Šta je novo?

Windows 8 i OC

Bioshock

Cenjen
Učlanjen(a)
23.06.2013
Poruke
64
Poena
159
Dopada mi se Win 8, naravno kad mu ubacim start8. Lep je, brže diže sistem, brži je rad u Windowsu. I stvarno sam želeo da mu dam šansu. Ali, nemoguće mi je da ostvarim bilo kakav OC, a kompjuter krešuje i kad nema OC. Evo priče ukratko.
Uzeo sam Z77a gd 65 ploču, i rešio da instaliram osmicu i da kloknem svoj 2500k. Pre toga sam imao P8P67 i bez problema sam izvlačio 4.5 sa 1.3 ili 1.31 voltažom. Zato sma prvo pokušao 4.5 MHz na 1.3 V, vrti prime bez problema, ali kad učitam BF4 ili neku drugu igru, posle par minuta igranja. dobijem random RSD, red screen of death, ili bad pooler caller ili tužni smajli (kakav cinizam), i onda ide restart. Ili samo crveni ekran, bez slova. Obično prijavljuje error bad pooler caller. Čitao sam na netu i video da dosta njih ima problem u kombinaciji Win8 i AMDa, i BF4. Ali kompjuter je krešovao i u NFS Rivals.
U redu, pomislio sam da mu nisam dao dovoljnu voltažu, pa sam digao na 1.35 (za 4.5 MHz i to je već puno), ali kontam da ne znam kakva je ploča. Ima dobre revieweve, dobru naponsku, ali ko zna... Opet ista stvar. Dakle, 2500k nije bio stabilan na 4.5 sa 1.45 voltažom!, što mi je bilo neverovatno. Windows 8 je stalno pucao sa crvenim ekranima, dešavalo se da zabode, pa diže sistem stalno u safe modu, pa traži repair sistema, pa prijavljuje bad caller pooler i neće da digne sistem. Kad sam resetovao BIOS, onda digne sistem, i na kraju, kap koja je prelila čašu je bila kada sam popio crveni ekran, sa restartovanim BIOSom, procom na 3.3 u NFS Rivals. Tu je već počeo i hladan znoj da me obliva jer sam mislio da možda nije hardwer. Ploča, grafa, napajanje...
I vratim se ja na dobri stari Win7. Nikakvi problemi. Stabilan na 1.31 na 4.5, izvrteo dva puta po 17 testova u Prajmu na 4.7 sa 1.45 voltažom, temperature nisu išle više od 87, 88 stepeni, ali to je sintetika, i u igrama ne ide više od 65. Probao, da vidim hoće li da postuje, na 5.0 sa 1.5 voltažom, radi, digao sistem i krešovao čim sam započeo prime, ali to je pokazatelj da ploči ništa ne fali, naprotiv da se super klokuje. Sada stoji na 4.7, vrteo sam dosta prajma, a ako ne zabode u BF4, onda je verovatno stabilan...
Eto, to je moje iskustvo. Kakva su vaša? Da li je moguće da je Win8 toliko izbagovan??? A stvarno sam želeo da mu dam šansu.
 
Poslednja izmena:
Pa nisam bas siguran to za AMD,licno imam bolji klok na Win8 nego na 7 za nekih 150mhz.
Da nisi radio nesto sto je navedeno ovde? Warning: Never never never ever edit the values in BIOS nor update the BIOS nor reset the CMOS while OC Genie is enabled as it will have some issues. if you plan on changing the values or updating it turn off first the OC Genie II.
 
Nesto gledah za "bad pooler caller" i zanimljivo u vecini slucajeva se pojavljuje tvoja ploca.
 
Užas. Ne, OC Genie mi nije uključen, naravno. Namestio sam da se uključuje na dugme na ploči, ne može iz BIOSA, tako da nije to problem. A na Win7 mi radi za sada stabilno na 4.7 sa 1.45 voltažom. Doduše temperatura sa Hyper 212+ ide do 70 stepeni, tako da ću ipak spustiti klok na 4.5, jer mi tih 200 MHz ništa ne znače, ali radi stabilno, i u igrama i u primeu.
 
Jesi li probao update BIOSa? Mozda novi bios sredi taj bag, neces nista izgubiti.
 
