Šta je novo?

Kada pocinje prenos brojeva u fiksnoj telefiniji?

neogeo

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
10.08.2002
Poruke
5,768
Poena
770
Nisam znao gde da postavim pitanje, pa ako moderator misli da nije za ovde neka ga premesti u odgovarajuću sobu.

Da li neko zna šta se dešava sa prenosom brojeva u fiksnoj telefoniji?
Tj. da li postoji mogućnost prenosa broja iz Telekoma u npr. SBB ili sl. i ako ne postoji, kada će biti omogućeno???

Iliii, kome da postavim ovo pitanje na republičkom nivou (ratel ili ...?)?

thx
 
Prenosenje broja u fiksnoj telefoniji jos nije moguce. Trebalo je da krene od januara 2013., ali je RATEL odlozio, zbog toga sto Telekom "nije bio spreman". Postavljen je novi datum, ali ne znam koji je tacno. Mozda polovina sledece (2014.) godine...

Pozdrav
 
Odloženo je za 31. mart 2014. Samo da ne bude prvoaprilska šala. :S:

RATEL je smejurija i ne veredi im ni postavljati pitanja, a kamo li žaliti se na Telekom, čija su oni produžena ruka. :mad:
 
Tako nešto sam i ja načuo za 31.03.2014. ili u toku Aprila 2014.
Vrag že ga znati, ali mi nije jasno šta Telekom dobija tim odlaganjem???
 
^ Dobija odlaganje odliva korisnika i sigurnih 500din/mesecno. Izvesno nema ko da pređe u Telekom fixnu mrezu, ali ima (dosta?) onih koji bi iz nje da odu.
 
^ Dobija odlaganje odliva korisnika i sigurnih 500din/mesecno. Izvesno nema ko da pređe u Telekom fixnu mrezu, ali ima (dosta?) onih koji bi iz nje da odu.

Tako je.
Mene ubiše računi na telekomu od čega mi je 700 dinara pretplata i identifikacija! a ostalih 1000 din za razgovore...

Planirao sam SBB za 390+390 doatak 1500min pa za 780din ima da razgovaram da se izujem ali me ebe prenos broja ali i "saznanje" da će SBB sigurno promeniti cene na više kada se omogući prenos... :( (daj bože da neće, ali su milion puta tako uradili).
 
Čak i da omoguće preseljenje pretplatničkog broja kod drugog operatera, problem monopola nije ni iz bliza rešen kada Telekom konkurenciji naplaćuje uspostavu veze sa svojim korisnicima skuplje nego ostalim svojim korisnicima. Iz'eš ti tu uslugu kod koje je jeftina pretplata i besplatno telefoniranje "u mreži" kada ti je skuplje da zoveš 90% ostalih fiksnih telefona. Nema tu ni "k" od konkurencije.
 
Čak i da omoguće preseljenje pretplatničkog broja kod drugog operatera, problem monopola nije ni iz bliza rešen kada Telekom konkurenciji naplaćuje uspostavu veze sa svojim korisnicima skuplje nego ostalim svojim korisnicima. Iz'eš ti tu uslugu kod koje je jeftina pretplata i besplatno telefoniranje "u mreži" kada ti je skuplje da zoveš 90% ostalih fiksnih telefona. Nema tu ni "k" od konkurencije.

Kakva uspostava veze u fiksnoj???
Ja na SBB sajtu ne pročitah to nigde?
 
^ Misli na trošak interkonekcije koji je veći (?) od cene poziva koju bi SBB naplatio svom korisniku.

Kako to resava Orion godinama, a kako SBB od nedavno? Za Telenor fiksnu i ne pitam.
 
Koliko sam ja upoznat, problem prenošenja fiksnog broja je nastao zbog toga što su kod nas pozivni brojevi vezani za gradove-okruge.
Prenošenje broja podrazumeva da će neko iz Užica moći da ima broj sa 031 i u Beogradu, što trenutno nije moguće.
Takođe, Telenor ima licencu za fiksnu telefoniju (Telenor dakle radi kao provajder fiksne telefonije) ali je u sporu sa Telekomom jer Telekom definiše lokalni, odnosno mesni poziv kao poziv u jednom mestu, ne celoj mrežnoj grupi
 
Pitanje trzisne utakmice resava Regulator trzista. Vec su dolazili Telekom i Telenor u klinc oko cene interkonekcije ka mrezi Telekoma.
 
Brojevi Oriona u BG pocinju sa 011 7xxxxxx. Ako postoji Orion mreza u NS-u, recimo da su tamo 021 5xxxxx. Mislim da Orion ne nudi zadrzavanje broja pri prelasku sa NS Oriona u BG Orion, jer ocigledno ne moze - razlicite numeracije pozivnog broja i prve cifre, itd.

Ocekivao bih da prenosivost broja u fiksnoj omogući prenos unutar ISTE mrezne grupe kod drugog provajdera. U suprotnom, ako se izmesaju pozivni brojevi, ne znam da li bi bila skuplja dara nego mera; drugim recima, ne podrzavam da neko iz Užica prenese ceo broj u NS. Nisam siguran da je to uopste bila tema između provajdera i Ratela.
 
@owim Pazi, danas su svi brojevi vezani za SIP protokol (većina, ovi što nisu, tj stare centrale koje koriste gateway h.323 i ss7 ali i kod njih je to moguće).
Dakle ako je tvoja adresa [email protected] ili kako već, njima nije nikakv problem da tvoju adresu vežu sa bilo kojim brojem.

Odvezivanje koristniče parice lli da budem precizniji, pretlje koje je trenutno problem podrazumeva da drugi provajder (Telenor) zakupi liniju od pošte do korisnika.
To je odličan prihod za prvog provajdera ali pitanje je da li drugi provajder ima račun, jer :
- plaća paricu
- mora da instalira svoju dodatnu opremu u poštu
- mora da plati prostor, struju i šta sve već za tu opremu
- mora da bude konkurentan sa cenom ( ovo je pod znakom pitanja ? )
- Telekom ne dozvoljava da se radnici konkurentnih firmi muvaju po njihovim prostorijama, da njuškaju oko njihove opreme, itd itd

Slažem se za to odvezivanje brojeva sa pozivnim znakom, možda nije dobra ideja, ali je to sasvim moguće. Možda ja želim da u Novi Sad prenesem svoj broj.
To , sem regulative ako postoji, nije tehnički problem
 
^ hvala na dodatnim informacijama koje si nam pružio. iako je tehnički izvodljivo čini mi se da nije baš praktično zadrzavanje mrezne grupe, pa da se broj iz Užica nađe u BG. Pozivalac iz BG plaća lokalni poziv, a misli da čini medjumesni. Licno mi se ne dopada, iako je tehnicki ostvarivo. Jos jednom, mislim da to nije glavni kamen spoticanja, ako je uopste.

Sasvim druga priča je sa negeografskim kodovima kao što su pozivni brojevi mobilne telefonije ili 0 800, 0 700, 0 900, 041, itd, kao i brojevi koji počinju sa 1 (192, 19813 i sl. - bez prefiksa).

S druge strane, ako je već sve SIP, to znaci da je isti trošak Telekoma za lokalne i medjumesne pozive, gresim li?
 
Poslednja izmena:
S druge strane, ako je već sve SIP, to znaci da je isti trošak Telekoma za lokalne i medjumesne pozive, gresim li?

Apsolutno si upravu!!! Ali tu je caka, Telekomu je to zapravo glavni izvor novca.
Mesni/lokalni poziv? Ako si u nekom selu koje ima 20 kuca, to je po njima lokal sto nije ravnopravno sa gradom od 50 000 stanovnika.

Ne znam da li si imao priliku da vidiš, Huawei Fiksno-moblini telefon.
To sam ja dobio u selu, stoni telefon sa punjačem i baterijom, ima isti broj kao i svi brojevi u selu,pozivni broj kao i svima a unutra se nalazi mobilna kartica.
Taj telefon je obično zaključan na par mobilnih repetitora, sem ako nemaš neku vezu pa ti podese da možeš da ga nosiš u celoj mrežnoj grupi :)

Igrom slučaja sam na Spec. studijama u ovoj oblasti tako da moram da znam o čemu se radi :)
 
Koliko sam ja upoznat, problem prenošenja fiksnog broja je nastao zbog toga što su kod nas pozivni brojevi vezani za gradove-okruge.
Prenošenje broja podrazumeva da će neko iz Užica moći da ima broj sa 031 i u Beogradu, što trenutno nije moguće.
Ne, nego prenošenje broja podrazumeva da neko iz Zemuna, kome telefon počinje na 3167, broj preseli na Vračar - što je moguće, ali je po njima katastrofa!!! :zgran::zgran::zgran: Jer Bože moj, onda više nećeš po broju znati iz kog dela grada neko zove, a i svi brojevi će se izmešati!!! :S: (Boles' mozga!)

Takođe, Telenor ima licencu za fiksnu telefoniju (Telenor dakle radi kao provajder fiksne telefonije) ali je u sporu sa Telekomom jer Telekom definiše lokalni, odnosno mesni poziv kao poziv u jednom mestu, ne celoj mrežnoj grupi
Nije to jedina tačka trenja. Telekom još uvek ovde vedri i oblači na tržištu telekomunikacija i tako će biti dok ga ne pocepaju na više odvojenih kompanija: fiksna, mobilna, internet i infrastruktura.
 
Pitanje trzisne utakmice resava Regulator trzista. Vec su dolazili Telekom i Telenor u klinc oko cene interkonekcije ka mrezi Telekoma.
Nema ovde nikakve tržišne utakmice kada Telekom sve diktira i drži u šaci i Ratel i državu i sve.
 
Odvezivanje koristniče parice lli da budem precizniji, pretlje koje je trenutno problem...
A šta je problem da se POTS linija iz Zemuna preseli na Vračar (rejon 021 -> rejon 036), uz zadržavanje pretplatničkog broja? I na jednom i na drugom mestu je Alkatel centrala i to je tehnički MOGUĆE uraditi, čak i vrlo lako, ali...
 
Oko toga da li je isti trošak telekomu za lokalni poziv ili međugradski, skoro da je isto, ali ipak nije. Kada je poziv iz Pirota recimo ka korisniku na istoj centrali u Pirotu, onda se protok podataka (PCM - pretpostavljam oko 64kbps) dovoljan za taj poziv zadržava u istoj centrali, a samo signalizacija ide do nekog telekomovog centra kako bi mogao da se obračuna, zapiše poziv...

Ako se zove druga centrala u okviru istog mesta (čvorišta), saobraćaj za taj poziv ide od jedne centrale do najbližeg čvorišta, pa do druge (ili ako su povezane direktno pretpostavljam ide direktno od jedne do druge centrale). Signalizacija za poziv ide do nekog telekomovog centra.

Ako iz Pirota recimo zovem Suboticu, saobraćaj potreban za taj poziv će se izrutirati kroz prvo na izlazu prema Nišu, pa onda link ka Beogradu (ili gde već), onda iz BG-a prema NS-u, i onda dalje prema subotici, dakle između mene i sagovornika biće rutiran kroz telekomovu mrežu, i zauzeću svojih 64kbps kroz telekomovu optičku mrežu na celoj trasi.

E sad, obzirom da znamo da bar do novih centrala, i 100% sigurno između svih centara lokalnih imaju ozbiljnu optičku mrežu čiji se protoci mere u desetinama i stotinama gigabita u sekundi, znači da oni sigurno imaju kapacitet da kroz svoju mrežu propuste ogroman broj istovremenih razgovora, da ne kažem da kapacitet skoro možemo da smatramo da je dovoljan da svi korisnici fiksne telefonije u istom trenutku ostvare po jedan poziv.

Tako da telekomovi troškovi za ostvarivanje međumesnih poziva se ogledaju u tome da je samo optička infrastruktura opterećenija kad se obavlja poziv između različitih gradova, ali to je prilično zanemarljivo.

Jedan telefonski poziv pravi mnogo manje zauzeće od recimo ADSL/VDSL, tek IPTV da ne računamo korisnika na telekomovoj mreži. Tako da su ti troškovi minimalni.

CDMA je već nešto drugačiji, siguran sam da Telekom nema kapacitet da svi CDMA korisnici na nekoj stanici u isto vreme ostvare poziv, ali opet link od te stanice je ili radio relejni sa brzinama reda veličine par stotina megabita u sekundi, mada verujem da iste kapacitete linkova koriste i za mobilnu 2G/3G mrežu, ali isto tako verujem da na dosta GSM/UMTS/CDMA stanica imaju i optiku. Tako da izlazni link od stanice ka mestu gde su povezani na optiku uglavnom nije problem.

Šta sam hteo ovim postom da kažem, to je da uzmimo primer ADSL korisnika koji dovoljno da ceo dan sluša internet radio od 128kbps, on će potrošiti više telekomovih resursa nego da je ceo dan pričao sa nekim na drugom kraju države. Da ne pričam da par sati strimuje neki video na par Mbps... recimo gleda 2 sata YT HD snimke... On će više zauzeti optičke linkove od jednog telefonskog poziva.

Samim tim politika lokalnih i međumesnih poziva je samo zaostavština ranijih vremena, kada stvarno nije bilo moguće da svi iz jednog grada pozovu drugi, jer nije bilo tolko linija (bakarnih parica). Od kako se prešlo na optičke linkove, tu više nema potrebe da se priča da sam poziv kao poziv zauzima mnogo resursa. Sada je jedino bitna cena održavanja infrastrukture i cena interkonekcije ka drugim operaterima.
 
