Šta je novo?

Kada pocinje prenos brojeva u fiksnoj telefiniji?

E krastavac kad smo dosli do toga da nam je Makedonija van dometa :D
 
E krastavac kad smo dosli do toga da nam je Makedonija van dometa :D

oni nemaju vise drzavni telekom ko ovi nasi

od kako su usli nemci na njihovo trziste dosta se pomerilo na stranu kvaliteta usluga

ovde kod nas ce biti ovako kilavo sve dok je telekom drzavni

kada se bude prodao tek onda ce poceti neka trzisna utakmica
 
Ja se nadam da kod nas nikada nece uci Nemci, jer bi to znacilo uvodjenje FUP-a koji znaci kraj velike slobode interneta koju smo imali (i slobodno smem reci, vecu od Nemaca vec godinama).
 
Ja se nadam da kod nas nikada nece uci Nemci, jer bi to znacilo uvodjenje FUP-a koji znaci kraj velike slobode interneta koju smo imali (i slobodno smem reci, vecu od Nemaca vec godinama).

e sad Nemci ili drugi to je pitanje za one koji budu prodavali u tom trenutku
 
Ja nisam za prodaju telekoma, vec za streljanje rukovodioca koji konstantno kradu za licne potrebe i potrebe svojih maticnih stranki koje su ih i postavile na rukovodeca mesta.
Zakon bih promenio tako da je telekom u obavezi da svakog pretplatnika prikaci na cistu paricu, tako da je svaki pretplatnik u mogucnosti da koristi ADSL u bilo kojoj tacki da se nalazu na teritoriji Srbije. A u gradovima da je u obavezi da sve korisnike poveze na isturene stepene ili ftth. Ukoliko u razumnom roku to ne uradi, pretplatnik vise nije u obavezi da placa pretplatu i moze sa svojom paricom da radi sta zeli (nedovoljno definisano ali shvatate u kom pravcu ovo ide).
 
Ja nisam za prodaju telekoma, vec za streljanje rukovodioca koji konstantno kradu za licne potrebe i potrebe svojih maticnih stranki koje su ih i postavile na rukovodeca mesta.
Zakon bih promenio tako da je telekom u obavezi da svakog pretplatnika prikaci na cistu paricu, tako da je svaki pretplatnik u mogucnosti da koristi ADSL u bilo kojoj tacki da se nalazu na teritoriji Srbije. A u gradovima da je u obavezi da sve korisnike poveze na isturene stepene ili ftth. Ukoliko u razumnom roku to ne uradi, pretplatnik vise nije u obavezi da placa pretplatu i moze sa svojom paricom da radi sta zeli (nedovoljno definisano ali shvatate u kom pravcu ovo ide).

Shvatamo kako ne u pravcu " sto je babi milo to joj se i snilo" :rolleyes:
 
Ima li nekih predvidjanja koliko bi korisnika Telekom mogao da izgubi? S obzirom da se nigde ne prica o smanjenju cene pretplate kod Telekoma predpostavljam da je broj zanemarljiv?
 
Niko to ne predvidja niti Telekom razmišlja o tome. Postoje detalji koji idu na telekomovu vodenicu kao sto je kvaka oko adsla i onih 500.000 brojeva koji ne mogu da se prenesu zbog tehničkih problema.
 
Srbija je imala oko 10 miliona mobilnih pretplatnika, a ljudi mnogo vise cene svoj mobilni broj.
Pogledajte kolika je bila halabuka oko MNP-a, a na kraju ni 2% korisnika nije menjalo mrezu - ukupan broj korisnika koju je neki operater izgubio nije ni 2% opet.

Fixni nece dirati oni kojima treba, ostali ga ili nemaju ili su vezani zbog ADSL-a. A fixni ima oko 3 miliona ljudi. Da sam firma koja nudi fixni, i 1% bi mi znacio (mada ne verujem da bi znacio ista da bi se ulagalo u infrastrukturu). Ali Telekom ce ovo primetiti samo u promilima profita - a ni toliko od prihoda.
 
