Šta je novo?

SATA3 HDD Da li ce raditi na ploci koja ima SATA2 konektore?

earthrealm

Cenjen
Učlanjen(a)
09.12.2011
Poruke
102
Poena
169
Trenutno imam ATA hard disk "Seagate 250gb". Razmisljam da uzmem "HDD SATA3 7200 3TB Seagate Barracuda ST3000DM001, 64MB" ili neki slicni.
Moja ploca. Kao sto se vidi i na slici pise da su konektori za SATA2(evo i veca slika ploce). Da li moze da se konektuje SATA3 hard disk na ovu plocu i da li ce biti nekih problema pri radu?

Dodatno pitanje, posto planiram da prebacim sve podatke sa starog hard diska, da li ATA i SATA mogu da rade zajedno na jednoj ploci? Samo mi treba da prebacim podatke, a kasnije stari hdd cu ili prodati ili koristiti za backup.
 
Poslednja izmena:
Radice ti sata3 hdd jer je kompatibilan sa sata2, bez ikakvog problema i DA, mozes koristi i sata i ata hdd odjednom.
 
Tnx :D

Posto ce to biti novi hdd treba li nesto u biosu da cackam? Mislio sam prvo da ga ubodem na plocu, napravim particije, prebacim podatke sa starog hdd i na kraju da instaliram OS. Ima li nekih softverskih/fizickis podesavanja u zavisnosti da li je na hardu operativni sistem vs backup hard disk?
 
Poslednja izmena:
S'obzirom da ti je samo na jednom hdd-u sistem, ne bi trebalo da imas ikakva podesavanja u biosu. Ako bas nece da ti podigne sistem, treba u biosu da stavis da ti prvo ocitava stari hdd.
 
Da li moze slovo particije da se promeni ako se na particiji nalazi Windows 7?

Sada kada sam napravio particije na novom hard-u morao sam da upotrebim slova koja stari HDD nekoristi, pa mi je trenutno particija na kojoj hocu da bude sistem A:\
Moze li posle instalacije windowsa da se prebaci na slovo C:\ ili to slovo moze da se menja samo ako je particija prazna?
 
Kako si uspeo da BOOT particija ima slovo A ?.. A i B su rezervisani za floppy diskove. Particije mogu da menjaju slova i kad nisu prazne ali za system malo teško.
 
Kako si uspeo da BOOT particija ima slovo A ?.. A i B su rezervisani za floppy diskove. Particije mogu da menjaju slova i kad nisu prazne ali za system malo teško.

Hehe... Standardno u "Disk Management" u windows7 kada pravis particije ponudi ti slova koja nisu vec iskoriscena, A i B su dozvoljena. To za floppy diskove su neka davna vremena :)
Meh... pretpostavljam da nije problem da mi sistem bude na A: umesto na C:
 
Moram da priznam da mi tako nešto nikad nije palo na pamet pa i ne gledam A i B pošto mi je i flopppy drive kontroler uvek isključen (kad ga ima uopšte). Tradicionalno C: je uvek bilo za BOOT drive. I sa dual bootom sa 7micom na jednom disku a 8micom na drugom, koji god OS da bootujem on je C disk a drugi promeni slovo. Ne verujem da ima previše programa koji insistiraju da rade baš na C: particiji ali sam neletao na nekoliko. Ostaje ti samo da probaš pa da vidiš, bilo bi interesantno.
 
Probacu da instaliram svezu kopiju win7 na A i onda promenim na C. Taman cemo saznati da li moze da se menja slovo particije na kojoj je win vec instaliran :) Ako pobrljavi uvek mogu uraditi sve ispocetka.
 
Samo jedna mala preporuka, svakoj particiji daj neko ima i onda ćeš tačno znati koja je koja. Slova se menjaju ali ime ostaje isto. Najbolje je da system bude tamo gde je MBR i BOOT sector.
 
Velika se prasina dize "Dali ce raditi sata 3 na sata 2 "
sta je zapravo istina,sta gubimo ako stavimo hardk disk sata 3 na sata 2 konektore? U planu sam da kupim jedan hard disk i ovo me zbunjuje.
 
Radiće sasvim normalno po SATA2 specifikaciji brzine.

Sent from my HM 1S using Tapatalk
 
Moglo bi da se preformulise ovako,ddr3 1333 uparis sa ddr3 1666mhz ali obe ce raditi na 1333mhz slicno i hard disk
 
Ne gubi se ništa, niti se išta dobija sa SataIII ako je upitanju Hdd, kod Ssd-a će biti već uočljiva razlika. Znači razlika neće biti više od par procenata. Evo jedan test.
 
