Šta je novo?

Potrebna preporuka konfe za 3d rendering...

maric62985

Slavan
Učlanjen(a)
25.07.2008
Poruke
1,064
Poena
360
Moja oprema  
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S22 Ultra
Pametni uređaji
Xiaomi Mi Robot
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Drugova zena se bavi 3d renderingom(3d max, iRay i ko zna sta jos, nisam bas nesto upucen u tu tematiku :D) i odlucila je da mijenja racunar posto ovaj koji sad koristi ima vec 5 godina. Sto je mnogo, mnogo je. :p E sad na raspolaganju ima otprilike 600-700e pa pokusavam da joj napravim najjacu mogucu konfu za te pare za ono sto njoj treba. Moj plan je otprilike bio neki i5 4670(K), 8gb rama, gtx 660 ili 760(mada 760 mozda i probije budzet sto ne odgovara), ssd 128gb+500gb ili 1tb hdd...
Svi konstruktivni prijedlozi su dobrodosli!
p.s. mozda bi mogao malo i da se probije gorepomenuti budzet ako ce to da znaci pri izboru neke jace komponente koja ce donijeti malo ozbiljniju razliku u performansama...
 
Poslednja izmena:
prioriteti, pa ti biraj posle:
CPU
RAM
GRAFA
...
sve ostalo, tipa 2 monitora ili SSD je cista egzibicija, tj super je, al se zivelo i bez toga.
postoji mnogo bitnijih stvari od toga SSDa, i ja bi tu isao na polovno, moze se bolje naci za te pare.
Sta ostaje od stare konfe? Bilo sta?
...
4770K, HT daje do 25-28% u MAX renderima
16GB

a za grafu moze i 650, nek to promeni posle.
...
1TB, vise ce koristi imati od toga, a SSD se najlakse nadogradjuje, i realno, od njega nema neke velike koristi osim, eto, cistog osecaja glatkoce, koji kosta 100e+ davalja, mozda neki od 60GB samo za sistem, ako ostane para.
...
iRay tesko moze koristiti u produkciji bez Titana ili 780.
 
Poslednja izmena:
Potrebno i za modeling i za rendering. Interesuje me koliko na cijelu tu aktivnost(modeling/rendering) utice grafa?
 
Poslednja izmena:
pa utice, al ne sad nesto preterano da bi grafa bila glavna u celoj prici :)

ja imam 7750 graficku, i ok je skroz. Za sad mi nije potrebno jace...

Za cist render ti je najvazniji cpu i ram, a grafika je tu samo da sve to bude jos lepse i glatkije :)
 
Koliko se za pocetak moze osloniti u integrisanu grafu kod 4770/4670 intela za ovaj posao? Ukoliko se eventualno odluci da ide, za sad, bez grafike.
 
Nemoj sklapati masinu bez makar GF 550/650ti (moze i polovno sa garancijom). Okimijun ti je sve napisao.

SSD ti nije neophodan, bolje uzeti dva diska zbog backupa. Ja bih ipak stavio monitor kao bitnu stavku, pricamo o satima gledanja u isti...
 
25-28% za render je malo previše, okmijune? Šta si poredio, tj. koje procesore?
Za grafiku možeš i dve-tri generacije stariju, neki od top modela.
Nije da max koristi napredne shader-e

Poredio sam ja, sam, sad ces da se smejes sta, dobri stari Northwood! ..te davne 2005...dakle P4 2.4HT, on<>off, sa 512kb casha cini mi se, jeste.
I bilo je 25-27-28%, kako kad, u MAX 7-8 i VRay 1.4xinesto...e sad kakva je situacija ne znam, lako se to da proveriti, nego mene mrzi da resetujem masinu.
Kakva je sad situacija mozemo samo da pretpostavljamo dok neko ne izmeri, al tad je bilo tako.
...
Sa CB rezultatima bi moglo da se uporedi, recimo 4670 i 4770, evo ovde liste
http://www.cbscores.com/

i5 4670K 657

i7 4770K 827


657/827= ~0.80 tj 20% < delis manji sa vecim, tj kolko je ovaj brzi od sporijeg, mozes i obratno, al onda su procenti osetno manji.
Sad samo treba videti i za VR/MR.
 
Malo širiš dezinformacije :)
Prvo, davne 2005 je celeron bio bulja.
Drugo, generaciju iza (3770k vs 3570k) i7 i 5 se u renderu ne primećuje tolika razlika jer, znaće da pojasne oni upućeniji, FPU jedinica radi jednako efikasno na i5 i i7 - ono malo HT-a donosi malo poboljšanja.
Od kako se pojavila i serija, nijednu render mašinu nismo imali sa i7 procesorima, samo i5,
Što se brzine rendera tiče, evo iz prakse, vRay, neka masterplan scena sa 20ak miliona poligona, vRproxy za drveće:
20 minuta po frejmu i5 <> 18 min i7
 