Ama ljudi ova usluga polako odlazi u tehnolosku istoriju

Fiksni telefon u obliku kakvog smo do sada znali za 10god. vise nece ni postojati

Mozda ce i biti neka vrsta ponude fiksnog broja (kroz SIP protokol) ali ovo sada kao POTS odlazi zauvek u istoriju ljudskih dostignuca

Sa novim mobilnim i voip tehnologijama telefon kao aparat ce doziveti i tehnolosku i sociolosku revoluciju

Mogucnost komunikacije vise nece imati nikakve granice
 
Niko to ne predvidja niti Telekom razmišlja o tome. Postoje detalji koji idu na telekomovu vodenicu kao sto je kvaka oko adsla i onih 500.000 brojeva koji ne mogu da se prenesu zbog tehničkih problema.

To nisu detalji to je sustina price cuva drzava svoju "udavacu" ko malo vode na dlanu ,)
 
A, da, prikljucaka ima toliko :) Ne menja matematiku, doduse ;)
 
Negde procitah da postoji 9 operatera koji ce nuditi fiksnu telefoniju. Znam za Telekom, Telenor (nema za fizicka lica), SBB, IKOM i Orion. Koji su ostali i da li su konkurentniji od ovih poznatih :)
Kako na primer uzeti fiskni telefon kod SBB-a ili IKOMA? Pretpostavljam da je potrebno da si njihov korisnik odnosno da vec imas razvucenu instalaciju u stanu i da na primer koristis kablovsku tv?
Sta ce oni korisnici koji bi mozda presli iz Telekoma kod nekog ali ne postoji instalacija na njihovoj lokaciji?
Ja zaista ne vidim razlog da neko ko vec ne koristi usluge npr SBB-a ili IKOMA da prenese fiksni telefon kod njih.
Sve mi se cini da je ovo ,,napravljeno'' da se cini kao da imas izbor a u stvarnosti ga nemas. Verovatno je vecina osudjena na Telekom dok ovi ostali verovatno mogu da biraju izmedju Telekoma i jednog od ostatka iz ekipe :D
 
Negde procitah da postoji 9 operatera koji ce nuditi fiksnu telefoniju. Znam za Telekom, Telenor (nema za fizicka lica), SBB, IKOM i Orion. Koji su ostali i da li su konkurentniji od ovih poznatih :)
Kako na primer uzeti fiskni telefon kod SBB-a ili IKOMA? Pretpostavljam da je potrebno da si njihov korisnik odnosno da vec imas razvucenu instalaciju u stanu i da na primer koristis kablovsku tv?
Sta ce oni korisnici koji bi mozda presli iz Telekoma kod nekog ali ne postoji instalacija na njihovoj lokaciji?
Ja zaista ne vidim razlog da neko ko vec ne koristi usluge npr SBB-a ili IKOMA da prenese fiksni telefon kod njih.
Sve mi se cini da je ovo ,,napravljeno'' da se cini kao da imas izbor a u stvarnosti ga nemas. Verovatno je vecina osudjena na Telekom dok ovi ostali verovatno mogu da biraju izmedju Telekoma i jednog od ostatka iz ekipe :D
Imaš bar Orion kao alternativu.
 
Ako koristim Total Mix, znači SBB tv i njihov adsl a koji opet ide preko Telekoma, da li mogu fiksni da prebacim na SBB?
 
Ima li nekih predvidjanja koliko bi korisnika Telekom mogao da izgubi? S obzirom da se nigde ne prica o smanjenju cene pretplate kod Telekoma predpostavljam da je broj zanemarljiv?

Koliko se secam 516din je minimalna cena pretplate? Tako je Ratel napisao.
 