Dopada mi se Win 8, naravno kad mu ubacim start8. Lep je, brže diže sistem, brži je rad u Windowsu. I stvarno sam želeo da mu dam šansu. Ali, nemoguće mi je da ostvarim bilo kakav OC, a kompjuter krešuje i kad nema OC. Evo priče ukratko.
Uzeo sam Z77a gd 65 ploču, i rešio da instaliram osmicu i da kloknem svoj 2500k. Pre toga sam imao P8P67 i bez problema sam izvlačio 4.5 sa 1.3 ili 1.31 voltažom. Zato sma prvo pokušao 4.5 MHz na 1.3 V, vrti prime bez problema, ali kad učitam BF4 ili neku drugu igru, posle par minuta igranja. dobijem random RSD, red screen of death, ili bad pooler caller ili tužni smajli (kakav cinizam), i onda ide restart. Ili samo crveni ekran, bez slova. Obično prijavljuje error bad pooler caller. Čitao sam na netu i video da dosta njih ima problem u kombinaciji Win8 i AMDa, i BF4. Ali kompjuter je krešovao i u NFS Rivals.
U redu, pomislio sam da mu nisam dao dovoljnu voltažu, pa sam digao na 1.35 (za 4.5 MHz i to je već puno), ali kontam da ne znam kakva je ploča. Ima dobre revieweve, dobru naponsku, ali ko zna... Opet ista stvar. Dakle, 2500k nije bio stabilan na 4.5 sa 1.45 voltažom!, što mi je bilo neverovatno. Windows 8 je stalno pucao sa crvenim ekranima, dešavalo se da zabode, pa diže sistem stalno u safe modu, pa traži repair sistema, pa prijavljuje bad caller pooler i neće da digne sistem. Kad sam resetovao BIOS, onda digne sistem, i na kraju, kap koja je prelila čašu je bila kada sam popio crveni ekran, sa restartovanim BIOSom, procom na 3.3 u NFS Rivals. Tu je već počeo i hladan znoj da me obliva jer sam mislio da možda nije hardwer. Ploča, grafa, napajanje...
I vratim se ja na dobri stari Win7. Nikakvi problemi. Stabilan na 1.31 na 4.5, izvrteo dva puta po 17 testova u Prajmu na 4.7 sa 1.45 voltažom, temperature nisu išle više od 87, 88 stepeni, ali to je sintetika, i u igrama ne ide više od 65. Probao, da vidim hoće li da postuje, na 5.0 sa 1.5 voltažom, radi, digao sistem i krešovao čim sam započeo prime, ali to je pokazatelj da ploči ništa ne fali, naprotiv da se super klokuje. Sada stoji na 4.7, vrteo sam dosta prajma, a ako ne zabode u BF4, onda je verovatno stabilan...
Eto, to je moje iskustvo. Kakva su vaša? Da li je moguće da je Win8 toliko izbagovan??? A stvarno sam želeo da mu dam šansu.
Nje zabagovan - osetljivi je na nestabilan overklok. Da li imaš minidumpove da ih uploaduješ negde? C:\Windows\Minidump
 
Prvo što sam uradio kada sma uzeo ploču je bio update Biosa. Nemam minidumpove jer sam se vratio na sedmicu. Zašto bi bi nestabilan OC? Nije hteo na 4.4 da radi sa sumanuto visokom voltažom (1.45) koju sam stavio samo da bih video da možda nije problem u ploči. A onaj bad pooler caller mi se pojavio i kada sam restartovao BIOS na normalu i uključio NFS. A drajveri su 13.11 beta.
 
Prvo iskljuci OC Genie II,pa ga ponovo flesni kao sto je navedeno gore.
Pre flesovanja vrati sve na default,posle flesa odradi reset biosa.
 
Poslednja izmena:
Bsod se ne dešava tek tako - ali bez DMP fajlova ne mogu reći šta je - nadam se da ne klokuješ automatikom.
 
OC Genie je uvek isključen, BIOS je flešovan najnoviji. OC je manuel, multi je na 4.5, voltaža 1.35, memorija 1333, Intel C State disabled, Long duration Power limit 110, CIE SUPPORT enabled i to je to...
 
Ja iskreno nisam imao problema sa OC na Windows 8-ci. Sada vec kada je izashao update 8.1 stvar je dosta bolja po pitanju stabilnosti i drajvera. Bez problema sam koristio stress testove linx i prime, nisam imao BSOD.

Imam Intel i5-3570k i Asus MAximus Gene V.
 
Imam ram memoriju 2 gb cl 9 exceleram 1333 Mhz , radi na 800 Mhz , kako da joj povecam Mhz bar na 1066 (maticna G41-P28) hvala u napred.
 
Okaci slike CPU-z, za procesor i memorije.
 
Poslednja izmena:
untitled.png

untitled1.png
 

Prilozi

  • Untitled1.png
    Untitled1.png
    21.6 KB · Pregleda: 51
Okaci i SPD.
 
Ukljucen ti je EIST u biosu, optereti malo procesor pa pogledaj onda.
Kada procesor nije opterecen on obara klok procesoru ,memorijama, naponima..
Tvoj proc inace radi na 2.6Ghz, u mirovanju je sada na 1.1Ghz.
 
Sve je to uredu, rade ti memorije na 1333mhz kada PC radi nesto zahtevnije.
 
EIST = Enhanced Intel SpeedStep Technology.
Vec sam ti napisao gore, nema potrebe da procesor, memorije
stalno rade punom brzinom, vec se dozira brzina u zavisnosti
koliko je zahtevno to sto PC radi.
Na primer za surf netom ne treba ti stalno puna brzina
Sistem bi se samo bezpotrebno grejao i trosio struju.
EIST i C1E(power saving) ti sluze za to.
 
Nazad
Vrh Dno