Tom logikom ispadne da se i ne isplati dati skoro 50% vise para za i7!?
E da jos dodam, ako znaci-djevojka za koju se sklapa konfiguracija je arhitekta, vec duzi niz godina radi u firmi koja se bavi projektovanjem enterijera stanova. Mada ona pocinje pomalo da odradjuje i neke freelance poslice pa joj definitivno treba jaca masina, da bi stigla sve da odradi, u odnosu na vremesnu core2duo masinu koju ima trenutno...
I vrlo vjerovatno ce se malo vise otvoriti pa ce definitivno ici i grafika i ssd. Koliko je u cijeloj ovoj prici bitno koju ce maticnu plocu uzeti, u smislu dal ima potrebe da uzima neku skuplju plocu ili je dovoljno da nadje bilo koju koja podrzava ove procesore i da ima dovoljno pci-e, pci, sata, usb i ostalih prikljucaka koja su njoj potrebni. Znam da je bolja ploca bitna zbog overkloka ali to njoj nije bitno.
 
Poslednja izmena:
^^^^
Nisam imao pojma da se toliko smanjila razlika, mada u Cinemi4D, evo vidis bas i nije.
U svako slucaju odlican savet, pa onda ni za glavne masine nema potrebe uopste insistirati na i7?
10% razlike je bespredmetno, makar meni.
i5 + 20-30% OC= vozi misko
....
OT:
Kad smo vec kod toga, malo skretanje sa teme, vidim da vise pratis noviji HW, a i jeste tema:
Sta mislis o novijim serijama Quadro/K/ 2/4/5/6000?
Nekad davno, secas se, GF4<>Quadro 980 ili 7900GTo<>Quadro 1500, bila je primetna razlika, skoro nebo<>zemlja.
Kako mislis da je sada, u MAXu?
Verovatno si pratio one teme na DZ, gde su ljudi pricali da je osetna razlika na ogromnim scenama, sa jako puno objekata, itd...?
...
Koliko mislis da se isplati skakati sa GTX660 npr, na neku Quadro 2000 ili 4000?

@Maric
Ako neces OC, msm da bi ti svaki normalan model, ne bas entry, isto radio posao kao i skuplji, tu nema potrebe se nesto posebno izbacivati.
 
Poslednja izmena:
Tom logikom ispadne da se i ne isplati dati skoro 50% vise para za i7!?

i7 je bolji za radnu mašinu, pisao sam o renderu. Ali samo ako intenzivno multitaskira inače će i5 biti sasvim dovoljan.
SSD nije po meni obavezno za radnu mašinu, ali ti treba i veći disk za storage.
RAMa će biti dosta i 8GB ako nije, nešto ne radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
i7 je bolji za radnu mašinu, pisao sam o renderu. Ali samo ako intenzivno multitaskira inače će i5 biti sasvim dovoljan.
SSD nije po meni obavezno za radnu mašinu, ali ti treba i veći disk za storage.
RAMa će biti dosta i 8GB ako nije, nešto ne radi kako treba.

Na sta mislis pod radnom masinom?
 
Na sta mislis pod radnom masinom?

Pogledaj i tabelu koju sam ti ja okacio, to je 10 secundi, da vidis koliko koji radi sa HT on i OFF.
Ako je ne razumes, pitaj sta te zanima.
A vezano za i5<>i7, sa prosle strane.
Drugim recima, ipak je 25% razlika prema ovoj tabeli.
 
Poslednja izmena:
Taj racunar koji uzima ce raditi sve...
 
Ja imam FX8350 i radi fino rendering u Vray, a i sto se tice modelinga i svega ostalog nisam primetio neke probleme:). Ajd ako ne mrzi nekog sa i5 ili/i i7 da izvrti ovaj benchmark cisto da uporedimo rezultate.

https://app.box.com/s/funmj437xefvbmy2o3mw

bench.jpg
Moj rez fx8350 na 4.2ghz i 8gb rama

Poz
 
Poslednja izmena:
I mene isto interesuje. Taman da vidimo na konkretnom primjeru razliku izmedju i5/i7 i FX8350...
 
evo nekih rezultata, mada je render previše kratak za dobro poređenje...
Laptop je Dell Inspiron 17R
 

Prilozi

  • laptop cpuz.jpg
    laptop cpuz.jpg
    61.1 KB · Pregleda: 100
  • laptop.jpg
    laptop.jpg
    100.9 KB · Pregleda: 106
  • i5 750.jpg
    i5 750.jpg
    102.2 KB · Pregleda: 111
  • rs i5 750 cpuz.jpg
    rs i5 750 cpuz.jpg
    133.3 KB · Pregleda: 101
Haswell i5 bas fino kida. Brzi je od i7 2600k u vray. Hvala puno za rezultate.

Poz

EDIT

Kod i7 u podesavanjima za light cache stavi number of passes 8 da koristi svih 8 thread-ova pri kalkulisanju LC-a. Bice bolji rezultat sigurno.
 
Poslednja izmena:
Ispade da FX ima najbolji skor...
 
Nazad
Vrh Dno