Da, 9 operatera je dobilo prefikse za FNP (Fix Number Portability), ukljucujuci i Telekom.
Da li ce svi ponuditi usluge fiksne telefonije za fizicka lica, ostaje da se vidi. Telenor, napr., do sada nije nudio fiksnu telefoniju fizickim licima, vec samo pravnim, tj vecim firmama. Nesto nisam primetio da planiraju da prosire tu ponudu, no to ne znaci da nece.

Sto se tice konkretne mogucnosti da preneses broj kod nekog operatera, to zavisi da li taj operater moze da ti dostavi uslugu na lokaciji koja ti je interesantna. U teoriji je moguce da ti pored koaksijalnog kabla ponude neki drugi nacin povezivanja, mada iskreno sumnjam u isplativost takve operacije. Sa druge strane, i za fiksni telefon kod Telekoma mora da postoje "tehnicki uslovi", tj, da postoji kabl do tvoje lokacije. Telekom je tu u prednosti "samo" u tome sto je njihova mreza gradjena ~100 godina, pa pokriva mnogo veci deo potencijalnih korisnika od konkurencije.

Pozdrav
 
Da, 9 operatera je dobilo prefikse za FNP (Fix Number Portability), ukljucujuci i Telekom.
Da li ce svi ponuditi usluge fiksne telefonije za fizicka lica, ostaje da se vidi. Telenor, napr., do sada nije nudio fiksnu telefoniju fizickim licima, vec samo pravnim, tj vecim firmama. Nesto nisam primetio da planiraju da prosire tu ponudu, no to ne znaci da nece.

Sto se tice konkretne mogucnosti da preneses broj kod nekog operatera, to zavisi da li taj operater moze da ti dostavi uslugu na lokaciji koja ti je interesantna. U teoriji je moguce da ti pored koaksijalnog kabla ponude neki drugi nacin povezivanja, mada iskreno sumnjam u isplativost takve operacije. Sa druge strane, i za fiksni telefon kod Telekoma mora da postoje "tehnicki uslovi", tj, da postoji kabl do tvoje lokacije. Telekom je tu u prednosti "samo" u tome sto je njihova mreza gradjena ~100 godina, pa pokriva mnogo veci deo potencijalnih korisnika od konkurencije.

Pozdrav

sve ovo i jeste pravljeno sa jednim pozadinskim ciljem da ne ide na stetu telekoma

kakva prenosivost kakvi bakraci samo da formalno ispune zadatak koji im je dala EU
 
Poslednja izmena:
Ako koristim Total Mix, znači SBB tv i njihov adsl a koji opet ide preko Telekoma, da li mogu fiksni da prebacim na SBB?

ne jer kada prebacujes fiksni gubis mogucnost ADSL-a

s' obzirom da SBB nudi fiksni prikljucak preko VOIP protokola (tj. treba ti internet veza da bi ti radio telefon) ti nemas "tehnickih mogucnosti"

njihov fiksni vazi samo tamo gde ljudi imaju njihovu kablovsku i internet
 
Da, uz UGOVOR i 4000 prikljucne takse... :)
 
Da, kao sto prvih 300 u MTS/Telenor/VIP-u dobija Galaxy Gear uz kupovinu Galaxy S1 :) Svejedno je to sitna cifra, i ne mozes na to racunati.
 
Ne razumem šta ti je tu problem? Tih 2000 neće ništa da plate.Ja računam jer sam se prijavio na vreme.
 
Ide, ide :d
Juče na TVu govorio čika iz Telekoma. Kaže da pripremaju fine pakete što se fiksne tiče pa mislim da vredi sačekati ;)
Ja sam tako bio eksperimentalni kunić za mobilnu. Čim su dozvolili prenos ja prešo sa Telenora na VIP jer mi je bilo povoljnije, međutim, posle Telekom izneo naj povoljnije pa sam morao da čekam kraj na VIPu i sada sam na mt:s-u jer mi je naj povoljnije.
Čeka se ponuda Telekoma (bar kod mene).
 
Nazad
Vrh Dno