
  • Cooler Master Elite 130 #3.jpg
    Cooler Master Elite 130 #3.jpg
    283.7 KB · Pregleda: 343
Poslednja izmena:
a dobro, malo se shalimo,
elem, simpa otrov u malom, nema shta, i ja sam neshto za sebe planirao tako, al nikako da nadjem volje i vremena za realizaciju,
a i realno mogao si malo bolje te kablove.....:p
 
Cooler Master Elite 120 Advanced & Elite 130

Abstract

Opis i poređenje kućišta čiji je zadatak da smanje volumen desktop računara.

Fizičke karakteristike (Cooler Master Elite 120 Advanced):

t1.png

Fizičke karakteristike (Cooler Master Elite 130):

t2.png

Komponente korišćene u testu:

INTEL Core i5-4670K
Noctua NH-L9I
Gigabyte GA-Z87N-WIFI
Kingston DDR3 8GB (2x4GB kit) 2400MHz HyperX XMP Beast
Samsung 840 EVO 120GB
WD HDD 1 TB 5400rpm, 2.5" / Serial ATA III 6.0Gb/s / 8MB Scorpio Blue
Cooler Master Elite 120 Advanced
Cooler Master Vanguard 700W
Gigabyte Radeon R9 290

O konzervi i konzervativizmu:

Kada planirate nabavku i kupovinu računara u podsvesti imate one dimenzije koje od momenta kada je PC nastao predstavljaju sinonim za desktop računar. U prvoj deceniji svog postojanja kućište je bilo uglavnom horizontalno orjentisano da bi u poslednje dve decenije moda bila naklonjenija uspravnoj orjentaciji. Iako je odavno moguće kupiti računare manjih dimenzija (µATX, miniITX...) njihova namena je morala biti ograničena ili na htpc primenu ili neke manje zahtevne poslove opšte namene. Kada se razmišljalo o bleeding edge tehnologiji, gotovo uvek se podrazumevalo kućište koje veličinom prevazilazi standarde pomenute na početku. Šta se promenilo od tada? Nekoliko osnovnih komponenti je doživelo minijaturizaciju koja nije išla na štetu performansi ili funkcionalnosti. To su svakako matična ploča i uređaji za smešanje podataka (SSD, HDD). U međuvremenu su procesori integrisali gotovo kompletnu logičku periferiju pa je matična ploča zaista mogla da bude smanjena u dovoljnoj meri, a da to ne uzme danak. SSD uređaji, koji su jedina prava revolucija koja je zadesila računare u poslednjioj deceniji, su od početka spakovani u manji format pa doprinose ukupnom smanjnju dimenzija. Rezultat svega je kompaktno kućište koje može da ugosti high-end komponente i podrži ih u svim režimima rada.

elite 120 advanced & elice 130.jpg

A kakvi su utisci :

Cooler Master sa kućištem koje vam predstavljam zaslužuje komplimente iz nekoliko razloga. Dizajnirali su univerzalno miniITX kućište koje zbog cene i mogućnosti ima najširi krug potencijalnih korisnika. Sa ovim kućištem moguće je realizovati konfiguraciju poput kancelarijskog računara preko onog namenjenog profesionalcima, do poslovično najzahtevnije namenjene igračima.
Svako ko je bar jednom sastavljao neki miniITX računar zna da je to zahtevan posao jer na malom prostoru treba dobro organizovati komponente i međusobno ih povezati. Međutim kada jednom ovladate tim prostorom svaki sledeći računar koji ćete sastaviti oduzima jednako vremena kao i da sastavaljate u kućištu standardne veličine gde nema potrebe za prethodnim planiranjem. A sada da kažem nešto o izboru komponenti i njihovom novom domu - cooler master elite kućištu. Izbor komponenti može biti standardan ali je uputno obratiti pažnju na dve kritične komponente: procesor i grafičku kartu. Procesor treba da bude ili mali potrošač ili efikasno hlađen. Koristio sam hladnjak koji je tiši, ima niži profil i bolje performanse od fabričkog. Grafičku karticu treba birati tako da koristi sistem hlađenja koji će zagrejan vazduh izbaciti iz kućišta. Referentno hlađenje, kakvo ima upotrebljeni R9 290, je primer takvog hlađenja. Sastavljanje ne predstavalja problem ako se dobro isplanira redosled ugradnje komponenti i njihovo povezivanje. Ugrađuju se sve osnovne komponente, zatim se povežu kablovi od kućišta i na kraju se povezuje napajanje i odgovarajući kablovi.
Šasije oba kućišta se spolja ne razlikuju, glavna razlika se ogleda u unutrašnjosti kućišta. Elite 120 ima poseban segment za montažu diskova koji je veoma fleksibilan i jednostavan za rad. Elite 130 je žrtvovao ovaj deo kako bi stvorio više prostora i omogućio bolje hlađenje unutrašnjosti. Ne znam kako će drugi reagovati na ovu promenu ali kod mene će izostati pozitivna reakcija. Sistem montaže je inovativan jer uključuje gumene podloške koje doprinose boljem apsorbovanju vibracija, koliko je to neophodno za 2.5” HDD procenite sami, SSD sigurno neće “videti" benefite. Problem su pozicije predviđene za montažu uređaja, dve je gotovo nemoguće iskoristiti zbog male distance u odnosu na podlogu. Jedini način da se te pozicije iskoriste je da se koriste molex na SATA kabl adapteri koji mogu da ispoštuju tako mali klirens. Preostale dve pozicije su viseće, odnosno predviđaju montažu u vertikalnom položaju i fiksiranje samo sa jedne strane. Čak i tada dva uređaja postavljena jedan pored drugog ne ostavljaju previše mesta kablovima za napajanje. Elite 130 svakako ne bih preporučio nekom za home storage server zbog opisanih nedostataka. Elite 120 bi bio idealan za home storage server. Hlađenje je dovoljno dobro da podrži izabrane komponente ali ne treba očekivati previše. Procesor sam podesio na 4Ghz i sa ovim sistemom hlađenja to je realno maksimum. Grafička karta uzima vazduh bočno preko perforirane stranice i izbacuje ga na poleđini tako da ne doprinosi zagrevanju unutrašnjosti. Računar je u stanju da rudari a ventilator na procesoru, koji je pwm kontrolisan, ostaje na minimalnom broju obrtaja (1500obr/min). Kad sistem opteretim Prime 95 (AVX) testom, ventilator na procesoru ode na maksimalnih 2500obr/min uz podršku ventilatora na kućištu koji ode na 1200obr/min, temperature jezgara su oko 90°C, što garantuje stabilan rad sistema u uslovima realnog korišćenja. Treba biti svestan toga da su temperature više nego u standardnim sistemima koji raspolažu većim prostorom pa je potrebno izabrati komponente koje su kvalitetnije i koje će moći da rade u ovakvim okolnostima jednako dobro. Solid state kondenzatori i kvalitetno napajanje se podrazumeva.
 

Prilozi

  • cm120b.jpg
    cm120b.jpg
    202.3 KB · Pregleda: 296
  • cm130b.jpg
    cm130b.jpg
    192.3 KB · Pregleda: 313
Poslednja izmena:
Mnogo lepo odradjeno i vise mi se svidja Elit 130, volim HAF dizajn, pa makar bio to i minijaturan. I drugo, kako mozes da izdrzis da ne skines foliju sa antene, ja bih umro :D
 
Sve je to super, ali ja nemam predstavu koje je to velicine zapravo :D Je l' moze neka slika sa recimo rukom na kucistu ili tako nesto :D
 
U pravu si nisam napravio takvu fotografiju ali bi na prvoj mogao da vidiš srazmeru u odnosu na referentnu R9 290 karticu. Napraviću i neki snimak tog tipa pa ću dodati.
 
Na graficku u ovom kucistu je verovatno mislio.
 
bolje da si stavio nvidiu, taman mozes da prodas ovu 290 skocile im cene
 
Da se zameni grafika i bila bi prav bombonica ili da se mozda namontira Accelero cooler.

P.S. da li ima dovoljno mesta da kada se namontira Accelero cooler na tu grafiku, da ipak stane u kuciste?
 
Rekao bih da nema mesta ovde za Accelero cooler, imao sam ga na prethodnoj grafici koja je takodje bila referentna i vise je mesta zauzimao od stock coolera.
 
Gorane sklopio sam nekoliko ovakvih računara i trenutno sklapam jedan za sebe i opet će to biti ili R9 290 referentna ili GTX780 referentna.

Ako je reč o high-end kartama, za ovo kućište primerenije su referentne kartice (blower), a objasnio sam i zašto tako mislim. Ne sme se dozvoliti da grafička zagreva tako mali prostor (da razmenjuje temepraturu unutar kućišta), efikasnost coolera je u drugom planu.
 
Nazad
Vrh Dno