Šta je novo?

Zastitne naocare za racunar?

Ako vam svetlina (brightness) monitora nije previse jaka i ako u monitor ne gledate u prostoriji sa ugasenim svetlom, ne vidim neku preteranu bojazan da ce vam se nesto vid poremetiti. Dosta ljudi pravi katastrofalnu gresku pa sede u prostorijama u kojima je monitor jedini izvod svetla, pa posle kukaju kako slabo vide i kako ih bolU oci. Moja neka laicka pretpostavka je da bi idealno bilo kada bi svetlina prostorije bila jednaka svetlini monitora.
 
A meni u Diopti pri "besplatnom" pregledu, gospodja predlaze da iako nemam dioptriju, garantovano provodim vreme pred racunaraom i da sto vise vremena budem provodio...bla,bla,bla...uglavnom 100 evra i bezbrzan sam. O svasta...
 
Ako vam svetlina (brightness) monitora nije previse jaka i ako u monitor ne gledate u prostoriji sa ugasenim svetlom, ne vidim neku preteranu bojazan da ce vam se nesto vid poremetiti. Dosta ljudi pravi katastrofalnu gresku pa sede u prostorijama u kojima je monitor jedini izvod svetla, pa posle kukaju kako slabo vide i kako ih bolU oci. Moja neka laicka pretpostavka je da bi idealno bilo kada bi svetlina prostorije bila jednaka svetlini monitora.

+1, NIKAD ne dozvoljavam da mi monitor bude jedini izvor svetla u prostoriji, čak ne sme ni da bude najjači.
 
podržavam gore navedeno. uvek još po neko svetlo sem monitora mi je upaljeno. plus držim profil sa jako malim kontrastom i osvetljenjem kad radim. na poslu uvek tako podesim monitor da malo "izbledi".
 
Odeš u radnju i dogovoriš se sa njima da ti zatamne stakla na naočarima koje izabereš.
 
Ej, gde nađe sunčane neočare sa dioptrijom?

U svakoj radnji sa dioptrijskim naocarima imas i ove za sunce.. kada ih uzimas samo naglasis da li hoces dioptriju itd... u tom slucaju ih ne uzimas tada nego se ceka kao za dioptrijske. I naravno placas cenu sa police za ram+stakla.

Ne moze svaka dioptrija na svaki ram u to budi siguran.

Mozes ram da porucis preko a ovde neka radnja da ti izradi nova "stakla", ali to ne radi svako (pitaj). U Diopti sve moze, al' ces da puknes duplo vise nego negde drugde :).
 
Ja sam se recimo zaebao sto sam uzeo photo gray, ram je takav da su stakla napred minimalna (nesto ovako) i dzabe ti takve naocare da ti potamne kad si sunce ulazi u oci 360 stepeni okolo :p. Tako da moram da nosim drugi par za sunce svejedno. Jedino zimi kad sve prekrije sneg, zatamne se i pomazu mi, a i ne mogu da nosim u januaru suncane po gradu kao *****, a bas mi smeta, ako je recimo suncan, a ne tmuran dan..
 
Ja sam dobio vjezbe od ocnog da dok sjedim za racunarom svako nekoliko, zazmurim na 3 4 sekunde, da bi se oci natopile, i jos par nekih stvari koje imam na papiru, ako nadjem skeniracu..
 
Ja sam dugo koristio foto gray koje pocrne na snegu u planini a u toku leta veoma malo. Ram se raspao pa sam odlučio da uzmem ultra lake naočare sa plastičnim staklima i ramom koji se zašarafi u stakla. Par meseci kasnije sam poručio i naočare za sunce sa dioptrijom, ovoga puta sa staklima koja su naknadno ofarbana. Nije mi teško da vučem sa sobom oba para.
 
Ako vam svetlina (brightness) monitora nije previse jaka i ako u monitor ne gledate u prostoriji sa ugasenim svetlom, ne vidim neku preteranu bojazan da ce vam se nesto vid poremetiti. Dosta ljudi pravi katastrofalnu gresku pa sede u prostorijama u kojima je monitor jedini izvod svetla, pa posle kukaju kako slabo vide i kako ih bolU oci. Moja neka laicka pretpostavka je da bi idealno bilo kada bi svetlina prostorije bila jednaka svetlini monitora.

Eto, svašta nešto korisno može da se pročita. Meni je godinama uveče monitor i/ili TV jedini izvor svetla. Kako u poslednjih godinu dana freelance-ujem od kuće (a to znači nekad i 12+ sati dnevno buljenja u monitor), počeo sam blago da brinem za svoj vid. Oduvek sam imao odličan vid, a sad često uhvatim sebe pred monitorom kako mi oči "izgube fokus" pa ne mogu razaznati po 15-20sek. slova na ekranu.
 
Udjoh u temu da preporucim f.lux, ali vidim da je Versus to vec ucionio:)

U svakom slucaju, http://justgetflux.com/
 
Ajde nek neko okaci te vezbe za oci za osobe koje su dugo za racunarom. Ja sam u proseku 4-5h za racunarom pa onda dok se ne uspavam gledam u 42" sa nekih 2m pa bi mi dobro doslo. Takodje slabo ima posla dok radim pa onda piljim u telefon. U poslednje vreme sam primetio da mi se ponekad muti slika i da mi treba sekunda-dve da isfokusiram kad gledam u nesto malo dalje a nikad nisam imao problema sa vidom, naprotiv ko soko :)
 
Ajde nek neko okaci te vezbe za oci za osobe koje su dugo za racunarom. Ja sam u proseku 4-5h za racunarom pa onda dok se ne uspavam gledam u 42" sa nekih 2m pa bi mi dobro doslo. Takodje slabo ima posla dok radim pa onda piljim u telefon. U poslednje vreme sam primetio da mi se ponekad muti slika i da mi treba sekunda-dve da isfokusiram kad gledam u nesto malo dalje a nikad nisam imao problema sa vidom, naprotiv ko soko :)

Sad cu ja poslati, smo da ih iskopam u hrpi papira. Ja ih upraznjavam i imam sokolov vid (da kucnem u drvce)..

Evo, nadam se da se moze procitati, jer je auto focus ocajan na vivazu :(
07122010301.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala najlepse!
 
f.lux je odličan, zaista je mnogo prijatniji rad uveče.
 
Ja sam imao naocare sa dioptrijom -0.25 i stavljeno mi je takvo stalko da ne zamara oci pri radu na racunaru. Posle nekog vremena opet sam otisao do ocnog i ispostavilo se da nemam dioptriju i da mi ni ne trebaju, svakako sam ih bio i koristio sam pred kompom. Primetio sam razliku da mi se oci brze zamaraju bez naocara pa sam mislio ponovo da kupim al samo te sa antireflex zastitom. Kako mi je objasnjeno, kada stavite naocare na svetlosti videcete prelamanje raznih boja a to kao znaci da imaju tu zastitu. Samo problem je sto ispadne bez okvira da su 4000din. A ja sam na nekoj akciji sa okvirom, tom dipotrijom i komp. zastitom platio manje od 4000 din.
Nemam pojma sta da radim. Vestacke suze koristim redovno, mislio sam i ovo da ipak imam pored kompa kada sednem i stavim na lice.
 
Da li si osetio olaksanje u radu otkako koristis naocare koje neutralisu plavo svetlo?

Pretpostavljam da su to naocare Zeiss - duravision blueprotect. Koja je njihova cena okvirno?
 
Da li si osetio olaksanje u radu otkako koristis naocare koje neutralisu plavo svetlo?

Pretpostavljam da su to naocare Zeiss - duravision blueprotect. Koja je njihova cena okvirno?


Stakla su Zeiss, okvir nije bitan, moze da bude bilo koji. Uzeo sam u Diopti, bilo je 6 ili 7k po staklu, ali sa anti-reflex i blueprint, zastitom, plus cilindri. Ako nemas cilindre, verovatno bi za tebe kostalo 4.5-5k po staklu. Ta cena je manje-vise svuda slicna. Samo staklo bez icega, samo sa anti-reflex zastitom kosta 2.000din.

Iskreno, nisam nesto obracao paznju, ali ne zamaraju mi se oci generalno, sem kada bas ceo dan zevam u skripte u terminalu i sl., tada osetim umor u ocima. Mislim, oseti se razlika naravno, olaksanje.
 
Ja sam negde na netu pronasao informaciju da Hoya BlueControl naocare izadju oko 12.000 dinara. Nisam jos proveravao po gradu.

Tako je, meni bi bile potrebne naocare bez dioptrije. Koristio bih ih samo u zatvorenom prostoru i samo prilikom rada na racunaru.

Moracu da odem da na licu mesta isprobam naocare, da vidim kako to izgleda. Jako malo se pise o ovakvim proizvodima, mnogi navode da je jedino bitno redovno praviti pauze u radu i voditi racuna da je ekran na propisnoj udaljenosti. Meni se oci poprilicno zamaraju. Provodim sigurno nekih 10 sati dnevno ispred monitora, i cesto osetim taj zamor.
 
Ja sam negde na netu pronasao informaciju da Hoya BlueControl naocare izadju oko 12.000 dinara. Nisam jos proveravao po gradu.

Tako je, meni bi bile potrebne naocare bez dioptrije. Koristio bih ih samo u zatvorenom prostoru i samo prilikom rada na racunaru.

Moracu da odem da na licu mesta isprobam naocare, da vidim kako to izgleda. Jako malo se pise o ovakvim proizvodima, mnogi navode da je jedino bitno redovno praviti pauze u radu i voditi racuna da je ekran na propisnoj udaljenosti. Meni se oci poprilicno zamaraju. Provodim sigurno nekih 10 sati dnevno ispred monitora, i cesto osetim taj zamor.

To je onda kompletno, sa sve ramom? Ok je cena.
Pazi, 10 sati dnevno ispred monitora, znas li ti sta je to za oci? Ne postoje takve naocare koje ce ti pomoci pri takvoj situaciji. Mozda ti je sada ok, ali kroz neko vreme mozes imati ozbiljnih posledica, moras to da dovedes u neku normalu. Isto sam i ja puno ispred monitora, to mi je posao, ali za vreme tih 7,8 sati, trudim se da sto vise izadjem napolje, prosetam, da pravim ceste pauze.. Kod kuce isto. Ako se pridrzavam toga, bude sve ok, ali ako preteram, odmah osetim umor, pospanost, malaksalost. To je sve zbog monitora. Na poslu imam 2x Fujitsu 24" IPS, kod kuce Samsung VA 27", profesionalni monitori, ali opet nema zastite od umora, nema tih naocara.
 
Poslednja izmena:
Da, sa ramom je ta cena.

Slazem se. Nerealno je ocekivati da uz pomoc naocara oci budu u stanju da izdrze toliki napor. Kada dodje do prezasicenja onda jedino pomaze odmor.

Imam utisak da mi ekran mnogo vise i brze umori oci od obicnog papira. Cesto mi se desi da ne mogu vise da gledam u ekran, jednostavno mi oci budu toliko istrosene da samo mogu da zmurim i odmaram. Ali u tom trenutku tekst na papiru mogu bez problema da citam.
 
Nazad
Vrh Dno