Ne, nego prenošenje broja podrazumeva da neko iz Zemuna, kome telefon počinje na 3167, broj preseli na Vračar - što je moguće, ali je po njima katastrofa!!! :zgran::zgran::zgran: Jer Bože moj, onda više nećeš po broju znati iz kog dela grada neko zove, a i svi brojevi će se izmešati!!! :S: (Boles' mozga!)

Koliko sam ja razumeo, ako sam dobro razumeo, a možda i nisam, problem prenošenja broja je prenošenje broja iz Telekoma u Telenor ili SBB...
Ja sam tu malo preterao, samo sam hteo da pokažem da broj nije bitan, to je samo broj, a u jezgru mreže je IP adresa..

Što se tiče prenošenja broja u nekom reonu, ja znam za takve slučajeve. Znači kod nas u Sevojnu brojevi počinju sa 531, 531, 533 i mi imamo našu poštu a u 5km dalekom Užicu, brojevi su 511,512 itd itd po delu grada.
Ja znam X slučajeva i pre pre pre da su prebacivali broj sa 531 u deo gde je 511.

Slažem se sa tobom, to je neki njihov problem, možda zbog tih starih centrala, ali ovde gde su nove, broj je samo broj, kao i u mobilnoj telefoniji, nije vezan fizički za liniju
 
Samim tim politika lokalnih i međumesnih poziva je samo zaostavština ranijih vremena, kada stvarno nije bilo moguće da svi iz jednog grada pozovu drugi, jer nije bilo tolko linija (bakarnih parica). Od kako se prešlo na optičke linkove, tu više nema potrebe da se priča da sam poziv kao poziv zauzima mnogo resursa. Sada je jedino bitna cena održavanja infrastrukture i cena interkonekcije ka drugim operaterima.

Tačno tako... Telekom čak ima i višak protoka, dok drugi provajderi u okruženju implementiraju razne kompresore, Telekom je svima pustio G.711 64kbit jer jednostavno može
 
Poenta je da ako neko misli da će u doglednoj budućnosti moći da pređe sa Telekoma, gde plaća hladan pogon 550 dinara mesečno, na drugog operatera, gde bi plaćao 100 dinara mesečno - od toga nema ništa. Sve i kad jednom krene prenošenje brojeva, Telekom će operatere odrati sa cenom iznajmljivanja.
Drugačije bi bilo da je last-mile infrastruktura uzeta od Telekoma i poverena neprofitnom državnom telu, koje bi onda svim operaterima (uključujući i Telekom) iznajmljivalo paricu do korisnika za neku nominalnu naknadu.
 
Pazite ovo:
ne koristim fixni i redovno stize 500rsd.. Zaboravim 2 meseca da platim i oni iskljuce broj. Odem i platim i zatim stize sledeci racun 700rsd zbog takse za ukljucenje!?

I sad se normalan covek pita: zasto placa pretplatu, i jos na to kojekakve takse i pri tome mu to uopste nije potrebno!?
 
Koliko sam ja razumeo, ako sam dobro razumeo, a možda i nisam, problem prenošenja broja je prenošenje broja iz Telekoma u Telenor ili SBB...
Pa ako može da se prenese kod drugog operatera kako tek ne bi mogao u okviru Telekoma, sa jedne na drugu centralu?

Ja sam tu malo preterao, samo sam hteo da pokažem da broj nije bitan, to je samo broj, a u jezgru mreže je IP adresa..
Daleko od toga da je to moguće kod svih linija, ali i tamo gde je moguće ne daju.

Što se tiče prenošenja broja u nekom reonu, ja znam za takve slučajeve. Znači kod nas u Sevojnu brojevi počinju sa 531, 531, 533 i mi imamo našu poštu a u 5km dalekom Užicu, brojevi su 511,512 itd itd po delu grada.
Ja znam X slučajeva i pre pre pre da su prebacivali broj sa 531 u deo gde je 511.
Ima primera i ovde po BG-u, ali zvanična politika je da to ne može ("nema tehničkih mogućnosti") čak i kada realno može. Jednostavno ne daju iz nekog razloga. Imaju neki problem u glavi.