Kraj nisam bas razumeo,ja bas planiram 3TB da kupim.
 
U redu je,lose sam protumacio,pomislio sam izbegavajte preko 2tb tako nesta,a kako da povezem koji kabal da kupim,hard disk je sata 3,koji kabal da kupim koji moze da se koristi.
 
Nema veze 2gb sa Sata, već sa max veličinom particije, i šemama particije(Partition Table: gpt, mbr) i sve se da rešiti tako da nije problem.
 
I normalan svakodnevni ssd ce raditi normalno na Sata2.

Bice mu ograniceno sekvencijalno pisanje i citanje na 300MB/s, sto i nije toliko bitno za svakodnevno koriscenje.
 
Kada su se pojavili 3TB hdd su imali mnogo ali bas mnogo veci % otkaza od 2TB i potrajalo je to tako neko vreme. Kako je sada ne znam. Zanimljivo je da su i 4TB bili bolji od 3TB ...
Svaki "sata2" hdd moze na "sata3" plocu i konektore na njoj (podrazumeva se da moze i na "sata2").
Svaki "sata3" hdd moze na "sata2" i na "sata3" plocu i konektore.
Svi sata2 i sata3 uredjaji su kompatibilni medju sobom, "na gore i na dole".
Nema sata3 kabl, postoji samo sata kabl a neki proizvodjaci su one kvalitetnije, oklopljenije oznacavali kao sata3. Bilo je price o tome i gledao sam link koji je neko kacio na forumu gde su poredjeni mnogi sata kablovi, koji je pokazao da su na sata3 ssd-ovima brzine tzv. sata2 i sata3 kablova bile prakticno iste...
 
Neverujem da ako ne valjaju ovi od 3tb da bi dali 3 godine garancije,a dali bi ja mogao kad kupim da bi bude ceo hdd jedna particija i dali je to preporucljivo,ja imam vec jedan i na njemu je sistem i sl,na ovom nebi pravio vise particije,a sto se tice kabla znaci obican sata kabal da trazim.
 
Може као једна партиција и то као GPT.
 
Ne znam sta znaci GPT, obicno je NTFC ako mislis na to.
 
Davali su garanciju i 5g za 3TB hdd pa su u mnogo vecem procentu crkavali nego oni od 2TB, onomad pre vise godina, kada su se bili pojavili kod nas i u svetu po pristupacnim cenama...
Sada je verovatno bolje, verovatno su promenili broj ploca radi povecane gustine zapisa i naucili su kako da prave hdd a da izdrzavaju vece temperature...

Prilikom formatiranja hdd ucinis da napravi GPT umesto MBR ali samo taj novi, prazan, nemoj to ciniti na tom starom jer ces izgubiti sve podatke...
Sve to vidis u pocijama kad krenes da pravis format hdd.
 
I sam kazes "sada je vrovatno bolje" nemozemo da znamo ne znam stvarno dali da rizikujem,nameracio sam se na taj od 3TB i nebi od 2tb
a sta zapravo znaci GPT I MBR ne znam stvarno,u kojem slucaju se stavlja GPT a u kojem MBR
 
GPT се ставља ако имаш диск већи од 2Т и хоћеш да искористиш све. MBR не може да користи више од 2Т, тачније може али уз неке измене што сам прескочио и форматирао као GPT. Када га први пут будеш форматирао и понуди ти 2Т, промени у опцијама да буде GPT па ће да буде 3Т.
 
Kasnije jel moze to da se promeni,mislim ja ako kupim od 3tb stavicu GPT ali cisto da znam dali se menja i koliko proces traje,i defragmerter mislim da nema potrebe da palim jel to sto stavim na hard nemislim da brisem,uglavnom ce biti serije i filmovi,nikakvo brisanje ne dolazi u obzir.
 
Da li planiraš sistemski disk, ili neki data? Imaš varijantu MBR i više particija, ili GPT. Ako je neki nesistemski/data disk, možeš ga promeniti u Gpt iako je sistemski disk MBR. Ako sistemski staviš GPT, mora nova UEFI instalacija Windowsa, jer neće butovati, isto Legacy boot neće moći na GPT. Promena ne traje ni minut...

https://www.sevenforums.com/tutorials/26193-convert-mbr-disk-gpt-disk.html

Ne može se instalirati uefi Windows ako disk nije GPT, prvo moraš promeniti u GPT, može i tokom instalacije:
https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn336946.aspx
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno