Šta je novo?

Šta je PFC napajanje u HP konfama ?!?

Sexy-NOT

Cenjen
Učlanjen(a)
16.04.2012
Poruke
110
Poena
169
Iz nekog razloga razmatram jednu od HP brend konfiguracija , i u specifikacijama primećujem da uz napajanje piše "PFC".
Šta to praktično znači ?

Izguglao sam značenje PFC (power factor correction) , i nije stvar u tome da ja razumem ili ne značenje tog pojma, već
da li to znači nešto u praktičnom kvalitetu tih konfiguracija ?

Na sajtu HP-a (za Srbiju i okolna tržišta) konfiguracije su sa upadljivo manjim snagama PSU-a ,
kako u konfama za kancelarije, tako i u onim namenjenim za kuću koji bi valjda trebalo da podrže multimediju i igre...
Ali uz većinu piše da su "Power supply type xxxW PFC AC power adapter" , pogledajte primer najjače kućne konfiguracije koju nude.

Da li su stvarno stavili jadna napajanja, ili to "PFC" znači da ta napajanja mogu da poguraju više nego ona koja ljudi danas kupuju kada sami sklapaju konfiguracije ?!?!?!
 
Jednom davno u stara pradavna vremena (a pri tome mislim na period iza nas jedno 9 godina i 340dana) mudri zeleni_zub rece:
PFC - Power Factor Correction ili na srpskom popravka faktora snage. Glavna namena je, kao što se vidi iz imena, da popravi iskorišćenje ukupne snage. Aktivni PFC takođe uklanja harmonike iz napona. Imaš i pasivni PFC, koji nije toliko efikasan ali je jeftiniji (običan kondenzator - ili više njih).
I tako to ostade do danasnjih dana.Ah da ubuduce koristi search
 
PFC je baš to :power factor correction, i može biti aktivan i pasivan. To znači da napajanje nije kung fu kinez koja nemaju PFC.

HP i Dell napajanja su dobra za konfu u kojoj su, obično ih pravi Delta koja je najveći i jedan od najboljih proizvođača, tiha su i pouzdana.
Za nadogradnju nisu dobra zbog: obično nisu ATX već BTX, WTX, drugačiji kablovi, nemaju dovoljno kablova već samo koliko treba, nemaju kabel za na za grafu ako ona nije predviđena, ukratko pravljena su za konfu u kojoj su i ni za šta drugo.
Primer WTX:
21857-HP-189643001-Top.jpg
 
Poslednja izmena:
hvala na obuhvatnim odgovorima !

To što su brend konfiguracije tako bukvalno hendikepirane , a često skuplje nego kada čovek sam sastavlja , to mi nikako ne ide u glavu ?!?!?!
Osim ako im ciljana mušterija nije isključivo neko ko se uopšte ne razume. Nije da se ja kao razumem, ali toliko bar mogu da primetim.
Kao što sam napisao, pogledao sam ja definiciju tog PFC pojma, suština je povećanje procenta snage koju aparat iskoristi, to jest smanjenje procenta koji se raspe u vidu toplote.
Odatle mi je neka mrva optimizma dala ideju da možda "čuveni HP" ugrađuje neka napajanja koja sa većim procentom efikasnosti mogu, sa nominalno manjom snagom, da poguraju efektivno više...mada i dalje veoma sumnjam.
 
Auf... Sta je poenta pitanja?
PFC sluzi da se smanji odnos angazovane snage i iskoriscene snage. Dakle, pomaze EPSu da ima manje troskove prenosa.
PFC je obaveza za pojedina trzista jer cuva planetu bla..bla...bla...
Mozda je zato HP naveo to, a mozda i zato sto zvuci mocno...

Brend konfiguracije su tipske i njihov servis i teh.podrska je olaksana. To je bitno firmama.

To sto brend konfiguracije nemaju mocna napajanja i nije neka mana jer se obicno ne dogradjuju sa znacajno vecim potrosacima, a za opterecenja date konfiguracije su istestirana da rade (barem dok traje garancija :D )
 
To što su brend konfiguracije tako bukvalno hendikepirane , a često skuplje nego kada čovek sam sastavlja , to mi nikako ne ide u glavu ?!?!?!
Osim ako im ciljana mušterija nije isključivo neko ko se uopšte ne razume. Nije da se ja kao razumem, ali toliko bar mogu da primetim.
Pa to i jeste poenta "Brand" kompjutera. Napravljena za one kojima treba komjuter kao alatka i ne zanima ih šta je unutra. Delovi su dobro izračunati da radi tačno ono zašta je napravljeno i ništa više. Komponente su obično solidne ali i naručene specijalno za taj model i neretko se ne mogu ili teško daju zameniti sa nekim "Of the shelf" delovima. Čak i OS je uglavnom namešten da radi sa tim modelom i "Vanila" Windows se moraju modifikovati pre instaliranja, dodavanjem drajvera itd. Sada je to manje izraženo ali na početku je bilo obavezno. Još jako odavno mi je pao u šeke neki Dell 386, nisam nikako uspevao da stavim Win 3.1 na njega, požalo sam se u radnji u kooj je kupljen i onda ustanovili da su zaboravili da stave windows diskete u kutiju i obični windows nisu hteli da se instaliraju. Nešto slično se događalo i sa laptopovima ne tako davno.
 
To što su brend konfiguracije tako bukvalno hendikepirane , a često skuplje nego kada čovek sam sastavlja , to mi nikako ne ide u glavu ?!?!?!
Osim ako im ciljana mušterija nije isključivo neko ko se uopšte ne razume. Nije da se ja kao razumem, ali toliko bar mogu da primetim.
Oni koji razumeju da je racunar alatka nece sklapati konfiguracije, nego ce kupiti zaokruzen proizvod koji izvadis iz kutije i ukljucis na dugme a u vecini slucajeva isti radi bez greske u periodu amortizacije. Samo zamisli da imas sto radnih stanica u firmi i da je svaka sklapana za sebe.
 
Nazad
Vrh Dno