Slažem se sa tobom, to je neki njihov problem, možda zbog tih starih centrala, ali ovde gde su nove, broj je samo broj, kao i u mobilnoj telefoniji, nije vezan fizički za liniju
Nije stara centrala. Nove-novcate, Alcatel i tamo i ovamo. Realno može (potvrdio mi jedan "veliki" baja iz Telekoma), ali neće da daju jer "zamisli kad bi svi tako krenuli da traže". :S: Čitaj "moraš malo da podmažeš". :mad::mad::mad:
 
Poenta je da ako neko misli da će u doglednoj budućnosti moći da pređe sa Telekoma, gde plaća hladan pogon 550 dinara mesečno, na drugog operatera, gde bi plaćao 100 dinara mesečno - od toga nema ništa. Sve i kad jednom krene prenošenje brojeva, Telekom će operatere odrati sa cenom iznajmljivanja.
Drugačije bi bilo da je last-mile infrastruktura uzeta od Telekoma i poverena neprofitnom državnom telu, koje bi onda svim operaterima (uključujući i Telekom) iznajmljivalo paricu do korisnika za neku nominalnu naknadu.
+1

Pravo u centar!
 
Poenta je da ako neko misli da će u doglednoj budućnosti moći da pređe sa Telekoma, gde plaća hladan pogon 550 dinara mesečno, na drugog operatera, gde bi plaćao 100 dinara mesečno - od toga nema ništa. Sve i kad jednom krene prenošenje brojeva, Telekom će operatere odrati sa cenom iznajmljivanja.
Drugačije bi bilo da je last-mile infrastruktura uzeta od Telekoma i poverena neprofitnom državnom telu, koje bi onda svim operaterima (uključujući i Telekom) iznajmljivalo paricu do korisnika za neku nominalnu naknadu.

Hmm. Ne vidim zasto bi, npr. SBB ako uzmem njihov nov broj, povecao pretplatu ili sta vec, kada ratel bude omogucio tranziciju broja medju operaterima? Sta se tu menja sto bi uticalo na do tada formiranu cenu SBBa?
 
1. april!

03.03.2014 18:32
Potpis na proceduru prenošenja telefonskog broja
BEOGRAD - Republička agencija za elektronske komunikacije (RATEL) i operatori koji pružaju usluge elektronskih komunikacija putem javnih fiksnih telefonskih mreža potpisali su Protokol o implementaciji Pravilnika o prenosivosti broja u javnim telefonskim mrežama na fiksnoj lokaciji.

To će omogućiti da korisnici fiksne telefonije u Srbij od 1. aprila prelaze iz jedne mreže u drugu uz mogućnost zadržavanja svog broja fiksnog telefona.

Cilj potpisivanja Protokola je međusobno usaglašavanje procedura u vezi sa administrativnim pitanjima koja se mogu javiti u postupku prenosa broja, navedeno je u saopštenju objavljenom na sajtu RATEL-a.

Protokol su potpisali direktor Republičke agencija za elektronske komunikacije i predstavnici peratora , Telekom Srbija a.d, Telenor d.o.o, Serbia Broadband - Srpske kablovske mreže d.o.o, IKOM d.o.o, Invest Inženjering d.o.o, Beogrid d.o.o, Knight Development Support, JET TV.

U saopštenju je navedeno da je od trećeg do 21. februara uspešno obavljeno testiranje komutaciono-signalizacione mreže između Telekoma Srbija i Telenora, SBB-a i Orion telekoma.
Do kraja meseca se očekuje završetak testiranja sa ostalim operatorima i početak pružanja usluge prenosa broja u fiksnim mrežama.

TANJUG
 
Telekom ce dati jeftinije minute u svojoj mreži gde su (skoro) svi. Ostali moraju baš da se potrude, tj. da svesno gube novac na interkonekciji. Davaće i 1000 min u svojoj mreži gde nemaju nikoga.

Posle 2 god Tekekom ce izgubiti max 20% (rezidencijalnih) korisnika. Novi korisnici, kojih ce biti vrlo malo, skoro su zanemarljivi. My 2 cents. ;)
 
Ja mislim da će tu najviše stradati ova Telekom-ova lopovsaka "pretplata" u iznosu od, čini mi se, 371rsd (516 "pretplata"-145 "popust" )!!! Mislim da će ostali prvo to napasti.
 
Poslednja izmena:
U Srbiji u 2010. godini, prema podacima Ratela, ukupno bilo 3.110.339 pretplatnika fiksne telefonije

Veliki je to biznis,nece se telekonj lako odreci tog kolaca
Uvek moze ponuditi neku akciju i zakovati ove ostale-ko sa ovih 50 % u mobilnoj(100 min ka svim mrezama za oko 300 din)
 
Nazad
Vrh Dno